Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τα λιγα που γνωριζω τα android δεν κολλανε ιους και γι'αυτο δεν εχω κατεβασμενο καποιο antivirus.. τι μπορει να παιζει;;

Δυστυχώς, τα android κολλάνε ιούς, γι' αυτό και θα σε συμβούλευα να βάλεις ένα antivirus.

Όπως θα έχεις δει, έχει πάμπολλα να διαλέξεις. Εγώ π.χ. χρησιμοποιώ το Dr. Web Antivirus Light (και όχι την πλήρη έκδοση, που είναι επί πληρωμή, βαρύτερη και επί της ουσίας δεν έχει τίποτα ιδιαίτερα χρήσιμο να προσφέρει), που είναι δωρεάν, πανάλαφρο (τρέχει και σε τελείως αδύναμες συσκευές χωρίς καμία ορατή επιβάρυνση) και πιάνει και ιούς/malware!

Τέτοιο φαίνεται να είναι και αυτό που έχει... κατσικωθεί στη συσκευή σου, και κρίνοντας από τα όσα περιγράφεις, φαίνεται να πηγαίνει και να κάνει disable και την επιλογή για "unknown sources" για να προστατεύσει τον εαυτό του...

Sorry που το παρεληψα ... Kitkat εχω S3SW 20150314 141844...το recent apps το εμφανιζε σαν εφαρμογη και το εκανες διαγραφη.. Ενω με αυτο το προβλημα δεν στο εμφανιζει σαν εφαρμογη για να το διαγραψεις.

Βάλε κανένα από τα "System App Remover", "System App Uninstaller" κλπ, ή και καμία από τις διάφορες άλλες εφαρμογές με ανάλογες δυνατότητες, όπως το πολύ καλό Titanium Backup, και λογικά θα μπορέσεις να το απεγκαταστήσεις.

 

Αν πάντως τελικά αποφασίσεις να βάλεις κάποιο antivirus, θα έχει ενδιαφέρον (αφού κατεβάσει τα virus definitions του) να το αφήσεις να κάνει ένα full scan στη συσκευή, να δεις αν

α) θα βρει το malware

β) θα μπορέσει να το... ξεμπαζώσει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα android κολλάνε ιούς, γι' αυτό και θα σε συμβούλευα να βάλεις ένα antivirus.

Όπως θα έχεις δει, έχει πάμπολλα να διαλέξεις. Εγώ π.χ. χρησιμοποιώ το Dr. Web Antivirus Light (και όχι την πλήρη έκδοση, που είναι επί πληρωμή, βαρύτερη και επί της ουσίας δεν έχει τίποτα ιδιαίτερα χρήσιμο να προσφέρει), που είναι δωρεάν, πανάλαφρο (τρέχει και σε τελείως αδύναμες συσκευές χωρίς καμία ορατή επιβάρυνση) και πιάνει και ιούς/malware!

Τέτοιο φαίνεται να είναι και αυτό που έχει... κατσικωθεί στη συσκευή σου, και κρίνοντας από τα όσα περιγράφεις, φαίνεται να πηγαίνει και να κάνει disable και την επιλογή για "unknown sources" για να προστατεύσει τον εαυτό του...

 

Βάλε κανένα από τα "System App Remover", "System App Uninstaller" κλπ, ή και καμία από τις διάφορες άλλες εφαρμογές με ανάλογες δυνατότητες, όπως το πολύ καλό Titanium Backup, και λογικά θα μπορέσεις να το απεγκαταστήσεις.

 

Αν πάντως τελικά αποφασίσεις να βάλεις κάποιο antivirus, θα έχει ενδιαφέρον (αφού κατεβάσει τα virus definitions του) να το αφήσεις να κάνει ένα full scan στη συσκευή, να δεις αν

α) θα βρει το malware

β) θα μπορέσει να το... ξεμπαζώσει!

 

Κατεβασα το dr web εκανα το μεγαλο scan και βρηκε ενα αρχειο.. Το εκανα διαγραφη εκανα επανεκκινηση ξανα scan και παλι το βρηκε.. Ακολουθει φωτογραφια με το αρχειο ...

 

Μπηκα το βρηκα απο αρχεια τα διαγραφω κανω επανεκκινηση και ξανα εμφανιζεται..

Edited by prazi
Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλη κάμερα . Έχω βάλει την open camera και έχει μεγάλη διαφορά πρός το καλύτερο .

Δοκίμασα και την open camera μπορει να λεει οτι βγάζει στα 13 Μ αλλά πάλι οι φωτο δεν είναι

πλήρης δηλαδή στο κινητό έχουν κενό αριστερά-δεξιά και στο pc είναι έιναι πιο στενες απο πριν

που έβγαζα με την 4.4.Για να βγάλει το ίδιο πρέπει να την βάλω στα 9.5 Μ

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το dr web εκανα το μεγαλο scan και βρηκε ενα αρχειο.. Το εκανα διαγραφη εκανα επανεκκινηση ξανα scan και παλι το βρηκε.. Ακολουθει φωτογραφια με το αρχειο ...

 

Μπηκα το βρηκα απο αρχεια τα διαγραφω κανω επανεκκινηση και ξανα εμφανιζεται..

 

Δοκιμασα πολλα antivirus.. Μονο το dr web και το avira το βρισκουν κανουν delete αλλα μετα απο επανεκκινηση ξαναεμφανιζετε το αρχειο.. Ειναι μεσα σε εναν φακελο .kpsh και λεγεται kpshplatform.jar... Τι αλλο μπορω να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα πολλα antivirus.. Μονο το dr web και το avira το βρισκουν κανουν delete αλλα μετα απο επανεκκινηση ξαναεμφανιζετε το αρχειο.. Ειναι μεσα σε εναν φακελο .kpsh και λεγεται kpshplatform.jar... Τι αλλο μπορω να κανω;;

Γενικά φαίνεται να υπάρχει μεγάλη συζήτηση στα fora για 'ύποπτες' εφαρμογές, που είτε είναι ήδη στη ROM από κάποια αβλεψία (?) της Jiayu, είτε ίσως κάνουν hijack εφαρμογές του συστήματος (ή απλώς μιμούνται τα ονόματά τους) για τους σκοπούς τους.

Δες π.χ. το post #3943 στο θέμα του S3 στο xda-developers.

 

Μπορείς, ίσως, να δοκιμάσεις να βρεις και να 'φας' τα αρχεία που προτείνει εκεί.

 

Ή, σαν κάτι πιο άμεσο (και ίσως λιγότερο... ριψοκίνδυνο), να δοκιμάσεις αυτό που γράφει ο tolisfz6 παραπάνω:

Βάζεις έναν άλλο launcher, π.χ. τον Nova (που είναι ο αγαπημένος του περισσότερου κόσμου - εγώ έχω συμπάθεια στον Holo Launcher HD :-) για να είσαι ασφαλής, και στη συνέχεια "παγώνεις" (με κανένα Titanium Backup) το "trebuchet".

Αν αυτό που εμφανίζεται σαν "trebuchet" είναι όντως launcher, τουλάχιστον δε θα μείνεις χωρίς launcher (το τηλέφωνο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αλλιώς!). Φτιάχνεις σύμφωνα με τα γούστα σου τον νέο launcher που έβαλες και ησυχάζεις.

Αν μάλιστα παρά το freeze του trebuchet συνεχίζεις να βλέπεις τον 'μαμά΄ launcher κανονικά, θα σημαίνει ότι το "trebuchet" που έβλεπες ήταν malware μεταμφιεσμένο (οπότε το σβήνεις/απεγκαθιστάς και τελείως!)

 

Στην KitKat που έχω, πάντως, όπως και στις προηγούμενες που είχαν περάσει από το τηλέφωνο, δεν υπάρχει "trebuchet" - ή οποιοδήποτε αρχείο που να το έχει έστω σαν μέρος του ονόματός του.

Ο 'μαμά' launcher είναι το Launcher3.apk, που βρίσκεται κάτω από το path /system/priv-app και εμφανίζεται ως "JIAYU" στη λίστα εφαρμογών.

Με εξαίρεση την πιθανότητα ο trebuchet να είναι μέρος του "New UI" που είχε βγάλει κάποια στιγμή η Jiayu σαν ξεχωριστό download/update (με το οποίο δεν ασχολήθηκα καν), αν έβλεπα κάτι με αυτό το όνομα να εμφανίζεται ξαφνικά στο τηλέφωνο, θα το αντιμετώπιζα απευθείας σαν malware...

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε με ποιο τροπο μπορουμε να κλωνοποιησουμε και να μεταφερουμε δεδομενα/εφαρμογες κτλ τκλ απο το g2f στο S3?

Το ενα εχει 4,2 και θελω να τα μεταφερω στο Σ3 που ειναι 4.4

Θα εχω θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε με ποιο τροπο μπορουμε να κλωνοποιησουμε και να μεταφερουμε δεδομενα/εφαρμογες κτλ τκλ απο το g2f στο S3?

Το ενα εχει 4,2 και θελω να τα μεταφερω στο Σ3 που ειναι 4.4

Θα εχω θεμα;

Θα έχεις.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (και αυτό έχει τα ρίσκα του...) είναι να εγκαταστήσεις το Titanium Backup (ή άλλη όμοια εφαρμογή) και στα δύο, και για αρχή να πάρεις backup τις επαφές, τους διάφορους λογαριασμούς (accounts - google, e-mail κλπ), μηνύματα, συνδεδεμένες συσκευές bluetooth, wifi access points κλπ.

Αυτά -ελπίζω ότι- μπορείς να τα μεταφέρεις και να τα κάνεις restore όπως είναι στο S3.

 

Για τις διάφορες εφαρμογές, τις παίρνεις backup στο G2F και μεταφέρεις τα backup (μαζί με τα παραπάνω, λογαριασμούς, μηνύματα κλπ) στο S3.

Εγκαθιστάς τις εφαρμογές σου απ' την αρχή, είτε από το Play Store, είτε από τυχόν αρχεία apk που μπορεί να έχεις (αγνοώντας πλήρως, για την ώρα, τα backups που μετέφερες)

και στη συνέχεια πας στο Titanium και (εδώ υπάρχει ένα πιθανό ρίσκο)

κάνεις restore μόνο τα δεδομένα της κάθε εφαρμογής.

Αν δουλέψει σωστά, θα έχεις τουλάχιστον τις ίδιες ρυθμίσεις και δεδομένα που είχες στις εφαρμογές σου στο προηγούμενο τηλέφωνο.

 

Πλήρες restore ολόκληρων των εφαρμογών από διαφορετικές συσκευές και διαφορετικό λειτουργικό μην επιχειρήσεις καν - η αποτυχία είναι σχεδόν σίγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φαίνεται να υπάρχει μεγάλη συζήτηση στα fora για 'ύποπτες' εφαρμογές, που είτε είναι ήδη στη ROM από κάποια αβλεψία (?) της Jiayu, είτε ίσως κάνουν hijack εφαρμογές του συστήματος (ή απλώς μιμούνται τα ονόματά τους) για τους σκοπούς τους.

Δες π.χ. το post #3943 στο θέμα του S3 στο xda-developers.

 

Μπορείς, ίσως, να δοκιμάσεις να βρεις και να 'φας' τα αρχεία που προτείνει εκεί.

 

Ή, σαν κάτι πιο άμεσο (και ίσως λιγότερο... ριψοκίνδυνο), να δοκιμάσεις αυτό που γράφει ο tolisfz6 παραπάνω:

Βάζεις έναν άλλο launcher, π.χ. τον Nova (που είναι ο αγαπημένος του περισσότερου κόσμου - εγώ έχω συμπάθεια στον Holo Launcher HD :-) για να είσαι ασφαλής, και στη συνέχεια "παγώνεις" (με κανένα Titanium Backup) το "trebuchet".

Αν αυτό που εμφανίζεται σαν "trebuchet" είναι όντως launcher, τουλάχιστον δε θα μείνεις χωρίς launcher (το τηλέφωνο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αλλιώς!). Φτιάχνεις σύμφωνα με τα γούστα σου τον νέο launcher που έβαλες και ησυχάζεις.

Αν μάλιστα παρά το freeze του trebuchet συνεχίζεις να βλέπεις τον 'μαμά΄ launcher κανονικά, θα σημαίνει ότι το "trebuchet" που έβλεπες ήταν malware μεταμφιεσμένο (οπότε το σβήνεις/απεγκαθιστάς και τελείως!)

 

Στην KitKat που έχω, πάντως, όπως και στις προηγούμενες που είχαν περάσει από το τηλέφωνο, δεν υπάρχει "trebuchet" - ή οποιοδήποτε αρχείο που να το έχει έστω σαν μέρος του ονόματός του.

Ο 'μαμά' launcher είναι το Launcher3.apk, που βρίσκεται κάτω από το path /system/priv-app και εμφανίζεται ως "JIAYU" στη λίστα εφαρμογών.

Με εξαίρεση την πιθανότητα ο trebuchet να είναι μέρος του "New UI" που είχε βγάλει κάποια στιγμή η Jiayu σαν ξεχωριστό download/update (με το οποίο δεν ασχολήθηκα καν), αν έβλεπα κάτι με αυτό το όνομα να εμφανίζεται ξαφνικά στο τηλέφωνο, θα το αντιμετώπιζα απευθείας σαν malware...

 

εχω ανοιχτο το superuser και κλειστες τις αγνωστες πηγες.. συνεχεια μου ανοιγε απο μονο του τις αγνωστες πηγες..ρωτησα τον ξαδερφο μου και στο δικο του το ιδιο συμβαινει.. στο scan που εκανα απο διαφορα antivirus μου βρισκει ενα αρχειο kpshplatform.jar .. το ιδιο εχει και αυτος.. δεν ηξερα τι ειναι και το εκανα delete απο το antivirus.. ξανα εμφανιστικε.. μπαινω στα αρχεια απο το file manager διαγραφη ξανα τα ιδια επιστρεφει.. σε σας οταν κλεινετε τισ αγνωστες πηγες ανοιγουν μονες τους? εαν βαλω καποιον launcher θα διορθωθει ???

Link to comment
Share on other sites

@prazi

 

απο που αγορασες το τηλεφωνο;

 

 

 

 

vickmall αδερφε

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@prazi

 

απο που αγορασες το τηλεφωνο;

 

 

 

 

Ευχαριστω,

Θα δοκιμασω οπως λες

 

vickmall αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φαίνεται να υπάρχει μεγάλη συζήτηση στα fora για 'ύποπτες' εφαρμογές, που είτε είναι ήδη στη ROM από κάποια αβλεψία (?) της Jiayu, είτε ίσως κάνουν hijack εφαρμογές του συστήματος (ή απλώς μιμούνται τα ονόματά τους) για τους σκοπούς τους.

Δες π.χ. το post #3943 στο θέμα του S3 στο xda-developers.

 

Μπορείς, ίσως, να δοκιμάσεις να βρεις και να 'φας' τα αρχεία που προτείνει εκεί.

 

Ή, σαν κάτι πιο άμεσο (και ίσως λιγότερο... ριψοκίνδυνο), να δοκιμάσεις αυτό που γράφει ο tolisfz6 παραπάνω:

Βάζεις έναν άλλο launcher, π.χ. τον Nova (που είναι ο αγαπημένος του περισσότερου κόσμου - εγώ έχω συμπάθεια στον Holo Launcher HD :-) για να είσαι ασφαλής, και στη συνέχεια "παγώνεις" (με κανένα Titanium Backup) το "trebuchet".

Αν αυτό που εμφανίζεται σαν "trebuchet" είναι όντως launcher, τουλάχιστον δε θα μείνεις χωρίς launcher (το τηλέφωνο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αλλιώς!). Φτιάχνεις σύμφωνα με τα γούστα σου τον νέο launcher που έβαλες και ησυχάζεις.

Αν μάλιστα παρά το freeze του trebuchet συνεχίζεις να βλέπεις τον 'μαμά΄ launcher κανονικά, θα σημαίνει ότι το "trebuchet" που έβλεπες ήταν malware μεταμφιεσμένο (οπότε το σβήνεις/απεγκαθιστάς και τελείως!)

 

Στην KitKat που έχω, πάντως, όπως και στις προηγούμενες που είχαν περάσει από το τηλέφωνο, δεν υπάρχει "trebuchet" - ή οποιοδήποτε αρχείο που να το έχει έστω σαν μέρος του ονόματός του.

Ο 'μαμά' launcher είναι το Launcher3.apk, που βρίσκεται κάτω από το path /system/priv-app και εμφανίζεται ως "JIAYU" στη λίστα εφαρμογών.

Με εξαίρεση την πιθανότητα ο trebuchet να είναι μέρος του "New UI" που είχε βγάλει κάποια στιγμή η Jiayu σαν ξεχωριστό download/update (με το οποίο δεν ασχολήθηκα καν), αν έβλεπα κάτι με αυτό το όνομα να εμφανίζεται ξαφνικά στο τηλέφωνο, θα το αντιμετώπιζα απευθείας σαν malware...

 

λοιπον κατεβασα το Holo Launcher HD εκανα με το titanium backup αναγκαστικο κλεισιμο εφαρμογης στο trebuchet (στην διακοπη που παταω μου γραφει "λυπουμαστε οι εφαρμογες μπορουν να διακοπουν/ξεκινησουν μονο στην εκδοση donate") εχω ανοιχτο το superuser και κλειστο το αγνωστες πηγες και κανω επανεκκινηση.. οταν ανοιγει το κινητο το trebuchet ειναι παλι ανοιχτο οπως και οι αγνωστες πηγες...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατεβασα το Holo Launcher HD εκανα με το titanium backup αναγκαστικο κλεισιμο εφαρμογης στο trebuchet (στην διακοπη που παταω μου γραφει "λυπουμαστε οι εφαρμογες μπορουν να διακοπουν/ξεκινησουν μονο στην εκδοση donate") εχω ανοιχτο το superuser και κλειστο το αγνωστες πηγες και κανω επανεκκινηση.. οταν ανοιγει το κινητο το trebuchet ειναι παλι ανοιχτο οπως και οι αγνωστες πηγες...

Τώρα που έχεις το Holo Launcher HD (σαν εναλλακτική, για την περίπτωση που το trebuchet είναι όντως ο launcher της 'μαμάς'), κάνε freeze το trebuchet από το Titanium Backup (δες και τα PM σου).

 

Με το trebuchet να έχει φύγει από τη μέση, δες αν οι ανεπιθύμητες... δραστηριότητες έχουν σταματήσει.

Όπως έγραφα δε και στο προηγούμενο post, αν μεν το trebuchet ήταν όντως ο launcher, θα έχεις μείνει με τον Holo.

Αν όχι, και εξακολουθείς να βλέπεις τον κανονικό launcher του τηλεφώνου, τότε αυτό που πάγωσες ήταν απλώς malware (και μπορείς και να το απεγκαταστήσεις / διαγράψεις τελείως, π.χ. μέσα από το Titanium)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα η ROM που παρουσίασαν ως official 5.1 είναι στην πραγματικότητα η TF Xtreme που παρουσίασαν πριν λίγες μέρες...;

 

Περιμένουμε λίγο να τη βάλει κανένας... γενναίος, να μας πει! :p

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το dr web εκανα το μεγαλο scan και βρηκε ενα αρχειο.. Το εκανα διαγραφη εκανα επανεκκινηση ξανα scan και παλι το βρηκε.. Ακολουθει φωτογραφια με το αρχειο ...

 

Μπηκα το βρηκα απο αρχεια τα διαγραφω κανω επανεκκινηση και ξανα εμφανιζεται..

Εγώ έχω βάλει τον Nova Launcher εξ αρχής .

 

Έκανα από το link2sd freeze το trebuchet (το οποίο στην διαδρομή που λέει παραπέμπει στο αρχείο Launcher3.) .

 

Έσβησα αυτό το φάκελο που λες και μετά από επανεκκίνηση δεν εμφανίστηκε ξανά .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τον Nova Launcher εξ αρχής .

 

Έκανα από το link2sd freeze το trebuchet (το οποίο στην διαδρομή που λέει παραπέμπει στο αρχείο Launcher3.) .

 

Έσβησα αυτό το φάκελο που λες και μετά από επανεκκίνηση δεν εμφανίστηκε ξανά .

 

και εγω εκανα ολες τις κινησεισ που αναφερεις εκτος απο το να διαγραψω το kpsh.. το θεμα ειναι οτι και το trebuchet απενεργοποιηθηκε εκανα επανεκκινηση ενω ειχα απενεργοποιησει τις αγνωστες πηγες και οταν ανοιξε το κινητο οι αγνωστες πηγες ηταν ενεργοποιημενες... προσπαθω να βρω τι ειναι αυτο που τισ ενεργοποιει αλλα .........................

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω απο εκει το παρηγκειλα φιλε μου. Πολυ πιθανον να το εχω και εγω. !!:(:(

 

αδερφε μην στεναχωριεσαι .. το κινητο τα σπαει.. αυτο ειναι ενα μικροπροβλημα της ρομ απ'οτι καταλαβα και γω το οποιο διορθωνεται .. εκτος αν ειναι καποιο ειδους ιου.και για μενα που τωρα τα ψαχνω μου φαινεται βουνο...να ναι καλα τα παιδια που εχουν ορεξη να μας βοηθανε !!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω εκανα ολες τις κινησεισ που αναφερεις εκτος απο το να διαγραψω το kpsh.. το θεμα ειναι οτι και το trebuchet απενεργοποιηθηκε εκανα επανεκκινηση ενω ειχα απενεργοποιησει τις αγνωστες πηγες και οταν ανοιξε το κινητο οι αγνωστες πηγες ηταν ενεργοποιημενες... προσπαθω να βρω τι ειναι αυτο που τισ ενεργοποιει αλλα .........................

Σβήσε τον φάκελο kpsh , κλείσε τις άγνωστες πηγές και κάνε επανεκινηση.

 

Δοκιμασα εγω και δεν άνοιξαν μόνες τους .

Link to comment
Share on other sites

αδερφε μην στεναχωριεσαι .. το κινητο τα σπαει.. αυτο ειναι ενα μικροπροβλημα της ρομ απ'οτι καταλαβα και γω το οποιο διορθωνεται .. εκτος αν ειναι καποιο ειδους ιου.και για μενα που τωρα τα ψαχνω μου φαινεται βουνο...να ναι καλα τα παιδια που εχουν ορεξη να μας βοηθανε !!!!

Λογικα είναι κάποιο spamware που κατεβάζει διαφημίσεις, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν δεν ήταν ήδη στη ρομ, ίσως εγκαταστάθηκε από κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιήθηκε για ρουτ, όπως vroot, είναι σύνηθες αυτό. Προσπάθησε να το σβήσεις ή να το παγωσεις όπως σου είπαν τα παιδιά. Επίσης, για να έχεις τον απόλυτο έλεγχο του τι συμβαίνει στο κινητό σου, εγκατέστησε το xposed framework και βάλε το xprivacy. Με αυτό θα έχεις το απόλυτο έλεγχο του τι κάνει κάθε εφαρμογή που έχεις εγκατεστημένη και θα ορίζεις εσύ τι επιτρέπεις σε κάθε εφαρμογή να κάνει, πχ πρόσβαση σε internet κλπ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Λογικα είναι κάποιο spamware που κατεβάζει διαφημίσεις, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν δεν ήταν ήδη στη ρομ, ίσως εγκαταστάθηκε από κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιήθηκε για ρουτ, όπως vroot, είναι σύνηθες αυτό. Προσπάθησε να το σβήσεις ή να το παγωσεις όπως σου είπαν τα παιδιά. Επίσης, για να έχεις τον απόλυτο έλεγχο του τι συμβαίνει στο κινητό σου, εγκατέστησε το xposed framework και βάλε το xprivacy. Με αυτό θα έχεις το απόλυτο έλεγχο του τι κάνει κάθε εφαρμογή που έχεις εγκατεστημένη και θα ορίζεις εσύ τι επιτρέπεις σε κάθε εφαρμογή να κάνει, πχ πρόσβαση σε internet κλπ.

 

 

xposed + μαμα ρομ = brick

Και μετά θες flashtools και πέρασμα ξανά την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

αν την κρατησεις πατημενη και την συρεις; προς καταργηση;;

 

...οχι δυστυχώς δεν γίνετε!!:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω το εξής θέμα. Δεν δουλεύει με τίποτε το τηλέφωνο σε 3G mode. Μωρέ τι flash μέσω SP Flash Tools, τι restore μέσω TWRP αρνείται πεισματικά να μπει σε δίκτυο 3G.

 

Θα με ρωτήσετε καλά και τι έγινε;

 

Από τότε που το πήρα το έχω σε 4G όλη την ώρα. Το internet δουλεύει μια χαρά. Όταν πήγαινα να κάνω κλήσεις (ή να δεχτώ), αυτόματα το τηλέφωνο περνούσε σε 3G για να μιλήσω. Αυτό το κάνει από τότε που το έχω πάρει, δεν ξέρω αν είναι bug ή αν το κάνει και σε εσάς. Απλά σήμερα όταν πάει κάποιος να με πάρει του βγάζει ότι είμαι εκτός δικτύου και δεν μπορώ φυσικά να δεχτώ κλήσεις. Αυτό γιατί δε περνάει από 4G σε 3G με αποτέλεσμα να πηγαίνει στα σκουπίδια η κλήση. Αν το βάλω χειροκίνητα σε 2G, όλα μια χαρά, αλλά το internet όπως είναι φυσικό σέρνεται. Είμαι στη Vodafone, αν αυτό έχει κάποια σημασία.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει ρε παίδες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...