Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος να πουλάει το S3 advanced έστω και σπασμένο , brickαρισμενο κολλημένο στη Θεσσαλονίκη; Edited by karajim86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω περάσει και εγώ την 7.1.2 (με τη βοήθειά σας εννοείται και ευχαριστώ και πάλι)αλλά έχω κάποια προβληματάκια. Για παράδειγμα, η κάμερα σταματάει να δουλεύει χωρίς λόγο και πολλές φορές δεν δουλεύει το φλας(είτε δεν ανάβει καθόλου είτε ενώ ανάβει, οι φωτογραφίες βγαίνουν σκοτεινές). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι δυσκολεύεται πολύ με το wifi είτε να συνδεθεί, είτε να παραμείνει συνδεδεμένο (ενώ με την 4.4.2 το wifi ήταν ασύγκριτο) και συχνά πυκνά, όταν το τηλ είναι κλειδωμένο αποσυνδέεται από το wifi και μόνο αφού το ξεκλειδώσω ξανασυνδέεται. Επιπλέον, τελείως ξαφνικά και χωρίς να προηγηθεί πέσιμο ή κάτι άλλο, το ακουστικό του τηλεφώνου ακούγεται τελείως χάλια. Πρέπει να έχω κολλημένο το κινητό στο αυτί μου για να καταφέρω να ακούσω το συνομιλητή μου. Για το τελευταίο δεν φαντάζομαι να φταίει η Ρομ. Για τα υπόλοιπα πάντως τι πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω; Να επιστρέψω στην RC5? Να περάσω στην 8.1.0 ή να ξαναπεράσω την 7.1.2, μπας και?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της φωτογραφικής, με την 7.1.2 μπορώ και εγώ να επιβεβαιώσω κάποια θεματάκια.

 

Η RC5 είναι η καλύτερη και πιό σταθερή μέχρι τώρα, αλλά μκαι η 7.1.2 έχει πολλά καλούδια που την κάνουν πολύ ελκυστική. Σε OREO δεν θα πήγαινα ακόμα. Είναι σε βρεφικό στάδιο.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει η 7.1.2 και την έχω συνηθίσει. Πιστεύεις, εάν την ξαναπεράσω, υπάρχει πιθανότητα να λυθούν τα θέματα; (Ή δε στέκει αυτό που λέω?) Όσον αφορά το wifi τουλάχιστον, καθώς αφού μου λες ότι έχεις κ εσύ θέμα με τη φωτογραφική, αυτό μάλλον δεν θα διορθωθεί. Και αν δω και συνεχίζουν τα προβλήματα να ξαναπεράσω RC5?
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν την ξαναπεράσεις από την αρχή (πρώτα RC5 και μετά 7.1.2), να δεις κάποια βελτίωση, αλλά ....

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το προσπαθήσω.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω για να επιστρέψω στην RC5? Ακολουθώ απλά τον οδηγό της 1ης σελίδας? (Εν τω μεταξύ, μόνο εγώ έχω θέμα με το wifi??)Ευχαριστώ και πάλι!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με SPFT. Με το Wifi δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Αυτό που μπορείς να κάνεις, εφόσον γυρίσει πίσω σε RC5, να δεις τί συμπεριφορά θα έχει το Wifi με αυτήν.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

[..] Αυτό που μπορείς να κάνεις, εφόσον γυρίσει πίσω σε RC5, να δεις τί συμπεριφορά θα έχει το Wifi με αυτήν.

Και το ακουστικό επίσης!

Link to comment
Share on other sites

Και το ακουστικό επίσης!

 

Α υπάρχει περίπτωση και για το ακουστικό να είναι θέμα της Ρομ?? Μακάρι!!! Αν προλάβω θα περάσω την RC5 το βράδυ, αλλιώς μέσα στο σκ και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Α υπάρχει περίπτωση και για το ακουστικό να είναι θέμα της Ρομ?? Μακάρι!!!

Ποτέ δεν ξέρεις... Δε βλάπτει να δοκιμάσεις...!

Αν προλάβω θα περάσω την RC5 το βράδυ, αλλιώς μέσα στο σκ και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα! Ευχαριστώ!!!

Καλή επιτυχία!

Εγώ, να πω την αλήθεια, όλο λέω να το αναβαθμίσω σε... οτιδήποτε νεώτερο βγαίνει, αλλά διαβάζω (και εδώ και -κυρίως- στο xda) ότι "εμένα δε μου παίζει αυτό", "εμένα δε μου παίζει εκείνο", "εμένα μου λείπει το άλλο",

και λέω: καλά δεν είμαι με την RC5, που είναι από αρκετά ως πολύ σταθερή; Μου λείπει τίποτα; (εκτός από τα security patches των τελευταίων... 2 ετών, τα οποία, όπως και να το κάνουμε, είναι έλλειψη!)

Και έχω μείνει ακόμα με την RC5... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, να πω την αλήθεια, όλο λέω να το αναβαθμίσω σε... οτιδήποτε νεώτερο βγαίνει, αλλά διαβάζω (και εδώ και -κυρίως- στο xda) ότι "εμένα δε μου παίζει αυτό", "εμένα δε μου παίζει εκείνο", "εμένα μου λείπει το άλλο",

και λέω: καλά δεν είμαι με την RC5, που είναι από αρκετά ως πολύ σταθερή; Μου λείπει τίποτα; (εκτός από τα security patches των τελευταίων... 2 ετών, τα οποία, όπως και να το κάνουμε, είναι έλλειψη!)

Και έχω μείνει ακόμα με την RC5... :)

Κι εγώ .... τις έχω δοκιμάσει όλες. Είχαν πολλά προβλήματα και πάντα στην RC5 επέστρεφα

:up: :up:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρετε από Αθήνα εχω ενα Jiayu s3 για ανταλλακτικα πληρης λειτουργικο απλα εχει σπασμενη οθόνη και δεν δουλεύει το touch. Ας μου στειλει prive
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος να πουλάει το S3 advanced έστω και σπασμένο , brickαρισμενο κολλημένο στη Θεσσαλονίκη;

 

Θεσσαλονίκη είμαι έχω ένα που μου έσπασε πριν 1 μήνα

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρετε από Αθήνα εχω ενα Jiayu s3 για ανταλλακτικα πληρης λειτουργικο απλα εχει σπασμενη οθόνη και δεν δουλεύει το touch. Ας μου στειλει prive

 

Εγώ δεν είμαι από Αθήνα αλλά ενδιαφέρομαι στείλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεσσαλονίκη είμαι έχω ένα που μου έσπασε πριν 1 μήνα

 

Έχεις μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες μου συμβαίνει το εξής :

Ήμουν χθες στη δουλειά μου και χρειάστηκε να τραβήξω 5 φωτογραφίες. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Συνδέω το κινητό με το λάπτοπ και κάνω copy paste τις φωτό για να τις στείλω μετά με mail.

 

ΜΕτά παρατηρώ ότι δεν υπάρχει στο φάκελο των φωτογραφιών της κάμερας (που τις αποθηκέυω στην sd κάρτα) τίποτα πέραν αυτών των φωτογραφιών... Δηλαδή όλες οι υπόλοιπες από προχθές και πιο παλιά χάθηκαν.

 

Πως έγινε αυτό ; Χάθηκαν όλες οι υπόλοιπες φωτογραφίες χωρίς λόγο ή συμβαίνει κάτι άλλο ;;

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει άμεσα γιατί είναι ανάγκη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την καρτα αυτουσια και συνδεσε την στον υπολογιστη.

2.5 χρονια το εχω και το μονο περιστατικο με φωτογραφιες ηταν οταν η καρτα πλησιασε στα ορια τις, τοτε ειχα θεματα με φωτογραφιες, εκτοτε τιποτα παραξενο.

Αν και παλι δεν δεις τιποτα, δεν μπορω να φανταστω κανενα αλλο λογο εκτος απο τον ανθρωπινο παραγοντα.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη έπαθε πρόσφατα κάτι παρόμοιο (με ένα Oukitel). Χρηισμοποιούσε το google gallery (ή όπως αλλιώς το λένε), το οποίο απ' ό,τι είδα, προσπαθούσε μετά μανίας να συγχρονίσει όλες της τις φωτογραφίες με το cloud της google. Πιθανόν κάτι πήγε στραβά εκεί και βρέθηκε με ένα ωραίο άδειο folder με φωτογραφίες - και μόνο ελάχιστες μπορέσαμε να ξαναβρούμε στο cloud storage.

Χρησιμοποιείς μήπως τίποτα παρόμοιο...;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρησιμοποιώ ούτε cloud ούτε το Google photos ούτε κάτι άλλο.

Συνέδεσα και σε άλλα 2 pc το τηλέφωνο και πάλι τα ιδια

 

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσα και σε άλλα 2 pc το τηλέφωνο και πάλι τα ιδια

Ναι, πολύ φοβάμαι ότι έχουν σβηστεί...

Μιας και τις έχεις... ε... είχες σε κάρτα, δοκίμασε να τη βγάλεις (όσο πιο γρήγορα, τόσο καλύτερα, καθώς το τηλέφωνο πιθανότατα γράφει πράγματα όπου... βρίσκει κενό!) και να τη βάλεις σε κανένα από αυτά τα προγράμματα για recovery σβησμένων αρχείων.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος, αλλά έχω ακούσει κατά καιρούς αρκετά θετικά σχόλια από φίλους και γνωστούς, που μπόρεσαν να περισώσουν μέρος τουλάχιστον των -κατά λάθος- σβησμένων αρχείων τους...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, όπως σου είπαν και παραπάνω... Την βγάζεις άμεσα από την συσκευή, την συνδέεις με card reader σε Η/Υ και το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να την ελέγξεις για λάθη στο FAT, χρησιμοποιώντας την εντολή chkdsk (driveletter) /f/v/x, π.χ. chkdsk e: /f/v/x

 

Αφού το κάνεις αυτό και τελειώσει, αν ΔΕΝ σου έχει εμφανίσει τίποτα αρχεία μέσα, τότε μόνο να χρησιμοποιήσεις κάποιο data recovery πρόγραμμα.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος... Έχουν χαθεί όλα. Δεν επανέφεραν τίποτα αυτά τα προγράμματα..

Τι τρέχει με το κινητό;;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος... Έχουν χαθεί όλα. Δεν επανέφεραν τίποτα αυτά τα προγράμματα..

Τι τρέχει με το κινητό;;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα. Εγώ πιστεύω πως ήρθε η ώρα τις κάρτας να χαλάσει και όχι ότι φταίει το κινητό. Είχα κάποτε μια Sony κάρτα και όταν άλλαζα τις φωτογραφίες θέση τις έχανε. Όσες έκανα μετακίνηση όχι όλες. Η κάρτα δουλεύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλανια καλημερα !

μηπως εχει καποιος απο σας μπαταρια για το s3 ? ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...