Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mήπως έχει κανείς άκρη με drivers και xp; Ή κάτι που δεν βλέπω; (μιλάω για flash tools που δεν το βλέπει το κινητό όταν είναι κλειστό).

Ειδικά με τα XP δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα με drivers. Αν ψάξεις για οτιδήποτε όπως mediatek usb drivers, vcom usb drivers κλπ, περίπου ό,τι και να βρεις θα σου κάνει (κάνουν και drivers που προέρχονται ακόμα και από τα... παλιά MT6589 - το ξέρω από πρώτο χέρι!).

 

Για τη διαδικασία του φλασαρίσματος, το βάλε-βγάλε της μπαταρίας είναι προαιρετικό - είναι απλά για να βεβαιωθείς ότι το τηλέφωνο είναι σβηστό.

 

Επιλέγεις το scatter file, κάνεις κλικ στο "Download", οπότε η εφαρμογή ξεκινάει και μόνο τότε, όχι πριν, συνδέεις το τηλέφωνο, σβηστό πάντα, με τον υπολογιστή.

Αν όλα έχουν πάει καλά, θα πρέπει να το "δει" και να αρχίσει να περνάει το firmware...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με τα XP δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα με drivers. Αν ψάξεις για οτιδήποτε όπως mediatek usb drivers, vcom usb drivers κλπ, περίπου ό,τι και να βρεις θα σου κάνει (κάνουν και drivers που προέρχονται ακόμα και από τα... παλιά MT6589 - το ξέρω από πρώτο χέρι!).

 

Για τη διαδικασία του φλασαρίσματος, το βάλε-βγάλε της μπαταρίας είναι προαιρετικό - είναι απλά για να βεβαιωθείς ότι το τηλέφωνο είναι σβηστό.

 

Επιλέγεις το scatter file, κάνεις κλικ στο "Download", οπότε η εφαρμογή ξεκινάει και μόνο τότε, όχι πριν, συνδέεις το τηλέφωνο, σβηστό πάντα, με τον υπολογιστή.

Αν όλα έχουν πάει καλά, θα πρέπει να το "δει" και να αρχίσει να περνάει το firmware...

 

 

Τελικά αυτό ήταν που έκανα λάθος, έκανα σύνδεση του κλειστού κινητού με καλώδιο και μετά πατούσα το download. Ενώ όταν το ξεκίνησα και μετά το έβαλα, όπως είπες άρχισε να δουλεύει! Τόσο απλό και δεν μου πέρασε καν απ το μυαλό. Σ ευχαριστώ για την βοήθεια. Αυτή τη στιγμή κάνω format all+download και θα δω αποτελέσματα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό ήταν που έκανα λάθος, έκανα σύνδεση του κλειστού κινητού με καλώδιο και μετά πατούσα το download. Ενώ όταν το ξεκίνησα και μετά το έβαλα, όπως είπες άρχισε να δουλεύει! Τόσο απλό και δεν μου πέρασε καν απ το μυαλό. Σ ευχαριστώ για την βοήθεια. Αυτή τη στιγμή κάνω format all+download και θα δω αποτελέσματα.

Φοβάμαι ότι το format all+download ήταν λίγο πιο δραστικό απ' ό,τι χρειαζόταν...

Κατά πάσα πιθανότητα θα ανακαλύψεις ότι έχεις χάσει το IMEI της συσκευής και δε θα μπορεί πλέον να συνδεθεί με δίκτυο κινητής...

Αν συμβεί, ευτυχώς υπάρχουν αρκετά εύκολες διαδικασίες να το ξαναπεράσεις με το χέρι στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι το format all+download ήταν λίγο πιο δραστικό απ' ό,τι χρειαζόταν...

Κατά πάσα πιθανότητα θα ανακαλύψεις ότι έχεις χάσει το IMEI της συσκευής και δε θα μπορεί πλέον να συνδεθεί με δίκτυο κινητής...

Αν συμβεί, ευτυχώς υπάρχουν αρκετά εύκολες διαδικασίες να το ξαναπεράσεις με το χέρι στη συσκευή.

 

 

Την καλημέρα μου, δεν το ήξερα αυτό. Δοκίμασα με το κλασσικό *#06# και μου εμφάνισε και τους αριθμούς ΙΜΕI. Οπότε καλά είμαστε! Δεν δοκίμασα ακόμα κάρτα σιμ, θα το δω τώρα αλλά λογικά δεν θα έχω θέμα.

 

Δοκίμασα την μια κάρτα που έχω στην πρώτη σιμ και έκανα κλήσεις, μπήκα στα δεδομένα. Ήθελα να κάνω format all για να μην μείνει τίποτα απ ότι είχε κολλήσει ο φίλος μου.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έγραψα και στο αντίστοιχο θέμα στο XDA αλλά το γράφω κι εδώ για να μπορέσω να το εξηγήσω και καλύτερα και μήπως έχω από δω πιο γρήγορη απάντηση

 

Χθες ξαφνικά το τηλέφωνο μου έκλεισε ενώ ήταν στο 18% μπαταρία

Προσπάθησα να το επανεκκινήσω γιατί έπρεπε να στείλω οπωσδήποτε ένα μήνυμα.

Με το που πήγαινε να ανοίξει (και φαινόταν ότι έχει 18% μπαταρία), έκλεινε πάλι.

 

Όταν πήγα σπίτι και το φόρτισα είχα τε εξής προβλήματα (έχω την 7.1):

 

- Δεν εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις (πάνω αριστερά δηλ)

- Χάθηκαν όλοι οι κωδικοί από τα wifi

- Όταν πατάω το Home button παρατεταμένα για να εμφανιστούν τα πρόσφατα (οι ανοιγμένες εφαρμογές δηλ), δεν κάνει τίποτα

- Επίσης από το πάνω μενού που το τραβάς και ανοίγει, δεν ανοίγει το επιπλέον.

 

Ξέρετε τι μπορώ να κάνω?

 

Αν ξαναπεράσω την 7.1, οι ρυθμίσεις μου και τα πάντα θα μείνουν όπως ήταν ή θα πρέπει να τα ξαναφτιάξω από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έγραψα και στο αντίστοιχο θέμα στο XDA αλλά το γράφω κι εδώ για να μπορέσω να το εξηγήσω και καλύτερα και μήπως έχω από δω πιο γρήγορη απάντηση

 

Χθες ξαφνικά το τηλέφωνο μου έκλεισε ενώ ήταν στο 18% μπαταρία

Προσπάθησα να το επανεκκινήσω γιατί έπρεπε να στείλω οπωσδήποτε ένα μήνυμα.

Με το που πήγαινε να ανοίξει (και φαινόταν ότι έχει 18% μπαταρία), έκλεινε πάλι.

 

Όταν πήγα σπίτι και το φόρτισα είχα τε εξής προβλήματα (έχω την 7.1):

 

- Δεν εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις (πάνω αριστερά δηλ)

- Χάθηκαν όλοι οι κωδικοί από τα wifi

- Όταν πατάω το Home button παρατεταμένα για να εμφανιστούν τα πρόσφατα (οι ανοιγμένες εφαρμογές δηλ), δεν κάνει τίποτα

- Επίσης από το πάνω μενού που το τραβάς και ανοίγει, δεν ανοίγει το επιπλέον.

 

Ξέρετε τι μπορώ να κάνω?

 

Αν ξαναπεράσω την 7.1, οι ρυθμίσεις μου και τα πάντα θα μείνουν όπως ήταν ή θα πρέπει να τα ξαναφτιάξω από την αρχή?

 

ξαναφλασαρε τη ρομ χωρις να κανεις wipe data

Link to comment
Share on other sites

Σε RC4 Μόλις παρατήρησα ότι αν κάνεις ένα "διπλό πάτημα" στο πλήκτρο on off , πηγαίνει την φωτεινότητα στο φουλ για κάποια δευτερόλεπτα και μετά την επαναφέρει πάλι.

Είναι της rom ή έχω κάνει κάτι εγώ με το gravity box που δεν μπορώ να θυμηθώ?

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα το κάνει. RC4 και εγώ.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα το κάνει. RC4 και εγώ.

 

Άρα είναι στη rom....

Το ερώτημα είναι, που χρησιμεύει?

Να είχανε κάτι στο μυαλό τους όταν το βάλανε?

Ποιός ξέρει.....

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον bug είναι. Θυμάμαι που το είχα δει να αναφέρεται στο thread του S3 στο xda-devs...

 

Edit: Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι το κάνει και στην RC5! :D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον bug είναι. Θυμάμαι που το είχα δει να αναφέρεται στο thread του S3 στο xda-devs...

 

Edit: Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι το κάνει και στην RC5! :D

Δεν είναι bug... Feature είναι .... :lol:

Χρήσιμο πάντως για κάποιον που δεν δουλεύει την οθόνη σε πλήρη φωτεινότητα.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Feature ειναι..το μονο που μου ερχεται ειναι αμα εχεις χαμηλη φωτεινοτητα και βρεθεις στον ηλιο που δεν βλεπεις τπτ μπορεις να το πατησεις να ανεβει φουλ για να πας να ανεβασεις φωτεινότητα χωρις να πεδευεσαι τοσο πολυ
Link to comment
Share on other sites

μόνο την Rom ή και τα Gapps?

μόνο την Rom μάλλον ε?

 

 

τα έκανα και τα 2...

ειχα μετά κάποια θέματα με κάποια από τα google apps, και ήθελε να τα ξαναεκγαταστήσω αν και τα είχε

αλλά τώρα όλα οκ φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι bug... Feature είναι .... :lol:

Χρήσιμο πάντως για κάποιον που δεν δουλεύει την οθόνη σε πλήρη φωτεινότητα.

όντως είναι feature.... νομίζω ότι σε κάποιο μενού μάλιστα το αλλάζεις και με διπλό πάτημα ανοίγει η φωτογραφική.... ακόμα και αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο.

Έχω περάσει σε 7.1 τώρα και δε το θυμάμαι απ'έξω.

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με RC5 και κλειστό το κινητό άνοιγε και χτύπαγε κανονικά το ξυπνητήρι. Στη Nougat (7.1) δεν ανοίγει...

 

Έκανα ερώτηση στους developers της MAD και απάντησαν οτι δεν είναι βασικό στοιχείο του Android το άνοιγμα του τηλεφώνου με το ξυπνητήρι και πως ενδέχεται να το περάσουν σύντομα ....

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα το κάνει. RC4 και εγώ.

 

 

 

Μάλλον bug είναι. Θυμάμαι που το είχα δει να αναφέρεται στο thread του S3 στο xda-devs...

 

Edit: Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι το κάνει και στην RC5! :D

 

 

 

 

Δεν είναι bug... Feature είναι .... :lol:

Χρήσιμο πάντως για κάποιον που δεν δουλεύει την οθόνη σε πλήρη φωτεινότητα.

 

 

 

Ναι Feature ειναι..το μονο που μου ερχεται ειναι αμα εχεις χαμηλη φωτεινοτητα και βρεθεις στον ηλιο που δεν βλεπεις τπτ μπορεις να το πατησεις να ανεβει φουλ για να πας να ανεβασεις φωτεινότητα χωρις να πεδευεσαι τοσο πολυ

 

 

 

Χρήσιμο μου ακούγεται.

Γιατί όχι...κάποια στιγμή μπορεί να το χρειαστούμε.

 

 

 

 

όντως είναι feature.... νομίζω ότι σε κάποιο μενού μάλιστα το αλλάζεις και με διπλό πάτημα ανοίγει η φωτογραφική.... ακόμα και αν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο.

Έχω περάσει σε 7.1 τώρα και δε το θυμάμαι απ'έξω.

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

 

 

Μπα....

Έψαχνα πολύ ώρα (Τουλάχιστον στην RC4) και δεν έχει κάτι για "διπλό πάτημα στο power button"...

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο μου ακούγεται.

Γιατί όχι...κάποια στιγμή μπορεί να το χρειαστούμε.

 

 

 

 

 

 

 

Μπα....

Έψαχνα πολύ ώρα (Τουλάχιστον στην RC4) και δεν έχει κάτι για "διπλό πάτημα στο power button"...

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

νομίζω ήταν στο "developer's settings"

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να βάλω στο JiaYu S3, Nougat 7.1 ??

Ευχαριστώ

θα διαβάσεις σίγουρα το νήμα στο xda:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3451923

και σίγουρα το πρώτο και δεύτερο μήνυμα!!!

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω την RC4. Ποιά είναι η τελευταία/καλύτερη TWRP Recovery που θα μπορούσα να βάλω;

Τώρα έχω την 2.8.7.0.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω την RC4. Ποιά είναι η τελευταία/καλύτερη TWRP Recovery που θα μπορούσα να βάλω;

Τώρα έχω την 2.8.7.0.

 

αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις ROM δεν χρειάζεται να αλλάξεις και TWRP Recovery. Εκτός αν εννοείς θες να αλλάξεις και ROM.

Οπότε πας στο νήμα του στο XDA που γράφω και πιο πάνω και ακολουθείς τα βήματα στο 1ο post του δημιουργού.

Edited by gorillaz_gr
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με την 2.8.7.0 που έχω τώρα, μπορώ να κάνω τα βήματα:

 

 

  • Boot to recovery
  • Wipe data if you are not coming from AOSP N already
  • Install rom
  • Reboot to recovery again, and Flash your desire Gapps
  • Reboot

 

???

 

Ή πρέπει να περάσω πρώτα άλλη έκδοση recovery ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με την 2.8.7.0 που έχω τώρα, μπορώ να κάνω τα βήματα:

 

 

  • Boot to recovery
  • Wipe data if you are not coming from AOSP N already
  • Install rom
  • Reboot to recovery again, and Flash your desire Gapps
  • Reboot

 

???

 

Ή πρέπει να περάσω πρώτα άλλη έκδοση recovery ?

και αυτη καλη ειναι, δεν χρειαζεται αναβαθμιση.

Αλλαξα 2-3 ρομ με την ιδια, και δεν ειδα κανενα προβλημα

Εκτος αν αλλαξεις ρομ με το φλαςτουλ και ξετικαρεις εκει που λεει ρεκοβερυ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ερώτηση στους developers της MAD και απάντησαν οτι δεν είναι βασικό στοιχείο του Android το άνοιγμα του τηλεφώνου με το ξυπνητήρι και πως ενδέχεται να το περάσουν σύντομα ....

 

κι εμένα το ίδιο μου απάντησαν

 

το θέμα είναι τι εννοούν?

εγώ εννοώ απλά να χτυπάει το ξυπνητήρι ακόμα και αν είναι ανοικτό το τηλέφωνο

δεν με νοιάζει αν θα ανοίξει ή όχι το τηλ μετά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...