Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ATTACH]59225[/ATTACH]

 

[ATTACH]59226[/ATTACH]

 

[ATTACH]59227[/ATTACH]

 

[ATTACH]59228[/ATTACH]

 

ταχυτητα βλεπετε ειναι σουπερ εεε!!!

μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτο το Mediaserver που τρωει μπαταρια ??

απο το πρωι 7.00 που το ανοιξα το ειχα το βραδυ και φορτωνε μεχρι τωρα εχει παει στα 20% η μπαταρια νομιζω αρκετα καλα τα πηγε για πρωτη φορτιση .. τι λετε και εσεις ?

το βαζω για φορτιση και παω για υπνο

καληνυχτα σας

 

?do=newreply&p=6064161#editpost

Link to comment
Share on other sites

?do=newreply&p=6064161#editpost

εσενα φιλε μου ειναι ποιο γρηγορο γιατι? μηπως το δικο μου θελει παραπανω προπονηση??

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κουπόνι παίζει για το Advance παιδιά;

 

Μιλούσα τώρα με minideal για να μου δώσουν κάνα εκπτωτικό κουπόνι όπως μου είχαν υποσχεθεί τον Νοέμβριο που είχα πάρει 6x Lenovo Α806 και μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δώσουν γιατί είναι ήδη στην χαμηλότερη τιμή $205.99 .

 

Μου είπαν να μου δώσουν μια microSD 8GB, ζήτησα αντί αυτού να μου δώσουν tempered glass και είπαν δεν μπορούν. :S

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είχα κ εγω αυτό το πρόβλημα και εγκατέστησα το google installer app http://en.miui.com/thread-3998-1-1.html και μετά μέσα από την εφαρμογή εγκατέστησα το συγχρονισμό επαφών google.

 

επιτελους μετα απο 30 μερες παρελαβα και εγω το τηλ. απο vickmall .ειχε βαλει μεσα το play store ,,μαλλον το εχει κανει root,,( δεν εχω και μεγαλη γνωση απο android πρωτη φορα παιρνω), ειχε μια εφαρμογη καιρου στα κινεζικα (την εβγαλα και εβαλα αλλη) και αλλες δυο μια Sogou input method , και μια στα κινεζικα που δεν μπορω να σας την γραψω εχει ενα εικονιδιο μπλε και γραφει επανω ..du..

Το τηλ παει σφαιρα σε σχεση με της γυναικας μου εχει ενα vodadon smart turbo , εκανα το update που μου εβγαλε 20150319-073039 εφτιαξα λογαριασμους σε google ,yahoo, outlook ολα τελεια συχρονιζεται με ολα ,δηλ βλεπω τα ιμειλ μου ,συχρονιζεται με το chrome ,(σελιοδεικτες) youtube ,ημερολογιο ,ολα καλα το μονο που δεν μπορω να βρω και να συχρονισω ειναι οι επαφες που ειχα βαλει στο google gmail και καλα που της ειχα σε αρχειο vcard στον υπολογιστη μου και της περασα στο τηλ.

Δοκιμασα και μετεφερα της επαφες απο το gmail sto yahoo mail και εκανα απο εκει συχρονισμο με το τηλ. αλλα η μεταφορα γινετε μονο απο το yahoo mail στο τηλ και οχι το αναποδο (δηλ. εαν γραψεις μια καινουργια επαφη στο τηλ δεν την μεταφερει στο yahoo)

γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω με τηε επαφες του gmail ??

Link to comment
Share on other sites

εσενα φιλε μου ειναι ποιο γρηγορο γιατι? μηπως το δικο μου θελει παραπανω προπονηση??

 

Κάνε ένα test όταν η μπαταρία σου θα είναι 100 %

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εμένα ήρθε με google play και έχει πάνω περασμένη την 20150213-171816

δεν είναι δηλαδή καμία από αυτές που λέτε

έχει σημασία μάλλον το ότι είναι το advanced?

 

μια που είπατε και για την μπαταρία, αυτό που γράφει JIAYU τι σημαίνει στην κατανάλωση μπαταρίας

 

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχω καταλάβει πότε η ειδοποίηση αναβοσβήνει πράσινη και πότε κόκκινη...τελευταία φορά που την είδα να είναι κόκκινη ήταν από ειδοποίηση απο το deliveries μια εφαρμογή που σου λέει που βρίσκονται τα δέματα που περιμένεις

 

Εμένα κόκκινο ανάβει όταν έχω μήνυμα και όταν δεν έχω μπαταρία. Πράσινο ανάβει όταν έχω αναπάντητη κλήση και όταν έχει φορτισει η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγαινα να ανοιξω τη σελιδα δε

την ανοιγε.τωρα ολα οκ.πιθανον να ειχε κολλησει το ρουτερ μου γιατι την επομενη μερα ανοιξε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Παρέλαβα σήμερα το Jiayu s3 2gb και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

 

Παρόλο που είναι ενεργοποιημένο το Superuser απο τα settings, το Titanium backup μου λέει ότι δεν έχει root rights το κινητό. Έκανα ένα update ΟΤΑ, έχω gapps κανονικά ( έτσι μου ήρθε απο το vickmall) και η έκδοση που τρέχω τώρα είναι η S3 20150319-073039.

 

Root-checker επίσης μου λέει ότι δεν είμαι rooted. Καμιά ιδεά; Δυστυχώς δεν βρήκα κάπου απάντηση googlaροντας. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Αν αλλάξω launcher (ποιον προτείνετε; Nova, Aviate, άλλο; ) μου αλλάζει και όλα όσα έχω βάλει στις αρχικές οθόνες?

Κι αν θέλω να ξαναγυρίσω στον default launcher τι κάνω;

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Αν αλλάξω launcher (ποιον προτείνετε; Nova, Aviate, άλλο; ) μου αλλάζει και όλα όσα έχω βάλει στις αρχικές οθόνες?

Κι αν θέλω να ξαναγυρίσω στον default launcher τι κάνω;

 

Εγώ πάντως έχω το next launcher 3d shell και είναι όλα τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

w2o4ts το ειχα δει πριν κανω update και ειχε την 20150205-141543 και μονο το play store,,,,

Thanks!

dimitrisxoust .εχεις απολυτο δικιο για το mediaserver ,το πρωι που ανοιξα το τηλ. δεν εμφανιζοταν καθολου ειχα αφαιρεση το widgets της καμερας και του πικαπ ,,,οταν το ξαναεβαλα και πειραξα λιγο την φωτογραφικη μηχανη ,ειδα την μπαταρια και ειχε εμφανιστη παλι το mediaserver καταναλονοντας μαλιστα 50% με χρονο λειτουργια 2λ .αρα αυτο ειναι σιγουρα

Από ένα ψάξιμο που έκανα, η ιστορία αυτή με τον mediaserver που σηκώνεται και τρώει πολλά resources έχει αναφερθεί πολλές φορές τα τελευταία 1-2 χρόνια και για 'επώνυμα' κινητά, π.χ. Samsung S4/S5, Google Nexus 4/5 κλπ.

Φαίνεται συνήθως να... εμφανίζεται μετά από κάποιο ROM update και εξαφανίζεται ξανά (σαν πρόβλημα, εννοώ) μετά από κάποιο μεταγενέστερο update. Οπότε είναι ξεκάθαρα 'πατάτα' του κατασκευαστή - και τη διορθώνει με κάποιο επόμενο update.

Ελπίζω η Jiayu να το πάρει χαμπάρι έγκαιρα και να το διορθώσει...

 

εμένα ήρθε με google play και έχει πάνω περασμένη την 20150213-171816

δεν είναι δηλαδή καμία από αυτές που λέτε

έχει σημασία μάλλον το ότι είναι το advanced?

 

μια που είπατε και για την μπαταρία, αυτό που γράφει JIAYU τι σημαίνει στην κατανάλωση μπαταρίας

 

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχω καταλάβει πότε η ειδοποίηση αναβοσβήνει πράσινη και πότε κόκκινη...τελευταία φορά που την είδα να είναι κόκκινη ήταν από ειδοποίηση απο το deliveries μια εφαρμογή που σου λέει που βρίσκονται τα δέματα που περιμένεις

Όντως, η 20150213-171816 είναι για το Advanced. Δες τη σελίδα με τις official (είναι όντως άραγε...?) ROMs στο NeedROM, να δεις ποια είναι ποια (ψιλο-χαμός γίνεται ήδη...)

 

Αυτό που λέει JIAYU είναι ο launcher της Jiayu! :)

Αν βάλεις άλλον -και αφού θα είσαι ικανοποιημένος ότι ο καινούριος σου κάνει και δουλεύει σωστά- μπορείς να 'παγώσεις' (freeze / disable) αυτόν της μαμάς και να απαλλαγείς και από τους όποιους πόρους τυχόν κατανάλωνε (εγώ το έχω κάνει...).

 

Το χρώμα που ανάβει το notification LED εξαρτάται από τις εφαρμογές. Πχ για χαμένες κλήσεις και χαμένα SMS ανάβει πράσινο. Κάποιες social media εφαρμογές χρησιμοποιούν το μπλε και κόκκινο κ.ό.κ.

 

Ερώτηση:

 

Αν αλλάξω launcher (ποιον προτείνετε; Nova, Aviate, άλλο; ) μου αλλάζει και όλα όσα έχω βάλει στις αρχικές οθόνες?

Κι αν θέλω να ξαναγυρίσω στον default launcher τι κάνω;

Σ' αυτό μάλλον θα πάρεις τόσες διαφορετικές γνώμες όσες και απαντήσεις. :p

Εγώ ας πούμε χρησιμοποιώ (και συστήνω) τον Holo Launcher HD. Μικρός και πανάλαφρος, ιδιαίτερα παραμετροποιήσιμος και με πολλές δυνατότητες...

 

Αλλάζοντας launcher θα πρέπει να περάσεις ξανά εικονίδια στις αρχικές οθόνες απ' την αρχή.

Μπορείς πάντως ανά πάσα στιγμή να γυρίσεις από τον ένα launcher στον άλλο - οπότε θα επανέλθει και το layout των εικονιδίων - δε χάνονται!

 

 

Και ένα μικρό, χρήσιμο τρικ: Αν κάνετε κανένα update με flashtools, factory reset ή ό,τι άλλο το ριζικό και θα χρειαστεί να ξαναστήσετε απ' την αρχή το τηλέφωνο, πάρτε ένα backup (π.χ. με το Titanium Backup ή ό,τι άλλο χρησιμοποιείτε) μαζί με όλες τις άλλες σας εφαρμογές και τον launcher - ακόμα και αυτόν της 'μαμάς'!

Όταν έρθει η ώρα να κάνετε restore από τα backup, κάντε restore και τον launcher (αν ήταν ο 'μαμίσιος', κάντε restore μόνο τα δεδομένα του και όχι την ίδια την εφαρμογή!) και θα ξαναπάρετε κατευθείαν όλες σας τις οθόνες με τη διάταξη των εικονιδίων που είχατε, όλες τις ρυθμίσεις που τυχόν είχατε κάνει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο 30 μερες παρελαβα και εγω το τηλ. απο vickmall .ειχε βαλει μεσα το play store ,,μαλλον το εχει κανει root,,( δεν εχω και μεγαλη γνωση απο android πρωτη φορα παιρνω), ειχε μια εφαρμογη καιρου στα κινεζικα (την εβγαλα και εβαλα αλλη) και αλλες δυο μια Sogou input method , και μια στα κινεζικα που δεν μπορω να σας την γραψω εχει ενα εικονιδιο μπλε και γραφει επανω ..du..

Το τηλ παει σφαιρα σε σχεση με της γυναικας μου εχει ενα vodadon smart turbo , εκανα το update που μου εβγαλε 20150319-073039 εφτιαξα λογαριασμους σε google ,yahoo, outlook ολα τελεια συχρονιζεται με ολα ,δηλ βλεπω τα ιμειλ μου ,συχρονιζεται με το chrome ,(σελιοδεικτες) youtube ,ημερολογιο ,ολα καλα το μονο που δεν μπορω να βρω και να συχρονισω ειναι οι επαφες που ειχα βαλει στο google gmail και καλα που της ειχα σε αρχειο vcard στον υπολογιστη μου και της περασα στο τηλ.

Δοκιμασα και μετεφερα της επαφες απο το gmail sto yahoo mail και εκανα απο εκει συχρονισμο με το τηλ. αλλα η μεταφορα γινετε μονο απο το yahoo mail στο τηλ και οχι το αναποδο (δηλ. εαν γραψεις μια καινουργια επαφη στο τηλ δεν την μεταφερει στο yahoo)

γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω με τηε επαφες του gmail ??

 

Και εμένα εχτές ήρθε και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα τελικά πέρασα την S3SW-20150314-141844 S3 είναι όλες όταν έχει S είναι για το 3GB και το W ότι έχει gapps το μόνο που δεν συχρονισε είναι τα αποθηκευμένα wifi,θέλει λίγη προσοχή με τους drivers μόνο για να δουλέψει το flash tools

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την Aosp Και όταν χτυπάει το τηλέφωνο δείχνει μόνο το "δαχτυλιδι απάντησης"

Ούτε νούμερο δείχνει ...Ούτε και φωτογραφία.

Ξέρει κάποιος πως λύνεται αυτό?

Edit:

Το έχετε και εσείς με Aosp αυτό το πρόβλημα?

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

το κάνω και μετά μου βγάζει ενα notification για ένα bug report... κάτι παίζει με τη rom μάλλον ... έχω το 3gb από vickmall με εγκατεστημένα τα gapps και δεν έχει κάνει καμία ΟΤΑ μέχρι στιγμής... επίσης μου τρώει τρελή μπαταρία το cell standby - 30-35% και το phone idle 30-35% επίσης... η οθόνη 5-15% , τίποτα...

οπότε και να ήθελε να βγάλει πολλές ώρες η οθόνη, δεν προλαβάινει ,το τηλέφωνο κλείνει έχοντας τελίκά 2-2,5 ώρες οθόνη μόνο...και από wakelock detector δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει...

Link to comment
Share on other sites

το κάνω και μετά μου βγάζει ενα notification για ένα bug report... κάτι παίζει με τη rom μάλλον ... έχω το 3gb από vickmall με εγκατεστημένα τα gapps και δεν έχει κάνει καμία ΟΤΑ μέχρι στιγμής... επίσης μου τρώει τρελή μπαταρία....

έχει ξανα αναφερθέι ότι οι ROM από τα μαγαζιά είναι ΟΚ, αλλά "πειραγμένες" για να έχουν τα GAPPS ενσωματωμένα, και εφόσον κατέβει το αρχείο μέσω ΟΤΑ, δεν την αναγνωρίζει σωστά και βγάζει μήνυμα λάθους, δεν σημαίνει κάτι κακό οπωσδήποτε, απλά χρειάζεται χειροκίνητη αναβάθμιση.

 

θέλω να επισημάνω πως αν και δεν το είχα προσέξει σε προηγούμενη έκδοση (πχ την 20150205) τώρα έχω βάλει με flashtools την 20150319, μερικές φορές ενώ είμαι σε WIFI συνδεδεμένος, βλέπω να υπάρχει και η ένδειξη των DATA, πάνω από το σήμα της κάρτας που έχω ορίσει ως DATA. Δεν ξέρω αν όντως τα χρησιμοποιεί παράλληλα με το WIFI, αλλά σε μία ανανέωση σελίδας που το πέτυχα μου έδωσε μήνυμα, no connection to the server, από το οποίο καταλαβαίνω πως στιγμιαία το τηλέφωνο δεν ξέρει από πού να πάρει Internet.

 

Επίσης να σας πω , πως μετά από παράπονα συνομιλητών μου, κάτι μεταξύ με ακούγανε από το πηγάδι-στο βάθος, έφτασα στο συμπέρασμα και απενεργοποίησα από τις ρυθμίσεις "Προφίλ Ήχου" τις "βελτιώσεις" που παρέχει από κάτω. Δεν ξέρω τί είδους αλχημείες υποτίθεται ότι χρησιμοποιούν οι συγκεκριμένες επιλογές αλλά μάλλον δεν ταιριάζουν πάντα. Βάζω και την φωτό όπως τις έχω απενεργοποιημένες. (BesAudEnh, BesLoudness)

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου δείχνει να κατεβάζει κανένα update... λέει ότι το τηλέφωνο είναι updated... μάλλον επειδή στο 3gb η τελευταία rom είναι αυτή που έβαλε το vickmall...

το bug report μου το βγάζει όταν πάω να βγάλω screenshot... για τα cell standby kai phonr idle που σκίζουν τη μπαταρία καμιά ιδέα ???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να δοκιμάσει αν έχει ίντερνετ από την μία ή από την άλλη κάρτα όταν είναι σε κλήση;

 

Έχω δύο κάρτες . Μια της βόνταφον , όπου έχω πακέτο ομιλίας και ίντερνετ , και μία της κοσμοτέ όπου δέχομαι μόνον κλήσεις . Όταν δέχομαι κλήση και μιλάω σε οποιαδήποτε κάρτα , μπορώ και σερφάρω κανονικά . Επίσης εαν γίνει κλήση στην άλλη κάρτα με ειδοποιεί με έναν χαρακτηριστικό ήχο

Edited by geo40
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο κάρτες . Μια της βόνταφον , όπου έχω πακέτο ομιλίας και ίντερνετ , και μία της κοσμοτέ όπου δέχομαι μόνον κλήσεις . Όταν δέχομαι κλήση και μιλάω σε οποιαδήποτε κάρτα , μπορώ και σερφάρω κανονικά . Επίσης εαν γίνει κλήση στην άλλη κάρτα με ειδοποιεί με έναν χαρακτηριστικό ήχο

 

Πώς γίνεται αυτό τώρα;;; χα χα χα!

Για το ίδιο κινητό μιλάμε;

Σίγουρα δεν είσαι με WiFi εκείνη την ώρα συνδεμενος;

Πιο πάνω ένας φίλος λέει δεν δουλεύει.

Εμένα όταν μιλάω δεν μπορώ να σερφαρω και όταν μιλάω και με καλέσουν στην άλλη δεν με ειδοποιεί με κανένα ήχο.

Μου έρχεται μετά μήνυμα που λέει πως με καλουσαν

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω κι εγώ γιατί με κούρασε η αναμονή για ASUS zenfone 2 (+ ~120 ευρώ πιο ακριβό).

Ερώτηση, η οθόνη γνωρίζω ότι ανάβει με double tab, σβήνει κιόλας;

Επίσης έχει gyroscope κι αν ναι δουλεύει καλά;

Edited by chris_a
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ηρθε ota update η S3W 20150325-102656

την έβαλε κανένας?

 

μου ήρθε και μένα, απ ότι διάβασα έχει μικρές διορθώσεις κάτι για sd όταν είναι full

και update χειροκίνητο λέει...

τη περνάω τώρα. το update αφορά 2gb -με gapps

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό τώρα;;; χα χα χα!

Για το ίδιο κινητό μιλάμε;

Σίγουρα δεν είσαι με WiFi εκείνη την ώρα συνδεμενος;

Πιο πάνω ένας φίλος λέει δεν δουλεύει.

Εμένα όταν μιλάω δεν μπορώ να σερφαρω και όταν μιλάω και με καλέσουν στην άλλη δεν με ειδοποιεί με κανένα ήχο.

Μου έρχεται μετά μήνυμα που λέει πως με καλουσαν

 

Αντί για ειρωνεία περίμενα κάποια ερώτηση όπως “ ποιά έκδοση λειτουργικού χρησιμοποιείς “

Υπάρχουν πάρα πολλά λειτουργικά με πολλές τροποποιήσεις , άλλα δουλεύουν καλά , άλλα καλύτερα και άλλα βγάζουν πολλά προβλήματα κατά την λειτουργία του τηλεφώνου.

Έχω δοκιμάσει πολλά απο από αυτά αλλά κανένα δεν με ικανοποιούσε. Δοκίμασα και το JiayuS3_PureAOSP_v1-4.4.4 .

Είχα την εντύπωση ότι ήταν το καλύτερο , αλλά και αυτό μετά από χρήση μερικών ημερών διαπίστωσα ότι είχε και αυτό τα προβλήματά του ( οι μισοί αισθητήρες δεν δούλευαν , προβληματική λειτουργία του GravityBox , δεν μπορούσα να επεξεργαστώ τις επαφές , δεν μου έδειχνε στην οθόνη ποιός με καλούσε ... κ.α.)

Τελευταίο εγκατέστησα το Rom Moded S3 Performed V3

http://www.movilesdualsim.com/tema/comparador-de-roms-darnos-vuestras-opiniones.95955/

Με αυτή δουλεύουν τα πάντα , εκτός από κάποιες ψιλορυθμίσεις του GravityBox που έρχονται σε σύγκρουση με τις στάνταρ ρυθμίσεις του λειτουργικού .

Σήμερα έκανα και μερικά πειράματα για την επιβεβαίωση κλήσης και ίντερνετ συγχρόνως . Είτε ήμουν με σύνδεση wi fi είτε με το ίντερετ της vodafon η ομιλία και συγχρόνως η περιήγηση γινόταν χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...