Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εδω και καιρο εχω ενα θεμα με την φορτιση. Το εχω ξανα αναφερει δεν πηρα απαντηση και το αφησα. Αλλα εχει γινει ανυπόφορο. Εχει να κανει με την υπερβολικα ποοολυ αργη φορτιση. Ενω πιο παλια δεν ειχα θεμα αφου εκανα update αρχισε το προβλημα. Του βαζω την παλια ρομ παλι αλλα τιποτα. Φορτιζει 10% την ωρα, δηλαδη 10 ωρεσ για 100% απο 0%. Υπαρχει καποια λυση ρε παιδια ?

 

Πρωτα δοκιμασε να το φορτισεις με αλλον φορτιστη. Παιξε λιγακι και με τα καλωδια, μηπως ειναι κατι αναλογο. Αναλλαξες ρομ και δεν δουλεψει και αλλος φορτιστης σωστα, μαλλον θα εχεις θεμα με την επαφη της USB

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα δοκιμασε να το φορτισεις με αλλον φορτιστη. Παιξε λιγακι και με τα καλωδια, μηπως ειναι κατι αναλογο. Αναλλαξες ρομ και δεν δουλεψει και αλλος φορτιστης σωστα, μαλλον θα εχεις θεμα με την επαφη της USB

Και καλώδια έχω αλλάξει και αντάπτορα. Τα ίδια. Κατέβασα και την εφαρμογή "ampere" από play store και όταν το φορτίζω λέει 380mA ενώ ο φορτιστής είναι 850mA

Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης που μου δωσανε ειναι οτι ναναι.

Με εναν αλλο φορτιστη τα πραγματα σαφως καλυτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και καλώδια έχω αλλάξει και αντάπτορα. Τα ίδια. Κατέβασα και την εφαρμογή "ampere" από play store και όταν το φορτίζω λέει 380mA ενώ ο φορτιστής είναι 850mA

 

μαλλον θεμα με την ρομ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θεμα με την ρομ ειναι.

 

τελευταία την ψάχνω και εγώ με το θέμα φόρτισης. Τυχαίνουν μερικές φορές που θα ήθελα να έχω μία "ταχεία" φόρτιση και όχι να περιμένω όσο κοιμάμαι. Αλλά τα φαινόμενα με οδηγούν να πιστέψω πως πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους "κόφτης" στις ROM μας και αυτό γιατί ίσως το έχει κάπου "κρυμμένο" η JiaYu και ίσως να το κάνει για την "προστασία" της μπαταρίας.

Από την άλλη δεν νομίζω πως είναι αξιόπιστη η εφαρμογή Ampere. Μπορεί να δείχνει μια τιμή όταν την ανοίγω αλλά πέφτει κατα 10 μονάδες όσο την έχω ενεργή. Για παράδειγμα ενώ το κινητό τώρα που γράφω είναι ήδη για φόρτιση εδώ και μισή ώρα. Η εφαρμογή δείχνει πλεον 0mah από 1260mah που έδειχνε νωρίτερα.

Αυτό με κάνει να πιστεύω πως και 3000mah φορτιστή να πάρουμε, σε κάποια φάση το σύστημα θα πατήσει "κόφτη" για να φορτιστεί ηπιότερα η μπαταρία και να έχει μεγαλύτερη διάρκεια.

Προσπαθώ να ξεπεράσω τα capital controls και να αποκτήσω και κάτι τέτοιο: lcd usb voltage meter μπας και βγάλουμε καμιά άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο φορτιστη από τότε που το πηρα φορτιζω 2 μπαταρίες και το πολύ πολύ 2 ωρες και κατι φορτιζουν. Δεν ξέρω τι να πω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

τελευταία την ψάχνω και εγώ με το θέμα φόρτισης. Τυχαίνουν μερικές φορές που θα ήθελα να έχω μία "ταχεία" φόρτιση και όχι να περιμένω όσο κοιμάμαι. Αλλά τα φαινόμενα με οδηγούν να πιστέψω πως πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους "κόφτης" στις ROM μας και αυτό γιατί ίσως το έχει κάπου "κρυμμένο" η JiaYu και ίσως να το κάνει για την "προστασία" της μπαταρίας.

Από την άλλη δεν νομίζω πως είναι αξιόπιστη η εφαρμογή Ampere. Μπορεί να δείχνει μια τιμή όταν την ανοίγω αλλά πέφτει κατα 10 μονάδες όσο την έχω ενεργή. Για παράδειγμα ενώ το κινητό τώρα που γράφω είναι ήδη για φόρτιση εδώ και μισή ώρα. Η εφαρμογή δείχνει πλεον 0mah από 1260mah που έδειχνε νωρίτερα.

Αυτό με κάνει να πιστεύω πως και 3000mah φορτιστή να πάρουμε, σε κάποια φάση το σύστημα θα πατήσει "κόφτη" για να φορτιστεί ηπιότερα η μπαταρία και να έχει μεγαλύτερη διάρκεια.

Προσπαθώ να ξεπεράσω τα capital controls και να αποκτήσω και κάτι τέτοιο: lcd usb voltage meter μπας και βγάλουμε καμιά άκρη....

Αν δεις σε προηγούμενο post μου , έχω τέτοιο voltage meter κι έκανα διάφορες δοκιμές .

 

Με το ampere είχε μια διάφορα αλλά όχι τρομερή .

 

Κατά την φόρτιση το κινητό κάποια στιγμή προς το τέλος ρίχνει τα mah που τραβάει.

 

Επίσης θυμάμαι όταν ήταν να βγει το κινητό είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε ότι το συγκεκριμένα socket της mediatek υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση αλλά ή Jiayu το έχει μπλοκάρει για κάποιο λόγο .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μιλαμε για 10 ωρες φορτισης ομως απο 0% στο 100% ειναι υπερβολικα πολυ. Ενω αν βαλω την μπαταρια στον εξωτερικο φορτιστη (απο Vickmall) παιρνει 30% σε 20 λεπτακια.
Link to comment
Share on other sites

τελευταία την ψάχνω και εγώ με το θέμα φόρτισης. Τυχαίνουν μερικές φορές που θα ήθελα να έχω μία "ταχεία" φόρτιση και όχι να περιμένω όσο κοιμάμαι. Αλλά τα φαινόμενα με οδηγούν να πιστέψω πως πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους "κόφτης" στις ROM μας και αυτό γιατί ίσως το έχει κάπου "κρυμμένο" η JiaYu και ίσως να το κάνει για την "προστασία" της μπαταρίας.

Από την άλλη δεν νομίζω πως είναι αξιόπιστη η εφαρμογή Ampere. Μπορεί να δείχνει μια τιμή όταν την ανοίγω αλλά πέφτει κατα 10 μονάδες όσο την έχω ενεργή. Για παράδειγμα ενώ το κινητό τώρα που γράφω είναι ήδη για φόρτιση εδώ και μισή ώρα. Η εφαρμογή δείχνει πλεον 0mah από 1260mah που έδειχνε νωρίτερα.

Αυτό με κάνει να πιστεύω πως και 3000mah φορτιστή να πάρουμε, σε κάποια φάση το σύστημα θα πατήσει "κόφτη" για να φορτιστεί ηπιότερα η μπαταρία και να έχει μεγαλύτερη διάρκεια.

Προσπαθώ να ξεπεράσω τα capital controls και να αποκτήσω και κάτι τέτοιο: lcd usb voltage meter μπας και βγάλουμε καμιά άκρη....

 

Eπειδη αγορασα ενα παρομοιο με ωρα

Παρατηρω οτι οσο ανεβαινει το ποσοστο μπαταριας τοσο λιγοτερα αμπερ τραβαει. Και αυτο στην γερμανικη την ρομ, οταν ειναι χαμηλο τραβαει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το βάρος του S3; Στο hands on λέει 154, στην πρωτη σελίδα του νήματος 189 γραμμάρια και γενικά όπου κοιτάξω είναι διαφορετικές οι τιμές. Έχει κανείς ζυγαριά;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το βάρος του S3; Στο hands on λέει 154, στην πρωτη σελίδα του νήματος 189 γραμμάρια και γενικά όπου κοιτάξω είναι διαφορετικές οι τιμές. Έχει κανείς ζυγαριά;

 

163 έδειξε εμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάπου μεταξύ 155 και 160 γραμμάρια, το οποίο είναι από ανεκτό ως και καλό. Θα βγάλω καλύτερο συμπέρασμα όταν πει και ο tsiaras. Αν ήταν στα 189 γραμμάρια δε το 'παιρνα!

 

Το S3 για τα λεφτά του είναι καλό αν και ο λόγος που θα το προτιμήσω είναι ότι το Lenovo K3 Note, XIAOMI RedMi Note 2 και Meizu m2 note (και πολλά άλλα) δεν έχουν 4G στα 800MHz. Αν με εκνευρίσει αρκετά, όπως ένα Jiayu που είχα παλιά, το πουλάω και δίνω παραπάνω χρήματα για ένα LG G3 να τελειώνουμε. Απλά θέλω μια συσκευή, να τη σετάρω, να περάσω ρομ και να μην ασχολούμε κάθε τρεις και λίγο με προβλήματα

Edited by Skylined
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου έχω πάρει και δουλέψει και το s3 και το Redmi note 2 (prime) δεν μπορώ να σου πω ποιο είναι καλύτερο γιατί εκεί που υπερέχει το καθένα είναι μονόδρομος η αγορά (ανάλογα με το τι θες , το s3 είναι ποιο καλή και στιβαρή κατασκευή με προσεγμένα τελειώματα και απίστευτη αυτονομία , το Redmi note 2 έχει το καλό ότι προέρχεται από μια εταιρεία με όνομα που δεν ξέχνα τους πελάτες της και έχει τρομερή υποστήριξη σε θέματα λογισμικού. Τώρα να σου πω έχοντας ζορίσει και τα δυο για να δω τα όρια τους , κανένα από τα δυο δεν έμεινε πίσω απλά το Redmi note2 ζεστάθηκε λίγο παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάπου μεταξύ 155 και 160 γραμμάρια, το οποίο είναι από ανεκτό ως και καλό. Θα βγάλω καλύτερο συμπέρασμα όταν πει και ο tsiaras. Αν ήταν στα 189 γραμμάρια δε το 'παιρνα!

 

Advanced έκδοση με microsd, 1 σιμ και μεμβρανη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Περίπου 158-159 γραμμάρια, αξιοπρεπές. Παρήγγειλα

 

Φιλέ μου έχω πάρει και δουλέψει και το s3 και το Redmi note 2 (prime) δεν μπορώ να σου πω ποιο είναι καλύτερο γιατί εκεί που υπερέχει το καθένα είναι μονόδρομος η αγορά (ανάλογα με το τι θες , το s3 είναι ποιο καλή και στιβαρή κατασκευή με προσεγμένα τελειώματα και απίστευτη αυτονομία , το Redmi note 2 έχει το καλό ότι προέρχεται από μια εταιρεία με όνομα που δεν ξέχνα τους πελάτες της και έχει τρομερή υποστήριξη σε θέματα λογισμικού. Τώρα να σου πω έχοντας ζορίσει και τα δυο για να δω τα όρια τους , κανένα από τα δυο δεν έμεινε πίσω απλά το Redmi note2 ζεστάθηκε λίγο παραπάνω.

 

Υποστήριξη και ποιοτικός έλεγχος. Εκεί υπερέχουν οι καλές (κινέζικες) μάρκες

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάπου μεταξύ 155 και 160 γραμμάρια, το οποίο είναι από ανεκτό ως και καλό. Θα βγάλω καλύτερο συμπέρασμα όταν πει και ο tsiaras. Αν ήταν στα 189 γραμμάρια δε το 'παιρνα!

 

Το S3 για τα λεφτά του είναι καλό αν και ο λόγος που θα το προτιμήσω είναι ότι το Lenovo K3 Note, XIAOMI RedMi Note 2 και Meizu m2 note (και πολλά άλλα) δεν έχουν 4G στα 800MHz. Αν με εκνευρίσει αρκετά, όπως ένα Jiayu που είχα παλιά, το πουλάω και δίνω παραπάνω χρήματα για ένα LG G3 να τελειώνουμε. Απλά θέλω μια συσκευή, να τη σετάρω, να περάσω ρομ και να μην ασχολούμε κάθε τρεις και λίγο με προβλήματα

 

H ROM της Jiayu.de, η 5.1.1 Beta5, νομίζω ότι είναι τέτοια που θες, την βάζεις και την ξεχνάς. Τουλάχιστον εμένα εδώ και 4-5 μέρες που την φοράω, τα κάνει όλα τέλεια και αυτονομία 2 περίπου ημερών με όλα ανοιχτά...

Link to comment
Share on other sites

και αυτονομία 2 περίπου ημερών με όλα ανοιχτά...

Μιας και το ανέφερες, πώς σου φαίνεται η αυτονομία σε σχέση με την 4.4...;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, πώς σου φαίνεται η αυτονομία σε σχέση με την 4.4...;

 

Μισή μέρα παραπάνω. Στην 4.4.4 δεν έβγαζα 2η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Καλό αυτό... Με την αυτονομία στην 4.4 δεν ήμουν χαρούμενος (κακομαθημένος από παλιότερα jiayu, τη θεωρούσα απλώς... ανεκτή) και ανησυχούσα αν περάσω σε LP μήπως τα πράγματα γίνουν χειρότερα!

Ένα καλό κίνητρο (μαζί μάλιστα και με τα fixes που φέρνουν οι... beta n) για να το πάρω απόφαση κι εγώ... :)

 

Επίσης, απ' ό,τι καταλαβαίνω, έχουν παύσει πλέον να βγάζουν διαφορετικές ROM (μιλώντας και για KK και για LP) για τις εκδόσεις 2GB και 3GB (μάλλον σιγά σιγά παύουν όλοι να ασχολούνται με τη 2GB...) - αλλά από την άλλη δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα αν βάλει κανείς ROM που προορίζεται για 3G σε συσκευή με 2GB. Το πολύ-πολύ να βρεθεί με καμία ανενεργή επιλογή για NFC στις ρυθμίσεις...

(έχοντας πάραγγείλει το S3 σε "presale" τον περασμένο Ιανουάριο, έχω βρεθεί -αναγκαστικά- με το 2GB...)

Link to comment
Share on other sites

H ROM της Jiayu.de, η 5.1.1 Beta5, νομίζω ότι είναι τέτοια που θες, την βάζεις και την ξεχνάς. Τουλάχιστον εμένα εδώ και 4-5 μέρες που την φοράω, τα κάνει όλα τέλεια και αυτονομία 2 περίπου ημερών με όλα ανοιχτά...
asterisd η γερμανικη που εβαλες διωρθωσαν το προβλημα με το τρεμοπαιγμα της οθονης οταν εσβηνε μονης της ,και το κακο ηχο στους ηχους κλησεις που ηταν μπουκομενος??επισης με την μπαταρια ειναι οκ?η σβηνει το τηλ.στο 15 τοις εκατο??και ακομα κατι φορτιζει αμεσως μολις βαλεις φορτιση? η θελει κανα 20λεπτο για να παρει???σε ρβταω γιατι ειχα βαλει την beta 3 και ειχε αυτα τα προβληματα,,,,δεν ξερω αν τα διωρθωσαν.
Link to comment
Share on other sites

asterisd η γερμανικη που εβαλες διωρθωσαν το προβλημα με το τρεμοπαιγμα της οθονης οταν εσβηνε μονης της ,και το κακο ηχο στους ηχους κλησεις που ηταν μπουκομενος??επισης με την μπαταρια ειναι οκ?η σβηνει το τηλ.στο 15 τοις εκατο??και ακομα κατι φορτιζει αμεσως μολις βαλεις φορτιση? η θελει κανα 20λεπτο για να παρει???σε ρβταω γιατι ειχα βαλει την beta 3 και ειχε αυτα τα προβληματα,,,,δεν ξερω αν τα διωρθωσαν.

 

Τρεμόπαιγμα δεν έχει. Ήχος όχι τέλειος, αλλά με τίποτα μπουκωμένος. Έβαλα και το sound_set.zip που τον βελτίωσε κι άλλο. Μπαταρία δεν την έφτασα στο 15% για να δω τι κάνει. Θα την αφήσω σήμερα αν μπορέσω. Φόρτιση αμέσως, δεν είδα θέμα. Τώρα που το λες, χτες στο αμάξι, στο car charger (αντάπτορας 12V/5V DC-DC converter στα 3Α), έκανε 3-4 δευτερόλεπτα να ανάψει το κόκκινο led. Μετά το ξαναέβαλα και πήρε με την μία.

Link to comment
Share on other sites

Τρεμόπαιγμα δεν έχει. Ήχος όχι τέλειος, αλλά με τίποτα μπουκωμένος. Έβαλα και το sound_set.zip που τον βελτίωσε κι άλλο. Μπαταρία δεν την έφτασα στο 15% για να δω τι κάνει. Θα την αφήσω σήμερα αν μπορέσω. Φόρτιση αμέσως, δεν είδα θέμα. Τώρα που το λες, χτες στο αμάξι, στο car charger (αντάπτορας 12V/5V DC-DC converter στα 3Α), έκανε 3-4 δευτερόλεπτα να ανάψει το κόκκινο led. Μετά το ξαναέβαλα και πήρε με την μία.
ειδικα για την φορτιση εγω το εβαζα και δεν επαιρνε μπρος με τιποτα και πηρε μετα απο 20-30 λεπτα και φαντασου ηταν 3 η ωρα την νυχτα και την επομενη θα εμενα χωρις τηλ. αν δεν επαιρνε μπρος....για αυτο σε ρωταω ,,,παντως τσεκαρε αν γινεται αυτο με το 15 τοις εκατο φορτιση η και πιο κατω στο 13 να δεις αν κλεινει....και απαντησε εδω στα ποστ. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είναι ένας πολύ ικονοποιημένος χρήστης του Jiayu S3, 2GB, χωρίς SD κάρτα από τον Απρίλιο του 2015 ( Gearbest). Λίγες μέρες πριν, πήρα την απόφαση να μεταβώ από το Kitkat 4.4 στο Lollipop 5.1. Η απόφασή μου μάλλον αποδείχθηκε λάθος.

Κατ' αρχήν λόγω έλλειψης της απαιτούμενης εμπειρίας, αν και αυτή αποκτάται με την τριβή. Δυστυχώς για μένα το μόνο που έχω καταφέρει έως τώρα είναι να κάνω το απαιτούμενο firmware update φλασάροντας της ROM (LP_S3S_2015-09-17-000958-PC). Δεν έχω καταφέρει να πάω στα επόμενα απαιτούμενα βήματα του ROOT της συσκευής και της εγκατάστασης του Playstore. Έχω ψάξει αρκετά νομίζω, έχω δοκιμάσει αρκετά αλλά για να πω τν αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακριβώς τις διαδικασίες. Έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω το TWRP Recovery φλασαροντας την ROM, με επιτυχία κατά τον SP flasher, αλλά χωρίς αποτέλεσμα για μένα. Πραγματικά δε ξέρω εάν έχει γίνει σωστά η διαδικασία, πως θα τρέξω στο TWRP, πως θα εγκαταστήσω το SuperSU-v2.49, πως το open_gapps-arm-5.1....Πρακτικά έχω ένα τηλέφωνο με το Lollipopop 5.1, χωρίς οποιαδήποτε εφαρμογή, εκτός αυτής της Vodafone (την εγκατέστησα με .apk) που μου επέτρεψε να κατεβάσω τις επαφές μου.

Παρακαλώ όποιον έχει διάθεση και χρόνο ας μου δώσει κάποιες οδηγίες μήπως καταφέρω τελικά να ξαναποκτήσω ένα λειτουργικό τηλέφωνο. Συγχωρέστε με εάν απευθύνομει σε λάθος topic.

 

Ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω εντοπίσει σχετίζεται με την ROM που εγκατέστησα. Την εγκατάσταση την έκανα δύο φορές αλλά ένα πρόβλημα παραμένει. Συγκεκριμένα δε δουλεύει το 4G στη SIM1. Όταν λέω δε δουλεύει εννοώ ότι εάν επιλέξω στις ρυθμίσεις το 4G(recommended), όχι μόνο δε έχω 4 αλλά, ούτε 3, ούτε 2 σήμα. Το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα; Υπάρχει λύση;

Σας ευχαριστώ για την ανοχή σας!!!

 

Τέλος για τα προβλήματα της φόρτισης έχω να παρατηρήσω ότι τις τελευταίες εβδομάδες, ανεξάρτητα από την αναβάθμιση σε Lollipoρ, η φόρτιση κάποιες φορές δε ξεκινά. Αυτό που κάνω για ν' αντιμετωπίσω το πρόβλημα μου φαίνεται λίγο παραφυσικό αλλά δουλεύει:

είτε γυρίζω τον φορτιστή στη πρίζα (αντιμεταθέτω τους ακροδέκτες), είτε τον συνδέω απ' ευθείας σε πρίζα και όχι σε κάποιο πολύπριζο ή ταφ είτε και τα δυό μαζί. Λογικά ακόμη δε το έχω εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...