Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα την RC5 αλλά στα βήματα για να περάσω την 7.1.2 μου γράφει ότι δεν είναι root το τηλέφωνο.:wacko::wacko::(

Τι κάνω ;

 

μα η TWRP Recovery δε θα σε ρωτήσει ποτέ αν είσαι root ή όχι. Μήπως εννοείς κάπου αλλού σου βγάζει αυτό το μήνυμα;

Το Flashify όντως θέλει να είσαι πρωτα root. Οπότε εγκατέστησε πρώτα το SuperSU μέσω TWRP. Κάνε επανεκίννηση στο σύστημα, εγκατέστησε το Flashify,

βάλε τη σωστή TWRP των MAD. Κάνε επανεκίννηση σε recovery και εγκατέστησε τη rom από MAD. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εγκαταστήσει τελικά και τώρα περνάω εφαρμογές. Μέχρι στιγμής φαίνεται καλή ρομ.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερασα την 7.1.2. Προς το παρον φαίνονται ολα καλα.. Δεν μου έχει ξαναβγαλει το μηνυμα για το android webview. Βέβαια κ την πρωτη φορα που την περασα, ολα ηταν καλα για τις πρωτες δυο εβδομάδες. Θα το παρακολουθήσω κ θα σας ενημερωσω. Ευχαριστω κ πάλι!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Παρατηρώ ότι στην 7.1.2 δε λειτουργεί το AdAway.

Αλλάζει με κάποιο τρόπο ή έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό αντίστοιχο πρόγραμμα ;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το... παραδοσιακό AdFree!

 

Απλά θέλει root, το τρέχεις μια στο τόσο (δε χρειάζεται, νομίζω, να το βάλεις στο... αυτόματο να τσεκάρει μόνο του καθημερινά - αν και έχει σχετική επιλογή) και ενημερώνει το /system/etc/hosts file με urls από servers που σερβίρουν διαφημίσεις (τις οποίες στη συνέχεια αντιστοιχίζει στην IP 127.0.0.1 -localhost- και πολύ απλά καθίστανται απροσπέλαστες!)

 

Την πρώτη φορά που θα το τρέξεις, τσέκαρε το "use 127.0.0.1" και (χρήσιμο είναι για κάποιες περιπτώσεις) και το "Use /data/hosts symlink" και "Create symlink if needed".

 

Την πρώτη φορά θα σε ρωτήσει κάτι για login, authentication ή κάτι τέτοιο (δε μου το βγάζει πια και δε θυμάμαι). Πάτα "skip" και δε θα σε... ξαναενοχλήσει!

 

Μετά από κάθε ενημέρωση των definitions του, θα σε προτρέπει (καλού κακού) να κάνεις και ένα reboot.

Μπορείς να το αγνοήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Παρατηρώ ότι στην 7.1.2 δε λειτουργεί το AdAway.

Αλλάζει με κάποιο τρόπο ή έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό αντίστοιχο πρόγραμμα ;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις περάσει το BusyBox ? Αν δεν το έχεις περάσει, δεν πρόκειται να σου παίξει.

Το γράφει και στα FAQ της ROM.

 

Σχετικά με τον φίλο που γράφει για το AdFree, και εγώ αυτό ήθελα, γιατί το ήξερα, αλλά στην 7.x.x rom, δεν μου έπαιξε ποτέ. Ακόμα και με το BusyBox.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει το BusyBox ? Αν δεν το έχεις περάσει, δεν πρόκειται να σου παίξει.

Το γράφει και στα FAQ της ROM.

 

Σχετικά με τον φίλο που γράφει για το AdFree, και εγώ αυτό ήθελα, γιατί το ήξερα, αλλά στην 7.x.x rom, δεν μου έπαιξε ποτέ. Ακόμα και με το BusyBox.

 

Σε ευχαριστώ πολύ ! Μόλις πέρασα το BusyBox δούλεψε το AdAway.:)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον φίλο που γράφει για το AdFree, και εγώ αυτό ήθελα, γιατί το ήξερα, αλλά στην 7.x.x rom, δεν μου έπαιξε ποτέ. Ακόμα και με το BusyBox.

Παράξενο...! Είναι τόσο απλό αυτό που κάνει, που δε θα περίμενα να μην παίζει κάπου - αν και τώρα που το λες, θυμάμαι ότι το έχω δει να το λένε και αλλού.

Είμαι μέχρι στιγμής ακόμα με την RC5 και δεν μπορώ να δω (με έφαγε η περιέργεια, ομολογώ :))

Αν κανείς έχει καταφέρει να το κάνει να παίξει, ας μας πει τι γίνεται με την περίπτωση... Πρέπει να είναι κάτι σχετικά απλό, όπως το να μην έχει write access στο filesystem με το hosts file ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο...! Είναι τόσο απλό αυτό που κάνει, που δε θα περίμενα να μην παίζει κάπου - αν και τώρα που το λες, θυμάμαι ότι το έχω δει να το λένε και αλλού.

Είμαι μέχρι στιγμής ακόμα με την RC5 και δεν μπορώ να δω (με έφαγε η περιέργεια, ομολογώ :))

Αν κανείς έχει καταφέρει να το κάνει να παίξει, ας μας πει τι γίνεται με την περίπτωση... Πρέπει να είναι κάτι σχετικά απλό, όπως το να μην έχει write access στο filesystem με το hosts file ή κάτι τέτοιο...

Στην RC5 έπαιζε κανονικά. Στην 7.1.x σταμάτησε να παίζει. Μόνο το AdAway (με BusyBox).

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

είδα ότι με την καινούρια ROM από MAD το NovaGo παίζει κανονικότατα

ενώ πριν δεν έπαιζε

 

δεν ξέρω αν είναι θέμα της καινούριας ROM ή απλά το έχουν φτιάξει από την Nova και πλέον παίζει και στις υπόλοιπες συσκευές

 

μπορεί να με ενημερώσει κάποιος που δεν έχει βάλει την 7, αν παίζει το NovaGo σε αυτόν?

 

τσέκαρε κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που είδα ότι λείπει είναι ότι το douple tap δουλεύει μόνο για να κλείνει την οθόνη αλλά όχι για να την ανοίγει και είναι σπαστικό γιατί πρέπει να πατάς το power button. Αλλάζει αυτό τώρα ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που είδα ότι λείπει είναι ότι το douple tap δουλεύει μόνο για να κλείνει την οθόνη αλλά όχι για να την ανοίγει και είναι σπαστικό γιατί πρέπει να πατάς το power button. Αλλάζει αυτό τώρα ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το έχει. Διπλό πάτημα για αφύπνιση. Στα MADos Extras, SmartWake.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Παρατηρώ ότι στην 7.1.2 δε λειτουργεί το AdAway.

Αλλάζει με κάποιο τρόπο ή έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό αντίστοιχο πρόγραμμα ;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε μένα το AdAway δουλεύει κανονικά χωρίς την εγκατάσταση οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής :)

 

Έχω το AdAway 3.2 apk

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το AdAway δουλεύει κανονικά χωρίς την εγκατάσταση οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής :)

 

Έχω το AdAway 3.2 apk

φαίνεται σαν να δουλεύει, αλλά δεν κόβει διαφημίσεις.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται σαν να δουλεύει, αλλά δεν κόβει διαφημίσεις.

 

Δώσε μια ιστοσελίδα τίγκα διαφημίσεων , να κάνουμε έλεγχο . Πιθανόν να έχεις δίκιο :)

 

Στο voliotaki όπου έβλεπα πολλές διαφημίσεις , τώρα δεν υπάρχει ούτε μία

 

Γενικώς , σε όποια ιστοσελίδα και να πάω , δεν βλέπω διαφημίσεις

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το AdAway δουλεύει κανονικά χωρίς την εγκατάσταση οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής :)

Μήπως κάποια άλλη εφαρμογή έχει εγκαταστήσει ήδη κάποιο (minimal version, έστω, του) busybox;

Αρκετές το κάνουν, γιατί ούτως ή άλλως το χρειάζονται για να δουλέψουν.

Με τον τρόπο αυτό, έχω δει και εγώ να μου δουλεύουν πράγματα (που ξέρω ότι θέλουν busybox) πριν πάω να το εγκαταστήσω ο ίδιος (μετά είδα ότι κάτι είχε βάλει μια "light" έκδοση, οπότε έβαλα και εγώ από πάνω την... πλήρη!)

*Νομίζω* (δε θυμάμαι και σίγουρα όμως) ότι π.χ. το Titanium Backup (πρέπει να) είναι μιά από τις εφαρμογές που εγκαθιστούν και bb...

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω πάντως ότι το συγκεκριμένο κινητό ακόμη και 2,5 χρόνια μετά τη κυκλοφορία του τα σπάει !!

Κάτι άλλο που είδα στη γρήγορη φόρτιση είναι οι επιλογές για τα mah. Σε ποιες το έχετε ρυθμίσει ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γέρικο Jiayu S3 λειτουργεί εδώ και 3 μέρες με την 7.1.2 απροβλημάτιστα.

Στο θέμα του backup χρησιμοποίησα Titanium Backup αλλά και η επαναφορά της google πέρασε άμεσα όλες τις εφαρμογές που είχα, καθώς και τα δεδομένα.

στα θετικά:

έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας

 

στα αρνητικά :

το μόνο θέμα που με προβλημάτισε ήταν η ανταλλαγή sms που δεν υποστηρίζει δύο SIM!!!! το πρόβλημα το έλυσα με την εφαρμογή "Textra"

κάποιες φορές χάνει το σήμα η μία SIM (κυρίως όταν δεν έχει καλό σήμα) και αργεί να το βρει χωρίς όμως να δημιουργεί θέμα

Edit: πριν λίγο διαπίστωσα οτι ενώ δείχνει οτι δεν εχει σήμα οι sim λειτουργούν και οι δυο χωρίς το Χ να φεύγει απο πάνω...

Edit vol 2: το Χ τελικά δείχνει τη σύνδεση δεδομένων .... η ισχύ του σήματος γεμίζει το τριγωνάκι...

 

αυτά για την ώρα,

Edited by trelaunder
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει την 7.1.2 παρατηρώ ότι ανάλογα με τη μπαταρία που έχω (αυθεντική Jiayu ή Konpson) μου κάνει κάτι περίεργα όσον αφορά τη φόρτιση ενώ είναι απενεργοποιημένο κυρίως ή μερικές φορές όταν είναι ανοικτό.

Σκέφτομαι να παραγγείλω και καινούργια μπαταρία από aliexpress.

Πρέπει να κάνω κάποιο calibration στη μπαταρία ή θα το χαλάσω και θα γίνει χειρότερο ; Κι αν ναι με ποιό πρόγραμμα ;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα calibration, χρειάζεται από καιρού εις καιρόν.

Αν πάντως εναλλάσσεις τις 2 μπαταρίες (jiayu και konpson), κάνεις τα πράγματα χειρότερα, γιατί "μπερδεύεις" τις λειτουργίες που παρακολουθούν τη φόρτιση της μπαταρίας (τον σχετικό controller σε επίπεδο hardware και το αντίστοιχο κομμάτι του λειτουργικού - το οποίο, παρεμπιπτόντως, είναι αυτό που προσπαθείς να... φέρεις στα ίσια του με το calibration).

 

Για το ίδιο το calibration, φαντάζομαι ότι οποιαδήποτε από τις διαθέσιμες εφαρομγές και να χρησιμοποιήσεις, το ίδιο θα είναι - και ζημιά δεν πρόκειται να κάνεις.

Όλο κι όλο, το "calibration" συνίσταται στη διαγραφή του αρχείου /data/system/batterystats.bin - μπορείς να το κάνεις και με έναν απλό file manager, με πρόσβαση στο εσωτερικό filesystem (εγώ ας πούμε έχω φτιάξει ένα shell script της μιας γραμμής και το τρέχω όποτε θέλω με το gscript, αντί να κατεβάσω εξειδικευμένη εφαρμογή).

 

Οι περισσότεροι λένε (και μεταξύ τους και η ίδια η Google!) ότι το "calibration" είναι... αστικός μύθος και στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα, πολύς κόσμος όμως έχει(έχουμε) παρατηρήσει ότι όντως φαίνεται να κάνει δουλειά!

 

Για πραγματικά δύσκολους... λεκέδες (που έλεγε και μια -παμπάλαιη- διαφήμιση), ο συν-φορουμίτης makap είχε ανεβάσει εδώ έναν πολύ διεξοδικό οδηγό με ενέργειες με τις οποίες μπορείς να συνοδέυσεις το calibration, για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Edit: Βρήκα και το post του makap: link

Link to comment
Share on other sites

Αααχ τι να πεις γιαυτο το κινητο !!!Τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω!!!Μετα απο 2 χρονια ξεσκισματος (4G ολη μερα GPS ανοιχτο την μιση μερα εφαρμογες ανοιχτες ολη μερα και περιπου 2.5 ωρες τηλεφωνα ) εξακολουθει το σκυλι και δεν κολωνει πουθενα!!!Βεβαια αλλαξα 3 μπαταριες γιατι τις ηπια το αιμα αλλα η kompsoN αποδειχτηκε ιδανικη λυση για το κινητο μας!!!Τωρα το μοναδικο μου προβλημα αλλα αρκετα σπαστικο την ωρα που το κανει ειναι η μαυρη οθονη που βγαζει ενω δουλευει το κινητο και πρεπει να πατησεις απο πλαγια το κουμπι για να επανελθει 2 η και 3 φορες!!!Εχω την 7.1.2 και αναρωτιεμαι γιατι να το κανει αυτο???(το εκανε και με την RC5)!!!Eπισης σιγα σιγα μου ερχεται στο μυαλο η ερωτηση:Μετα το S3 τιιιιι????
Link to comment
Share on other sites

Αααχ τι να πεις γιαυτο το κινητο !!!Τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω!!! ..............Τωρα το μοναδικο μου προβλημα αλλα αρκετα σπαστικο την ωρα που το κανει ειναι η μαυρη οθονη που βγαζει ενω δουλευει το κινητο και πρεπει να πατησεις απο πλαγια το κουμπι για να επανελθει 2 η και 3 φορες!!!Εχω την 7.1.2 και αναρωτιεμαι γιατι να το κανει αυτο???(το εκανε και με την RC5)!!!Eπισης σιγα σιγα μου ερχεται στο μυαλο η ερωτηση:Μετα το S3 τιιιιι????

 

Τώρα τελευταία ,και μετά απο χρήση μερικών εβδομάδων της 7.1.2 , μου πετάει πολλές μαύρες οθόνες και πολλές εφαρμογές σταματούν να λειτουργούν στα ξαφνικά . Και το πράγμα όσο πάει και χειροτερεύει . Σκέφτομαι να γυρίσω και πάλι στην RC5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...