Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:mad:

πραγματικά θέλω να το πετάξω από το παράθυρο ....

τόσα χρόνια μόνο Windows είχα 900,925 και τώρα 640 ... τόσο χάλια τηλέφωνο δεν έχω ξαναδουλέψει ..

καθυστέρηση στα πάντα ... fb,messanger ούτε για αστείο , μέχρι και στις φώτο πρέπει να περιμένω για να τις δει.

Το ετοιμάζω και απόσυρση μέχρι να σοβαρευτεί η ms και να δώσει κίνητρα για σωστά aps.

Πάμε για άλλα ...

 

Τα 10 έχεις; 'Εκανες hard reset;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

ναι τα 10 έχω...και δεν θέλω να κάνω hard reset :( βαριέμαι τη διαδικασία ...προτιμώ να αλλάξω .

Όταν σοβαρευτεί η ms με τα κινητά θα ξαναγυρίσω καθώς νομίζω/πιστεύω ότι έχουν το καλύτερο UI .

Link to comment
Share on other sites

ναι τα 10 έχω...και δεν θέλω να κάνω hard reset :( βαριέμαι τη διαδικασία ...προτιμώ να αλλάξω .

 

Όταν σοβαρευτεί η ms με τα κινητά θα ξαναγυρίσω καθώς νομίζω/πιστεύω ότι έχουν το καλύτερο UI .

 

Το θέμα είναι να έχεις κάνει clean install... Αλλιώς υπάρχουν θέματα

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχεις κάνει clean install... Αλλιώς υπάρχουν θέματα

 

Sent from mTalk

 

Πλέον δεν παίζει ρόλο. Είτε κάνεις clean install είτε όχι τα ίδια προβλήματα θα έχεις. :ninja:

Έχω κάνει δοκιμές σε 3 συσκευές με τα ίδια απογοητευτικά αποτελέσματα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν παίζει ρόλο. Είτε κάνεις clean install είτε όχι τα ίδια προβλήματα θα έχεις. :ninja:

Έχω κάνει δοκιμές σε 3 συσκευές με τα ίδια απογοητευτικά αποτελέσματα.

 

+1 Ακριβώς αυτό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κλεινω ένα χρονο με το 640 . Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλες.

Σαν συσκευή είναι αψογη ποιοτικος αν και πλαστικουρα και δεν εχει παρουσιασει κανενα πρόβλημα.

Τα δεκαρια δουλευουν μια χαρα με πολύ λιγα προβλήματα που δεν είναι ικανα να με κανουν να αλλαξω λειτουργικο.(αυτή τη στιγμη εχω μονο ένα πρόβλημα με το πλακακι του ημερολογιου)

Αν θα το προτεινα σε καποιον η απαντηση είναι όχι γιατι είναι 19 μηνων συσκευή με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεν θελω να συγκρινω με άλλες συσκευες παρομοιας τιμης και χρονολογιας γιατι θα βγουμε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγο καιρο οι εφαρμογες που εχω στη καρτα δεν ενημερωνωνται και οταν ξεκιναει η διαδικασια εμημερωσης λεει προσπαθηστε ξανα και η εφαρμογη δεν δουλευει μετα..για να δουλεψει πρεπει να την ξανακατεβασω στο τηλ, με συνεπεια να γεμισει η μνημη του τελεφωνου..
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κλεινω ένα χρονο με το 640 . Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλες.

Σαν συσκευή είναι αψογη ποιοτικος αν και πλαστικουρα και δεν εχει παρουσιασει κανενα πρόβλημα.

Τα δεκαρια δουλευουν μια χαρα με πολύ λιγα προβλήματα που δεν είναι ικανα να με κανουν να αλλαξω λειτουργικο.(αυτή τη στιγμη εχω μονο ένα πρόβλημα με το πλακακι του ημερολογιου)

Αν θα το προτεινα σε καποιον η απαντηση είναι όχι γιατι είναι 19 μηνων συσκευή με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεν θελω να συγκρινω με άλλες συσκευες παρομοιας τιμης και χρονολογιας γιατι θα βγουμε εκτος θεματος.

Facebook και messanger δουλεύεις καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

Facebook και messanger δουλεύεις καθόλου ?

Facebook από τον browser.

Αντι messenger χρησιμοποιώ το skype.

Αυτές τις εφαρμογες τις εχω δοκιμασει και δουλευουν καλα.

Δεν γυριζει ολος ο κοσμος γυρω από το facebook.

Link to comment
Share on other sites

Facebook και messanger δουλεύεις καθόλου ?

 

Αν δεν κάνεις χρήση 2 εκ των βασικότερων εφαρμογών το κινητό είναι μια χαρά.:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Facebook από τον browser.

Αντι messenger χρησιμοποιώ το skype.

Αυτές τις εφαρμογες τις εχω δοκιμασει και δουλευουν καλα.

Δεν γυριζει ολος ο κοσμος γυρω από το facebook.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος είναι γύρω από το Fb.

Το skype είναι το ίδιο απαράδεκτο σε καθυστέρηση ....

Βέβαια είναι ο καθένας τι ζητάει από το κινητό όπως είπα στο 925 με wp8 όλα ήταν Super...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έμπαινε κανονικά στο wifi του σπιτιού

 

Απο σήμερα το πρωί δεν μπαίνει.

 

Ούτε μετα απο επανεκκίνηση του κινητού αλλά ούτε και του ρουτερ

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ή δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος είναι γύρω από το Fb.

Το skype είναι το ίδιο απαράδεκτο σε καθυστέρηση ....

Βέβαια είναι ο καθένας τι ζητάει από το κινητό όπως είπα στο 925 με wp8 όλα ήταν Super...

 

Αργει το skype? Στο 640 παντως όχι. Τωρα αν μιλας για το 925 μια συσκευή 3.5 ετων δεν ξερω,

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Αργει το skype? Στο 640 παντως όχι. Τωρα αν μιλας για το 925 μια συσκευή 3.5 ετων δεν ξερω,

επειδή είχα (και έχω ακόμα και το 925 και το 640) wp απο το qtek 9000 γνωρίζω πότε μια εφαρμογή αργεί σε σχέση με το πώς ήταν πριν.

Και αυτό βέβαια έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του χρήστη.

Αλήθεια με ποιο κινητό συγκρίνεις τη ταχύτητα των εφαρμογών ?

Ποιο είχες πρίν ?

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα (και έχω ακόμα και το 925 και το 640) wp απο το qtek 9000 γνωρίζω πότε μια εφαρμογή αργεί σε σχέση με το πώς ήταν πριν.

Και αυτό βέβαια έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του χρήστη.

Αλήθεια με ποιο κινητό συγκρίνεις τη ταχύτητα των εφαρμογών ?

Ποιο είχες πρίν ?

Δυο τηλεφωνα με windows εχω χρησιμοποιησει το 535 και το 640.

Και τα δυο τρεχουν αψογα το skype με 10αρια. Δεν καταλαβα ακριβως τι γραφεις . Το gtek 9000 τι είναι?

Συγκριση με τι να κανω με android ?(που οι εντυπώσεις μου είναι απο αριστες ως αθλιες αναλογος την συσκευή?)

Γιατι πρεπει να συγκρινω με κατι? Αφου αυτό που εχω με ικανοποιει και δουλευει όπως θελω συμφωνα με τα δικα μου κριτήρια?

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Αργει το skype? Στο 640 παντως όχι. Τωρα αν μιλας για το 925 μια συσκευή 3.5 ετων δεν ξερω,

 

Επειδή συγκρίνεις πλέον συσκευες και με android..και επειδή τονιζεις συνεχώς πως τα 925 κλπ ειναι 3.5 ετων..δεν μου λες κατι το 3.5 ετών και βάλε galaxy s4 το έχεις χρησιμοποιησει ή το 3.5 ετών HTC one; Που είχαν την ίδια τιμή με τα 925; Δεν θα ήθελα να σου πω πόσο ποιο γρήγορα ειναι από τα αντίστοιχα Lumia πλέον γιατί μπορεί και να μην ξαναγράψεις εδω περα, και φυσικα αυτα εχουν το skype τους κανονικότατα ετσι ή έχεις παλι καμια δικαιολογία έτοιμη;

Τελος εσύ δεν έλεγες πως το Facebook ειναι για τους αργοσχολους και για τα παιδάκια ή κάνω λάθος; Πως να σε πάρει σοβαρά κάποιος λοιπόν μου λες και εμενα;

Άρα το να σχολιαζεις με τις δικες σου προϊστορικές ανάγκες και τα προιστορικα σου κριτηρια καταλαβαίνεις πως ειναι εκτος τόπου και χρόνου.

Τελος το skype μια χαρα δουλεύει σε 640..αναλογα τις απαιτήσεις φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συγκρίνεις πλέον συσκευες και με android..και επειδή τονιζεις συνεχώς πως τα 925 κλπ ειναι 3.5 ετων..δεν μου λες κατι το 3.5 ετών και βάλε galaxy s4 το έχεις χρησιμοποιησει ή το 3.5 ετών HTC one; Που είχαν την ίδια τιμή με τα 925; Δεν θα ήθελα να σου πω πόσο ποιο γρήγορα ειναι από τα αντίστοιχα Lumia πλέον γιατί μπορεί και να μην ξαναγράψεις εδω περα, και φυσικα αυτα εχουν το skype τους κανονικότατα ετσι ή έχεις παλι καμια δικαιολογία έτοιμη;

Τελος εσύ δεν έλεγες πως το Facebook ειναι για τους αργοσχολους και για τα παιδάκια ή κάνω λάθος; Πως να σε πάρει σοβαρά κάποιος λοιπόν μου λες και εμενα;

Άρα το να σχολιαζεις με τις δικες σου προϊστορικές ανάγκες και τα προιστορικα σου κριτηρια καταλαβαίνεις πως ειναι εκτος τόπου και χρόνου.

Τελος το skype μια χαρα δουλεύει σε 640..αναλογα τις απαιτήσεις φυσικα..

Γιατι βγαζεις αυτή την επιθετικοτητα? Όχι μονο σε μενα αλλα σε οσους εχουν αντιθετη γνωμη από την δικη σου?

Παντως τα τηλεφωνα που αναφέρεις ειχαν πολύ δυνατα χαρακτηριστικα.

Τιμη δεν ξερω αλλα αν ειχαν την ιδια με το 820 κατι δεν εκανες καλα(Κοροιδο πιαστικες με λιγα λογια που το πηρες )

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βγαζεις αυτή την επιθετικοτητα? Όχι μονο σε μενα αλλα σε οσους εχουν αντιθετη γνωμη από την δικη σου?

 

Επιθετικοτητα; Ούτε καν..δεν εχω προηγούμενα με κανέναν, ειδικά για παλιοσιδερα δεν παρεξηγούμε με κανέναν..

Στο θέμα μας...το ότι κάποιοι ομως όπως εσύ θες ένα κινητό για κλήσεις και ένα skype δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι θα μείνουμε σε απαιτήσεις της προηγούμενης δεκαετίας. Ο ανταγωνισμός ειναι αμείλικτος εδω και καιρό αλλα η εταιρειουλα μας η Ms σφυραει κλέφτικα στα 640 μας..αν εσύ δεν θέλεις να το καταλάβεις ειναι δικό σου θέμα..καθε φορα που μπανει κάποιος εδω και εχει παραπονα για κατι πάντα του λες..σιγα μωρε αυτο δεν ειναι σημαντικό..και ποιος το χρησιμοποιεί..αφου υπάρχει και το αλλο..και σιγα υπάρχει και το αλλο..αμ δεν πάει έτσι ομως..

Επίσης το ότι συσκευές της ίδιας γενιάς με τα 925-1020 που λειτουργούν με διαφορα καλυτερα πλέον χωρίς να έχουν εμπάργκο από εφαρμογες όπως ανέφερα ποιο πανω, αποδεικνύουν περιτρανα τα λεγομενα μου περί ύπνου της Ms..αν εσύ έχεις κατι να πεις πάνω σε αυτο οκ..αν όχι τοτε καλο θα ήταν να μην κρίνεις μόνο σε σχέση με τις δικες σου ανάγκες..απεχουν πολυ από το μέσο όρο πλέον..

Επίσης εγω πριν μίλησα για τα 925 και 1020 που ειναι και νεότερα από τα galaxy s4 κλπ και ήταν και ίδιας τιμής..και όχι για το 820..ολο πας να μπερδέψεις αλλα δεν σου βγαίνει ε;

Τελος το 820 το είχα πάρει από σποντα από προσφορα Vodafone 129 ευρω..με τα 8.1 ήταν πυραυλακατος και δεν μετανοιωσα ούτε ένα ευρω..αρα για ποια κοροιδα μιλάς;

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλα τα προβλήματα που αναφέρετε και έχω να πω πως και εγώ δεν είχα ποτέ πιο προβληματική συσκευή (έχω το lumia 640 ds). Το έχω σχεδόν 7 μήνες και σε αυτό το μικρό διάστημα το πήγα για επισκευή λόγω υπερθέρμανσης όταν χρησιμοποιούσα τους χάρτες και ¨κολλήματος" στη συνέχεια των κλήσεων. Το πρόβλημα μειώθηκε αλλά σε άσχετες στιγμές μπορεί να ξανακολλήσει. Ενώ συνεχίζει να θερμαίνεται αρκετά με τη χρήση των χαρτών (ιδιαίτερα το καλοκαίρι...(άλλο πάλι αυτό...)). Άλλη φορά μου γέμισε τη μνήμη του τηλεφώνου. Τώρα τα live tile του outlook mail και του calendar δεν ανανεώνονται κτλ, κτλ, κτλ. Για να μην αναφέρω ότι όταν είναι πάνω σε επίπεδη επιφάνεια ο ήχος του ηχείου πραγματικά πνίγεται και σχεδόν δεν ακούγεται όταν σε καλούν (δεν ξέρω πως το κατάφεραν αυτό-δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι κάτι τέτοιο ήταν δυνατό). Πραγματικά τα προβλήματα είναι συνεχή και ατελείωτα. Μου θυμίζουν την εποχή των windows 95...

Έχω κάνει άπειρες φορές hard reset και clean install μέχρι να ξανακολλήσω στo επόμενο σοβαρό πρόβλημα και να ξανακάνω clean install.

Η μόνη λύση ίσως είναι στο τέλος να βάλω τα 8.1 και να μείνω εκεί.... Μεγάλη απογοήτευση, αν σκεφτεί κανείς πως οι περισσότεροι το αγοράσαμε για να έχουμε μια προσιτή συσκευή με 10άρια....

Αν και μου αρέσει το UI των wp, και είχα στο παρελθόν το 720 (καμία σχέση με το 640) το οποίο με έκανε και αγάπησα τα wp, τώρα πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για το αν το επόμενο τηλέφωνό μου θα είναι MS (ότι και να βγάλει....).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλα τα προβλήματα που αναφέρετε και έχω να πω πως και εγώ δεν είχα ποτέ πιο προβληματική συσκευή (έχω το lumia 640 ds). Το έχω σχεδόν 7 μήνες και σε αυτό το μικρό διάστημα το πήγα για επισκευή λόγω υπερθέρμανσης όταν χρησιμοποιούσα τους χάρτες και ¨κολλήματος" στη συνέχεια των κλήσεων. Το πρόβλημα μειώθηκε αλλά σε άσχετες στιγμές μπορεί να ξανακολλήσει. Ενώ συνεχίζει να θερμαίνεται αρκετά με τη χρήση των χαρτών (ιδιαίτερα το καλοκαίρι...(άλλο πάλι αυτό...)). Άλλη φορά μου γέμισε τη μνήμη του τηλεφώνου. Τώρα τα live tile του outlook mail και του calendar δεν ανανεώνονται κτλ, κτλ, κτλ. Για να μην αναφέρω ότι όταν είναι πάνω σε επίπεδη επιφάνεια ο ήχος του ηχείου πραγματικά πνίγεται και σχεδόν δεν ακούγεται όταν σε καλούν (δεν ξέρω πως το κατάφεραν αυτό-δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι κάτι τέτοιο ήταν δυνατό). Πραγματικά τα προβλήματα είναι συνεχή και ατελείωτα. Μου θυμίζουν την εποχή των windows 95...

Έχω κάνει άπειρες φορές hard reset και clean install μέχρι να ξανακολλήσω στo επόμενο σοβαρό πρόβλημα και να ξανακάνω clean install.

Η μόνη λύση ίσως είναι στο τέλος να βάλω τα 8.1 και να μείνω εκεί.... Μεγάλη απογοήτευση, αν σκεφτεί κανείς πως οι περισσότεροι το αγοράσαμε για να έχουμε μια προσιτή συσκευή με 10άρια....

Αν και μου αρέσει το UI των wp, και είχα στο παρελθόν το 720 (καμία σχέση με το 640) το οποίο με έκανε και αγάπησα τα wp, τώρα πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για το αν το επόμενο τηλέφωνό μου θα είναι MS (ότι και να βγάλει....).

Καλησπερα, περα από το προβλημα της συσκευής σου με υπερθερμανσεις κλπ. που χρειαστηκε service άρα εδω έχουμε να κάνουμε με μεμονωμένο περιστατικό και δεν αντιπροσωπεύει τα σύνολο ..τα περισσότερα από τα υπόλοιπα προβλήματα ομως ειναι δυστυχώς κουσουρια των 10ων..αν και ανανεωμένα, για να φτάσουν στο σημερινό επίπεδο πέρασαν από χίλια μύρια κύματα..όλο αυτο ειναι αποτέλεσμα της κακής υποστήριξης από την Ms ,που δεν φροντισε να έχει το κατάλληλο προσωπικό ή τον καταλληλο αριθμο ατομων στο mobile..έβγαλε τα 10ρια σε άθλια κατάσταση και ετσι παρέμεναν για μήνες..και ακομα υπάρχουν αρκετά κατακαθια που χαλάνε την εμπειρία χρήσης..απο εκει και περα ο κάθε ένας ανάλογα τις προτιμήσεις του πορεύεται..εγω θα το κρατήσω όσο μπορώ ακομα και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γυρίστε τα στα 8.1 να χαρείτε πάλι την συσκευή σας. ΟΛΑ λειτουργούν υποδειγματικά! Εξάλλου από την στιγμή που οι εφαρμογές των 10 είναι πλέον βαριές για 1gb ram ποιος ο λόγος να επιμένετε στα 10; Εδω ξεκινήσαμε να ψάχνουμε πάλι τις εφαρμογές των 8.1 για να κάνουμε την δουλειά μας. Δεν λέω είναι πιο εμφανίσιμα αλλά τι να το κάνω να μου σπάει τα νεύρα συνέχεια;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έμπαινε κανονικά στο wifi του σπιτιού

 

Απο σήμερα το πρωί δεν μπαίνει.

 

Ούτε μετα απο επανεκκίνηση του κινητού αλλά ούτε και του ρουτερ

 

Μήπως έγινε reset στο ρούτερ; (Π.χ από καμιά διακοπή ρεύματος). Δοκίμασες να αφαιρέσεις την συσκευή του μόντεμ-ρούτερ από το κινητό και να την ξαναπεράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε reset στο ρούτερ; (Π.χ από καμιά διακοπή ρεύματος). Δοκίμασες να αφαιρέσεις την συσκευή του μόντεμ-ρούτερ από το κινητό και να την ξαναπεράσεις;

Εκανα τα παντα.

Μεχρι που εκανα αλλες δυο επανεκκινησεις στο κινητο και εστρωσε

Τι να πω

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...