Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μας είπες όμως, αναβάθμιση θέλεις να κάνεις από κάποια προηγούμενη Lollipop που ήδη έχεις, ή από 4.4.4...;

Αν συμβαίνει το 2ο, θα πρέπει να το κάνεις αναγκαστικά με SP Flashtools.

 

Από kitkat

Link to comment
Share on other sites

Πετάει η beta 8...

 

+++++ όντως πολύ καλή την έχω σχεδόν μια εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα, μια ερώτηση μόνο εαν θέλω να περάσω αναβάθμιση παράδειγμα την 9 πρέπει μόνο μέσα από flash tools όποτε και στήσιμο από την αρχή η υπάρχει και άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον την βγάζουν μόνο μέσω flash, δεν έχουμε άλλη λύση. Απλά παίρνεις backup μέσω Titanium ή αντίστοιχης εφαρμογής και μετά το φλασάρισμα κάνεις restore και είσαι έτοιμος. Ή το παίζεις γενναίος και λεβέντης και τις ξαναρίχνεις από την αρχή, όπως εγώ, που ούτε backup θυμάμαι να κάνω, ούτε τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Με update μέσω recovery διατηρούνται τα δεδομένα;

 

Πάντως θα συμφωνήσω και γω ότι η γερμανική 8 πετάει οπότε αν δε βρω κάποιο πρόβλημα δε συντρέχει λόγος για αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα gravity box στη γερμανικη 8 και εξαφανισα το status bar - μπορώ να το κάνω pull down, skip music tracks with volume keys και άλλαξα λίγο το status bar pull down menu. Φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά.

Άρα το gravitybox παίζει σωστά στην LP - τουλάχιστον τις beta των Γερμανών;

Γιατί στην ΚΚ δεν έπαιζε (τουλάχιστον πριν από αρκετούς μήνες που είχα δοκιμάσει - και το ξήλωσα άρον άρον, γιατί μου έκανε το τηλέφωνο @#$%Χ&!)

Καλά νέα αυτά...!

 

Από kitkat

Άρα μονόδορομος το flashάρισμα. Δες τον οδηγό του gorillaz_gr - υπάρχει link στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Θυμήσου μόνο στο 6ο βήμα του οδηγού να επιλέξεις "firmware upgrade" αντί για "download", μιας και πας από ΚΚ σε LP.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το gravitybox παίζει σωστά στην LP - τουλάχιστον τις beta των Γερμανών;

Στη συσκευή που έχω στα χέρια μου μέχρι στιγμής τρέχει απροβλημάτιστα. Εννοείται ότι φλασαρα μέσω recovery το .zip (arm64) και έκανα install το .apk από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811 πριν βάλω gravity

 

Με το που βλέπεις browser σε full screen καταλαβαίνεις ότι αξίζει :)

Edited by Skylined
Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευή που έχω στα χέρια μου μέχρι στιγμής τρέχει απροβλημάτιστα. Εννοείται ότι φλασαρα μέσω recovery το .zip (arm64) και έκανα install το .apk από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811 πριν βάλω gravity

 

Με το που βλέπεις browser σε full screen καταλαβαίνεις ότι αξίζει :)

 

Ποιο η ποια απο αυτα τα "Attached Files" που εχει εκει, ειναι συμβατα με το δικο μας τηλεφωνο, τι κατευαζω :O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το dirty flash. Απλά φλασάρετε όλα τα αρχεία εκτός του userdata.img και κρατάει όλες τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει. Εγώ απο beta8 έτσι πήγα σε beta9 χωρίς κανένα θέμα. Το μόνο που παίζει να χαθεί είναι το xposed αν το έχετε βάλει, αλλά μπορείτε να το περάσετε ξανά με το γνωστό τρόπο μέσω recovery. Παρόλα αυτά, πάντα να έχετε ένα backup πχ με Titanium γιατί ποτέ δε ξέρεις...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το SAR που αναφερθηκε πιο πανω... Χωρις να ξερω ποιες ειναι λογικες τιμες εκατσα και το εψαξα λιγο (δεν παιζουμε με την υγεια μας) και βρηκα στο jiayu.de (http://jiayu.de/kundenservice/zertifikate.html .... πηγαιντε κατω κατω που εχει κατι .pdf και εκει τα λεει...) Τωρα εσεις που ξερετε ποιες ειναι λογικες τιμες αν μπορειτε πειτε και σε εμας αν ειναι νορμαλ νουμερα :worry:

 

(πατωντας στο .pdf κατεβάζετε ολοκληρο manual με 124 σελιδες. Ψαχτητε λιγο στα περιεχομενα και βρειτε αυτο που ζητατε γιατι τα εχει πολυ αναλυτικα )

Edited by Gamion
Link to comment
Share on other sites

Ποιο η ποια απο αυτα τα "Attached Files" που εχει εκει, ειναι συμβατα με το δικο μας τηλεφωνο, τι κατευαζω :O

 

xposed-v75-sdk22-arm64.zip - (το υπογραμμισμένο αντιστοιχεί στον τύπο του SOC) και το κάνεις flash μέσω recovery

XposedInstaller_3.0_alpha4.apk - το οποίο κάνεις install κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το SAR που αναφερθηκε πιο πανω... Χωρις να ξερω ποιες ειναι λογικες τιμες εκατσα και το εψαξα λιγο (δεν παιζουμε με την υγεια μας) και βρηκα στο jiayu.de (http://jiayu.de/kundenservice/zertifikate.html .... πηγαιντε κατω κατω που εχει κατι .pdf και εκει τα λεει...) Τωρα εσεις που ξερετε ποιες ειναι λογικες τιμες αν μπορειτε πειτε και σε εμας αν ειναι νορμαλ νουμερα :worry:

 

(πατωντας στο .pdf κατεβάζετε ολοκληρο manual με 124 σελιδες. Ψαχτητε λιγο στα περιεχομενα και βρειτε αυτο που ζητατε γιατι τα εχει πολυ αναλυτικα )

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν ριξετε μια ματια στις σελιδες 42-46 λεει κατι για αποτελεσματα των ερευνων τους πανω στο sar της συσκευης μας. Εβγαλα screenshot 2 απο αυτες για να μας πει καποιος που ξερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά στις σελ. 42 και μετά είναι ιδιαίτερα αναλυτικά (όχι ότι μας χαλάνε βέβαια!)

Η σούμα για το SAR (οι τιμές που αντιστοιχούν σε αυτό που δημοσιεύεται για τα τηλέφωνα διαφόρων κατασκευαστών και βλέπουμε δεξιά-αριστερά) πρέπει να είναι στην αρχή-αρχή του document, στο πινακάκι στη 2η σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτό το έγγραφο φαίνεται ότι τα καταφέρνει μια χαρά. Κι ότι είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με πολλά άλλα επώνυμα!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το dirty flash. Απλά φλασάρετε όλα τα αρχεία εκτός του userdata.img και κρατάει όλες τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει. Εγώ απο beta8 έτσι πήγα σε beta9 χωρίς κανένα θέμα. Το μόνο που παίζει να χαθεί είναι το xposed αν το έχετε βάλει, αλλά μπορείτε να το περάσετε ξανά με το γνωστό τρόπο μέσω recovery. Παρόλα αυτά, πάντα να έχετε ένα backup πχ με Titanium γιατί ποτέ δε ξέρεις...

+++++

και εγω αυτο εκανα απο Β6 στην Β8 ολα εκτος preloader, logo ( Eβαλα δικο μου !! ), userdata, και εκατσε κουτι.

Link to comment
Share on other sites

(πατωντας στο .pdf κατεβάζετε ολοκληρο manual με 124 σελιδες. Ψαχτητε λιγο στα περιεχομενα και βρειτε αυτο που ζητατε γιατι τα εχει πολυ αναλυτικα )

 

 

το manual εγώ γιατί δεν το βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό που θα κατεβάσεις manual είναι...

 

αυτό το κατάλαβα...το link που το έχει αυτό δεν βρίσκω...σε αυτό το link πιο πάνω δεν έχει κάπου manual...

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κατάλαβα...το link που το έχει αυτό δεν βρίσκω...σε αυτό το link πιο πάνω δεν έχει κάπου manual...

http://jiayu.de/download/zertifikate/SAR/SAR_S3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Άρα μονόδορομος το flashάρισμα. Δες τον οδηγό του gorillaz_gr - υπάρχει link στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Θυμήσου μόνο στο 6ο βήμα του οδηγού να επιλέξεις "firmware upgrade" αντί για "download", μιας και πας από ΚΚ σε LP.

 

Έχω την 3gb έκδοση. Κατέβασα την Xtrem Rom 5.1 από το TF Android Developers, έκανα την εγκατάσταση με τους drivers αφού έκανα απενεργοποίηση για τους unsigned drivers, κατέβασα το SP Flash Tool (latest version), έκανα εκτέλεση ως διαχειριστής του βρήκα το scatter.txt το άνοιξα, και στο 6ο βήμα στα options δεν έχει αυτά που γράφονται Option–> USB Model –> Option –> DA DownLoad All –> Speed –> High Speed εκτός και αν δεν είναι αλληλουχία. Η αναζήτηση της ROM μέσω του SP Flash Tool γίνεται σε φάκελο στο PC ή στο συνδεδεμένο στο PC τηλέφωνο (sd card) ; Τέλος πάντων δοκιμάζω με τη ROM στο PC και το τηλέφωνο συνδεδεμένο με USB στο PC, ρύθμιση firmware upgrade πατάω download και περιμένω ......... Τίποτα ....... Ξύνω το κεφάλι και σας γράφω λοιπόν τι κάνω λάθος ; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μονόδορομος το flashάρισμα. Δες τον οδηγό του gorillaz_gr - υπάρχει link στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Θυμήσου μόνο στο 6ο βήμα του οδηγού να επιλέξεις "firmware upgrade" αντί για "download", μιας και πας από ΚΚ σε LP

 

Έχω την 3gb έκδοση. Κατέβασα την Xtrem Rom 5.1 από το TF Android Developers, έκανα την εγκατάσταση με τους drivers αφού έκανα απενεργοποίηση για τους unsigned drivers, κατέβασα το SP Flash Tool (latest version), έκανα εκτέλεση ως διαχειριστής του βρήκα το scatter.txt το άνοιξα, και στο 6ο βήμα στα options δεν έχει αυτά που γράφονται Option–> USB Model –> Option –> DA DownLoad All –> Speed –> High Speed εκτός και αν δεν είναι αλληλουχία. Η αναζήτηση της ROM μέσω του SP Flash Tool γίνεται σε φάκελο στο PC ή στο συνδεδεμένο στο PC τηλέφωνο (sd card) ; Τέλος πάντων δοκιμάζω με τη ROM στο PC και το τηλέφωνο συνδεδεμένο με USB στο PC, ρύθμιση firmware upgrade πατάω download και περιμένω ......... Τίποτα ....... Ξύνω το κεφάλι και σας γράφω λοιπόν τι κάνω λάθος ; Ευχαριστώ πολύ.

Κατεβασε καλυτερα την γερμανικη Β8 ρομ

https://mega.nz/#!cNkVwZRK!oMCs6VwEzSnFcrinBnh25E3tLLUJ4jseJEawjrDBFIU

Για καποιο λογο τα flash tools η εκδοση 5,15 παει καλυτερα παρα η τελευταια. Δεν ξερω τον λογο ... εκει δουλεψε

http://www.mediafire.com/download/60tozp2vcly9f23/SP_Flash_Tool_5.1520.zip

 

οπου κατεβασες τον φακελο ΖΙΡ με την ρομ, εκεινο θα αποσυμπιεσης. Σε εκεινο βρισκεται το scatter. To ανοιγεις, επιλεγεις ολα, και πατας download

Οταν θα το κανεις αυτο θα εχεις βγαλμενη μπαταρια. Πατας download apo ta flash tools μετα συνδεεις καλωδιο, και υστερα την μπαταρια και μετα εισαι ετοιμος..

 

 

Παρακαλω!!!:)

 

 

 

 

ΥΓ βγηκε και η 9!!!

Link to comment
Share on other sites

οπου κατεβασες τον φακελο ΖΙΡ με την ρομ, εκεινο θα αποσυμπιεσης. Σε εκεινο βρισκεται το scatter. To ανοιγεις, επιλεγεις ολα, και πατας download

Οταν θα το κανεις αυτο θα εχεις βγαλμενη μπαταρια. Πατας download apo ta flash tools μετα συνδεεις καλωδιο, και υστερα την μπαταρια και μετα εισαι ετοιμος..

 

Παρακαλω!!!:)

 

Έκανα αυτά που είπες και έγιναν όλα σωστά. Έβαλα την XTreme 5.1 και βλέπουμε. Θα δίνω και feedback για τους υπόλοιπους. Many thanks !!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κάνει πολύ ώρα μέχρι να βρεί δίκτυο στην εκκίνηση και μετά από airoplane mode, περίπου 30-40 δεύτερα. Και συχνά πυκνά αλλάζει από 4G σε 3G και αντίστροφα ενώ κατά τη διάρκεια της αλλαγής για λίγα δευτερόλεπτα δε δουλεύει το ίντερνετ πράγμα που δε συνέβαινε με το προηγούμενο σμαρτ στην ίδια SIM. κατά τα άλλα ευχαριστημένος
Link to comment
Share on other sites

 

Έχει καμία βδομάδα που βγήκε

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...