Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που εκανες backup; αν εκανες στην καρτα μνημης ειναι εκει, αν μεσω "συννεφου" παλι εκει, αν στο κινητο, τοτε σβηστηκαν.

 

Δεν έχω κάρτα μνήμης, ούτε σκέφτηκα μέσω συννέφου. Δεν πειράζει, θα τα ξαναβρω. Το θέμα είναι ότι έγινε η δουλειά και τελικά ήταν απλή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το κινητό. Εδώ και λίγες μέρες φορτίζει όποτε του καπνίσει. :wacko: Έχω δοκιμάσει πολλούς φορτιστές, άλλη μπαταρία, άλλαξα και τη ROM (έβαλα RC5) αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δεν είναι μακριά η στιγμή που απλά θα σβήσει χωρίς να μπορώ να το ξαναφορτίσω. Ήδη έμεινα 2-3 φορές χωρίς κινητό λόγω του συγκεκριμένου προβήματος. Γενικά ήμουνα πολύ ευχαριστημένος. Το έχω 16 μήνες χωρίς προβλήματα, μόνο αυτό της αργής φόρτισης, αλλά δεν με επηρέαζε διότι το έβαζα το βράδυ (ήθελε 6-7 ώρες για το 100%). Αντιμετωπίζει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Τι προτείνετε να κάνω; :blink:

 

Το ποιο πιθανό είναι να μην κάνει καλή επαφή το USB το κόκκινο led ανάβει όταν συνδέεις το φορτιστή ; Αν όχι τότε εχει πρόβλημα η πλακέτα του κινητού, κούνα λιγο το καλώδιο να δεις αν ανάβει... Υπάρχει περίπτωση βέβαια να ανάβει αλλα να μην κάνει καλή επαφή και να μην τροφοδοτεί το κινητό με αρκετό ρεύμα.

 

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Η λύση που βρήκα είναι εξωτερικός φορτιστής που είχα πάρει μαζί με τη δεύτερη μπαταρία. Και να είναι καλά και ο tacolla απο εδω μέσα που μου χάρισε μια δεύτερη που είχε....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την πρώτη hardwarική μου επέμβαση στο κινητό για να λύσω το θέμα με τα bootloops που αντιμετώπιζα. Αντικατέστησα την πλακετίτσα με τα volume+- power buttons. Καλός φωτισμός, καφεδάρα, μεγεθυντικό γυαλί και κολλητήρι έκαναν το θαύμα τους και τώρα το jiayu είναι υπάκουο σαν κουτάβι :happy: Και καπάκι κατέβασα νέο ota update extreme 2.3 :)
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

3) είσαι σίγουρος πέρασε η σωστή έκδοση της TWRP? Μήπως να ξανακατέβαζες την rom ή να την έβαζες στην εσωτερική μνήμη;

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μετεφερε τη ρομ στην εσωτερικη μνημη η στην εξωτερικη αλλα οχι μεσα σε φακελο και προσπαθησε ξανα

η ρικοβερι σπυ λεει οτι δεν μπορει να βρει το αρχειο που θελεις να εγκαταστησεις οποτε μπορει να μη μπορει για καποιον λογο να δει την εξωτερικη καρτα. μετεφερε λοιπον τη ρομ στην εσωτερικη μνημη χωρις να ειναι μεσα σε φακελο και προσπαθησε

 

Μάλλον ήταν corrupted το αρχείο zip. Το ξανακατέβασα και θα δοκιμάσω πάλι μέσα στις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την πρώτη hardwarική μου επέμβαση στο κινητό για να λύσω το θέμα με τα bootloops που αντιμετώπιζα. Αντικατέστησα την πλακετίτσα με τα volume+- power buttons. Καλός φωτισμός, καφεδάρα, μεγεθυντικό γυαλί και κολλητήρι έκαναν το θαύμα τους και τώρα το jiayu είναι υπάκουο σαν κουτάβι :happy: Και καπάκι κατέβασα νέο ota update extreme 2.3 :)

Ωραίος! Η πλακετίτσα ήταν εύκολη να τη βρεις; Κανένα Ali ή eBay; Πόσο πήγε το... μαλλί;

 

(όπως και μερικές σελίδες πίσω, που ρωτούσα τον tacolla για τη σπασμένη οθόνη που αντικατέστησε, προετοιμάζομαι για τα... χειρότερα - αν και όποτε προκύψουν! :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Η πλακετίτσα ήταν εύκολη να τη βρεις; Κανένα Ali ή eBay; Πόσο πήγε το... μαλλί;

 

(όπως και μερικές σελίδες πίσω, που ρωτούσα τον tacolla για τη σπασμένη οθόνη που αντικατέστησε, προετοιμάζομαι για τα... χειρότερα - αν και όποτε προκύψουν! :lol:)

 

Aliexpress, 2,75€! Και ήρθε σε 21 μέρες :)

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω Xtreme 2.1 και μετα 2.2 και ανακαλυψα οτι υπαρχει παλι το προβλημα της μπαταριας κατω απο το 15%!!!Σε λιγοτερο απο λεπτο παει στο μηδεν!!!!Θα τους ενημερωσω...δες το και εσυ

 

Κανένα θέμα μετά το 15%,το δοκίμασα σήμερα και με extreme 2.3

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι να μην κάνει καλή επαφή το USB το κόκκινο led ανάβει όταν συνδέεις το φορτιστή ; Αν όχι τότε εχει πρόβλημα η πλακέτα του κινητού, κούνα λιγο το καλώδιο να δεις αν ανάβει... Υπάρχει περίπτωση βέβαια να ανάβει αλλα να μην κάνει καλή επαφή και να μην τροφοδοτεί το κινητό με αρκετό ρεύμα.

 

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Η λύση που βρήκα είναι εξωτερικός φορτιστής που είχα πάρει μαζί με τη δεύτερη μπαταρία. Και να είναι καλά και ο tacolla απο εδω μέσα που μου χάρισε μια δεύτερη που είχε....

 

Κάνει επαφή κανονικά, ανάβει και το κόκκινο led, απλά το ποσοστό μπαταρίας (%) δεν αυξάνεται, δεν φορτίζει. Άρα η μόνη λύση είναι ο εξωτερικός φορτιστής και 2η μπαταρία. Έχω βρει ένα στο aliexpress αλλά λέει 30-50 μέρες αποστολή (!!) κι εγώ το θέλω το συντομότερο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κάνει επαφή κανονικά, ανάβει και το κόκκινο led, απλά το ποσοστό μπαταρίας (%) δεν αυξάνεται, δεν φορτίζει. Άρα η μόνη λύση είναι ο εξωτερικός φορτιστής και 2η μπαταρία. Έχω βρει ένα στο aliexpress αλλά λέει 30-50 μέρες αποστολή (!!) κι εγώ το θέλω το συντομότερο :wacko:

 

Εγώ το πήρα απο το vickmall απο όπου αγόρασα και το κινητό, νομίζω ήρθε ποιο γρήγορα .... Έκανε 30€

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εδώ παίδες για να σας πω ένα πρόβλημα που έχω εδώ και ένα χρόνο με το κινητό. Το προηγούμενο καλοκαίρι, μου παρουσίασε πρόβλημα στο μικρόφωνο του κινητού και δεν μπορούσα να μιλάω στις κλήσεις. Από τότε κινούμε μόνο με ακουστικά, αλλά πλέον έχει κουράσει.

Πιστεύετε ότι άμα αλλάξω την κάτω πλακέτα του κινητού με μια καινούργια να διορθωθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εδώ παίδες για να σας πω ένα πρόβλημα που έχω εδώ και ένα χρόνο με το κινητό. Το προηγούμενο καλοκαίρι, μου παρουσίασε πρόβλημα στο μικρόφωνο του κινητού και δεν μπορούσα να μιλάω στις κλήσεις. Από τότε κινούμε μόνο με ακουστικά, αλλά πλέον έχει κουράσει.

Πιστεύετε ότι άμα αλλάξω την κάτω πλακέτα του κινητού με μια καινούργια να διορθωθεί το πρόβλημα;

Είναι σίγουρα θέμα μικροφώνου;;;

Μήπως είναι θέμα ρομ;;; Προσπάθησεπ να κάνεις μια ηχογράφηση να δεις αν δουλεύει;;

Αν είναι όντως θέμα μικροφώνου ναι θα φτιάξει αφού το μικρόφωνο βρίσκεται πάνω στην πλακετα. Σε ρωτάω γιατί από ότι παρακολουθώ όλα τα forum κανένας μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα στο μικρόφωον . Κάνε μια ηχογράφηση για να δεις αν δουλεύει η όχι και ανάλογα πρατεις

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα θέμα μικροφώνου;;;

Μήπως είναι θέμα ρομ;;; Προσπάθησεπ να κάνεις μια ηχογράφηση να δεις αν δουλεύει;;

Αν είναι όντως θέμα μικροφώνου ναι θα φτιάξει αφού το μικρόφωνο βρίσκεται πάνω στην πλακετα. Σε ρωτάω γιατί από ότι παρακολουθώ όλα τα forum κανένας μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα στο μικρόφωον . Κάνε μια ηχογράφηση για να δεις αν δουλεύει η όχι και ανάλογα πρατεις

 

Rom άλλαξα χθες και δεν υπήρξε κάτι θετικό στο μικρόφωνο, πάλι δεν ακουγόμουν στις κλήσεις. Ηχογράφηση είχα κάνει και ξανά έκανα τώρα, αλλά δεν πιάνει τίποτα εκτός κι αν φυσήξεις στο μικρόφωνο που τότε δείχνει τον δείκτη να κουνιέται. Από την φωνή δεν πιάνει τίποτα. Άρα να καταφύγω σε αγορά πλακέτας, ε;

Link to comment
Share on other sites

Rom άλλαξα χθες και δεν υπήρξε κάτι θετικό στο μικρόφωνο, πάλι δεν ακουγόμουν στις κλήσεις. Ηχογράφηση είχα κάνει και ξανά έκανα τώρα, αλλά δεν πιάνει τίποτα εκτός κι αν φυσήξεις στο μικρόφωνο που τότε δείχνει τον δείκτη να κουνιέται. Από την φωνή δεν πιάνει τίποτα. Άρα να καταφύγω σε αγορά πλακέτας, ε;

Αφού είναι έτσι ναι μάλλον σου χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Rom άλλαξα χθες και δεν υπήρξε κάτι θετικό στο μικρόφωνο, πάλι δεν ακουγόμουν στις κλήσεις. Ηχογράφηση είχα κάνει και ξανά έκανα τώρα, αλλά δεν πιάνει τίποτα εκτός κι αν φυσήξεις στο μικρόφωνο που τότε δείχνει τον δείκτη να κουνιέται. Από την φωνή δεν πιάνει τίποτα. Άρα να καταφύγω σε αγορά πλακέτας, ε;

οχι την πανω πλακετα, την κατω που ειναι ο φορτιστης μαζι με το μικροφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι έτσι ναι μάλλον σου χρειάζεται

 

Σ'ευχαριστώ sokolataki. Με βοήθησε πολύ η γνώμη σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι την πανω πλακετα, την κατω που ειναι ο φορτιστης μαζι με το μικροφωνο.

 

Ναι, για την κάτω λέω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress, 2,75€! Και ήρθε σε 21 μέρες :)

 

Φίλε μας δίνεις λινκ από το μαγαζί που το αγορασες; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε nougat......6752

 

ΠΟΛΥ αρχικο σταδιο με πολλα προβληματα ομως οι devs θα τα φτιαξουν λενε

δεν την συστηνω τωρα μονο για δοκιμη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μας δίνεις λινκ από το μαγαζί που το αγορασες; Ευχαριστω

 

Από εδώ. Αλλά η τιμή άλλαξε απ'οτι είδα.

https://www.aliexpress.com/item/For-Jiayu-S3-J-Y-S3-100-original-volume-up-down-Power-button-flex-cable-Loudless/32579149565.html?spm=2114.13010608.0.55.ACwHOl

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε nougat......6752

Και ήμουν έτοιμος να βάλω Marshmallow. Μάλλον θα περιμένω για τα fixes της Nougat...

 

Στάλθηκε από το Jiayu S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνει επαφή κανονικά, ανάβει και το κόκκινο led, απλά το ποσοστό μπαταρίας (%) δεν αυξάνεται, δεν φορτίζει. Άρα η μόνη λύση είναι ο εξωτερικός φορτιστής και 2η μπαταρία. Έχω βρει ένα στο aliexpress αλλά λέει 30-50 μέρες αποστολή (!!) κι εγώ το θέλω το συντομότερο :wacko:

 

δεσ και το vifocal.το link ειναι http://vifocal.com/3000-3100-mah-battery-repalcement-for-jiayu-s3-smartphone.html.σε ρωταει αν θελεις μονο μπαταρια η΄και wall charger σε καλη τιμη.δες το.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,στα ξαφνικα το κινητο μου μου εδειξε αυτο και δεν ανοιγει..μηπως γνωριζει καποιος κατι κ μπορει να με καθοδηγησει με βηματα τι να κανω η απλα τα χει φτυσει το κινητο?ευχαρστω εκ των προτερων https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2022900197936887&set=pcb.2022900561270184&type=3&theater[/img ,https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2022900351270205&set=pcb.2022900561270184&type=3&theater
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,στα ξαφνικα το κινητο μου μου εδειξε αυτο και δεν ανοιγει..μηπως γνωριζει καποιος κατι κ μπορει να με καθοδηγησει με βηματα τι να κανω η απλα τα χει φτυσει το κινητο?ευχαρστω εκ των προτερων https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2022900197936887&set=pcb.2022900561270184&type=3&theater[/img ,https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2022900351270205&set=pcb.2022900561270184&type=3&theater

 

Τίποτα δεν έπαθε.

Απλά πάτησες κατά λάθος συνδυασμό κουμπιών και μπήκε σε recovery mode.

Σαν να λέμε στον υπολογιστή ότι μπήκε σε bios (ας πούμε)

Νομίζω ότι με το κουμπί του ηχου + και - πηγαίνει πάνω κάτω και με το on off κουμπί επιλέγει.

Εσύ θα επιλέξεις το "reboot system" το πρώτο δηλαδή.

Και θα κάνει επανεκκίνηση

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έπαθε.

Απλά πάτησες κατά λάθος συνδυασμό κουμπιών και μπήκε σε recovery mode.

Σαν να λέμε στον υπολογιστή ότι μπήκε σε bios (ας πούμε)

Νομίζω ότι με το κουμπί του ηχου + και - πηγαίνει πάνω κάτω και με το on off κουμπί επιλέγει.

Εσύ θα επιλέξεις το "reboot system" το πρώτο δηλαδή.

Και θα κάνει επανεκκίνηση

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Eυχαριστω φιλαρακι για την απαντηση σου..παταω να κανει reboot system και σβηνει ανοιγει,βγαζει το logo της μαρκας και με ξαναπηγαινει εκει στην φωτογραφια που παρεθεσα πριν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...