Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτη φόρτιση σβηστο:

 

μεχρι το 75% έφτασε σε 1 1/2 ωρα απο εκει και υστερα καθε 6 λεπτα φορτιζε 1% μεχρι το 92% όπου και το led απο κοκκινο εγινε πρασινο σαν να ολοκληρωθηκε η φορτισει αλλα εμεινε στο 92%.

 

Το led ειναι αρκετα μικρο και υπο μεγαλη κλιση θεασης ως προς την οθονη δεν φαινεται , ειναι χωμενο. Πρεπει να στρεφεις την οθονη προς το μερος σου για να το δεις.

 

edit: τωρα που το αποσυνδεσα γραφει 100% η μπαταρια.

 

απο τα 16gb διαθεσιμα τα 12.37gb.

 

...νταξ...το κινητο οργωνει απο ταχυτητα αποκρισης , φορτωνει τις σελιδες απροσκοπτα....

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φόρτιση σβηστο:

 

μεχρι το 75% έφτασε σε 1 1/2 ωρα απο εκει και υστερα καθε 6 λεπτα φορτιζε 1% μεχρι το 92% όπου και το led απο κοκκινο εγινε πρασινο σαν να ολοκληρωθηκε η φορτισει αλλα εμεινε στο 92%.

 

Το led ειναι αρκετα μικρο και υπο μεγαλη κλιση θεασης ως προς την οθονη δεν φαινεται , ειναι χωμενο. Πρεπει να στρεφεις την οθονη προς το μερος σου για να το δεις.

 

edit: τωρα που το αποσυνδεσα γραφει 100% η μπαταρια.

 

απο τα 16gb διαθεσιμα τα 12.37gb.

 

...νταξ...το κινητο οργωνει απο ταχυτητα αποκρισης , φορτωνει τις σελιδες απροσκοπτα....

Χμμ... Μάλλον έχει όντως κάποιο θεματάκι με τη διαχείριση της μπαταρίας - αλλά ελπίζω να το διορθώσουν σύντομα.

Το Jiayu G3S μου ας πούμε κάνει πάνω από 3 ώρες με το φορτιστη του τού 1Α για να φτάσει το 90-95% περίπου (ανεβαίνοντας γραμμικά) και από κει και πάνω, αν θέλει κανείς να επιμείνει και να δει 100%, καθυστερεί αρκετά. Πράγματι πάντως και αυτό (και όλα τα Android, νομίζω) ανάβουν πράσινο από το 90-κάτι τοις εκατό.

Η δε 3000-αρη μπαταρία του δε μου έχει αφήσει ποτέ αμφιβολίες για τη χωρητικότητά της, καθώς η αυτονομία του έχει αποδειχθεί... κτηνώδης (το ίδιο και διάφορα G4 που έχω δει).

Οπότε εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι η Jiayu... το 'χει με τις μεγάλες μπαταρίες. Τα της διαχείρισης ελπίζω να φτιαχτούν σύντομα...

 

Και επίσης περιμένω οι μπαταρίες σας να στρώσουν αρκετά (και η φόρτιση να εξομαλυνθεί) μετά από μερικούς κύκλους.

 

Και μια ερώτηση προς τους νέους -και ευτυχείς- κατόχους: Όσα παλιότερα Jiayu έχω δει (G3S, G4x) με μπαταρίες 2750-3000 mAh, όλα έκαναν ένα πολύ εμφανές (και... χαρακτηριστικό τελικά) "σκαλοπάτι" στο 14% κατά την εκφόρτιση της μπαταρίας. Αυτό δε ήταν κάτι που δεν άλλαξε ούτε με νεώτερες ROM, ούτε με τίποτα!

Το S3 πώς τα πάει σ' αυτόν τον τομέα; Είναι... πιστό στην παράδοση; :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαίνετε ή δεν θέλετε να καταλάβετε κάποιοι.

Υπάρχουν review, screenshots και πόσα άλλα στοιχεία που αποδεικνύουν την κατάσταση με την μπαταρία.

Δεν χρειάζεται να έχεις το κινητό στα χέρια σου, αρκεί να ξέρεις 5 βασικά πράγματα όταν κοιτάμε τα battery statistics μιας συσκευής.

Αυτό λέγεται ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΙΚΗ πληροφόρηση.

 

Επίσης δεν έχει νόημα να ανεβάζει κάποιος stastistics ενός κινητού που είναι όλη μέρα σε αναμονή.

Το κινητό το παίρνουμε για να το χρησιμοποιούμε, όχι να το κοιτάμε.Και στην βαριά χρήση πάσχει.

 

Αν πήρατε κινητό να βγάζει 2 μέρες αναμονή, χωρίς να κάνει κάτι και τότε χαίρεστε, να σας πουλήσω το παλιό μου HTC που βγάζει 6 μέρες αυτονομίας.

 

Τωρα καταλαβαινω γιατι εχεις 10.000 post.

Δεν θα δωσω τροφη στην ορεξη σου για αντιπαραθεσεις και ασκοπες συζητησεις.

Αφου δεν καταλαβαινεις οτι γεμιζει ενα θεμα με αχρηστες πληροφοριες δεν εχει νοημα

 

Τελος το smartphone εννοειται οτι το φορτιζουμε καθε βραδυ ωστε να ειναι ετοιμοπολεμο για την επομενη μερα.

 

Απλη λογικη χωρις στατιστικα και λοιπα προβληματα

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

gps κλειδωνει με το πρωτο ανοιγμα που του εκανα , σε 30 sec max.
Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό?

 

Ρε παιδιά, δεν έχω παραλάβει ακόμα, αλλά μήπως μπερδεύετε το Miracast με το Miravision? (για custom χρώματα οθόνης)

 

Edit: Εχετε δίκιο, το αναφέρει το GizChina

Edited by hariklis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στο δικό μου τηλέφωνο δεν ξέρω στα άλλα τι γίνεται, είναι οτι δεν συνεργάζεται καλα το κινητό με την εφαρμογή gmail (για την ακρίβεια δεν την ανοίγει καθόλου) και δεν συγχρονίζει τις επαφές απο το gmail

 

και σε εμενα για την ωρα δεν συγχρονιζει το gmail. Την μια δεν το ανοιγει , και αλλοτε το ανοιγει αλλα γραφει getting your messages αλλα δεν ολοκληρωνεται...

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα για την ωρα δεν συγχρονιζει το gmail. Την μια δεν το ανοιγει , και αλλοτε το ανοιγει αλλα γραφει getting your messages αλλα δεν ολοκληρωνεται...

 

Εσεις που έχετε θέμα με Gmail βάλατε την έτοιμη ρομ από needrom? Γιατί σε αυτό που είχα φλασαρει δεν έχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που έχετε θέμα με Gmail βάλατε την έτοιμη ρομ από needrom? Γιατί σε αυτό που είχα φλασαρει δεν έχει θέμα

 

αυτα που εχουν θεαματα νομιζω πως ειναι αυτα που ηρθαν ετοιμα απο vickmall

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που έχετε θέμα με Gmail βάλατε την έτοιμη ρομ από needrom? Γιατί σε αυτό που είχα φλασαρει δεν έχει θέμα

 

 

Εγώ προσωπικά δεν το έκανα τίποτα... Έτσι όπως ήρθε απο vickmall έτσι το άφησα(Περασμένο μονο με Play store)... Αύριο αφου θα το φορτίσω και εγώ να δώ τι θα γίνει με την μπαταρία θα το περιλάβω το gmail...

Link to comment
Share on other sites

Σε ξένο forum βρήκα αυτό

another ROM from Jiayu for S3, distribuited by using OTA, but it needs a factory reset before upgrading (you have to do it by yourself, make a backup before).

this is copy-paste changelog from google translate:

1. Repair earpiece sound sharp, open, popping and other issues.

2, repair loud speaker sonic boom, and poor sound quality.

3, when the repair part of the machine caller listening echo problems.

4, repair parts of the machine when charging low battery charging slow.

5. Optimized Desktop Caton, WIFI dropped the issue.

6, optimizing several other BUG.

 

 

PS: if OTA is not available, you can download 20150204-161147 ROM from here:

http://pan.baidu.com/s/1c0CjODa

(click the upper right button, the white one near the blue one, than choose the white button on pop-up)

 

PPS: on needrom.com the same ROM is available, without TDSCMDA support but gapps included

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα το εχω στα χερια μου θα σας τα πω ολα αναλυτικα...14 μερες εκανε απο minideal

 

αδερφε ποτε στο εστειλαν?

εμενα 27 γεναρη και ακομα περιμενω..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Για το Gmail που δεν συγχρονίζει κατέβασα το κ9 που κανει την ίδια δουλεια . Με αυτο ειμαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

αδερφε ποτε στο εστειλαν?

εμενα 27 γεναρη και ακομα περιμενω..

4/2 το εστειλαν 15/2 ηρθε ελλαδα, καο σημερα περασε τελωνειο και αυριο ερθει

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα για την ωρα δεν συγχρονιζει το gmail. Την μια δεν το ανοιγει , και αλλοτε το ανοιγει αλλα γραφει getting your messages αλλα δεν ολοκληρωνεται...

 

μήπως αυτό είναι παρενέργεια της "πειρατικής" εγκατάστασης gaps;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ειχε παει στο 60 κατι μετα απο 5 ωρες φουλ χρήσης χωρις σιμ μεσα και οταν μπήκε η σιμ πηγε στο 81! Τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

μήπως αυτό είναι παρενέργεια της "πειρατικής" εγκατάστασης gaps;

 

Για το Gmail που δεν συγχρονίζει κατέβασα το κ9 που κανει την ίδια δουλεια . Με αυτο ειμαι οκ.

 

Το 1/3 κινεζικων και λιγα ευρωπαικα high end μου το εχουν κανει αυτο..

κ9 κι εγω..

 

καποιο conflict εφαρμογης υποθετω,τελειως αυθαιρετα..με αλλαγη ρομ συχνα εφτιαχνε

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

4/2 το εστειλαν 15/2 ηρθε ελλαδα, καο σημερα περασε τελωνειο και αυριο ερθει
με ποιά εφαρμογή παρακολουθείς το tracking?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...