Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω είναι πως δεν υπάρχει η εξής δυνατότητα.

Βάζοντας στο πληκτρολόγιο 4 νούμερα π.χ από το κινητό μιας επαφής αυτομάτως να σου βγάζει όλες τις επαφές που έχουν αυτό το συνδυασμό των αριθμών.

Link to comment
Share on other sites

αγοράστηκε σήμερα από καταστημα στην ομόνοια (να μη γραψω ονομα). το τηλεφωνο ειναι στα ρουμανικα και δεν γυρναει σε καμια αλλη γλωσσα ωστε να προχωρησουμε σε παρεταιρω παραμετροποιηση.

απο το ίδιο μαγαζι το αγοράσαμε και μένα ρουμάνικα είχε, καλορίζικο, κάνε ο΄τι σου γράφει ο συμφορουμίστας απο κάτω εάν θέλεις, εμένα με βόλεψε, κατέβασε και το ελληνικό πληκτρολόγιο μετά (Τ9).

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 αρια πότε αναμένονται για το 640 ;;

 

Το Δεκέμβρη είπαν ότι θα ενημερωθούν οι πρώτες δέκα συσκευές, μέσα στις οποίες είναι και το 640.

Link to comment
Share on other sites

...δευτερα πρωι πρωι στο μαγαζι να στο σεταρουν. Στην χειροτερη πηγαινε στον παροχο σου. Ποσο το πηρες? ειναι καινουργιο?...εντυπωση μου κανει. Σιγουρα εχει αλλες γλωσσες αλλα που να τα βρεις τα δικηα σου στα ρουμανικα. Διαισθητικα δεν ρυθμιζεται...? οπως κανουμε με τα κινεζικα και ας μην γνωριζουμε τη γλωσσα, σε ΑΝΤΡΟΙΝΤ? ΠΙΚΡΑ Ομως με το που το πηρες να κολλησεις εκει.

 

 

χτυπα ροδακι=settings

5Η παραγραφο = time+lamguage

2Η επιλογη = laΝguage (εκει θα σου δειχνει ρουμανικη, λογικα οπως τα λες)

+ = add language

kai διαλεγεις καποια γλωσσα που σε βολευει, καπου ισως εχει και ΕΛΛΗΝΙΚΑ (οπως το γραφω) προς τα κατω και

κλικ στο τετραγωνακι

ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΤΖΕΤ

 

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

 

οκ τελικα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω τελικα το lumia 640 αν και μετα την πατατα που κανανε με lumia 800 ειχα πει δεν θα ξαναγορασω. συν οτι η οθονη εκανε κατι τρελα λες και την παταγε φαντασμα και μου ειχε σπασει τα νευρα . επειδη μου αρεσε το λειτουργικο και σε αυτα τα λεφτα δεν βρισκεις ευκολα android της προκοπης ξαναγυρισα . Το whats app και το viber δουλευουνε ρολοι μεχρι στιγμης αυτο που φοβομουνα πιο πολυ απο οταν ειχα τα wp7.8 . Η συσκευη αγοραστηκε απο microsoft γαλλιας με πασο φιλου 161 euro dual sim lte .Πως παρηγγειλα απο το γαλλικο site με πασο μην ρωτατε καλυτερα . Λιγο google translate λιγο στην τυχη τα περασα τα στοιχεια . Η συσκευη αψογη μεχρι στιγμης αν και θα ηθελα να ειχα το whats up της κοσμοτε απιστευτα βολικο σε android . Επισης επειδη ειναι γαλλικη εχει ακουστικα μεσα νομιζω υπαρχει νομος στην Γαλλια που απαγορευει να πωλουνται συσκευες χωρις ακουστικα οποτε γλυτωνετε 10 - 20 ευρω για ακουστικα . και εχει μεχρι δεκεμβριο προσφορα 25 euro στο store της microsoft .

Ερωτησεις

1 Η μπαταρια σαν να τελειωνει σχετικα γρηγορα με αυτα που εχω διαβασει ειδικα απο το 100% μεχρι το 80% σαν να ξεφορτιζει πιο γρηγορα.Μπορει να φταιει το 4g μπορει κ επειδη το πειραζω συνεχεια στις αρχες . Παντως μια μερα μου βγαζει ηθελα λιγο παραπαμω . Σας το κανει και εσας? Παντως φορτιζει πιο γρηγορα απο τι περιμενα μιας και εχει αναφερθει σε πολλα forum οτι φορτιζει πολυ αργα

2 Το διπλο tap δεν πιανει ολες της φορες σας συμβαινει κ εσας? τρωει πολλη μπαταρια αυτο να το εχω ενεργο ?

3 Ενα καλο temper glass και απο που ? ηθελα να παρω και την θηκη που καλυπτει την οθονη αλλα εχει 25 ευρω ελεος 160 το πηρα το κινητο

4 Πανοραμα εχει η lumia camera η πρεπει να κατεβασω μια ξεχωριστη εφορμογη που ειδα ? η lumia camera η η microsoft ειναι καλυτερη εφαρμογη ? θα επρεπε να ειχε μονο μια και οχι 100 εφορμογες

5 τελος ενα βιντεο που μου στειλανε παιζει λιγο σπαστα γιατι αραγε ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις

1 Η μπαταρια σαν να τελειωνει σχετικα γρηγορα με αυτα που εχω διαβασει ειδικα απο το 100% μεχρι το 80% σαν να ξεφορτιζει πιο γρηγορα.Μπορει να φταιει το 4g μπορει κ επειδη το πειραζω συνεχεια στις αρχες . Παντως μια μερα μου βγαζει ηθελα λιγο παραπαμω . Σας το κανει και εσας? Παντως φορτιζει πιο γρηγορα απο τι περιμενα μιας και εχει αναφερθει σε πολλα forum οτι φορτιζει πολυ αργα

2 Το διπλο tap δεν πιανει ολες της φορες σας συμβαινει κ εσας? τρωει πολλη μπαταρια αυτο να το εχω ενεργο ?

4 Πανοραμα εχει η lumia camera η πρεπει να κατεβασω μια ξεχωριστη εφορμογη που ειδα ? η lumia camera η η microsoft ειναι καλυτερη εφαρμογη ? θα επρεπε να ειχε μονο μια και οχι 100 εφορμογες

5 τελος ενα βιντεο που μου στειλανε παιζει λιγο σπαστα γιατι αραγε ?

 

1. Αν κλείσεις το 4G, η μπαταρία θα σου βγάζει άνετα το αποτέλεσμα που θες (αναλόγως και από τη χρήση).

2. Απειροελάχιστη διαφορά θα δεις στην μπαταρία.

4. Ψάξε την εφαρμογή Lumia Panorama

5. Ή φταίει η ανάλυση του βίντεο και δεν μπορούν CPU + GPU να το υποστηρίξουν ή φταίει η εφαρμογή με την οποία το αναπαράγεις. Στα Windows 10 η εφαρμογή βίντεο είναι καλύτερη, οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή αν δεν είναι θέμα hardware

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1. Αν κλείσεις το 4G, η μπαταρία θα σου βγάζει άνετα το αποτέλεσμα που θες (αναλόγως και από τη χρήση).

2. Απειροελάχιστη διαφορά θα δεις στην μπαταρία.

4. Ψάξε την εφαρμογή Lumia Panorama

5. Ή φταίει η ανάλυση του βίντεο και δεν μπορούν CPU + GPU να το υποστηρίξουν ή φταίει η εφαρμογή με την οποία το αναπαράγεις. Στα Windows 10 η εφαρμογή βίντεο είναι καλύτερη, οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή αν δεν είναι θέμα hardware

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις . Ενα απλο βιντεο στο viber που μου στειλανε ισως να ειναι απο κινητο υψηλοτερης αναλυσης ποιος ξερει . Παντως αν φτιαξει το store η microsoft θα ειναι για εμενα πολυ μακρια απο ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη συσκευή...την έχω βρει στα 147ευρώ (ελληνικής αντιπροσωπίας) και είμαι πολύ κοντά να το αποφασίσω.

Εσείς είστε ευχαριστημένοι από αυτήν...

θα την ξαναγοράζατε στα ίδια χρήματα ή θα κοιτάγατε κάτι άλλο και ποιό;;;

 

Ευχαριστώ!

 

Εγω δεν την ξαναγοραζα παντως.

Εχει καλυτερη μπαταρια απο οποιοδηποτε android στην ιδια τιμη, ισως και καμερα, αλλα μεχρι εκει.

Εχω δει αλλα 2 εκτος απο το δικο μου. Συνολο 3.

 

Τα 2 ειναι χαλια ποιοτικα, τριζουν σαν κινεζικα του 40ευρου. Το πηγα σε Nokia Care και μου ειπαν 20+ μερες για να φτιαχτει. Αντε γεια.

 

Σε αυτην την κατηγορια τιμης (λιγο παραπανω) υπαρχουν λιγα σοβαρα Android, αλλα προσφερουν πολυ καλυτερη εμπειρια χρησης (πχ moto G)

 

Eιναι πολλα τα πολιτισμικα σοκ που παθαινεις στα WM, λες 'Μα καλα, ακομα ετσι το κανουν' ή 'Γιατι δεν εχουν αυτο, αφου ειναι τοσο ευκολο'

 

Για δευτερη συσκευη ειναι μια χαρα, αν εχεις βαρεθει το android, εγω για πρωτη δεν το συζητω ουτε με σφαιρες. Πολλες οι ελλειψεις (του OS κυριως)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την ξαναγοραζα παντως.

Εχει καλυτερη μπαταρια απο οποιοδηποτε android στην ιδια τιμη, ισως και καμερα, αλλα μεχρι εκει.

Εχω δει αλλα 2 εκτος απο το δικο μου. Συνολο 3.

 

Τα 2 ειναι χαλια ποιοτικα, τριζουν σαν κινεζικα του 40ευρου. Το πηγα σε Nokia Care και μου ειπαν 20+ μερες για να φτιαχτει. Αντε γεια.

 

Σε αυτην την κατηγορια τιμης (λιγο παραπανω) υπαρχουν λιγα σοβαρα Android, αλλα προσφερουν πολυ καλυτερη εμπειρια χρησης (πχ moto G)

 

Eιναι πολλα τα πολιτισμικα σοκ που παθαινεις στα WM, λες 'Μα καλα, ακομα ετσι το κανουν' ή 'Γιατι δεν εχουν αυτο, αφου ειναι τοσο ευκολο'

 

Για δευτερη συσκευη ειναι μια χαρα, αν εχεις βαρεθει το android, εγω για πρωτη δεν το συζητω ουτε με σφαιρες. Πολλες οι ελλειψεις (του OS κυριως)

Μια χαρα ειναι το τηλεφωνο,ειναι πολυ μπροστα απο κατι πιο ακριβα android που τρωνε κολληματα και σου σπανε τα νευρα,,δυο μηνες τωρα που το εχω ουτε ενα κολλημα..και το εχω για πρωτη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την ξαναγοραζα παντως.

Εχει καλυτερη μπαταρια απο οποιοδηποτε android στην ιδια τιμη, ισως και καμερα, αλλα μεχρι εκει.

Εχω δει αλλα 2 εκτος απο το δικο μου. Συνολο 3.

 

Τα 2 ειναι χαλια ποιοτικα, τριζουν σαν κινεζικα του 40ευρου. Το πηγα σε Nokia Care και μου ειπαν 20+ μερες για να φτιαχτει. Αντε γεια.

 

Σε αυτην την κατηγορια τιμης (λιγο παραπανω) υπαρχουν λιγα σοβαρα Android, αλλα προσφερουν πολυ καλυτερη εμπειρια χρησης (πχ moto G)

 

Eιναι πολλα τα πολιτισμικα σοκ που παθαινεις στα WM, λες 'Μα καλα, ακομα ετσι το κανουν' ή 'Γιατι δεν εχουν αυτο, αφου ειναι τοσο ευκολο'

 

Για δευτερη συσκευη ειναι μια χαρα, αν εχεις βαρεθει το android, εγω για πρωτη δεν το συζητω ουτε με σφαιρες. Πολλες οι ελλειψεις (του OS κυριως)

 

Σαν κάτοχος νέξους συμφωνώ 100% μαζί σου. Είναι το τέλειο 2ο smartphone και έπεσες ακριβώς μέσα στις σκέψεις που κάνω μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε για ποιότητα στο 640 των 140-160 ευρώ ότι τρίζει το καπάκι,την στιγμή που κάτι samgung κλπ των 700 ευρώ είναι ακόμα πλαστικά.

Μάλλον δώρο θέλετε να σας τα κάνει η ms.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την ξαναγοραζα παντως.

Εχει καλυτερη μπαταρια απο οποιοδηποτε android στην ιδια τιμη, ισως και καμερα, αλλα μεχρι εκει.

Εχω δει αλλα 2 εκτος απο το δικο μου. Συνολο 3.

 

Τα 2 ειναι χαλια ποιοτικα, τριζουν σαν κινεζικα του 40ευρου. Το πηγα σε Nokia Care και μου ειπαν 20+ μερες για να φτιαχτει. Αντε γεια.

 

Σε αυτην την κατηγορια τιμης (λιγο παραπανω) υπαρχουν λιγα σοβαρα Android, αλλα προσφερουν πολυ καλυτερη εμπειρια χρησης (πχ moto G)

 

Eιναι πολλα τα πολιτισμικα σοκ που παθαινεις στα WM, λες 'Μα καλα, ακομα ετσι το κανουν' ή 'Γιατι δεν εχουν αυτο, αφου ειναι τοσο ευκολο'

 

Για δευτερη συσκευη ειναι μια χαρα, αν εχεις βαρεθει το android, εγω για πρωτη δεν το συζητω ουτε με σφαιρες. Πολλες οι ελλειψεις (του OS κυριως)

 

"Σαν Κινέζικα του 40ευρου"... Μάλιστα... Ελπίζω αυτούς τους όρους να τους βάζεις και σε κάθε συσκευή, ειδικά από Κίνα, που τρέχει το "υπέρτατο" Android.. Αλλιώς, δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός..

 

Πολιτισμικό σοκ παθαίνω κι εγώ, με τα δεδομένα που παίρνει από τον καθένα η Google, με όλο και μεγαλύτερο ρυθμό και ταχύτητα.. Γι' αυτό και κάθε έκδοση του Android είναι τόσο πιο βαριά από την προηγούμενη..

 

Mιλάμε για ποιότητα στο 640 των 140-160 ευρώ ότι τρίζει το καπάκι,την στιγμή που κάτι samgung κλπ των 700 ευρώ είναι ακόμα πλαστικά.

Μάλλον δώρο θέλετε να σας τα κάνει η ms.

 

Τα Samsung είναι "σε άλλο επίπεδο" και δε μπορείς να μιλάς γι' αυτά... :down: Εννοείται ότι θέλουν να τους τα κάνουν δώρο.. Μόνο το Android "αξίζει" τα χρήματά τους...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί όταν έχω ακουστικά και με καλούν ο ήχος ειδοποιηςης της κληςης είναι στα ακουστικά και όχι στο τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

mr_47 εγώ ένα samsung S3 έχω για δεύτερο πλέον κινητό οπότε μιλάω εκ χρόνων πείρας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί όταν έχω ακουστικά και με καλούν ο ήχος ειδοποιηςης της κληςης είναι στα ακουστικά και όχι στο τηλέφωνο

 

Μπας και το έχεις στο αθόρυβο;γιατί χτυπάει και το κινητό κανονικά απλά πιο σιγά.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω είναι πως δεν υπάρχει η εξής δυνατότητα.

Βάζοντας στο πληκτρολόγιο 4 νούμερα π.χ από το κινητό μιας επαφής αυτομάτως να σου βγάζει όλες τις επαφές που έχουν αυτό το συνδυασμό των αριθμών.

 

Αυτό το κάνει όταν μπαίνεις στο ιστορικό κλήσεων. Πάντως αυτός είναι και ο λόγος που δεν κολλάει ποτε μα ποτέ και πραγματικά ενδείκνυται για εκείνους που θέλουν να κάνουν γρήγορες κλήσεις. Η ταχύτητα με την οποία εισέρχεσαι στις πρόσφατες και ταχείες κλήσεις δεν υπήρχε σε Android με 3gb ram που είχα πιάσει στα χέρια μου. Ενώ εδώ πατάς, έφυγε. Καμια σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε για ποιότητα στο 640 των 140-160 ευρώ ότι τρίζει το καπάκι,την στιγμή που κάτι samgung κλπ των 700 ευρώ είναι ακόμα πλαστικά.

Μάλλον δώρο θέλετε να σας τα κάνει η ms.

 

Aσχετο τελειως αυτο που γραφεις. Οτι ειναι πλαστικο δεν σημαινει χαλια ποιοτητα κατασκευης.

 

"Σαν Κινέζικα του 40ευρου"... Μάλιστα... Ελπίζω αυτούς τους όρους να τους βάζεις και σε κάθε συσκευή, ειδικά από Κίνα, που τρέχει το "υπέρτατο" Android.. Αλλιώς, δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός..

 

Πολιτισμικό σοκ παθαίνω κι εγώ, με τα δεδομένα που παίρνει από τον καθένα η Google, με όλο και μεγαλύτερο ρυθμό και ταχύτητα.. Γι' αυτό και κάθε έκδοση του Android είναι τόσο πιο βαριά από την προηγούμενη..

 

Ενω η Microsoft δεν παιρνει καθολου δεδομενα και ειναι Άγια.

 

 

Τα Samsung είναι "σε άλλο επίπεδο" και δε μπορείς να μιλάς γι' αυτά... :down: Εννοείται ότι θέλουν να τους τα κάνουν δώρο.. Μόνο το Android "αξίζει" τα χρήματά τους...

 

ΗΙΝΤ1: Δεν ειχα ποτε Samsung συσκευη

ΗΙΝΤ2: Android is not Samsung

 

Αλλα οποιος μιλαει για τα μειονεκτηματα συσκευων, ειναι 'fanboy'. Μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

το ότι το δικό σου τρίζει φίλε μου,δε σημαίνει ότι είναι χάλια η κατασκευή αφού δε τρίζει σε όλους.

Εμένα μου έκαψε πίξελ τι πάει να πει αυτό;

και σε HTC φίλου που είναι και πανάκριβο έκαψε μετά απο 3 μέρες 2 πίξελ.Μούφα και αυτά;

Μεμονωμένα περιστατικά δεν είναι κανόνας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

mr_47 εγώ ένα samsung S3 έχω για δεύτερο πλέον κινητό οπότε μιλάω εκ χρόνων πείρας.

 

Μα, συμφωνώ μαζί σου.

 

Ενω η Microsoft δεν παιρνει καθολου δεδομενα και ειναι Άγια.

 

Αυτό έγραψα; :confused: Σαν τη Google στο data mining, δεν έχει.. Γι' αυτό και ακόμα και με 3gb, οι συσκευές με stock launchers lagάρουν.

 

ΗΙΝΤ1: Δεν ειχα ποτε Samsung συσκευη

ΗΙΝΤ2: Android is not Samsung

 

Αν πρόσεξες, αυτό για τις Samsung συσκευές δεν το έγραψα σε 'σένα.

 

Αλλα οποιος μιλαει για τα μειονεκτηματα συσκευων, ειναι 'fanboy'. Μαλιστα.

 

Αν είχες προσέξει περισσότερα posts μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα να γράψω και τα "στραβά" της Microsoft.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι άριστο για τα χρήματα του και δεν υπάρχει αντίστοιχο που να μπορεί να συγκριθεί μαζί του στα 130€ όσο και αν σας χαλάει μερικούς. :ninja:

Το οτι βγήκε κάποιο ελαττωματικό δεν σημαίνει οτι όλη η σειρά είναι έτσι. Το μόνο αρνητικό στο 640 είναι η θέση του ηχείου.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι άριστο για τα χρήματα του και δεν υπάρχει αντίστοιχο που να μπορεί να συγκριθεί μαζί του στα 130€ όσο και αν σας χαλάει μερικούς. :ninja:

Το οτι βγήκε κάποιο ελαττωματικό κάποιο δεν σημαίνει οτι όλη η σειρά είναι έτσι. Το μόνο αρνητικό στο 640 είναι η θέση του ηχείου.

 

Σε μένα το λες;

Μάλλον δε κατάλαβες το πως το έχω γράψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα, συμφωνώ μαζί σου.

το ξέρω βρε,σαν αρνητικό το έγραψα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κατάλαβα φίλε. :lol::lol::lol: Για τους απο πάνω τα έγραψα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Το διόρθωσα...

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κατάλαβα φίλε. :lol::lol::lol: Για τους απο πάνω τα έγραψα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Το διόρθωσα...

 

είπα και εγώ.:wacko::lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό στο 640 είναι η θέση του ηχείου.

Βασικά όλα τα Lumia το ηχείο πίσω το έχουν! Σε τι διαφέρει του 640;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλα τα Lumia το ηχείο πίσω το έχουν! Σε τι διαφέρει του 640;

 

Όταν ακουμπάς το κινητό σε λεία επιφάνεια καλύπτεται το ηχείο με αποτέλεσμα να μην διαχέεται ο ήχος και να ακούγεται χαμηλά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ενα πολυ καλο τηλεφωνο που πραγματικα ενω εχουν περασει απο τα χερια μου δεκαδες τηλεφωνα με εχει κερδισει.Τωρα για το ηχειο ,έτσι ειναι το 90% των τηλεφώνων .Του βάζεις μια θήκη και ειναι όλα ενταξει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...