Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις προχθές αγόρασα το 640 xl ds. Αυτό έχει τα windows 8.1. Θέλω να κάνω αναβάθμιση στα 10άρια και θα ήθελα να ρωτήσω πως θα το κάνω αυτό ώστε να πάρω την επίσημη έκδοση; Θα πρέπει να κατεβάσω απο το store τον σύμβουλο αναβάθμισης ή τον insider; Εχω μπερδευτεί πολύ με αυτά που διαβάζω. "Με αυτό θα κατεβάσεις τα γνήσια 10άρια", "με αυτό δεν θα κατεβάσεις την επίσημη έκδοση αλλά κάτι άλλο" κτλ. Είμαι προηγούμενος χρήστης του 535 ds. Αρχικά είχαν τα 8.1 και μετά κατέβασα τα 10άρια (δεν θυμάμαι πως το έκανα αυτό και αν κατέβασα την επίσημη έκδοση ή κάτι άλλο). Απο τη στιγμή αυτή άρχισα να εχω κάποια προβλήματα... Όταν ρολάριζα και άλλαζα θέση στις φωτογραφίες απο την 5η-6η φωτογραφία η οθόνη μαύριζε, νέκρωνε το κινητό και ήθελε επανεκκίνηση να επανέλθει, στο viber δεν μου έδειχνε αν κάποιος ήταν συνδεδεμένος εκείνη τη στιγμή ή αν δεν ήταν, πότε ήταν τελευταία φορά, δεν μου ερχόντουσαν ειδοποιήσεις όταν κάποιος μου έστελνε μήνυμα και ήμουν online αλλά offline απο το viber όπως στα 8.1, ούτε όταν έστελνα εγω μήνυμα στο viber σε φίλο με android δεν του ερχόντουσαν ειδοποιήσεις οτι του έστειλα και μου έλεγε "απ' όλους μου έρχονται ειδοποιήσεις εκτός απο εσένα", δεν υπήρχε ηχητική ειδοποίηση στα μηνύματα κινητής τηλεφωνίας. Όταν δηλαδή κάποιος μου έστελνε μήνυμα δεν υπήρχε ηχητική ειδοποίηση στα εισερχόμενα και έπρεπε εγω να ελέγχω ανα τακτά χρονικά διαστήματα τα εισερχόμενά μου αν κάποιος μου έστειλε μήνυμα. Κάποιες φορές ξεχνούσα να ελέγξω τα εισερχόμενα και έβλεπα π.χ. σήμερα μηνύματα που μου είχαν στείλει πριν 3-4 μέρες. Είμαι σίγουρος πως δεν είχα πειράξει τίποτα απο τις ρυθμίσεις. Είχα πάει σε ενα nokia care και μου έλεγαν οτι δεν εχω την επίσημη έκδοση κτλ. Λύση όμως στα προβλήματά μου δεν μου έδωσαν. Για το viber μου είχαν πει πως έτσι είναι η έκδοσή του στα 10άρια και οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι για να δουλεύει όπως στα 8.1, πως θα λυθεί αυτό με μελλοντικές ενημερώσεις κτλ. Πως θα εγκαταστήσω τώρα τα επίσημα 10άρια (ή όπως αλλιώς λέγονται) ώστε να μην αντιμετωπίσω πάλι τα ίδια προβλήματα; Αν είναι να εχω πάλι τα ίδια όπως στο 535 ds με τα 10άρια, καλύτερα να κάτσω με τα 8.1 που δουλεύουν ολα ρολόϊ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις προχθές αγόρασα το 640 xl ds. Αυτό έχει τα windows 8.1. Θέλω να κάνω αναβάθμιση στα 10άρια και θα ήθελα να ρωτήσω πως θα το κάνω αυτό ώστε να πάρω την επίσημη έκδοση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Θα κατεβάσεις το advisor από το store και θα κάνεις την ενημέρωση εύκολα και ωραία.

Προτείνω να κάνεις hard reset πριν την αναβάθμιση(μετά θα κατεβάσεις το advisor)και άλλο ένα μετά.

Είναι αρκετή ώρα η διαδικασία.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοβγηκαν έκανε 250.

Το θεμα είναι να βοηθηθεί καποιος που θέλει να αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό με αντικειμενική ανάλυση των δυνατοτήτων του.

Κανει για τη δουλειά που θες; Αυτό είναι το ερώτημα.

Το 640XL έκανε 229€ όταν πρωτοβγήκε νομίζω!

 

@Chryssostomos η διαδικασία από 8.1 σε 10 κρατάει 4 ώρες περίπου μέχρι την .107!

Για την .321 άλλη 1 με μιάμιση ώρα θα θέλει νομίζω!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 640XL έκανε 229€ όταν πρωτοβγήκε νομίζω!

 

Nope.

Εδώ το απλό 640 κόστιζε περισσότερο.

 

Το 640XL έκανε 229€ όταν πρωτοβγήκε νομίζω!

 

@Chryssostomos η διαδικασία από 8.1 σε 10 κρατάει 4 ώρες περίπου μέχρι την .107!

Για την .321 άλλη 1 με μιάμιση ώρα θα θέλει νομίζω!

 

4 ώρες σε εσένα.

γύρω στις 2,5 έκανα εγώ.

Επίσης έγραψα αρκετή ώρα,δεν έγραψα ένα τεταρτάκι πχ.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις το advisor από το store και θα κάνεις την ενημέρωση εύκολα και ωραία.

Προτείνω να κάνεις hard reset πριν την αναβάθμιση(μετά θα κατεβάσεις το advisor)και άλλο ένα μετά.

Είναι αρκετή ώρα η διαδικασία.

 

Το upgrade advisor εννοείς; Είναι το ίδιο με το "σύμβουλος ενημερώσεων"; Γιατί να κάνω hard reset πριν την αναβάθμιση; Τι εννοείς "και άλλο ένα μετά";

Link to comment
Share on other sites

Το upgrade advisor εννοείς; Είναι το ίδιο με το "σύμβουλος ενημερώσεων"; Γιατί να κάνω hard reset πριν την αναβάθμιση; Τι εννοείς "και άλλο ένα μετά";

 

Ναι αυτό εννοώ.

Θα κάνεις ένα hard reset,θα κατεβάσεις τον σύμβουλο ενημερώσεων,θα κάνεις την ενημέρωση ωραία και όμορφα και όταν με το καλό τελειώσει,καλό θα ήταν να κάνεις πάλι hard reset.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περάσεις καθόλου εφαρμογές στα 8 θα κάνει κάνα μισάωρο να πάει στην .107

Πάλι χωρίς εφαρμογές περνάς την τελευταία έκδοση, και εκεί περιμένεις να τα περάσεις όλα. Συνολικά περίπου 3-4 ώρες.

Τόσο περίπου έφαγα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ.

Θα κάνεις ένα hard reset,θα κατεβάσεις τον σύμβουλο ενημερώσεων,θα κάνεις την ενημέρωση ωραία και όμορφα και όταν με το καλό τελειώσει,καλό θα ήταν να κάνεις πάλι hard reset.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι για ποιό λόγο θα πρέπει να κάνω hard reset και μάλιστα δυο φορές. Την προηγούμενη αναβάθμιση στο 535 ds που είχα, νομίζω πως είχα κάνει την αναβάθμιση με τον insider. Ξέρεις μήπως ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του insider και του advisor που μου προτείνεις; Δηλαδή, γιατί να μην το κάνω με τον έναν τρόπο και να το κάνω με τον άλλο; Μπορεί να είναι χαζά αυτά που ρωτάω, αλλά δεν έχω ιδέα. Σ' ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

διαφορά μεταξύ του insider και του advisor είναι πια έκδοση θα περάσει. Η επίσημη είναι .321 με advisor .

Με insider θα περάσει την .351 πριβιού

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι για ποιό λόγο θα πρέπει να κάνω hard reset και μάλιστα δυο φορές. Την προηγούμενη αναβάθμιση στο 535 ds που είχα, νομίζω πως είχα κάνει την αναβάθμιση με τον insider. Ξέρεις μήπως ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του insider και του advisor που μου προτείνεις; Δηλαδή, γιατί να μην το κάνω με τον έναν τρόπο και να το κάνω με τον άλλο; Μπορεί να είναι χαζά αυτά που ρωτάω, αλλά δεν έχω ιδέα. Σ' ευχαριστώ...

 

Θεωρητικά,με τα 2 hard reset κάθεται καλύτερα η ενημέρωση.

Δεν ρωτάς,χαζά,ρωτάς αυτά που πρέπει,αν δε το έχεις ξανακάνει.

η διαφορά είναι πως με τις insider μπορεί όλα τα bug του λειτουργικού να σκάσουν σε εσένα και να βλαστιμήσεις την ώρα και την στιγμή που την έβαλες.

Στα επίσημα στην θεωρία,δίνουν σταθερές εκδόσεις.

Αν έχεις μία συσκευή,προφανώς και τα επίσημα θα βάλεις.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περάσεις καθόλου εφαρμογές δεν χρειάζεται να κάνεις ρισέτ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περάσεις καθόλου εφαρμογές δεν χρειάζεται να κάνεις ρισέτ.

 

Σχετικό είναι αυτό.

Από πολλές απόψεις που έχουμε συζητήσει εδώ με παιδιά η καλύτερη λύση είναι αυτή που έχω αναφέρει.

Βέβαια το τι θα κάνει ο καθένας και αν του κάτσει είναι δική του επιλογή.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5 κινητά, μετά από πολλές εγκαταστάσεις με ρισέτ.

Πέρασα πριν μερικές μέρες σε ένα πριβιού και σε άλλο στάβλο. Κανένα πρόβλημα. Το βασικό είναι να μην περνάει εφαρμογές καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι για ποιό λόγο θα πρέπει να κάνω hard reset και μάλιστα δυο φορές. Την προηγούμενη αναβάθμιση στο 535 ds που είχα, νομίζω πως είχα κάνει την αναβάθμιση με τον insider. Ξέρεις μήπως ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του insider και του advisor που μου προτείνεις; Δηλαδή, γιατί να μην το κάνω με τον έναν τρόπο και να το κάνω με τον άλλο; Μπορεί να είναι χαζά αυτά που ρωτάω, αλλά δεν έχω ιδέα. Σ' ευχαριστώ...

Να συμπληρώσω και εγώ πως η διαφορά μεταξύ insider και advisor, είναι ότι με το insider program θα έχεις πάντα την πιο τελευταία έκδοση που βγαίνει, αλλά σε δοκιμαστικό στάδιο, που σημαίνει ότι κάποιες φορές θα έχεις αρκετά κολλήματα ή προβλήματα μιας και θα είσαι σε δοκιμαστική έκδοση. Με το advisor θα κατεβάσεις την επίσημη έκδοση μία και μόνο φορά και από εκεί και πέρα θα παίρνεις ΟΤΑ και όχι πάλι μέσω advisor τις επόμενες αναβαθμίσεις, αλλά τις επίσημες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5 κινητά, μετά από πολλές εγκαταστάσεις με ρισέτ.

Πέρασα πριν μερικές μέρες σε ένα πριβιού και σε άλλο στάβλο. Κανένα πρόβλημα. Το βασικό είναι να μην περνάει εφαρμογές καθόλου

 

Τώρα να αρχίσουμε να γράφουμε σε πόσα κινητά τα περάσαμε και πόσα έχουμε;

Δεν είναι αυτό το νόημα των post μας σε αυτό το θέμα.

Έγραψα,ο καθένας κάνει ότι θέλει και παίρνει τα ρίσκα που επιθυμεί.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές εμπειρίες γράφουμε. Ο καθένας κάνει ότι θέλει. Δεν έχω πρόβλημα με κανένα.
Link to comment
Share on other sites

Ε που να τα ξέρω ολα αυτά ρε παιδιά; Δεν εχω ασχοληθεί τόσο. Στο 535 που είχα θυμάμαι οτι είχα κάνει την αναβάθμιση με τον insider. Λέτε δηλαδή γι' αυτό να είχα ολα αυτά τα προβλήματα που ανέφερα; Θα το κάνω με τον advisor και θα δείξει. Μακάρι να πάνε ολα καλά ώστε να μην χρειαστεί να το πετάξω στον τοίχο! Δεν μ' ενδιαφέρει πόσες ώρες θα κάνει για την αναβάθμιση, αρκεί να μην εχω τα ίδια προβλήματα μετά. Χρόνο θα βρω κάποια στιγμή. Φαντάζομαι πως viber θα έχετε σίγουρα. Έχετε τα ίδια προβλήματα και εσείς με αυτά που είχα και εγω με το 535 ή ολα ρολόϊ; Με τα 8.1 πάντως τώρα στο 640 xl δουλεύει κανονικά όπως θα έπρεπε. Κάποιος μου είχε πει πως δεν φταίει το τηλέφωνο με το λειτουργικό του για τον τρόπο που λειτουργεί το viber στα 10άρια, αλλά η έκδοση του viber για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Το hard reset πως θα το κάνω; Edited by padobranac
Link to comment
Share on other sites

Hard reset (Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων)

Αυτό επιτυγχάνεται:

Ρυθμίσεις>Πληροφορίες> επαναφορά του τηλεφώνου σας

Link to comment
Share on other sites

Ε που να τα ξέρω ολα αυτά ρε παιδιά; Δεν εχω ασχοληθεί τόσο. Στο 535 που είχα θυμάμαι οτι είχα κάνει την αναβάθμιση με τον insider. Λέτε δηλαδή γι' αυτό να είχα ολα αυτά τα προβλήματα που ανέφερα; Θα το κάνω με τον advisor και θα δείξει. Μακάρι να πάνε ολα καλά ώστε να μην χρειαστεί να το πετάξω στον τοίχο! Δεν μ' ενδιαφέρει πόσες ώρες θα κάνει για την αναβάθμιση, αρκεί να μην εχω τα ίδια προβλήματα μετά. Χρόνο θα βρω κάποια στιγμή. Φαντάζομαι πως viber θα έχετε σίγουρα. Έχετε τα ίδια προβλήματα και εσείς με αυτά που είχα και εγω με το 535 ή ολα ρολόϊ; Με τα 8.1 πάντως τώρα στο 640 xl δουλεύει κανονικά όπως θα έπρεπε. Κάποιος μου είχε πει πως δεν φταίει το τηλέφωνο με το λειτουργικό του για τον τρόπο που λειτουργεί το viber στα 10άρια, αλλά η έκδοση του viber για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Το hard reset πως θα το κάνω;

Όσο αφορά το Viber, πετάει στα 10! Απλα δεν έχουν βάλει ελληνική γλώσσα ακόμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.πηρα χτες και εγω επιτελους το κινητο αυτο...ωραιο πρωτη φορα windows phone...usb flash με otgκαλωδιο δεν...αναγνωριζει;; κανενας τροπος υπαρχει; στο android ευκολια για μεταφορα..

 

Επισης ποιο καλωδιο χρειαζομαι γθα μεταφορα προς pc;; λινκ απο e-shop.gr παρακαλω να το παραγγειλω.

 

Επισης ποια καρτα μνημης προτεινετε; σε 16-32 GB απο εκει παλι..λινκ...

 

Ευχαριστωωωωω

 

Αναβαθμισα σε win10...

 

#google earth πως θα δω;;; δεν εχει εφαρμογη...

#ποια ακουστικα λετε να παρω;hands free e-shop.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.πηρα χτες και εγω επιτελους το κινητο αυτο...ωραιο πρωτη φορα windows phone...usb flash με otgκαλωδιο δεν...αναγνωριζει;; κανενας τροπος υπαρχει; στο android ευκολια για μεταφορα..

 

Επισης ποιο καλωδιο χρειαζομαι γθα μεταφορα προς pc;; λινκ απο e-shop.gr παρακαλω να το παραγγειλω.

 

Επισης ποια καρτα μνημης προτεινετε; σε 16-32 GB απο εκει παλι..λινκ...

 

Ευχαριστωωωωω

 

Αναβαθμισα σε win10...

 

#google earth πως θα δω;;; δεν εχει εφαρμογη...

#ποια ακουστικα λετε να παρω;hands free e-shop.gr

 

otg,το ξέχνάς.

Kαλώδιο για το pc κάνει όποιο και να έχεις.

Αλλιώς μπες στο eshop που θες και διάλεξε όποιο να ναι usb/micro usb.

για ακουστικά και κάρτα μπες εδώ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,υπαρχει τροπος να μεταφερω(συνδεσω)αρχεια απο usb flash αφου με otg δεν...σκεφτομαι δηλαδη αν υπαρχει καποιος "ανταπτορας"κατι τις,που να συνδεεις εκει το φλασακι και μεσω αυτου,να μεταφερει μεσω bluetooth εστω; (δεν εχω pc computer γι αυτο...) ευχαριστω και παλι!
Link to comment
Share on other sites

αν το usb σου είναι μονοκομματο δεν ξερω.

Αν είναι από εκεινα που είναι η θηκη + μνημουλα (βασικα ενας ανταπτορας), που βαζεις το τσιπακι μεσα, τοτε βαζεις το τσιπακι απευθειας στο κινητο σχετο και κανεις τον σταυρο σου μη χασεις αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,υπαρχει τροπος να μεταφερω(συνδεσω)αρχεια απο usb flash αφου με otg δεν...σκεφτομαι δηλαδη αν υπαρχει καποιος "ανταπτορας"κατι τις,που να συνδεεις εκει το φλασακι και μεσω αυτου,να μεταφερει μεσω bluetooth εστω; (δεν εχω pc computer γι αυτο...) ευχαριστω και παλι!

 

ότι έχει σχέση με usb και το κινητό μας,δυστυχώς το ξεχνάς.

Δεν διαβάζει στικάκια,στο έγραψα και εχθές.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα μια λύση

ή κάνεις την μεταφορά αρχείων με την βοήθεια φίλου που έχει PC

ή πας σε internet-καφέ και κάνεις εκεί την μεταφορά αρχείων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...