Jump to content

Apple Watch: Υπερβολικά φιλόδοξη η πρώτη wearable συσκευή της εταιρείας;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο ότι υπάρχει μεγάλη αντιγραφή στη βιομηχανία της τεχνολογίας και λίγη καινοτομία είναι ένας κοινός τόπος για αρκετό κόσμο. Παρ’ όλα αυτά, είναι επίσης σίγουρο το ότι υπάρχει επίσης και ένα όριο που πρέπει να τηρείται όσον αφορά τη φιλοδοξία και η Apple δεν έχει τηρήσει ποτέ αυτό το όριο, επιβεβαιώνοντας την παρούσα άποψη με την παρουσίαση του Apple Watch.

 

Καθαρά μιλώντας για το προϊόν, το Apple Watch είναι ένα συνονθύλευμα ιδεών που δε ταξινομήθηκαν σωστά. Προφανώς και με τον καιρό και τις νεότερες εκδόσεις η κατάσταση θα βελτιωθεί - βρισκόμαστε ακόμη στην πρώτη του έκδοση, άλλωστε - όμως το γεγονός ότι η εταιρεία το κυκλοφόρησε με την παρούσα του μορφή λέει πολλά. Κυρίως για τη «συνταγή» που οι νέοι διευθύνοντες ακολουθούν, μιας και το gadget είναι το πρώτο προϊόν της Cook-Ive εποχής. Και σαν αρχή, είναι αρκετά παράτολμη και όχι πολύ στέρεη.

 

Το πρόβλημα με το Apple Watch είναι ότι ξεφεύγει πολύ από την πεπατημένη της εταιρείας του Cupertino, που πάντα ήταν η απλότητα και ευκολία χρήσης. Τα προϊόντα της Apple, συνήθως, ξεκινούν καινοτόμα, προσφέροντας βασικές λειτουργίες αρχικά (τις οποίες όμως εκπληρώνουν σωστά) και στη συνέχεια προστίθενται σε αυτές διάφορα στρώματα πρόσθετων ευκολιών και λειτουργιών. Και προφανώς, είναι μια στρατηγική δοκιμασμένη και επιτυχημένη, η οποία αν και απογοητευτική για απαιτητικούς χρήστες, έχει σταθερά οδηγήσει την Apple στην κορυφή.

 

Το Apple Watch προσπαθεί να επιτύχει όλα τα παραπάνω με μια κίνηση, κάτι που είναι δυνατό και έτσι σαν προϊόν αποβαίνει πολύπλοκο και «μπουκωμένο». Η λειτουργία του πρέπει να γίνει με δυο κουμπιά και ένα από αυτά τα κουμπιά έχει δυο διαφορετικές λειτουργίες, πίεσης και στροφής. Οι επιπλέον χειρονομίες που έχει ενσωματώσει η Apple φέρνουν στην επιφάνεια ακόμη περισσότερες λειτουργίες, τις οποίες ο χρήστης πρέπει μόνος να κατανοήσει, κι έτσι το προϊόν καταλήγει δύσχρηστο.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36212/music.jpg

 

Όμως, η Apple χρειαζόταν να ενσωματώσει όλα τα παραπάνω στοιχεία UI στη συσκευή, επειδή ακριβώς ενσωμάτωσε και πολλές λειτουργίες, με τα mini apps που ονομάζονται Glances και χρησιμεύουν για τον καιρό, τα νέα, τις μετοχές κι άλλες πληροφορίες, καθώς και με τις υπόλοιπες Apple εφαρμογές. Και σε αντίθεση με το iPhone, εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών θα είναι διαθέσιμες την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του Apple Watch. Κάποιες από αυτές τις εφαρμογές θα είναι χρήσιμες, όμως πολλές περισσότερες θα είναι αρκετά άχρηστες. Ποιος θέλει να ελέγχει το Instagram feed του μέσα από μια τόσο μικρή οθόνη ή να ψάχνει τοποθεσίες σε ένα χάρτη;

 

Σαν ιδέα, τα ρολόγια αυτά είναι κάτι πολύ χρήσιμο και η άποψη της Apple ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη λήψη ειδοποιήσεων με ένα τρόπο λιγότερο ενοχλητικό είναι ως ένα σημείο απόλυτα δόκιμη, όμως με τις εφαρμογές που κατασκευάζονται, ο χρήστης καλείται να πατήσει διάφορα κουμπιά και να εκτελέσει διάφορες χειρονομίες. Μήπως τελικά ο χρόνος που «χάνεται» έτσι είναι περισσότερος από αυτόν που χρειάζεται για να βγάλεις το smartphone σου από την τσέπη και να ελέγξεις την οθόνη κλειδώματος;

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36208/apple-paroysiase-apple-watch.jpg

 

Κάθε φορά που η Apple αποπειράται να εισέλθει σε μια νέα μερίδα της αγοράς, στοχεύει στην απλότητα με τα προϊόντα της, μα κυρίως την «ολότητα», με software και hardware να εναρμονίζονται πλήρως, όμως αυτό ίσως δεν ισχύει για το Apple Watch. Υάρχουν διαφορετικά ρολόγια, για την ίδια δουλειά, περισσότερο προσεγμένα, όμως το Motorola Moto 360 και το Huawei Watch. Το προϊόν της Apple έχει μεγάλο ανταγωνισμό.

 

Το Apple Watch σχεδόν σίγουρα θα σημειώσει μεγάλες πωλήσεις, κυρίως λόγω του μεγάλου brand name της εταιρείας, παρ’ όλα αυτά, αν κάποιος έκρινε με βάση αυτόν τον τρόπο διεύθυνσης της Apple από τον Cook και τον Ive, μάλλον δεν θα έβλεπε πολλά θετικά. Ο κολοσσός του Cupertino θα μπορούσε να ευδοκιμήσει, για τουλάχιστον ακόμη μια δεκαετία, βελτιώνοντας περαιτέρω σημεία των iPhones, iPads, Macs που χρειάζονται μεγαλύτερη φροντίδα. Το Apple Watch, από την άλλη, είναι μια δημιουργία, ακόμη σε βρεφικό στάδιο και έχει πολλά να αποδείξει και μέχρι τώρα, δεν κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το προτιμήσω για τους εξής λόγους:

1. Θέλω κάτι περισσότερο smartband παρά smartwatch

2. Αν θα έπερνα smartwatch θα το προτιμούσα στρογγυλό.

3. Αν θα έπερνα smartwatch θα το ήθελα να δουλεύει και με Android (ή γενικά με όλα τα OS) μιας και θέλω να έχω την επιλογή του κινητού μου.

 

Προσωπικά έχω βάλει στο μάτι το Gear FIT της Samsung, αλλά δεν έχω Samsung κινητό. Δεν θέλω να αλλάξω κινητό και φοβάμαι αλλά και δεν ξέρω πως να το κάνω να δουλέψει με το κινητό μου (Meizu MX4). Ελπίζω κάποια στιγμή να το αφήσουν ελεύθερο για όλες τις συσκευές.

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ένα ρολόι δεν θα πρέπει να είναι δεσμευτικό σε πλατφόρμα και μάρκα όπως της Apple και της Samsung , γι' αυτό τον λόγο δεν πρόκειται να τιμήσω αυτά τα δύο.
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ένα ρολόι δεν θα πρέπει να είναι δεσμευτικό σε πλατφόρμα και μάρκα όπως της Apple και της Samsung , γι' αυτό τον λόγο δεν πρόκειται να τιμήσω αυτά τα δύο.

 

Συμφωνώ, αν είναι να κάνουν κάτι το πρωτοποριακό ας το κάνουν συμβατό με ΟΛΑ τα λειτουργικά, να διαλέξουμε. Ο περιορισμός δε μου αρέσει, ποτέ δε μου άρεσε.:mad:

TQi™ 2.4GHz Transmitter and 5-Channel Receiver

Extended chassis, heavy-duty chassis braces, and transmission skid plate

Link to comment
Share on other sites

Κινητά αλλάζουμε το λιγότερο ένα τον χρόνο και πολλοί από εμάς παραπάνω , ρολόι όμως ένα και καλό.Lg watch R.:)
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Κινητά αλλάζουμε το λιγότερο ένα τον χρόνο και πολλοί από εμάς παραπάνω , ρολόι όμως ένα και καλό.Lg watch R.:)

 

Έ, όχι και το λιγότερο μια φορά το χρόνο...Όσο για το LG Watch R, για όποιον τον ενδιαφέρουν τα smartwaches, θα συμφωνήσω πως είναι η καλύτερη επιλογή.

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Κινητά αλλάζουμε το λιγότερο ένα τον χρόνο και πολλοί από εμάς παραπάνω , ρολόι όμως ένα και καλό.Lg watch R.:)

 

Εξαιρετικό και στην εμφάνιση και στις δυνατότητες, συμφωνώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλόδοξη; :lol:

Μια αντιγραφή όλων των smartwatch που υπάρχουν εδώ και καιρό στην αγορά είναι. Το μόνο feature που έχει (και όσο πουλήσει θα είναι απο αυτό) είναι το σήμα με το μηλαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου άρεσε 1 ρολόι κινητό και όταν γίνουν ποίο προσιτά πιστεύω ότι θα πουλήσουν, όπως και τα σταθερά τηλεφωνά τοίχου. Είναι συσκευές που είναι χρήσιμες στον κόσμο, στην Ελλάδα θα τα δούμε γρήγορα η νωρίς;)Είναι 1 απορία.

 

Μακάρι να βγει μοντέλο που να έχει μικρόφωνο και ακουστικό και όχi blouthough.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
LG watch από τα καλύτερα !αν και δεν έχω ακόμα ποτέ και πουθενά καπιον να το φοράει !!γενικά να φοράει smartwatch !!:confused:

 

Δεν τα πουλάνε στην Ελλάδα πολλά καταστήματα ίσως για αυτό

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...