Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τπτ απολύτως.. η ισπανική είναι μακράν πιο smooth από τη γερμανική...

η γερμανική έχει περισσότερα καλούδια...Εμένα με ενδιαφέρει να πάει όσο

πιο σφαίρα γίνετε και επειδή χρησιμοποιησα και τις 2 μέρα με τη νύχτα...

 

Και ποιος είπε ότι η γερμανικη ρομ δεν πάει σφαίρα . σε πληροφορώ ότι πάει σφαίρα όλα ανοίγουν με lightning speed. Από ήχο ηχείου μικρόφωνο κλήσεις 4g σήμα wifi παραμετροποιηση αυτονομία μπαταρίας 2 μερες και δεν έχω πρόβλημα το 15%.και μπορώ να μιλάω με τις ώρες.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

πλην του κολλήματος στον browser που χρησιμοποιώ chrome και δε μου χει συμβεί και δε το ξέρω έχεις απόλυτο δίκιο για τις κλήσεις ισχύει μετά από 4-5 λεπτά σε πετάει έξω και πρέπει να το φτιάξουν γιατί είναι σπαστικό και είναι σοβαρός λόγος να μη το εγκαταστήσουν πολλοί εγω δε παίρνω μεγαλες κλήσεις και δε με νιάζει. Ακόμα και ο ήχος είναι χάλια αλλά και στη γερμανική τα ίδια είναι, είναι θέμα του κινητού ξαναλέω καθαρά δεν υπάρχει σωτηρία εδώ. Αλλά τη smooth εμπειρία που σου προσφέρει αυτή η ρομ δε θα τη βρεις στη γερμανική και σε καμία άλλη ρομ οπότε μένω εδώ.

 

 

Πρίν απο λίγο καιρό χρησιμοποιούσα κι εγώ την Extreme και είχα την εντύπωση οτι ήταν η καλύτερη ρόμ για το τηλέφωνο.

Έδειχνε οτι ήταν η ρομ με τα λιγότερα προβλήματα. Πιθανόν να μη τα είχα καταλάβει ή να μη είχαν ακόμη παρουσιαστεί.

Δουλεύοντας την όμως παρατήρησα τα εξής :

Ο opera browser που χρησιμοποιώ κολλούσε πολλές φορές και χρειαζόταν επανεκκίνηση για να στρώσει .

Ο ήχος ήταν χάλια και πολλές φορές όταν κάποιος με καλούσε δεν ακουγόταν ήχος κλήσης .

Και το ποιό σοβαρό , μετά απο τρία με τέσσερα λεπτά ομιλίας έχανε το σήμα και στις δύο κάρτες . Και για να επανέλθει έπρεπε να περάσει περίπου ένα λεπτό . Φανταστείτε να έχετε μια σοβαρή συνομιλία , κάποιο επείγον περιστατικό ........ :angry: :angry: :angry: :angry:

Όλα αυτά τα προβλήματα δεν υπάρχουν στην RC 1 που χρησιμοποιώ τώρα . Όσο για το 15% της μπαταρίας έστρωσε με το battery callibration .

Η μοναδική εφαρμογή που μου χρειάζεται και δεν μπορεί να εγκατασταθεί στήν γερμανική είναι η Ezcast .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Κατεβασα 2 αρχεια...το JiayuS3-5.1Extreme1.3SP και το JiayuS3-5.1Extreme1.3S3AS3B που οπως εχετε καταλαβει αφορουν την exrteme rom .. πριν απο λιγο διαβασα ομως σε προηγουμενα post οτι δεν ειναι και η καλυτερη ρομ αφου εχει προβληματα σε ηχο και καποιους browser..οποτε τωρα κατεβαζω την JiayuS3-5.1.1_jiayu.de_RC1, αυτη ειναι καλη? Πως την περναω γιατι δεν καταφερα να βγαλω ακρη με οδηγους.. βασικα καιγομαι να την βαλω γιατι το κινητο εχει σοβαρα προβληματα..οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει..Τελος αναλογα με ποια ρομ θα κατεβασω παιζει ρολο το μοντελο του κινητου και το kernel κτλ??

 

Οδηγιες για flashαρισμα θα δεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 αλλα και εκει που βρηκες την ROM. Για το τελευταιο που ρωτας νομιζω οτι ολες πλεων οι ROM ειναι και για τις δυο εκδωσεις ιδιες.

 

 

Παμε στα δικα μου, καταφερα :oops: να το αχριστεψω :O.

Το PC δεν μου το βλεπει ως jiayu s3 αλλα ως αγνωστη σησκευη USB, και δεν μπορω να flashαρω ROM. Εν τω μεταξυ εκανα κι εγω κατι ********:X :X και οταν μπουταρει μου βγαζει οτι του λειπουν "google prosess gapps"," launcher3","com.android.provision":blink:

Υπαρχει τροπος να του περασω ROM μεσο zip απο recovery η καποια αλλη διαδηκασια να το επ'αναφερω?:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

παιδες εδω και καποια ωρα προσπαθω μετα απο λαλακια δικια μου...να ξαναπερασω lollipop 5.1 xtreme και δεν μπορω με τιποτα στο φλασαρισμα να προχωρησω μετα το 1%...ειτε χρησιμοποιωντας την επιλογη firmware update ειτε την download!!!!Επισης παρατηρησα οτι το κινητο δεν φορτιζεται..δηλ το βαζω στο ρευμα και δεν αναβει το κοκκινο λαμπακι (το κινητο κλειστο εννοειται...)

 

Μου βγαζει μνμ BROM ERROR:S_FT_DOWNLOAD_FAIL (4008)

Καποια ιδεα?SOS

Edited by nliossis
Link to comment
Share on other sites

παιδες εδω και καποια ωρα προσπαθω μετα απο λαλακια δικια μου...να ξαναπερασω lollipop 5.1 xtreme και δεν μπορω με τιποτα στο φλασαρισμα να προχωρησω μετα το 1%...ειτε χρησιμοποιωντας την επιλογη firmware update ειτε την download!!!!Επισης παρατηρησα οτι το κινητο δεν φορτιζεται..δηλ το βαζω στο ρευμα και δεν αναβει το κοκκινο λαμπακι (το κινητο κλειστο εννοειται...)

 

Καποια ιδεα?SOS

 

Κανε και μια δοκιμη με διαφορετικο καλωδιο - θυρα USB, μηπως δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Οδηγιες για flashαρισμα θα δεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 αλλα και εκει που βρηκες την ROM. Για το τελευταιο που ρωτας νομιζω οτι ολες πλεων οι ROM ειναι και για τις δυο εκδωσεις ιδιες.

 

 

Παμε στα δικα μου, καταφερα :oops: να το αχριστεψω :O.

Το PC δεν μου το βλεπει ως jiayu s3 αλλα ως αγνωστη σησκευη USB, και δεν μπορω να flashαρω ROM. Εν τω μεταξυ εκανα κι εγω κατι ********:X :X και οταν μπουταρει μου βγαζει οτι του λειπουν "google prosess gapps"," launcher3","com.android.provision":blink:

Υπαρχει τροπος να του περασω ROM μεσο zip απο recovery η καποια αλλη διαδηκασια να το επ'αναφερω?:help::help::help:

 

ετσι οπως το βλεπω μονο με flash tools και περασμα οπιοα ρομ θελεις γερμανικη ή ισπανικη

διαλεγε format+download και εισαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το βλεπω μονο με flash tools και περασμα οπιοα ρομ θελεις γερμανικη ή ισπανικη

διαλεγε format+download και εισαι ΟΚ

 

Δεν μπορω με flash tool, δεν το αναγνωριζει.

Οι οδηγοι ειναι περασμενοι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις το flashtool, βάζεις την ROM, διαλέγεις Firmware upgrade, πατάς το download, κρατάς πατημένο το Vol- και κουμπώνεις το καλώδιο στο τηλέφωνο. Force update λέγεται η διαδικασία και είναι για τέτοιοες περιπτώσεις, που έχει σακατευτεί το λογισμικό.

 

Αν δεν πιάσει το Vol-, δοκίμασε το Vol+, δεν είμαι σίγουρος ποιό από τα δύο είναι...

Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/2015/08/14/jiayu-alive-sets-countdown-launch-ota-update-app-teases-cm12-devices/

 

Ετοιμαστείτε για cyanogenmod 12.1.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω με flash tool, δεν το αναγνωριζει.

Οι οδηγοι ειναι περασμενοι κανονικα.

 

Στήλε μου pm κατέβασε το TeamViewer και τα άλλα άστα επάνω μου. Αν θες φυσικά.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις το flashtool, βάζεις την ROM, διαλέγεις Firmware upgrade, πατάς το download, κρατάς πατημένο το Vol- και κουμπώνεις το καλώδιο στο τηλέφωνο. Force update λέγεται η διαδικασία και είναι για τέτοιοες περιπτώσεις, που έχει σακατευτεί το λογισμικό.

 

Αν δεν πιάσει το Vol-, δοκίμασε το Vol+, δεν είμαι σίγουρος ποιό από τα δύο είναι...

 

Με Vol- με βγαζει σε ενα μενου με κινεζικα, με Vol+ με παει στο μενου recovery mod

fastboot mod

normal mod

Link to comment
Share on other sites

πλην του κολλήματος στον browser που χρησιμοποιώ chrome και δε μου χει συμβεί και δε το ξέρω έχεις απόλυτο δίκιο για τις κλήσεις ισχύει μετά από 4-5 λεπτά σε πετάει έξω και πρέπει να το φτιάξουν γιατί είναι σπαστικό και είναι σοβαρός λόγος να μη το εγκαταστήσουν πολλοί εγω δε παίρνω μεγαλες κλήσεις και δε με νιάζει. Ακόμα και ο ήχος είναι χάλια αλλά και στη γερμανική τα ίδια είναι, είναι θέμα του κινητού ξαναλέω καθαρά δεν υπάρχει σωτηρία εδώ. Αλλά τη smooth εμπειρία που σου προσφέρει αυτή η ρομ δε θα τη βρεις στη γερμανική και σε καμία άλλη ρομ οπότε μένω εδώ.

 

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοείς όταν λες smooth εμπειρία .... Όσο για τις μεγάλες κλήσεις , μη το λές .... δεν ξέρεις πότε θα σου συμβεί .....

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μπορω να βρω τα προηγουμενα για τον αιθητηρα εγγυτητας μπορει καποιος να μου λυσει το προβλημα;δεν σβηνει η οθονη οταν μιλαω.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/2015/08/14/jiayu-alive-sets-countdown-launch-ota-update-app-teases-cm12-devices/

 

Ετοιμαστείτε για cyanogenmod 12.1.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στήλε μου pm κατέβασε το TeamViewer και τα άλλα άστα επάνω μου. Αν θες φυσικά.

Λιγο παλιο το αρθρο ... λεει 14 αυγουστου

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοείς όταν λες smooth εμπειρία .... Όσο για τις μεγάλες κλήσεις , μη το λές .... δεν ξέρεις πότε θα σου συμβεί .....

 

Με τη γερμανική με τις ίδιες εφαρμογές η γερμανική τρώει περισσότερη μνήμη από την ισπανική τουλάχιστο 200mb και στα 2gb που έχω εγώ είναι κάτι...γιατί ανοίγω πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα ον... επομένως όταν έχεις περισσότερη μνήμη τρέχουν και όλα σφαίρα άρα smooth χωρίς κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα, συνδεοντας το κινητο στον υπολογιστη απλα φορτιζει χωρις να ανιχνευεται ωστε να αποθηκευσω στοιχεια. εχω την extreme 1.3.

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα, συνδεοντας το κινητο στον υπολογιστη απλα φορτιζει χωρις να ανιχνευεται ωστε να αποθηκευσω στοιχεια. εχω την extreme 1.3.

τι μπορει να φταιει?

Έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή "συσκευή πολυμέσων" ;;

Link to comment
Share on other sites

Με Vol- με βγαζει σε ενα μενου με κινεζικα, με Vol+ με παει στο μενου recovery mod

fastboot mod

normal mod

 

Με κλειστό το κινητό κουμπώνεις το καλώδιο, δεν πατάς το Power για να ανοίξει σε recovery...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή "συσκευή πολυμέσων" ;;

 

ναι, απλα οπως καταλαβα, καθε φορα που το συνδεεις πρεπει να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ένα battery calibration, μήπως βοηθήσει..

 

Έχω την ΒΕΤΑ 10 και έχω το θέμα με το 15%... έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ΒΕΤΑ 10 και έχω το θέμα με το 15%... έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα συγκεκριμένο?

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά σε αυτό που είχα γράψει λίγο παλιότερα εδώ.

Όπως έγραφα και τότε, η διαδικασία εκείνη ήταν λίγο απ' όλα (πχ η 'κλασική' συνταγή λέει ότι "calibration" κάνεις μόνο μετά την πλήρη φόρτιση - ή αυτό που γράφω να βγάλεις για λίγο την μπαταρία από τη συσκευή),

είναι όμως το πλήρες και πιο... επιθετικό "πακέτο" - κάνοντας αυτά, έχω συνεφέρει πλήρως συσκευή που αφού έμεινε σε συρτάρι για 1-2 χρόνια, πέρασε από φλασάρισμα / firmware upgrade και βρέθηκε με την μπαταρία να πέφτει από το 100% στο 0 σε... 15 λεπτά.

Μετά από 2 κύκλους από τα παραπάνω, η μπαταρία είχε ανακτήσει πλήρως τη γραμμικότητά της (και έβγαζε και τη μέρα).

Πιστεύω θα βοηθήσει και με το 15% (το έχει ήδη κάνει παλιότερα και στο δικό μου S3, αλλά τότε φορούσε κάποια από τις πρώτες ΚΚ..)

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μπορω να βρω τα προηγουμενα για τον αιθητηρα εγγυτητας μπορει καποιος να μου λυσει το προβλημα;δεν σβηνει η οθονη οταν μιλαω.ευχαριστω.

δες μήπως φταέει το tempered glass που έχεις...εάν έχεις το μαμίσιο τότε καλύπτει τον proximity sensor και έχεις πρόβλημα με την οθόνη κατά τις κλήσεις...η αγοράζεις άλλο tempered glass ή το αφαιρείς εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

δες μήπως φταέει το tempered glass που έχεις...εάν έχεις το μαμίσιο τότε καλύπτει τον proximity sensor και έχεις πρόβλημα με την οθόνη κατά τις κλήσεις...η αγοράζεις άλλο tempered glass ή το αφαιρείς εντελώς.
Επειδή το έχετε γράψει πολλοί αυτό, και εγώ το μαμήσιο έχω εγκαταστήσει και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει σε ποιον κατάλογο αποθηκεύει τα στιγμιότυπα οθόνης;
Pictures/Screenshots

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...