Jump to content

Six Feet Under (ΗΒΟ)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 feet under = εγγυηση :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις πριν λιγα λεπτα τελειωσα (επιτελους!) τη σειρα με αυτο το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ Series Finale.Οτι καλυτερο εχω δει οχι μονο στη tv αλλα και στο κινηματογραφο.

Οτι και να πει κανεις για τη σειρα ειναι λιγο.Λατρευω τη Frances Conroy,το υποκριτικο της ταλεντο,τον τροπο που "επαιζε",καθε σκηνη της στη σειρα,καθε ατακα της, ακομα και οταν δε μιλουσε ηταν μοναδικη!

 

Οσο για το τελευταιο επεισοδιο ο τροπος που μας εδειξε οτι η ζωη συνεχιζεται no matter what και οτι τελικα το τελος ειναι αναποφευκτο για ολους την κανει ακομα πιο εξαιρετικη.

 

p.s. Τοσο κλαμα δεν εχω ξαναριξει στη ζωη μου.:(

Ελεος!

 

Το έχω ξαναπεί και έχω καταντήσει κουραστικός, αλλά θα το λέω για πάντα:

Το Six Feet Under δεν ήταν μια απλή σειρά, ήταν...ποίηση.

 

Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο επεισόδιο, από την ειρωνική σκηνή του τρακαρίσματος της νεκροφόρας με τον Fisher, μέχρι την τελευταία σκηνή και την μοναδική ατάκα-resume της σειράς "You can't take a picture of this - it's already gone" αλλά και το "πιο-ταιριαστό-δε-γίνεται" τραγούδι της Sia στα τελευταία λεπτά, ήταν όλα αψεγάδιαστα.

 

Πραγματικά, δεν έχω νιώσει μεγαλύτερη θλίψη για σειρά, από αυτή που ένιωσα στο τελευταίο επεισόδιο. Όχι γιατί τελείωσε, αλλά γιατί δε θα έχω ποτέ ξανά την ευκαιρία να τη δω και πάλι για πρώτη φορά.

 

That's how much I love it. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αχ...το six ft under ... είναι 2-3 καλοκαίρια τωρα που λέω "θα κάτσω να δω όλα τα επεισόδια απ την αρχή και με την ησυχία μου για να τα απολαύσω" κ ποτέ δεν τα χω καταφέρει! φέτος, πάει θα το κάνω οπωσδήποτε - και αυτό είναι δέσμευση :p:lol:

 

όσο για το Lost room, το είχε προβάλει ο Αλφα, αν δν κανω λάθος, περσι το καλοκαίρι κ μου είχε φανεί πολύ πρωτότυπη και γοητευτική ως σύλληψη...βέβαια, όπως κλασικά συμβαίνει με τις σειρες που τις παρακολοθούμε απ την τβ, έχασα κάποια επεισόδια είτε λόγω βραδυνης εξόδου, είτε λόγω ύπνου :p (γυρω στα μεσάνυχτα πρέπει να τα βαζε κ πάθαινα αυτό το σπαστικό που σε παίρνει ο ύπνος στις διαφημίσεις - ή ακόμα πιο σπαστικό- όταν παρεμβάλουν ολόκληρο το βραδυνό δελτίο)...οπότε, πάει κ αυτη για κατεβασμα όποτε μπορεσω...;)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχετε δει τα Obituaries των κυριων πρωταγωνιστων!Δε τις δειχνει φυσικα μεσα στη σειρα αλλα υπαρχουν στο site του HBO και αξιζει να διαβαστουν;)

 

OBITUARIES HERE :)

 

Και να ρωτησω κατι που με μπερδευει.Οταν λεει οτι "She's pre-deceased by her beloved husband Ted Fairwell." εννοει οτι πεθανε πρωτος ο Ted ή η Claire?:O

Γιατι η Claire ζει μεχρι τα 102:wacko:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο Ted. ;)

Η Claire είναι η τελευταία που πεθαίνει (και στη σειρά των θανάτων, αλλά και από την οικογένειά της)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ψεθάβω (no pun intended :p) το θέμα για να ενημερώσω τους fans της σειράς πως το amazon.co.uk έχει το πλήρες boxset της σειράς (seasons 1-5) σε προσφορά στις 51 λίρες (περίπου 59€). Είναι η καλύτερη τιμή που έχω δει μέχρι σήμερα (και εννοείται πως το χτύπησα).

Για χάρην σύγκρισης το play.com έχει το boxset 84€ και το καλύτερο που μπορώ να βρω στο ebay.co.uk είναι 69 λίρες.

 

H παραγγελία έρχεται στα 65€ (για παράδοση εντός 3-7 ημερών) και 82€ (για παράδοση εντός 1-2 ημερών)

 

Αν δεν το έχετε ήδη πάρει, κάντε το τώρα.

Προσοχή μόνο γιατί δεν αναφέρει αν έχει ελληνικούς υπότιτλους (οπότε μάλλον δεν έχει).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κανένα νέο για Blu-Ray πακετάκι ε;
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κανένα νέο για Blu-Ray πακετάκι ε;

Μπα...

Τουλάχιστον όχι ακόμα. Αλλά εδώ δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα τα Φιλαράκια σε Blu-Ray. Νομίζω πως αργεί ακόμα η σειρά του SFU :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ψεθάβω (no pun intended :p) το θέμα για να ενημερώσω τους fans της σειράς πως το amazon.co.uk έχει το πλήρες boxset της σειράς (seasons 1-5) σε προσφορά στις 51 λίρες (περίπου 59€). Είναι η καλύτερη τιμή που έχω δει μέχρι σήμερα (και εννοείται πως το χτύπησα).

Για χάρην σύγκρισης το play.com έχει το boxset 84€ και το καλύτερο που μπορώ να βρω στο ebay.co.uk είναι 69 λίρες.

 

H παραγγελία έρχεται στα 65€ (για παράδοση εντός 3-7 ημερών) και 82€ (για παράδοση εντός 1-2 ημερών)

 

Αν δεν το έχετε ήδη πάρει, κάντε το τώρα.

Προσοχή μόνο γιατί δεν αναφέρει αν έχει ελληνικούς υπότιτλους (οπότε μάλλον δεν έχει).

 

Κατά 99% δεν έχει. Θα έχει όμως αγγλικούς - φαντάζομαι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δε νομίζω να έχουν βγει εκδόσεις με ελληνικούς... παρά μόνο οι επίσημες ελληνικές από την Audio Visual (νομίζω αυτή τις βγάζει)
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δε νομίζω να έχουν βγει εκδόσεις με ελληνικούς... παρά μόνο οι επίσημες ελληνικές από την Audio Visual (νομίζω αυτή τις βγάζει)

 

Και οι οποίες θα κοστίζουν τα διπλοτριπλάσια...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και οι οποίες θα κοστίζουν τα διπλοτριπλάσια...

Ναι... και έχουν και χάλια συσκευασία, δεν είναι σε boxset και γενικότερα δεν αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

το Complete series boxset με το γρασίδι από πάνω το αγόρασα από Amazon.de στην πιο φτηνή τιμή που υπάρχει τώρα στην αγορά και μαλιστα έχει και ελληνικούς υπότιτλους :)

 

http://www.amazon.de/Feet-Under-Superbox-Staffeln-einer/dp/B000JGWCHY/ref=pd_bbs_sr_1/303-5743895-6738666?ie=UTF8&s=dvd&qid=1179661333&sr=8-1

 

Region 2

 

O Demis, στο παραπάνω post γράφει πως έχει βρει ένα που έχει και ελληνικούς, πάντως :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

O Demis, στο παραπάνω post γράφει πως έχει βρει ένα που έχει και ελληνικούς, πάντως :)

 

δεν εχουν ολοι οι κυκλοι ελληνικους υποτιτλους σε αυτο το box

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, για να το λες, φαντάζομαι θα ξέρεις καλύτερα. Βασικά, δε νομίζω πως έχουν κυκλοφορήσει και οι πέντε κύκλοι στα ελληνικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε, αλλά εδώ παίρνεις box set με όλες τις σεζόν και οι μισές έχουν αγγλικούς υπότιτλους, οι υπόλοιπες όχι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω ότι έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τον 3ο κύκλο...

 

εγώ πάντως έχω το Boxset(όχι αυτό με τα soundtrack), που και ελληνικούς να είχε πάλι με αγγλικούς θα το έβλεπα :p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει boxset με το soundtrack?? :shock:

 

PS: Εννοείς το Gift Set, με το γρασίδι;

 

Και οι οποίες θα κοστίζουν τα διπλοτριπλάσια...

 

πρόσφατα βρήκα σε κατάστημα την τριτη σεζόν του "Γραφείο Κηδειών Φίσερ" (ποτέ δε μου άρεσε η αποδοση του τίτλου) στα 39,9€.

Εννοειται πως αμα ξέρει κανείς αγγλικά ούτε χρειάζεται να περιμένει για ελληνικές εκδόσεις, ούτε και να πληρώνει διπλοτριπλάσια.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει boxset με το soundtrack?? :shock:

 

PS: Εννοείς το Gift Set, με το γρασίδι;

 

ναι αλλά το αμερικάνικο. το γερμανικό που έχω με το γρασίδι δεν έχει το soundtrack ούτε το ωραίο το βιβλίο. προσοχή όμως γιατί το αμερικάνικο με το γρασίδι έχει αντικατασταθεί με ένα σετ με πιο slim θήκες και φυσικά χωρίς το γρασίδι και φαντάζομαι ούτε το μουσικό σιντί και το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξεθαβω (ε intended το pun δεν αποφευγεται :p) το θέμα γιατί *επιτέλους* βούτηξα κι εγώ στον υπέροχο κόσμο του 6 ft under...το χα στο πρόγραμμα εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και όλο το ανέβαλλα....κακώς! είμαι στη μέση της 2ης σεζόν και το βρίσκω όλο και πιο άψογο! όχι οτι σας λέω και τίποτα καινούριο δηλαδή, αφού από καιρό έχω προσέξει πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει δει τη σειρά και να μην την έχει αγαπήσει, αλλά είπα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου :D

 

Και έχω ακούσει οτι το φινάλε είναι από τα καλύτερα φινάλε σειράς (μη διανοηθεί κανείς να γράψει σποιλερ κάτω απ το μηνυμα αυτό:knife:) οπότε τη βλέπω με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη αφού ξέρω ότι δεν προκειται να απογοητευτώ στο τέλος...Και φυσικά, καθώς τα βλέπω μαζεμένα τα επεισόδια (6 την ημέρα...μεροκάματο!) αυτές τις μέρες έχω μπει τελείως στο mood (τόσο που οι γύρω μου αρχίζουν να φρικάρουν :p)

Link to comment
Share on other sites

Και όσο τα επεισόδια θα προχωράνε θα δεις πως η σειρά γίνεται όλο και καλύτερη και πως "ακουμπάει" πράγματα και καταστάσεις που δεν περίμενες πως θα άγγιζε, ή πως οι ήρωες περνάνε φάσεις και στιγμές που δεν φανταζόσουν όταν ξεκίναγες τη σειρά.

 

Σε ζηλεύω που έχεις την ευκαιρία να τη δεις χωρίς να ξέρεις τι γίνεται παρακάτω...

Τόσο που μπαίνω στον πειρασμό να γεμίσω το μήνυμα με spoilers.

Πλάκα κάνω.

 

Όσο για το φινάλε (εννοείται πως δε θα σου έλεγα ποτέ τι είναι, (το θεωρώ το χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς σε έναν άνθρωπο που παρακολουθεί μια ολοκληρωμένη σειρά), αλλά ναι, έχουν δίκιο όσοι λένε πως είναι ίσως το καλύτερο φινάλε όλων των εποχών. Είναι τόσο "γεμάτο" και ολοκληρώνει όλα τα ανοιχτά θέματα των χαρακτήρων τόσο ωραία, που δύσκολα θα μπορέσει ποτέ να το φτάσει άλλο φινάλε.

 

(Παρόλα αυτά, δεν έχω ξεχάσει τη σύγκριση Meredith-Ruth. Ψάχνω την τιμωρία σου. Σκέφτομαι κάτι όπως "non-stop παρακολούθηση Gossip Girl ξανά και ξανά μέχρι να αρχίσεις να μιλάς με "hello, bitches" κτλ".) :p

 

YΓ: Νομίζω πως θα το ξαναρχίσω...

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πω πω και εγω σε ζηλευω που το βλεπεις για 1 φορα...!:D

Και πολυ περισσοτερο που θα δεις το τελευταιο επεισοδιο για 1 φορα....αχ...ειχα τελειωσει τη σειρα ακριβως πριν ενα χρονο και πιστεψε με το τελος will rock your world...;)

Λεω και εγω να την ξαναρχισω(μολις τελειωσω το 2 κυκλο Fringe βασικα:p) γιατι πραγματικα σειρα σαν το Six Feet Under δε πρεπει να τη βλεπεις μονο μια φορα...η 2 επιβαλλεται!:)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πω πω και εγω σε ζηλευω που το βλεπεις για 1 φορα...!:D

Και πολυ περισσοτερο που θα δεις το τελευταιο επεισοδιο για 1 φορα....αχ...ειχα τελειωσει τη σειρα ακριβως πριν ενα χρονο και πιστεψε με το τελος will rock your world...;)

Λεω και εγω να την ξαναρχισω(μολις τελειωσω το 2 κυκλο Fringe βασικα:p) γιατι πραγματικα σειρα σαν το Six Feet Under δε πρεπει να τη βλεπεις μονο μια φορα...η 2 επιβαλλεται!:)

 

4η για μερικούς από εμάς...

Edited by billyavl
Link to comment
Share on other sites

6η και για λιγους απο εμας...:D

Ειλικρινα και γω σε ζηλευω που ειναι η πρωτη σου φορα! που βλεπεις τη σειρα..

Οτι και να πω σιγουρα θα τα εχουν πει καλυτερα αλλοι πριν απο μενα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

update: έφτασα αισίως στο 11ο επεισ. της 3ης σεζόν! (υπερωρίες) καλά, έχω λατρέψει τους χαρακτήρες, η σειρά είναι φακιν μπριλιαντ :p Δεν είχα ξαναδει σειρά του HBO (νομίζω. Εκτός δηλαδή απ το Tales From the Crypt και το Angels in America που ήταν μίνι σειρα) πρεπει να ομολογήσω ότι η ποιότητα της παραγωγής αγγίζει την τελειότητα... Γενικά ότι πρέπει για αντίδοτο στη φόλα που φάγαμε απ' το Λοστ φέτος - αυτές είναι σειρές ρεεεεε! :)

 

Και το καταλαβαίνω απόλυτα αυτο που λέτε ότι ζηλεύετε, μου συμβαίνει κι εμενα συνέχεια με αγαπημένες ταινίες και- κυρίως - βιβλία. Η πρώτη φορά είναι πάντα μοναδική...μπορεί να απολαμβάνεις και τη 2η και την 6η και τη...16η φορα, μπορεί κάθε φορά να προσλαμβάνεις την ιστορία απο διαφορετική οπτική γωνία και να ανακαλύπτεις καινούριες λεπτομέρειες αλλα ο ενθουσιασμός και η αγωνία της πρώτης φοράς δεν επαναλαμβάνεται...

(τωρα αυτό που μολις είπα θα μπορούσε να έχει ειπωθεί και σ'ένα αλλο context εχμμμμ...;):X)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...