Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SOS!!!

 

έχει εδώ και κανένα δίωρο που έκλεισε το κινητό μου (RC5)

από τότε προσπαθώ να το ανοίξω και την ώρα που πάει να ανοίξει μου βγάζει συνεχώς το σήμα στην μέση JIAYU de και το μήνυμα:

 

Βελτιστοποίηση της εφαρμογής 1 από 172...

 

κλπ κλπ (όπως όταν κάνουν ενημερώσεις τα windows)

 

και μόλις φτάνει στο 172 από 172 κάνει ότι πάει να ανοίξει, αλλά δεν ανοίγει και ξαναξεκινάει από την αρχή....

 

Βελτιστοποίηση της εφαρμογής 1 από 172...

 

τι μπορώ να κάνω ??? :cry::cry:

 

μου βάλανε τελικά την 6

Link to comment
Share on other sites

ουσιασκτικα οι devs εχουν κανει τη περισσοτερη δουλεια δηλαδη να δουλευει το hardware (εκτος βιντεο)

το μεγαλυτερο προβλημα ερχετε απο την ιδια τη google που δεν εχει σταθεροποιηση ακομα το nougat

πιστευω οτι αυτο περιμενουν και οι ιδιοι οι devs για να αρχισουν τη δουλεια τουσ και να βελτιστοποιησουν τη ρομ

 

σας ευχαριστω και τους 2 παιδια.περιμενω να την βγαλουν ολοκληρομενη και μετα να την περασω.

Link to comment
Share on other sites

μου βάλανε τελικά την 6

Δυστυχώς αυτό κάτα πάσα πιθανότητα ήταν μία προβληματική εφαρμογή, ή είχες βάλει exposed και gravity box, ή άλλο module του exposed framework και μετά το restart έγινε αυτός ο πανικός. Θυμήσου τι έκανες, τι εφαρμογές έβαλες και τι ρυθμίσεις ίσως άλλαξες πριν γίνει το κάκο.

 

Τώρα που σου έβαλαν νέα ROM όλα καλά. Απλά πρόσεξε στο μέλλον.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τι μπαταρία είσαι;

Είχα κι εγώ το πρόβλημα αυτό, και οφειλόταν στην μπαταρία. (είχα πάρει μια aftermarket '''Jiayu''', προφανώς μούφα/ή η γνωστή ελαττωματική παρτίδα)

Με το drop που έκανε μετά το 50% έκανε corrupt την μνήμη και ξεκινούσε το optimization loop, κάτι που δεν συμβαίνει ακόμα και αν βγάλεις βίαια την μπαταρία με ανοιχτό το κινητό... :wacko: Με cache wipe δεν διορθωνόταν, μόνο cache/dalvik/data wipe..

Konpson πλέον και τα μυαλά στα κάγκελα.

Edited by Manstingiac
HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Konpson πλέον και τα μυαλά στα κάγκελα.

 

Περισσότερο από περιέργεια, googlάρισα την Konpson και βρήκα: 1) μία (Ali) με 3700mAh, 2) άλλη (citadelbuy) με 3400 αλλά στη μπαταρία 3400-3500, 3) άλλη (jiayu.de) με 3400-3500, 4) άλλη (asiteoneworld) με 3400-3500.

 

Και το τρελό είναι με τις τιμές που ξεκινούν από $9,50 φτάνουν στα $13,30 και από τη Γερμανία 19,90€ (!!!)

 

Με ποια κριτήρια να επιλέξει κάποιος τη σωστή για το κινητό του;

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο από περιέργεια, googlάρισα την Konpson και βρήκα: 1) μία (Ali) με 3700mAh, 2) άλλη (citadelbuy) με 3400 αλλά στη μπαταρία 3400-3500, 3) άλλη (jiayu.de) με 3400-3500, 4) άλλη (asiteoneworld) με 3400-3500.

 

Και το τρελό είναι με τις τιμές που ξεκινούν από $9,50 φτάνουν στα $13,30 και από τη Γερμανία 19,90€ (!!!)

 

Με ποια κριτήρια να επιλέξει κάποιος τη σωστή για το κινητό του;

 

αν δεις και προηγούμενες απαντήσεις οι περισσότεροι πήραμε από AliXpress , αν βιάζεσαι επέλεξε την JiaYu.de.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινε αντιληπτός ο στόχος του post.

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι την ίδια μπαταρία (??) άλλοι την πουλάνε για 3700mAh και άλλοι για 3400-3500mAh, γιατί θεωρώ απίθανο να έχει δύο εκδόσεις ο κατασκευαστής για το S3.

Και το περίεργο είναι ότι αυτές οι χωρητικότητες φαίνονται, στις φωτο, τυπωμένες πάνω στο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινε αντιληπτός ο στόχος του post.

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι την ίδια μπαταρία (??) άλλοι την πουλάνε για 3700mAh και άλλοι για 3400-3500mAh, γιατί θεωρώ απίθανο να έχει δύο εκδόσεις ο κατασκευαστής για το S3.

Και το περίεργο είναι ότι αυτές οι χωρητικότητες φαίνονται, στις φωτο, τυπωμένες πάνω στο αυτοκόλλητο.

 

Η 3700mAh ειναι η καινούργια παρτίδα της μπαταρίας που έχει κυκλοφορήσει εδώ και ένα μήνα περίπου,ενώ η 3400 είναι η προηγούμενη παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό στέκει πραγματικά, πολύ περισσότερο, αφού έχουν τον ίδιο κωδικό GB/T 18287-2000.

Έχεις κάποιο στοιχείο, link κλπ που το αποδεικνύει;

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω κάτι που το αποδεικνύει,απλώς έτυχε να διαβάσω κάποια στιγμή πρίν κανα μήνα στο xda ότι πλέον βγαίνει στα 3700mAh.

Μπαίνοντας τότε στο ali οι δύο πωλητές γράφανε :New stock 3700mAh κάτι το οποίο δέν γράφουν πλέον.

Βέβαια όπως αναφέρεις και εσύ δέν μπορούμε να είμαστε και σίγουροι...

Link to comment
Share on other sites

μου έβαλε φίλος πριν λίγες μέρες την 6 από Cyanogen

 

όταν βάζω ραδιόφωνο (με ακουστικά) βγαίνει ο ήχος από το ηχείο (σαν να έχεις ανοικτή ακρόαση)

για να βγει μόνο από τα ακουστικά, κανονικά δηλ, πρέπει να ανοίξεις κάποιο πρόγραμμα μουσικής να παίξεις κάτι από εκεί και μετά να ξαναπάς στο ραδιόφωνο

αλλά και πάλι αν έρθει κάποιος άλλος ήχος (πχ κάποιος τηλεφωνήσει, ή έρθει ένα μήνυμα ή μία ειδοποίηση) στο κινητό, τότε πάλι βγαίνει ο ήχος από το ηχείο

 

ξέρετε αν και πως λύνεται αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω παιδιά στα ξαφνικά μου έκλεισε το τηλέφωνο και έκανε βελτιστοποίηση τις εφαρμογές. Μετά πήγα να το βάλω σε recovery mode και έμπαινε σε κάτι κινέζικα μπλε γράμματα

Είμαι με rc5

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω παιδιά στα ξαφνικά μου έκλεισε το τηλέφωνο και έκανε βελτιστοποίηση τις εφαρμογές. Μετά πήγα να το βάλω σε recovery mode και έμπαινε σε κάτι κινέζικα μπλε γράμματα

Είμαι με rc5

 

Μήπως πάτησες το power button και το volume down; Γιατί και το δικό μου κάτι κινέζικα βγάζει έτσι. Για recovery πάτα power button και volume up.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάτησες το power button και το volume down; Γιατί και το δικό μου κάτι κινέζικα βγάζει έτσι. Για recovery πάτα power button και volume up.

 

Ναι αυτό έκανα μπερδεύτηκα από το xiaomi της κοπέλας μου. Αυτά τα κινέζικα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έκανα μπερδεύτηκα από το xiaomi της κοπέλας μου. Αυτά τα κινέζικα τι είναι?

 

Είναι το factory mode αλλά δεν ξέρω σε τι ακριβώς χρησιμεύει. Η αλήθεια είναι ότι πριν κανένα χρόνο που πήρα το κινητό μου είχε κάνει κάτι "νερά" και με το wipe EMMC είχε στρώσει. Δεν θυμάμαι όμως κάτι παραπάνω. Το μενού του factory mode πάντως υπάρχει εδώ μεταφρασμένο http://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/how-to/info-jiayu-s3-power-modes-to-recovery-t3097293

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελευταία έχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία. Το βάζω στην πρίζα, το κόκκινο led λαμπάκι ανάβει, όμως το percentage αντί να ανεβαίνει μένει στα ίδια ή και πέφτει συχνα. έχω περασμένη rc5. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτην την μπαταρια περιπου 3 μηνες και σας πληροφορω οτι ειναι σουπερ, ενω με την παλια μου εβγαζε περιπου μια μερα με αυτην μου βγαζει 1 μερα και κατι αν το αφησω (αν και το φορτιζω καθε βραδυ) με δεδομενο οτι εχω παντα ανοιχτα τα δεδομενα με πολυ ομιλια μυνηματα facebook klp, εμενα μου φτανει!!!!!

πηρα απο το aliexpress αυτην και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!!

https://www.aliexpress.com/item/3500mAh-JY-S3-For-Jiayu-S3-Battery-global-free-shipping-with-online-Tracking-number/32720863418.html?spm=2114.01020208.3.2.w23K2F&s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10056_10065_10055_10068_10054_10069_10059_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_4&btsid=40866e71-032b-46ab-a338-16690ea1bfe6

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελευταία έχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία. Το βάζω στην πρίζα, το κόκκινο led λαμπάκι ανάβει, όμως το percentage αντί να ανεβαίνει μένει στα ίδια ή και πέφτει συχνα. έχω περασμένη rc5. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

αν δεν σου έχει χαλάσει

1) το καλώδιο

2) ο φορτιστής

3) η usb του κινητού

δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το fast charging που είναι ενσωματωμένο στις ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου έβαλε φίλος πριν λίγες μέρες την 6 από Cyanogen

 

όταν βάζω ραδιόφωνο (με ακουστικά) βγαίνει ο ήχος από το ηχείο (σαν να έχεις ανοικτή ακρόαση)

για να βγει μόνο από τα ακουστικά, κανονικά δηλ, πρέπει να ανοίξεις κάποιο πρόγραμμα μουσικής να παίξεις κάτι από εκεί και μετά να ξαναπάς στο ραδιόφωνο

αλλά και πάλι αν έρθει κάποιος άλλος ήχος (πχ κάποιος τηλεφωνήσει, ή έρθει ένα μήνυμα ή μία ειδοποίηση) στο κινητό, τότε πάλι βγαίνει ο ήχος από το ηχείο

 

ξέρετε αν και πως λύνεται αυτό το πρόβλημα?

βασικά στις εκδόσεις 6 και μετά, η λειτουργία ραδιοφώνου δεν είναι και στα καλύτερα της. Συνήθως παρατηρείται το φαινόμενο, μετά την ακρόαση ραδιοφώνου, οι υπόλοιποι ήχοι να μην παίζουν σωστά. Κάτι σα να έχει χαλάσει η ταινία που λέγαμε παλιότερα. Η κατάσταση διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.

υ/γ. Ελπίζω να εννοείς την έκδοση 6 της MAD Team με βάση την Cyanmodgen και όχι κάποια άλλη ξέμπαρκη. Οι περισσότεροι πάντως βάλαμε την έκδοση 6 με βάση την AICP έκδοση και εκεί κάτι έχει κινηθεί ως προς κάποια σφάλματα.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το fast charging που είναι ενσωματωμένο στις ρυθμίσεις.

 

 

Ίσως έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το θυμάμαι.

Που βρίσκεται αυτή η επιλογή στο S3;

Γιατί δεν μπορώ να τη βρω στο S3+

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

βασικά στις εκδόσεις 6 και μετά, η λειτουργία ραδιοφώνου δεν είναι και στα καλύτερα της. Συνήθως παρατηρείται το φαινόμενο, μετά την ακρόαση ραδιοφώνου, οι υπόλοιποι ήχοι να μην παίζουν σωστά. Κάτι σα να έχει χαλάσει η ταινία που λέγαμε παλιότερα. Η κατάσταση διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.

υ/γ. Ελπίζω να εννοείς την έκδοση 6 της MAD Team με βάση την Cyanmodgen και όχι κάποια άλλη ξέμπαρκη. Οι περισσότεροι πάντως βάλαμε την έκδοση 6 με βάση την AICP έκδοση και εκεί κάτι έχει κινηθεί ως προς κάποια σφάλματα.

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι για την έκδοση της MAD εννοώ.

Θα περιμένω μήπως στην 7 το διορθώσουν :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελευταία έχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία. Το βάζω στην πρίζα, το κόκκινο led λαμπάκι ανάβει, όμως το percentage αντί να ανεβαίνει μένει στα ίδια ή και πέφτει συχνα. έχω περασμένη rc5. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Καλησπέρα,

 

Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τελικά αγόρασα εξωτερικό φορτιστή και 2η μπαταρία και ησύχασα. Εϊναι το μόνο πρόβλημα που παρουσιάσε το κινητό, το έχω 1.5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος, εκτός από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το JIAYU S3 Advance έχει την επιπλέον δυνατότητα του nfc . Στο απλό S3 που λείπει υπάρχει κάποιος τρόπος να το προσθέσουμε ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Παλιός αναγνώστης του φόρουμ που επιστρέφει μετά από καιρό. Το s3 μου έπαθε μια βλάβη από ότι φαίνεται στο ακουστικό της μπροστινής πλευράς. Είναι τελείως νεκρό και για να μιλήσω στο τηλέφωνο πρέπει ή να έχω hands free ή να βάλω ανοικτή ακρόαση. Οι άλλοι με ακουν κανονικά. Σε ένα τεχνικό που το πήγα δεν μπόρεσε να βρει κάποιο ανταλλακτικό που να ταιριάζει και έτσι πρέπει να το παραγγείλω από Κίνα. Μήπως κάποιος φίλος είχε παρόμοιο πρόβλημα και έχει κάποιο link για να αγοράσω το ανταλλακτικό? Αν κατάλαβα καλά η ορολογία για να το αναζητήσω είναι "earpiece speaker"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Παλιός αναγνώστης του φόρουμ που επιστρέφει μετά από καιρό. Το s3 μου έπαθε μια βλάβη από ότι φαίνεται στο ακουστικό της μπροστινής πλευράς. Είναι τελείως νεκρό και για να μιλήσω στο τηλέφωνο πρέπει ή να έχω hands free ή να βάλω ανοικτή ακρόαση. Οι άλλοι με ακουν κανονικά. Σε ένα τεχνικό που το πήγα δεν μπόρεσε να βρει κάποιο ανταλλακτικό που να ταιριάζει και έτσι πρέπει να το παραγγείλω από Κίνα. Μήπως κάποιος φίλος είχε παρόμοιο πρόβλημα και έχει κάποιο link για να αγοράσω το ανταλλακτικό? Αν κατάλαβα καλά η ορολογία για να το αναζητήσω είναι "earpiece speaker"

 

https://www.aliexpress.com/item/100-Brand-New-Earpiece-Receiver-for-JIAYU-S3-Ear-Receiver-Speaker-replacement-parts-Free-shipping-tracking/32455701093.html?spm=2114.01010208.3.155.RTlwWL&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_2_10057_10056_10055_10037_10049_10033_10059_10058_10032_10017_405_404_10040_10060_10061_412,searchweb201603_2&btsid=037df3b0-2f5b-414a-b928-c61c39e710ac

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξαφνικά άρχισε να ψιλοκολλαει το κινητό, σκέφτηκα να ξεφορτωσω λίγο την εσωτερική μνήμη αφού διεγραψα cache κτλ.. Ελα ομως που δε μου εμφανίζει πλέον επιλογή για μετακίνηση των εφαρμογών στην sd...Φοραω την cm 13 της mad team.. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...