Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρησα κατι παραξενο στο κινητο.

Εχω 32 καρτα αλλα απο τις φτηνες, απο Κινα, οταν παω να αποθηκευσω βιντεο, μερικες φορες δεν μπορει να το αναπαραγει ή αλλες φορες αργει να το σωσει. Γενικος στο θεμα φωτογραφια - βιντεο, υπαρχει θεμα αρκετες φορες και δεν μπορω να καταλαβω τι φταει.

Μηπως ειναι η καρτα; υπαρχει πιθανοτητα να ειναι το τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Από βήτα 8 έκανα αναβάθμιση σε RC4 και ενώ πριν η μπαταρία ήταν στο 100% μετά την αναβάθμιση έπεσε στο 78%. Ίσως αυτό να ήταν μέρος του προβλήματος του 15% bug, ότι δεν έκανε σωστές μετρήσεις. θα δείξει τις επόμενες μέρες. Κάπου είχε αναφερθεί πώς γίνεται το battery calibration, μπορεί κάποιος να υπενθυμίσει;

 

Και εμένα ήταν 100 % η μπαταρια και μετά την αναβάθμιση όταν το άνοιξα έλεγε 89% το φορτισα 100% και έκανα calibration battery. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει και θα επανέλθω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Έκανα calibration φορτίζοντας μέχρι το 100% και αφήνοντάς το και μια ώρα επιπλέον στην μπρίζα πριν διαγράψω το επίμαχο αρχείο , ευχαριστώ w2o4ts. Μετά από αυτό η μπαταρία έπεσε 10% σε 12 ώρες αναμονής με 5 λεπτά χρήση και ενεργοποιημένο το 4G. Η βελτίωση είναι σαφής.
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι παραξενο στο κινητο.

Εχω 32 καρτα αλλα απο τις φτηνες, απο Κινα, οταν παω να αποθηκευσω βιντεο, μερικες φορες δεν μπορει να το αναπαραγει ή αλλες φορες αργει να το σωσει. Γενικος στο θεμα φωτογραφια - βιντεο, υπαρχει θεμα αρκετες φορες και δεν μπορω να καταλαβω τι φταει.

Μηπως ειναι η καρτα; υπαρχει πιθανοτητα να ειναι το τηλεφωνο;

 

Τελικα βρηκα τον ενοχο.

Ηταν η καρτα τελικα που λογω της ποιοτητας της ( για κλωτσιες δηλαδη ) δεν αποθηκευε με την ταχυτητα και με το σθενος που επρεπε.

Πηρα μια 16αρα επωνυμη, και ειδα το φως το αληθινο

Προς γνωση και συμορφωση. Απο την αλλη με 5 € 32 γιγα, επρεπε να την ειχα ψυλιαστει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μιά Samsung 64άρα, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Παλιά με κινέζικες από ebay, μου έβγαινε η ψυχή... Άσε που έτρεμε το φιλοκάρδι μου πότε θα χαλάσει και θα χάσω όλες τις φωτογραφίες.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, εχω εγκαταστησει την RC2 η οποια επιτρεπει μετακινηση προγραμματων στην sd card, ετσι λοιπον μετεφερα το sygic στην sd card για να μπορω να κατεβασω οσους χαρτες θελω. ολα καλα μεχρι την μετακινηση του προγραμματος, ομως οι χαρτες πηγαινουν στην εσωτερικη καρτα της συσκευης.

υπαρχει αλλος τροπος? κανω κατι λαθος? ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα εγκατεστημένη την Simply rom εδώ και μερικές μέρες και την παρακολουθούσα . Πολύ καλή ρομ , καλύτερη απο την Extreme .

Κατέβασα την RC4 και την φλάσαρα πάνω σ αυτήν κρατώντας μόνο τις εφαρμογές που είχα περάσει . Δηλαδή πρίν το φλασάρισμα της RC4 απενεργοποίησα -ξετικάρισα το userdata . Κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που είχα με την προηγούμενη ρομ . Ακόμη και την διάταξη των εικονιδίων στην αρχική οθόνη . Κατόπιν φλάσαρα και το TWRP για να μπορώ να κάνω restore

 

Καλησπέρα μπορεις να μου πεις από Που κατέβασες την

Simply rom

Link to comment
Share on other sites

Στο ρυθμίσεις--αποθηκευτικός χώρος είναι τσεκαρισμενος σαν προεπιλεγμένος δίσκος εγγραφής η κάρτα sd;
Link to comment
Share on other sites

Άραγε απο ΒΕΤΑ 10 σε RC 4. Με Dirty flash θα παίξει; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

απο την Β8 μεχρι την τελευταια, με "βρωμικο" φλασαρισμα τις περασα.

Κανενα θεμα μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, εχω εγκαταστησει την RC2 η οποια επιτρεπει μετακινηση προγραμματων στην sd card, ετσι λοιπον μετεφερα το sygic στην sd card για να μπορω να κατεβασω οσους χαρτες θελω. ολα καλα μεχρι την μετακινηση του προγραμματος, ομως οι χαρτες πηγαινουν στην εσωτερικη καρτα της συσκευης.

υπαρχει αλλος τροπος? κανω κατι λαθος? ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Το Sygic πάει τα δεδομένα του στην εσωτερική μνήμη, ότι και να κάνεις. Καλύτερα, γιατί η εσωτερική μνήμη είναι 4-5 φορές πιό γρήγορη από την SD. Μην βάζετε εφαρμογές στην SD, αν δεν έχετε πρώτα ψιλογεμίσει την εσωτερική μνήμη, κάνετε το τηλέφωνο να δουλεύει πιό αργά από ότι πρέπει. Αν τιγκάρετε την εσωτερική, ή έχετε κάνα παιχνίδι που το παίζετε μιά στο τόσο, στείλτε το στην SD, αλλιώς είναι λάθος επιλογή.

 

Άραγε απο ΒΕΤΑ 10 σε RC 4. Με Dirty flash θα παίξει; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Δουλεύουν κανονικά. Και εγώ στην RC4 με dirty flash πηγαίνω, από τις πρώτες Beta και δεν έχω κανένα θέμα. Εκπληκτική διαχείριση μπαταρίας μέχρι τώρα η RC4, θα βγάλει και 2η μέρα χωρίς να το φορτίσω, από μιάμιση που έβγαζε με RC2 και πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και εγώ την rc4. Δεν είναι Root? Πως το ενεργοποιώ;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και εγώ την rc4. Δεν είναι Root? Πως το ενεργοποιώ;

Πας ρυθμίσεις>επιλογές για προγραμματιστές>πρόσβαση root.

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτική διαχείριση μπαταρίας μέχρι τώρα η RC4, θα βγάλει και 2η μέρα χωρίς να το φορτίσω, από μιάμιση που έβγαζε με RC2 και πίσω...

Πες τέτοια, να χαιρόμαστε...! Γιατί εγώ πηγαίνοντας στην RC2 κατευθείαν από KK, είχα ξενερώσει τελείως με την κατανάλωση!

Τώρα έχω βάλει κι εγώ την RC4, αλλά είναι αρχή ακόμα και δεν έχω προλάβει να αποκτήσω εικόνα.

Πάντως μου φαίνεται ορατά πιο ομαλή - η RC2 μου έκανε ψιλο-κολλήματα που είχα θεωρήσει απαράδεκτα, μετά τα όσα είχαν γραφτεί γι' αυτήν (ίσως και να μην είχε 'κάτσει' κάτι καλά...)

 

Πας ρυθμίσεις>επιλογές για προγραμματιστές>πρόσβαση root.

Αυτό έφαγα αρκετή ώρα μέχρι να το βρω κι εγώ - μέχρι τώρα ήταν στα security settings, αν θυμάμαι καλά!

 

Αυτό που δεν έχω μπορέσει να βρω ακόμα είναι η επιλογή για διαχείριση των App Permissions (ήταν κι αυτή κάτω από τα security settings) - εκτός και αν την αφαίρεσαν... (!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεις να μου πεις από Που κατέβασες την

Simply rom

 

http://www.movilesdualsim.com/tema/simply-rom-por-antonioantuan-5-1-nat-v-20150917-000958.113929/

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δουλεύουν κανονικά. Και εγώ στην RC4 με dirty flash πηγαίνω, από τις πρώτες Beta και δεν έχω κανένα θέμα. Εκπληκτική διαχείριση μπαταρίας μέχρι τώρα η RC4, θα βγάλει και 2η μέρα χωρίς να το φορτίσω, από μιάμιση που έβγαζε με RC2 και πίσω...

 

Σωστός !! Και μία μέρα που έβγαζε η Extreme

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω μπορέσει να βρω ακόμα είναι η επιλογή για διαχείριση των App Permissions (ήταν κι αυτή κάτω από τα security settings) - εκτός και αν την αφαίρεσαν... (!)

Πάς ρυθμίσεις>Ασφάλεια>Εφαρμογές με πρόσβαση χρήσης (είναι τελευταίο κάτω κάτω).Άν κατάλαβα καλά αυτό ψάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ από χθές την RC4 από ΚΚ που είχα με flashtools.

Φοβερή ROM. Και η κατανάλωση της μπαταρίας φαίνεται πολύ περιορισμένη.

Το σήμα στο wifi είναι ανεβασμένο. Και ο ήχος επίσης.

 

Παρατήρησα κάτι όμως. Άν αφήσεις το τηλέφωνο με αναμένη την οθόνη και σβήσει από μόνο του τότε ανά κάποια δευτερόλεπτα αναβοσβήνει και δείχνει την ώρα.

Άν όμως το σβήσεις εσύ από το power button τότε δεν το κάνει αυτό. Περίεργο...

LeEco Le Max 2 Χ822 4/32

TREBLE - F2FS - TWRP 3.5.2_9-0 by C.B.G.

RROS-Q-8.6.7-20210315-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που έχω είναι ίδιες, να μην πω και λιγότερες από αυτές που είχα στο ΚΚ.

Και στο Galaxy SII που χρησιμοποιώ σαν δεύτερο και έχω βάλει 5.1.1 και έχω τις ίδιες εφαρμογές δεν μου το κάνει αυτό.

LeEco Le Max 2 Χ822 4/32

TREBLE - F2FS - TWRP 3.5.2_9-0 by C.B.G.

RROS-Q-8.6.7-20210315-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Με την rc4 τι παιζει με την καμερα;

Ειμαι ακομα με KitKat και δουλευει αψογα.....και η καμερα και το τηλεφωνο.

Αν ομως αξιζει τοτε παω για lollipop....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάς ρυθμίσεις>Ασφάλεια>Εφαρμογές με πρόσβαση χρήσης (είναι τελευταίο κάτω κάτω).Άν κατάλαβα καλά αυτό ψάχνεις;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Προς στιγμήν, όπως το είδα, νόμισα ότι πράγματι αυτό ήταν, αλλά τελικά (και απ' όσο έχω καταλάβει), η οθόνη αυτή παρέχει πρόσβαση στις εφαρμογές που συλλέγουν (για λογαριασμό των δημιουργών τους, προφανώς) στοιχεία χρήσεως από το τηλέφωνο.

Το "App Permissions" (δεν ξέρω πώς το έλεγε στα Ελληνικά - και δεν μπορώ να βρω πλέον την επιλογή για να γυρίσω σε Ελληνικά να το δω...) επέτρεπε (ή όχι) σε εφαρμογές να ξεκινούν κατά την εκκίνηση της συσκευής κλπ.

Μέχρι και την RC2 (αλλά και σε άλλες Lollipop που έχω δει - και στην ΚΚ, απ' ό,τι θυμάμαι) η επιλογή εμφανιζόταν λίγο πάνω από τη μέση του μενού επιλογών ασφαλείας. Τώρα δεν τη βρίσκω πουθενά - ούτε και κάτω από τα Developer Options (όπου μετακόμισαν το root -για κάποιο λόγο- στην RC4)...

 

Με την rc4 τι παιζει με την καμερα;

Ειμαι ακομα με KitKat και δουλευει αψογα.....και η καμερα και το τηλεφωνο.

Αν ομως αξιζει τοτε παω για lollipop....

Δεν είναι χειρότερη απ' ό,τι στην ΚΚ - ούτε και καλύτερη όμως.

Αν και πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει μόνο τη φωτογραφική. Δεν υπήρξα ποτέ μεγάλος... fan του βίντεο, οπότε δεν έχω παίξει αρκετά με τη βιντεοκάμερα, για να μπορώ να πω τι συμβαίνει εκεί...

 

Αυτό που μπορώ να πω πάντως είναι ότι και στο 4.4 να είχα μείνει, πάλι χαρούμενος θα ήμουν, ίσως και περισσότερο.

Η RC4 φαίνεται -επιτέλους- μια καλή υλοποίηση του Android 5.x, αλλά το όλο look and feel του Lollipop γενικότερα βρίσκω ότι δε μου αρέσει καθόλου. Και καθώς η KitKat ήταν πρακτικά απροβλημάτιστη... ... ...

Βεβαίως αυτά είναι γούστα - ξέρω ότι οι περισσότεροι δε θα συμφωνήσουν μαζί μου...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την RC4 την περνάμε με τον ίδιο τρόπο όπως την RC3???

Μεσω recovery???(Είμαι RC3)

Όχι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, την RC4 την έχουν δώσει για "ψήσιμο" μέσω SPFlashtool.

Κάνοντας βέβαια ένα "dirty flash" (όπως γράφαμε και σε προηγούμενες σελίδες), κρατάς όλα σου τα δεδομένα και εφαρμογές - οπότε μπορώ να πω ότι είναι εξίσου εύκολο και... ανώδυνο, όπως με το recovery.

Αν βέβαια έχεις κάνει το (επί πληρωμή) registration στην jiayu.de, θα μπορέσεις να κατεβάσεις την RC4 σαν ota update.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, την RC4 την έχουν δώσει για "ψήσιμο" μέσω SPFlashtool.

Κάνοντας βέβαια ένα "dirty flash" (όπως γράφαμε και σε προηγούμενες σελίδες), κρατάς όλα σου τα δεδομένα και εφαρμογές - οπότε μπορώ να πω ότι είναι εξίσου εύκολο και... ανώδυνο, όπως με το recovery.

Αν βέβαια έχεις κάνει το (επί πληρωμή) registration στην jiayu.de, θα μπορέσεις να κατεβάσεις την RC4 σαν ota update.

 

Αφου στο γερμανικό σιτε την έχουν και μς τις 2 μεθόδους!!

γι αυτό ρωτάω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...