Jump to content

Lenovo Vibe Shot (z90-7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω φλασαρει row rom με οδηγίες και αρχεία από xda αλλά στο xda έχουν και την s208 rom που είναι η αναβάθμιση αλλά δεν μπορώ να αναβαθμίσω με τις οδηγίες που έχει...(μέσω original recovery) ! Έχει αναβαθμίσει κανείς;; για δώστε φώτα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, νεος κάτοχος και εγώ του vibe shot, να ρωτησω, πως κάνει αναβάθμιση σε marshmallow και αν γίνεται μετά να γίνει root?

 

Μέσω ΟΤΑ (ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο/ενημέρωση)

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

κατόχος και εγω, εδώ και μια εβδομαδα του εν λόγω κινητου. Του έχω αλλαξει 3 ROM μέχρι τώρα και αυτην την στιγμη έχω πάνω ΜΜ 6.1.

 

Πρώτη φορά αλλαξα ρομ σε κινητο και ευτυχως πηγαν καλα όλες οι αλλαγές.εκτός από την αρχικη που αν θυμαμαι την εκανα με miflash, όλες τις αλλες τις εκανα μέσω αρχειου update.zip που εβαζα στην sd

 

Μικροπροβλήματα :

1. Aυτο που πολλοι εχουν παρατηρησει, όπου όταν βαζεις να παραμενουν να παρεμενουν ανοικτο το φως στα πληκτρα, μετα απο λιγο σβηνουν εκτος αν εχεις την ρυθμιση για 3'' .

2. Κρασαρει όταν παω να scanaro ενα QRCode .

3. Αρκετές φορές , όχι πάντα, όταν έχω εισεχομενη κληση δεν ενεργοποιειται η αυτοματα οθονη, ή όταν τυχει να ειμαι σε άλλη οθονη /εφαρμογη δεν εμφανιζει την κληση αυτοματα και πρεπει manual να την εμφανιζω και να απαντησω. Νομιζω και ενας ακομα το ειχε το προβλημα αλλα ειπε ότι πλεον δεν του το κάνει. Το έχει παθει καποιος αλλος?

4. Το διπλο χτυπημα στην οθονη δεν λειτουργει παντα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

κατόχος και εγω, εδώ και μια εβδομαδα του εν λόγω κινητου. Του έχω αλλαξει 3 ROM μέχρι τώρα και αυτην την στιγμη έχω πάνω ΜΜ 6.1.

 

Πρώτη φορά αλλαξα ρομ σε κινητο και ευτυχως πηγαν καλα όλες οι αλλαγές.εκτός από την αρχικη που αν θυμαμαι την εκανα με miflash, όλες τις αλλες τις εκανα μέσω αρχειου update.zip που εβαζα στην sd

 

Μικροπροβλήματα :

1. Aυτο που πολλοι εχουν παρατηρησει, όπου όταν βαζεις να παραμενουν να παρεμενουν ανοικτο το φως στα πληκτρα, μετα απο λιγο σβηνουν εκτος αν εχεις την ρυθμιση για 3'' .

2. Κρασαρει όταν παω να scanaro ενα QRCode .

3. Αρκετές φορές , όχι πάντα, όταν έχω εισεχομενη κληση δεν ενεργοποιειται η αυτοματα οθονη, ή όταν τυχει να ειμαι σε άλλη οθονη /εφαρμογη δεν εμφανιζει την κληση αυτοματα και πρεπει manual να την εμφανιζω και να απαντησω. Νομιζω και ενας ακομα το ειχε το προβλημα αλλα ειπε ότι πλεον δεν του το κάνει. Το έχει παθει καποιος αλλος?

4. Το διπλο χτυπημα στην οθονη δεν λειτουργει παντα.

 

Ευχαριστώ

καλησπέρα,

-σε εμένα συνέβαινε αυτό με την οθόνη, αλλά πλεόν (μετά την αναβάθμιση σε 6.1), όλα καλά.

-για τα πλήκτρα--> ανάβουν μόνο με τη ρύθμιση 3 δευτερολέπτων και αυτό, αφού τα πατήσεις, όχι όταν ξεκλειδώνεις το τηλ (θεωρώ ότι θα έπρεπε να ανάβουν με το ξεκλείδωμα) τέλος πάντων.

-Το διπλό χτύπημα στην οθόνη δεν λειτουργεί σχεδόν ποτέ.

+ κάηκαν 4-5 pixel και το έστειλα στην αντιπροσωπεία της lenovo στην Αθήνα, αλλά μου το γύρισαν πίσω επειδή πρέπει να καούν πάνω από 5 για να αλλάξουν οθόνη (το έχω 6 μήνες το τηλέφωνο).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

-σε εμένα συνέβαινε αυτό με την οθόνη, αλλά πλεόν (μετά την αναβάθμιση σε 6.1), όλα καλά.

-για τα πλήκτρα--> ανάβουν μόνο με τη ρύθμιση 3 δευτερολέπτων και αυτό, αφού τα πατήσεις, όχι όταν ξεκλειδώνεις το τηλ (θεωρώ ότι θα έπρεπε να ανάβουν με το ξεκλείδωμα) τέλος πάντων.

-Το διπλό χτύπημα στην οθόνη δεν λειτουργεί σχεδόν ποτέ.

+ κάηκαν 4-5 pixel και το έστειλα στην αντιπροσωπεία της lenovo στην Αθήνα, αλλά μου το γύρισαν πίσω επειδή πρέπει να καούν πάνω από 5 για να αλλάξουν οθόνη (το έχω 6 μήνες το τηλέφωνο).

 

Καλησπέρα, μήπως θυμασαι μετα από ποιας εφαρμογη το update διορθωθηκε?

 

Γενικα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι ότι όταν μενει αρκετη ωρα σε αδρανεια, ειναι σαν να αδρανοποιειται γενικως το κινητο και για αυτο αργει το διπλο χτυπημα. Δηλαδη όταν το "κλεινω" με το πλαινο κουμπι και το "χτυπάω" αμεσως τοτε ενεργοποιειται αμεσα και η θοθνη , αλλα αν περασει κανα3-4 λεπτα, τότε πρεπει να το κανω 3-4 φορες για να πιασει.

Link to comment
Share on other sites

saxter καλησπέρα,

μετά την αναβάθμιση από την lenovo (android 6.0.1) διορθώθηκε το θέμα με τη μαύρη οθόνη. το διπλό κλικ σε εμένα πάντως λειτουργεί μόνο μετά από reboot.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στα χέρια μου περίπου 15 μέρες και ακόμη δεν έχω δει 4G..... Και wind και Cosmotron δοκιμασα....

 

Με την ίδια sim σε άλλη συσκευή και στο ίδιο σημείο έχεις 4G ενώ με το Lenovo όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εγω εχω διαπιστώσει τα εξής. Τρωει κατι κολληματα μερικες φορες και χανει το σημα (και τηλ και internet-wifi). Τo διπλο χτυπημα δουλευει 4/10 με την πρωτη, 3/10 με πανω απο μια φορα και 3/10 μουλαρωνει. Η καταναλωση της μπαταριας ειναι ικανοποιητική (δυο μερες με μέτρια χρηση). Θερμαινεται αρκετα οταν βαζω gps και ιντερνετ. 4g εχει πιασει, αλλα όχι πολλες φορες. Μενω αθηνα και πολλες φορες μου δειχνει "H" και "3G"

 

Φοράω πανω την z90a40_s363_160625_row με android 6.0.1 .

 

Φοραει καποιος καποια rom όπου γενικα τσουλαει καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Διαθέτω ένα Lenovo Vibe Shot κινητό στο οποίο υπήρχε Custom Firmware όταν το αγόρασα. Πάνω στο τρέξιμο να κάνω μαζική αναβάθμιση εφαρμογών πάτησα και την αναβάθμιση του Super SU (δεν το έχω ξανακάνει). Μόλις τελείωσε την αναβάθμιση μου ζήτησε επανεκκίνηση όπου μόλις έκανες πάνω στο φόρτωμα του Logo δεν προχώραγε και έκανε στη συνέχεια συνεχόμενα loops από reboot μέχρι να το σταματήσω εγώ με το κεντρικό κουμπί. Υποψιάζομαι πως υπάρχει θέμα ασυμβατότητας του Super SU που μπήκε με την CFW που υπήρχε.

 

Θέλω να ρωτήσω:

1) Υπάρχει τρόπος να επανακτήσω τη λειτουργία του κινητού χωρίς να κάνω Hard Reset? πχ να βάλω από πάνω άλλο Root ή να κάνω κάτι άλλο και αν ναι αν το έχει δοκιμάσει κάποιος.

2) Αν κάνω Factory Reset μέσω του μενού που μου βγάζει πατώντας κεντρικό κουμπί + Volume Down λογικά χάνω και τα data του κινητού (μηνύματα, δεδομένα εφαρμογών κλπ)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και 'μένα πριν από δυο βδομάδες, αλλά έλειπα.

Καλύτερο από το X2.

 

Φορά την VIBEUI_V2.5_1522_5.310.1_ST_Z90-7.

 

Υπάρχει καλύτερη που να υποστηρίζει και ελληνικά;

 

Eνημέρωση 23:30, έχω πλέον την Official International 6.0.1 έκδοση, rooted...

 

Z90a40_S363_160625_ROW

Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και 'μένα πριν από δυο βδομάδες, αλλά έλειπα.

Καλύτερο από το X2.

 

Φορά την VIBEUI_V2.5_1522_5.310.1_ST_Z90-7.

 

Υπάρχει καλύτερη που να υποστηρίζει και ελληνικά;

 

Eνημέρωση 23:30, έχω πλέον την Official International 6.0.1 έκδοση, rooted...

 

Z90a40_S363_160625_ROW

 

Καλησπέρα, έχεις 4G? Από που την κατεβασες?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ και μέσα σε 2 μέρες κατάφερα brick....

τούβλο λοιπόν το lenovo και είναι προς πώληση πληροφορίες εντός...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχεις 4G? Από που την κατεβασες?

 

Καλησπέρα, το μόνο σπαστικό ότι αυτό το τηλέφωνο δεν έχει γενικά led notifications! Τέλος πάντων τι να κάνουμε.

 

4G δεν είδα ακόμα γιατί είμαι μέσα στο σπίτι. Όταν αργότερα βγω καμιά βόλτα θα σου πω. Πάντως κλειδώνει σε 14 δορυφόρους το GPS μέσα στο σπίτι... Ποτέ δεν έχει ξαναγίνει αυτό. Είμαι και στον δεύτερο όροφο. Το WiFi του δε, άψογο...

 

Έβαλα την Z90a40_S240_160119_ROW (https://boycracked.com/2016/02/07/stock-rom-frimware-lenovo-vibe-shot-z90/) και έκανα update κανονικά μέσω ΟΤΑ (κατέβασε 1.5GB). Μετά βρήκα οδηγίες για να ξεκλειδώσω τον bootloader (http://forum.xda-developers.com/general/general/vibe-shot-6-0-update-root-xposed-t3409989) και να περάσω και twrp με supersu.

 

Τώρα δεν ξέρω εάν κάποια έκδοση 5 είναι καλύτερη. Δεν θέλω να μπω καν στην διαδικασία να δοκιμάσω.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το μόνο σπαστικό ότι αυτό το τηλέφωνο δεν έχει γενικά led notifications! Τέλος πάντων τι να κάνουμε.

 

4G δεν είδα ακόμα γιατί είμαι μέσα στο σπίτι. Όταν αργότερα βγω καμιά βόλτα θα σου πω. Πάντως κλειδώνει σε 14 δορυφόρους το GPS μέσα στο σπίτι... Ποτέ δεν έχει ξαναγίνει αυτό. Είμαι και στον δεύτερο όροφο. Το WiFi του δε, άψογο...

 

Έβαλα την Z90a40_S240_160119_ROW (https://boycracked.com/2016/02/07/stock-rom-frimware-lenovo-vibe-shot-z90/) και έκανα update κανονικά μέσω ΟΤΑ (κατέβασε 1.5GB). Μετά βρήκα οδηγίες για να ξεκλειδώσω τον bootloader (http://forum.xda-developers.com/general/general/vibe-shot-6-0-update-root-xposed-t3409989) και να περάσω και twrp με supersu.

 

Τώρα δεν ξέρω εάν κάποια έκδοση 5 είναι καλύτερη. Δεν θέλω να μπω καν στην διαδικασία να δοκιμάσω.

Την S940 πως την πέρασες με QPST/QFil n Miflash

Link to comment
Share on other sites

Με QFil.

 

Γενικά δεν παρατήρησα προβλήματα μέχρι στιγμής, τα μόνα αρνητικά είναι ότι το ραδιόφωνο δεν έχει RDS, δεν είναι dual sim active όπως και το X2 και δεν λειτουργούν τα led notifications.

 

Έγραψα μια εφαρμογή και για τα μηνύματα και τις κλήσεις αναβοσβήνουν τα κουμπιά της οθόνης από κάτω. Κάτι είναι και αυτό.

 

Για 4G θα δούμε αύριο. Δεν θυμάμαι πάντως να έπιανα εδώ που βρίσκομαι ούτε με το X2.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Με QFil.

 

Γενικά δεν παρατήρησα προβλήματα μέχρι στιγμής, τα μόνα αρνητικά είναι ότι το ραδιόφωνο δεν έχει RDS, δεν είναι dual sim active όπως και το X2 και δεν λειτουργούν τα led notifications.

 

Έγραψα μια εφαρμογή και για τα μηνύματα και τις κλήσεις αναβοσβήνουν τα κουμπιά της οθόνης από κάτω. Κάτι είναι και αυτό.

 

Για 4G θα δούμε αύριο. Δεν θυμάμαι πάντως να έπιανα εδώ που βρίσκομαι ούτε με το X2.

 

ποια ειναι αυτη η εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το lenovo vibe shot οπου προσφατα εγινε root και ειχα προβλημα με την εφαρμογη super su εγινε αναβαθμιση της εφαρμογης και το κινιτο δεν ανοιξε ξανα. το προβλημα λυθηκε περνωντας καινουργια rom με την καρτα sd βαζεις την rom μεσα στην καρτα σε ενα φακελο οπου τον εχεις ονομασει sdfuse κανεις αποσυμπίεση αρχείων. εχεις κατεβασει στον υπολογιστη σου το qsb. το κινιτο με τον υπολογιστη να ειναι συνδεδεμενα με καλωδιο και επειτα μπενεις σε recovery mode πας sd update και κανεις αλλαγη. το εχω κανει τωρα εχω την z90a40_s208_150714_row το κινιτο δουλευει μια χαρα ειναι ολα ελληνικα χωρις διαφημίσεις. θα βρειτε πιο αναλυτικα στο needrom. http://www.needrom.com/download/lenovo-z90-7-vibe-shot/
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα su binaries και την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λύνεται κάνοντας εγκαταστάση από custom recovery την τελευταία έκδοση του supersu (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053).
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νεος κατοχος του lenovo vibe shot z90-7.θελω αν καποιος μπορει να μου πει πως λυνεται το προβλημα με τα κινεζικα.σε μερικα προγραμματα εχει κινεζικους χαρακτηρες και ο καιρος δεν δουλευει ουτε το ρολοι ρυθμιζεται αυτοματα απο το δικτυο εχει,πολλες διαφημησεις και μερικα εγκατεστημενα προγραμματα.πως μπορω να απαλαγω απο αυτα?τρεχει 5,0,1 υπαρχει καποια official αναβαθμιση σε 6?πρεπει να κανω ρουτ για να περασω καποια ρομ ωστε να απαλαγω απ τα κινεζικα?και αν ναι ποια ρομ ειναι η καλυτερη? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων δεν γνωριζω καλα απο κινητα για αυτο και ρωταω και παλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αρχικά πας εδώ : https://boycracked.com/2016/02/07/how-two-unbrick-lenovo-vibe-shot-z90/ και κατεβάζεις το QPST_2.7.422.7z. Έχει οδηγίες πως να κάνεις εγκατάσταση firmware.

 

Μετά κατεβάζεις από το : https://boycracked.com/2016/02/07/stock-rom-frimware-lenovo-vibe-shot-z90/ την έκδοση Z90a40_S240_160119_ROW αναβαθμίζεις το κινητό το εκκινείς και το συνδέεις με WiFi και κάνεις ΟΤΑ upgrade στην τελευταία 6 από τις ρυθμίσεις του κινητού, θέλει υπομονή γιατί κατεβάζει 1.5 GB.

 

Μετέπειτα ακολουθείς αυτές τις οδηγίες : http://forum.xda-developers.com/general/general/vibe-shot-6-0-update-root-xposed-t3409989 και ξεκλειδώνεις bootloader και βάζεις twrp recovery και supersu για root.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...