Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το πρόβλημα αρχίζει να παίρνει διαστάσεις και να γίνεται ανησυχητικό σε όσους το έχουν.

Έχουν αναφερθεί διάφορες σκέψεις αλλά δεν έχει αντιμετωπιστεί αναλυτικά και μεθοδικά, ώστε να εντοπιστεί η αιτία που το προκαλεί.

 

Προτείνω, όσοι έχουν το πρόβλημα να περιγράψουν τις εφαρμογές που έχουν εγκαταστήσει στο κινητό τους (όχι αυτές που εγκαθίστανται χωρίς τη θέλησή τους) και γενικά οποιοδήποτε στοιχείο έχουν την υπόνοια ότι μπορεί να είναι ύποπτο, ώστε να συγκριθούν μεταξύ τους, με την ελπίδα ότι θα βρεθεί το κοινό στοιχείο που είναι η αιτία.

 

Καλησπερα παιδια. και εμενα μου κανει τα ιδια. εγκαθιστα μονο του εφαρμογες. Προχειρα τωρα θυμαμαι αυτες τις 2 Apus launcher, quick swipe.

Εχω κανει τρεις φορες factory reset, αλλα καιθε φορα με το που συνδεεται στο internet ξαναρχιζει τα ιδια.

 

Νομιζω πως μονη λυση ειναι καινουρια rom, αλλα το θεμα ειναι ποια?

Και πως γινεται αυτη η διαδικασια?

Δεν την εχω ξανακανει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η καρτα ποσο κοστιζει για αγορα? 10€? Και αν ναι ππως μπορω να την βγαλω?

Ναι!! 10€ κοστιζει η καρτα και η αποστολη!!! Και μετα την φορτώνεις απο το περίπτερο!! Και 4% κραταει σε καθε φορτωση!! Δλδ στα 50€ σου κραταει 2€!!!!

 

sorry λίγο που μπαίνω σε offtopic, αλλά το έγραψα και σε προηγούμενο post. Εκτός από τη λύση της MoneySafe , όπου γίνεται κράτηση περίπου το 4% σε κάθε φόρτιση, που βέβαια την κάνεις σχεδόν όπου βρεθείς... υπάρχει και η λύση της Revolut. Εδώ η χρέωση είναι όσο ένα έμβασμα εντός ΕΟΧ = 1€. Απλά πρέπει να έχεις υπομονή 2 μέρες να πιστωθούν τα χρήματα στο λογαριασμό (σου) της Revolut.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομιζω πως μονη λυση ειναι καινουρια rom, αλλα το θεμα ειναι ποια? Και πως γινεται αυτη η διαδικασια? Δεν την εχω ξανακανει.

 

δες τις οδηγίες στο 1ο post. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Η RC4 είναι ακόμα η πιο σύγχρονη και έμπιστη ROM για το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας του κινητού μου, μετά το χθεσινό mail που έστειλα στο Banggood με την περιγραφή του προβλήματος όπως περιέγραψα και εδώ.

Βρήκα, λοιπόν, την ακόλουθη απάντηση μόλις άνοιξα το pc σήμερα το πρωί.

We are so sorry for causing your inconvenience.Would you mind taking a video for the problem item JIAYU S3 Plus S3 5.5 Inch 3GB RAM 16GB ROM MTK6753 64Bit 1.3Ghz Octa-core 4G Smartphone[ Color;Black] in order ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ and showing us the shipping label?

Then we will deal with your problem.

 

Εγώ μίλησα για την μπαταρία και αυτός θέλει να του στείλω βίντεο του κινητού;

Και τι εννοεί με το shipping label; Θέλει τη συσκευασία με την οποία το παρέλαβα;

 

ΥΓ

Η μπαταρία πρέπει να έχει τρελό πρόβλημα.

Είχα φορτίσεις τη μπαταρία από χθες το βράδυ και σήμερα έδειχνε 99%.

Απενεργοποίησα το κινητό για να το ανοίξω και να βγάλω φωτο και βίντεο της μπαταρίας, και όταν προσπάθησα να το ανοίξω και δεν άνοιγε, αφενός έβαλα το καλώδιο φόρτισης αφετέρου πάτησα παρατεταμένα το power και άνοιξε με ένδειξη ... 5% (!!!).

 

Σημειωτέον, ότι χθες το βράδυ κατέβασα μερικές εφαρμογές Battery calibration, απεγκατέστησα μια αφού ήθελε root, και άλλη προχώρησε στη διαδικασία λέγοντας ότι έγινε το calibration και φόρτισα τη μπαταρία στο 100%, όπως έγραψα παραπάνω.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας του κινητού μου, μετά το χθεσινό mail που έστειλα στο Banggood με την περιγραφή του προβλήματος όπως περιέγραψα και εδώ...

Σημειωτέον, ότι χθες το βράδυ κατέβασα μερικές εφαρμογές Battery calibration, απεγκατέστησα μια αφού ήθελε root, και άλλη προχώρησε στη διαδικασία λέγοντας ότι έγινε το calibration και φόρτισα τη μπαταρία στο 100%, όπως έγραψα παραπάνω.

 

μπορεί και να μην είμαι τόσο συνεπής στις πληροφορίες μου, άλλα το Plus δεν έχει προ εγκατεστημένο το Rooting? Ενεργοποίησέ το να μπορέσεις να προχωρήσεις. Battery Calibration χωρίς root θα μου κάνει εντύπωση αν όντως λειτουργήσει, διότι ουσιαστικά επηρεάζει τα αρχεία στατιστικών της μπαταρίας. Δε λέω, σίγουρα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως κάποια φουρνιά μπαταριών για το JS3 πρέπει να έχει θέμα, εγώ ίσως λόγω ότι πρόλαβα κάποια από τις πρώτες συσκευές δεν έχω ακόμα θέμα αν και περιμένω την Kompson.

Τώρα για μια μπαταρία δε ξέρω αν θα έμπλεκα σε μια αναμονή 2 μηνων στα πήγαινε-έλα, αλλά δώσε τους το βίντεο ή ακόμα καλύτερα, δες τί θα σου δείξει το Battery Log.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι κάτι που έχει συμβεί και σ' εσένα, αν και μέχρι τώρα δεν είχα αυτό το πρόβλημα στους 2 μήνες που το έχω.

 

Από που αγόρασες την original και την Konpson;

Αφού παράγγειλες και 2η, νομίζεις ότι είναι φρόνιμο να παραγγείλω και εγώ 2, μήπως συνεχίσει το πρόβλημα και με τις νέες;

 

ΥΓ1

Σήμερα παρέλαβα τον φορτιστή Qualcomm Blitz Wolf QC2.0+2.4A από το Banggood και φορτίζω στα 2Α αλλά παραμένει ο ίδιος περίπου χρόνος φόρτισης (στις 2 ώρες περίπου έχει φορτίσει 47%).

Μήπως φταίει ότι χρησιμοποιώ το μαμίσιο καλώδιο του κινητού και χρειάζεται άλλο στα 2Α;

 

ΥΓ2

Κάπου διάβασα, αν θυμάμαι καλά, ότι η Jiayu έχει αποθήκη στην Αθήνα.

Αληθεύει και, αν ναι, υπάρχουν στοιχεία;

 

Ali express και της δυο. Η δευτερη δεν είναι Konpson, κάποια άλλη φίρμα με 3600 mh. H original που πήρα, γιατί την δεύτερη την περιμένω ακόμα, δεν είχε πρόβλημα. Η πρώτη πάντως (που ήρθε με το κινητό) που μου έβγαζε πρόβλημα ήταν από όταν την πήρα ελαφρώς ξεθωριασμένη.

Θα σου πρότεινα να πάρεις σίγουρα και άλλη μπαταρία, γιατί είναι εκνευριστικό να έχεις μόνο το 50% της αυτονομίας.

ΥΓ1 Καλώδιο ναι, για αυτό δε φορτίζει γρήγροα.

ΥΓ2 δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Ali express και της δυο. Η δευτερη δεν είναι Konpson, κάποια άλλη φίρμα με 3600 mh. H original που πήρα, γιατί την δεύτερη την περιμένω ακόμα, δεν είχε πρόβλημα. Η πρώτη πάντως (που ήρθε με το κινητό) που μου έβγαζε πρόβλημα ήταν από όταν την πήρα ελαφρώς ξεθωριασμένη.

Θα σου πρότεινα να πάρεις σίγουρα και άλλη μπαταρία, γιατί είναι εκνευριστικό να έχεις μόνο το 50% της αυτονομίας.

ΥΓ1 Καλώδιο ναι, για αυτό δε φορτίζει γρήγροα.

ΥΓ2 δε γνωρίζω

Την αγορά την έκανες από Aliexpress με τη χρήση κάρτας Moneysafe ή με κάποιον άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

@ makap:

Φτου... Ξεχνάω συνέχεια ότι δεν έχεις κάνει root το τηλέφωνο - και το "calibration" θέλει root! Sorry...

Το ίδιο το λεγόμενο calibration πάντως είναι απλά η διαγραφή του αρχείου /data/system/batterystats.bin - οπότε φαντάζομαι... όλες οι εφαρμογές θα κάνουν - ενώ μπορείς και μόνος σου να το κάνεις με έναν file manager (αρκεί να έχεις root πρόσβαση, βέβαια, γιατι στο αρχείο δεν επιτρέπεται πρόσβαση για τροποποίηση από "απλούς" χρήστες.

Αυτό είναι και ο λόγος που συνήθως βάζω το "calibration" μέσα σε... εισαγωγικά! :p

 

 

 

@ vastc - και όσους έχετε πρόβλημα με... "άτακτες" εφαρμογές:

Απ' ό,τι κατάλαβα, είστε όλοι ακόμα με την 4.4...(?)

Όπως είχα γράψει σε παλιότερο post, είχα δει ότι ο launcher της kitkat ήταν αυτός που έφερνε καμιά φορά διαφημίσεις(!)

Αν όντως έκανε κάτι τέτοιο, δεν αποκλείεται κάποιοι να βρήκαν και να... διεύρυναν την "τρύπα" αυτή για να εγκαθιστούν και ανεπιθύμητες εφαρμογές.

Οπότε, πέραν του να εγκαταστήσετε Lollipop (που όσο να 'ναι, είναι και μια σχετική φασαρία, αν δεν έχει τα κέφια κανείς), θα σας συνιστούσα να δοκιμάσετε το εξής:

  • Εγκαταστήστε κάποιον άλλο launcher - π.χ. τον πολύ δημοφιλή Nova.
  • Βεβαιωθείτε ότι δουλεύει και μετά "παγώστε" τον 'μαμίσιο' launcher (θα τον βρείτε στη λίστα εφαρμογών ως launcher3, trebuchet ή και JIAYU - με κάποιο από τα 3 αυτά ονόματα).
  • Με τον 'μαμά' launcher "παγωμένο" και αχρηστευμένο, απεγκαταστήστε τις ανεπιθύμητες εφαρμογές. Αν έχετε κανένα antivirus, βάλτε το να κάνει και κανένα scan.
  • Δείτε αν θα επανεμφανισθεί το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με περασμένο τον nova, παγωμένο τον trebuchet είχε συνεχίσει να μου κατεβάζει αυτήν την αηδία "recent apps" .

Όσες φορές και να το έσβηνα μετά από 4-5 ημέρες το ξανά έβρισκα.

Μέχρι που έκανα ένα σκανάρισμα με αυτο.... και διέγραψα τις απειλές που βρήκε.(νομίζω 3 ήταν)

Από τότε (εδώ και 15 ημέρες) δεν μου έχει ξανά κατεβάσει τίποτα.

Αν και κάποια στιγμή θα πάω σε lollipop....

Απλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει λόγος βιασύνης!!

Link to comment
Share on other sites

Malwarebytes και στο Android...; Ενδιαφέρον! Αν είναι αντίστοιχα καλό με την έκδοση για PC, σίγουρα αξίζει μια δοκιμή - από όλους μας!
Link to comment
Share on other sites

dolby atmos: ηχητικά εφφε και βελτίωση ήχου. Εκτός από το Google, μια πρόχειρη ματιά ρίχνεις και εδώ: dolby@smartphones

supersu: διαχείριση root

και για να εχουμε καλο ροτιμα πως τα περνας?

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Για update της ROM με sp flash tool....

 

Αν κατάλαβα καλά, η μπαταρία θα πρέπει να είναι επάνω στο τηλέφωνο ;;;;;;

Ας επιβεβαιώσει κάποιος , σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με revolut εκανα τις αγορες. Πολυ καλο

Μου εξηγείς λίγο την διαδικασία?Σε ρωτάω γιατί κατέβασα το app και όταν πήγα να συνδέσω την κάρτα μου δεν είχε επιλογή για American Express...μονο Visa & Mastercard...μήπως αγνοώ κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για update της ROM με sp flash tool....

 

Αν κατάλαβα καλά, η μπαταρία θα πρέπει να είναι επάνω στο τηλέφωνο ;;;;;;

Ας επιβεβαιώσει κάποιος , σας ευχαριστώ.

Καλωδιωνεις το τηλ χωρίς την μπαταρία, πατάς download στο φλας τουλ και μετά βάζεις τη μπαταρια… .. για να ξεκινήσει η διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

@ makap:

Φτου... Ξεχνάω συνέχεια ότι δεν έχεις κάνει root το τηλέφωνο - και το "calibration" θέλει root! Sorry...

Το ίδιο το λεγόμενο calibration πάντως είναι απλά η διαγραφή του αρχείου /data/system/batterystats.bin - οπότε φαντάζομαι... όλες οι εφαρμογές θα κάνουν - ενώ μπορείς και μόνος σου να το κάνεις με έναν file manager (αρκεί να έχεις root πρόσβαση, βέβαια, γιατι στο αρχείο δεν επιτρέπεται πρόσβαση για τροποποίηση από "απλούς" χρήστες.

Αυτό είναι και ο λόγος που συνήθως βάζω το "calibration" μέσα σε... εισαγωγικά! :p

 

 

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τις οδηγίες.

Προσπάθησα από προχθές με ορισμένες εφαρμογές και άλλες ήθελαν root άλλες έκαναν απλά τη διαγραφή του αρχείου.

Αφού φόρτισα τη μπαταρία στο 100%, έγινε η διαγραφή και περιμένω να φτάσει στο 0 (αν θα πάει με γραμμική πτώση και όχι απότομα από το 60 στο 0), για να φορτίσω πάλι και να δούμε αν θα φτιάξει η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1

Όσοι έχετε φορτιστή 2Α, σε πόση ώρα φορτίζεται η μπαταρία στο 100%;

 

Ερώτηση 2

Από που μπορώ να αγοράσω μπαταρία στα γρήγορα;

Υπάρχει αποθήκη στην Ευρώπη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τις οδηγίες.

Προσπάθησα από προχθές με ορισμένες εφαρμογές και άλλες ήθελαν root άλλες έκαναν απλά τη διαγραφή του αρχείου.

Αφού φόρτισα τη μπαταρία στο 100%, έγινε η διαγραφή και περιμένω να φτάσει στο 0 (αν θα πάει με γραμμική πτώση και όχι απότομα από το 60 στο 0), για να φορτίσω πάλι και να δούμε αν θα φτιάξει η μπαταρία

Μου κάνει εντύπωση ότι κάποιες εφαρμογές κατάφεραν να κάνουν τη διαγραφή!

Έριξες μήπως καμιά ματιά με κανέναν file manager αμέσως μετά, να δεις ότι όντως το αρχείο δεν υπήρχε...;

(ή έστω ότι είχε πολύ μικρό μέγεθος - νομίζω ότι το ξαναδημιουργεί με το που μεταβληθεί κατά 1% η ένδειξη της μπαταρίας).

 

Θυμίζω επίσης ότι η... συνταγή για το "calibration" προβλέπει και reboot αμέσως μετά τη διαγραφή του αρχείου.

 

Σε... "δύσκολες" περιπτώσεις, εγώ αφήνω τη συσκευή να αδειάσει τελείως (και μάλιστα χωρίς να την "παιδεύω" για να αδειάσει ταχύτερα - το πάω με όσο πιο χαλαρή χρήση γίνεται), κάνω και ένα "calibration" (βλ. διαγραφή) στο 1% - δηλ. λίγο πριν σβήσει και μετά το φορτίζω στο 100% - και το αφήνω και μισή-μία ώρα ακόμα (έχει αποδειχθεί -και από συμφορουμίτες εδώ που παρακολουθούσαν το ρεύμα φόρτισης με όργανο- ότι η συσκευή συνεχίζει να φορτίζει αρκετή ώρα αφού δείξει 100%).

Μετά calibration/διαγραφή και... περιμένω κι εγώ να δω τα αποτελέσματα. :)

 

Ερώτηση 2

Από που μπορώ να αγοράσω μπαταρία στα γρήγορα;

Υπάρχει αποθήκη στην Ευρώπη;

Εκτός της περίπτωσης να έχει η μπαταρία όντως κάποιο πρόβλημα (που θα περίμενα είτε να εμφανιστεί από την αρχή -ελαττωματική- είτε μετά από αρκετό καιρό και με ιδιαίτερα βαριά χρήση), θεωρώ (προσωπική άποψη βεβαίως) ότι θέματα τέτοια με μη γραμμική εκφόρτιση οφείλονται μόνο στο πώς το κινητό αντιλαμβάνεται (και αναφέρει) το επίπεδο της μπαταρίας.

Πολλές φορές το "μπέρδεμα" γίνεται και σε ό,τι αφορά στην ελάχιστη τάση της μπαταρίας, το σημείο στο οποίο το τηλέφωνο τη θεωρεί άδεια.

Πρόβλημα μπορεί επίσης να υπάρχει και σε soft επίπεδο (αυτά που προσπαθούμε να φτιάξουμε με το "calibration"), αλλά και στις τιμές των σχετικών καταχωρητών του controller που παρακολουθεί την μπαταρία (άρα σε πιο... hard επίπεδο).

Πιθανώς βοηθάει -μαζί με τα όσα περιγράφω παραπάνω- και το να βγάλει κανείς την μπαταρία για μισή-μία ώρα. Συνήθως μάλιστα, αν το κάνεις, μπορεί να δεις την ένδειξη της μπαταρίας να έχει τελείως διαφορετικό επίπεδο όταν την ξαναβάλεις, καθώς έχει πλέον "ξεχάσει" αυτό που έβλεπε ως τότε, και κάνει μια -προσεγγιστική- εκτίμηση με βάση την τάση που βλέπει στους ακροδέκτες.

Εκεί νομίζω ότι είναι και μια καλή ευκαιρία να κάνει κανείς τον κύκλο με τις φορτίσεις/εκφορτίσεις/calibrations κλπ.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, δεν έλεγξα με τον file manager.

2. Δεν θυμάμαι να είχε κανένας οδηγία για reboot. Η τελευταία που χρησιμοποίησα (με την πράσινη στρογγυλή μπαταρία) έχει οδηγίες

α) Charge your phone until the battery is 100% full.

β) Click Calibrate button

γ) Let thw battery completely discharge

δ) Charge thw battery once more to 100%

 

και είμαι στο στάδιο (γ)

 

ΥΓ

Κάποια βοήθεια για τις παραπάνω ερωτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για update της ROM με sp flash tool....

 

Αν κατάλαβα καλά, η μπαταρία θα πρέπει να είναι επάνω στο τηλέφωνο ;;;;;;

Ας επιβεβαιώσει κάποιος , σας ευχαριστώ.

 

Δεν το γνωρίζει κανείς …..;;;

Χθες το πρωί άρχισε ανεξέλεγκτα να κατεβάζει άγνωστες εφαρμογές.

Άργησα να το καταλάβω, και να σβήσω το Router, γιατί στο τηλέφωνο αδυνατούσα να μπω, μου εμφάνιζε καινούργιες εφαρμογές που εγκαθιστούσε. Τώρα το ανοίγω και βγάζει πάνω δεξιά (ένα χεράκι σαν δείκτη ποντικού του PC) και δεν μπορείς να μπεις πουθενά. Την μπαταρία την καταναλώνει για πλάκα.

Ας βοηθήσει κάποιος φίλος, στα προηγούμενα τηλέφωνα που είχα, την μπαταρία την βγάζεις για να περάσεις καινούργια ROM, στο JY-S3S πρέπει να είναι πάνω στο τηλέφωνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια βγαλμενη πατατε στο flash tool download ,συνδεετε το καλωδιο ,και βαζετε μπαταρια

 

Πολλά πολλά Ευχαριστώ,

Καλές γιορτές, καλή Ανάσταση.!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγείς λίγο την διαδικασία?Σε ρωτάω γιατί κατέβασα το app και όταν πήγα να συνδέσω την κάρτα μου δεν είχε επιλογή για American Express...μονο Visa & Mastercard...μήπως αγνοώ κάτι?

 

φίλε μου αν και θα βγούμε εκτός θέματος υπάρχει σχετικός οδηγός για το Revolut εδώ.

Σε γενικές γραμμές όσο έχουμε capital controls, το λογαριασμό σου στη Revolut, τον "γεμίζεις" (TOP UP) μόνο μέσω εμβάσματος από ήδη υπάρχων λογαριασμό και όχι κάποια χρεωστική ή πιστωτική κάρτα που έχει εκδοθεί από ελληνικό τραπεζικό ίδρυμα. Εκτός αν έχεις λογαριασμό ή και κάρτα από τράπεζα του εξωτερικού. Όπως θα δεις και στον οδηγό, η Revolut σου φτιάχνει μία "εικονική κάρτα" την οποία την χρησιμοποιείς όπου θες, Μπορείς να παραγγείλεις και την ίδια σε πλαστικό και να την έχεις στο πορτοφόλι σου για τα ψώνια σου ακόμα και στο σουπερ μαρκετ. Σε γενικές γραμμές το έμβασμα εντός ΕΟΧ (ευρωπαϊκός οικονομικός χώρος) κοστίζει 1€ και η Revolut σου δίνει οδηγίες πώς θα στείλες χρήματα σε λογαριασμό σε Μ. Βρετανία.

Link to comment
Share on other sites

Με το φορτιστη της Jiayu και το μαμα καλωδιο φορτιζει με 0.62Α. Με αλλο καλωδιο φορτιζει με 1,27Α. Θα δοκιμασω και με 2Α φορτιστη και θα σου πω...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το φορτιστη της Jiayu και το μαμα καλωδιο φορτιζει με 0.62Α. Με αλλο καλωδιο φορτιζει με 1,27Α. Θα δοκιμασω και με 2Α φορτιστη και θα σου πω...

 

Αυτό το θέμα ενδιαφέρει κι εμένα.

Έχω φορτιστή που βγάζει 5V 2.4A αλλά με το μαμά καλώδιο δεν είδα σοβαρή διαφορά στις ώρες φόρτισης και ψάχνω για αντίστοιχο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...