Jump to content

Sony Xperia E4


alexakos7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το συγκεκριμένο κινητό από τον Απρίλιο τον περασμένο. Μου το έκλεψαν μέσα σε 4 μήνες αφού το είχα ούτε χρονο δεν είχε κλείσει και πήρα ακριβώς το ίδιο ( η διαφορά τώρα ότι το πήρα με μία sim αντί για 2 ). Κανένα πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει η νέα συσκευή ως σήμερα, που το βγάζω από τη φόρτιση και δείχνει ότι είναι 99% από το πρωί στις 11:00 , και δε πέφτει με τίποτα, ούτε πάει 100%. Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει; Το έκλεισαν το ξανά άνοιξα αλλά τα ίδια, το έκανα επανεκκίνηση τα ίδια. Είδα στις πληροφορίες μπαταρίας την ίδια μπαταρία αναγράφει, το χω συνδεδεμένο στον υπολογιστή και φορτίζει παράλληλα και 100% δε πάει, τι μπορεί να έπαθε ξαφνικά?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κάνει πάλι αλλά όχι τόσο έντονα, βλέπω ότι ρολάρει και καλύτερα στης σελίδες του ίντερνετ

 

Οπότε γενικά μήπως το έχεις φορτωμένο το κινητό με πολλές εφαρμογές ή με εφαρμογές που μένουν ανοιχτές στο παρασκήνιο και "φορτώνουν" το κινητό;Μην ανησυχείς και εμένα κολλάει στο μενού του όταν έχω ανοικτές εφαρμογές.Όταν τις κλείνω επανέρχεται στην ομαλή του λειτουργία.Για αυτό μου έχει γίνει συνήθειο κάθε φορά να ανοίγω τον διαχειριστή εφαρμογών και να πατάω "κλείσιμο όλων".Ελπίζω να βοήθησα.

*Να συμπληρήσω...Τσέκαρε ποιές εφαρμογές τρέχουν όταν ανοίγεις το κινητό και κοίτα αν υπάρχει καμία που γονατίζει την ραμ.Μπορεί αυτή να βαραίνει το κινητό σου.

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω επανεκκίνηση δεν εμφανίζονται οι εφαρμογές που είναι στην κάρτα μνήμης. Η κάρτα είναι Samsung αν και δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Τελικά αυτό είναι κόλλημα της σονυ ή του αντροιντ ? Το τηλ είναι άψογο αλλά αυτό είναι πολύ εκνευριστικό ειδικά αν έχεις πολλές εφαρμογές. Ελπίζω να λυθεί σύντομα
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω επανεκκίνηση δεν εμφανίζονται οι εφαρμογές που είναι στην κάρτα μνήμης. Η κάρτα είναι Samsung αν και δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Τελικά αυτό είναι κόλλημα της σονυ ή του αντροιντ ? Το τηλ είναι άψογο αλλά αυτό είναι πολύ εκνευριστικό ειδικά αν έχεις πολλές εφαρμογές. Ελπίζω να λυθεί σύντομα

 

Όπως λες,δεν φταίει η κάρτα μνήμης,το κάνει και σε εμένα που έχω Sandisk.Παρόλες τις αναβαθμίσεις δεν έχει διορθωθεί και δε νομίζω να κάνουν κάτι μιάς και είναι γνωστό πρόβλημα από παλιά.Ίσως να μεταφέρονται οι εφαρμογές στην SD χωρίς πρόβλημα,αλλάζοντας τον launcher σου αλλά θέλει ψάξιμο.

 

Καλησπερα μερικες φορες οταν περνω τηλ και τερματιζω τημ κληση,μαυριζει ξ οθονη και για να επανελθει κανει απο 20 λεπτα εως 2 ωρες....

Το κινητο εντομεταξυ λειτουργει μια χαρα απλα ειναι η οθονη μαυρη.

Εχει καποιος αλλος κατι παρομοιο η εχει θεματακι η οθονη???

Ευχαρισ4ω

 

Έχεις βάλει μήπως προστατευτική ζελατίνα ή κάτι αντίστοιχο που καλύπτει τον αισθητήρα για την εγγύτητα;Είναι στα δεξιά της μπροστινής κάμερας.

Edited by zxr
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στη συνδεσιμοτητα USB βάλτε το mtp restart και δεν θα το ξανακάνει με τους εφαρμογές στην κάρτα μνήμης
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στη συνδεσιμοτητα USB βάλτε το mtp restart και δεν θα το ξανακάνει με τους εφαρμογές στην κάρτα μνήμης

 

Μπορείς να την κάνεις λίγο πιό λιανά την διαδικασία γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς;

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα άλλο πρόβλημα που παρουσιάστηκε ξαφνικά και δε ξέρω αν τοέχι και κάποιος άλλος είναι 1ον πως αν κάνω επανεκκίνηση η απενεργοποίηση και ξανά εκκίνηση του κινητού οι εφαρμογές που έχω στην κάρτα μνημης εξαφανίζονται ναι μεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις αλλά δε μου τις εμφανίζει στο κεντρικό μενού αυτό σε περίπτωση απενεργοποίησης του κινητού, αν το κάνω επανεκκίνηση απλά κάνουν αρκετή ώρα να συνέλθουν.

 

Και δεύτερο πρόβλημα που έχω λίγο καιρό τώρα είναι πως αν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο και πάω να το σηκώσω δεν ανταποκρίνεται ούτε το πράσινο για αν το σηκώσω ούτε το κόκκινο για να το κλείσω. Ενώ το βελάκι κάτω αριστερά που δοκιμασα να δω αν δουλεύει γενικά η οθόνη ανταποκρινόταν, μόνο να το σηκώσω δε μπορούσα και έπρεπε να περιμένω να σταματήσουν να με παίρνουν τηλέφωνο για να πάρω πίσω εγώ. Έχετε κατά νου τι μπορώ να κάνω?

Να σημειώσει ότι μέσα σε αυτό το μήνα το έκανα 2 φορές εργοστασιακές ρυθμίσεις και επιδιόρθωση λογισμικού α[πο το πσ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ευχαριστημενος απο το κινητο αλλα εχω παρατηρησει το εξης. Εχω ομαδοποιησει shortcuts για εφαρμογες σε folder στη start screen. Εχω παρατηρησει οτι μετα απο update εφαρμογων μεσω google play ότι shortcuts εφαρμογων χανονται μεσα απο τα folder. Το εχει παρατηρησει κανενας άλλος;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το κινητό εδώ και καιρό όταν πρέπει να απαντήσω σε κλήσεις ή να κλείσω ξέρω γω το ξυπνητήρι δε κουνιέται ούτε δεξιά ούτε αριστερά ξέρεις κανείς τι φταίει για αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγγίζεις το συγκεκριμένο σημείο σε άλλες χρήσεις αποκρίνεται; Αν όχι τότε κάποιο πρόβλημα έχει το digitizer εκεί.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

'Εχω το κινητό σχεδόν 5 μήνες τώρα και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου γιατι σε αυτά τα χρήματα υπήρχε και το lumia 535 το οποιο πηρε η κοπελα μου και της βγαζει προβληματακια παρολο που καποιοι το βγαζουν τοπ στην κατηγορια του ...

 

Το Ε4 λοιπόν ειναι γρήγορο, όμορφο και στη δική μου περίπτωση και αξιόπιστο δεν μ εχει παρουσιασει κατι ιδιαιτερο μεχρι τωρα.

Ενα προβλημα που ειχα αναφερει παλιοτερα οτι με πεταγε απο το ιντερνετ και μετα ηθελε restart για να ξαναμπει ηταν προβλημα του ρουτερ μου. Αλλαξα ρουτερ και 2 μηνες τωρα εχω ησυχασει, δεν μ εχει πεταξει ουτε μιση φορα...

Edited by spyrosk8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά . έκανα αναβάθμιση λογισμικού από τότε οι εφαρμογές κολλάνε και δεν ανταποκρηνονται και κόλλα το κινητό (σβήνει και δεν γίνεται τπτ) ξεκολαει μετά μόνο. Αυτό γινόταν και πριν την αναβάθμιση για λίγο αλλά τώρα γίνεται συχνότερα και για περισσότερο . τι έχετε να προτείνετε. ;

Έχω το E4g

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις clean install μέσω του PC Companion. Θα χάσεις τα πάντα βέβαια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

To πηρα 50 ευρω για δωρακι,με υπολοιπο 16 μηνες εγγυση.

Οποτε του εριξα μια ματια.

Για τα χρηματα αυτα ειναι σουπερ το κινητακι.

Φωτεινη οθονη.αξιπρεπεστατη καμερα,καθαρες και φωτεινες οι σελφιε.

Ζωηρο το μοτερ του,αδειο βεβαια το κινητο απο εφαρμογες,απλα απενεργοποιησα την σαβουρα.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση οτι το ειχα ανοιχτο απο την τεταρτη το βραδυ με μπαταρια στο 70% και σημερα που το τσεκαρα,παρασκευη μεσημερι, ητανε παλι στο 70%.....παρα μερικες ωρες 2 μερες?ενοειτε χωρις sim,αλλα ενταξει ουτε 1% κατω?:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του είναι πολύ αξιόλογη.Μετά από ένα χρόνο λειτουργίας μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα χαρακτηριστικά του κινητού.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Δυστυχώς το κινητό μου έπεσε καταλάθως από την τσέπη και έσπασε η οθόνη...

 

Βάζω και 2 φωτογραφίες.

 

DSC01262.jpg

 

DSC01261.jpg

 

Το χοντρό ράγισμα έγινε όπως βλέπετε στο σημείο που είναι η μπροστινή κάμερα, η οποία δουλεύει μεν αλλάδείχνει ελαφρώς θολά στο μισό της εικόνας (λογικα απο το ράγισμα)

 

Όλα δουλεύουν, απλά η οθόνη αφής τα έχει παίξει ελαφρώς αλλά όχι κάτι πολύ χοντρό. Επίσης σε κλήσεις (εισερχόμενες και εξερχόμενες) μιλάς κανονικά μεν αλλά μόλις τελειώσει η κλήση παραμένει σβηστή η οθόνη για μερικά λεπτά και δεν επανέρχεται άμεσα....

 

Γνωρίζει κανείς χοντρικά το κόστος (ανταλλακτικο + εργασια) για αντικατάσταση της οθόνης;

 

Σορρυ αν ειναι σε λαθος ενοτητα το θεμα μου...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ την Arvato ή την Omnitech (επίσημα service points) και ρώτησε τους τιμή. Αν δεις ότι δεν αξίζει, άρχισε να παίρνεις τηλέφωνο τα διάφορα μαγαζάκια που κάνουν τέτοιου είδους επισκευές.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε μαγαζι στα Γιάννενα που επισκευάζει επίσημα sony, για ιμιτασιον οθονη και εργατικα ζηταει γυρω στο 30αρι...Ενα αλλο μη επισημο για γνησια οθονη και εργατικα ζητησε γυρω στο 60αρι...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατι εγινε στο τηλ και ειχε μαυρισει η οθονη και με το πλαινο κουμπι δεν γινοταν τιποτα. Αλλες φορες το παταγα και ξεκολαγε. Ημουν εξω βολτα και δεν μπορουσα να κανω κατι. Τελικα το εβαλα να φορτισει, ειχε μπαταρια, και ξεκολλησε. Αν ξανασυμβει και ειμαι εξω τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Κατι εγινε στο τηλ και ειχε μαυρισει η οθονη και με το πλαινο κουμπι δεν γινοταν τιποτα. Αλλες φορες το παταγα και ξεκολαγε. Ημουν εξω βολτα και δεν μπορουσα να κανω κατι. Τελικα το εβαλα να φορτισει, ειχε μπαταρια, και ξεκολλησε. Αν ξανασυμβει και ειμαι εξω τι κανω?

 

Από την στιγμή που πατάς το κουμπάκι της επαναφοράς και δεν γίνεται κάτι,δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.Για εμένα ψάξε να βρείς τι είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα στο κινητό σου (πχ εφαρμογή) και σβήσε την ώστε να μην το ξαναπάθει.Και κάτι τελευταίο,να φανταστώ δεν εννοείς ότι πατάς το κουμπί ενεργοποίησης αλλά το κουμπί επαναφοράς που είναι εσωτερικά του πίσω καλλύματος,και πατιέται μόνο με μυτερά αντικείμενα και όχι με το χέρι.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Κατι εγινε στο τηλ και ειχε μαυρισει η οθονη και με το πλαινο κουμπι δεν γινοταν τιποτα. Αλλες φορες το παταγα και ξεκολαγε. Ημουν εξω βολτα και δεν μπορουσα να κανω κατι. Τελικα το εβαλα να φορτισει, ειχε μπαταρια, και ξεκολλησε. Αν ξανασυμβει και ειμαι εξω τι κανω?

Το εχω παθει αρκετες φορες και μαλλον επειδη το εχω παραφορτωσει με εφαρμογες και γενικοτερα τη μνημη του. Οταν δεν ανταποκρινεται απλως πατώντας το μεταλλικο κουμπι, τοτε παταω ταυτοχρονα το μεταλλικο και ενα απο τα κουμπια του volume (δεν θυμαμαι αλλα νομιζω το volume down) χωρις να τα αφηνω. Μετα απο 5-10 δευτερολεπτα κανει restart το κινητο (ανοιγει η οθονη και δονειται ταυτοχρονα). Θα προτεινα ομως μολις εμφανιστει η οθονη να το αφησεις το κουμπι γιατι πιθανολογω οτι αν συνεχισεις να τα κρατας πατημενα θα κανει hard reset και ισως χασεις οτι εχεις αποθηκευσει. Αν δεν δουλεψει με το volume down τοτε δοκιμασε με το volume up.

Edited by gouglis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Μία ερώτηση, ποία επίσημη έκδοση έχει η συσκευή (4.4.4 μου δείχνει, DUAL SIM) ;;;

Και κάτι άλλο... Οι εφαρμογές μεταφέρονται στην sd; Μια εφαρμογή από το store που έβαλα δεν μου δείχνει μεταφερομενες....

 

Ευχαριστώ ;)

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Μία ερώτηση, ποία επίσημη έκδοση έχει η συσκευή (4.4.4 μου δείχνει, DUAL SIM) ;;;

Και κάτι άλλο... Οι εφαρμογές μεταφέρονται στην sd; Μια εφαρμογή από το store που έβαλα δεν μου δείχνει μεταφερομενες....

 

Ευχαριστώ ;)

 

Χρόνια πολλά!Μερικές εφαρμογές μεταφέρονται στην sd,αλλά υπάρχει άλλο θέμα...Μπορεί μετά από κανά δυό μέρες να σου εξαφανιστεί το εικονίδιο της εφαρμογής από το μενού.Πρέπει μετά να ξαναμεταφέρεις στην μνήμη του κινητού την εφαρμογή για να επανέλθει το εικονίδιο της εφαρμογής.Δεν το κάνει με όλες βέβαια,αλλά κάνει την μεταφορά στην sd σχετικά άχρηστη.Τώρα για το ποιά έκδοση android φοράνε τα dual,θα σου απαντήσουν τα παιδιά με τα δίκαρτα γιατί εγώ έχω με μία σιμ.Αν σε βοηθάει εμένα φοράει 4.4.4 έκδοση 24.0.Α.5.14.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλτατε...

Θα δω αν μου κάνει παράπονα η κόρη που της το πήρα...

Αναμένω και από τυχόν κάτοχο κάποια απάντηση.

Σε ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους και όλες!

 

Στάλθηκε από το LG-H650 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • The title was changed to Sony Xperia E4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...