Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη ενδιαφερομαι για το advance to s3.

Μηπως ξερετε να μου πείτε αν εχουν αναφερθει τιποτα προβληματα οσο κυκλοφορει το κινητο;;

πειτε μου αν αξιζει παρακαλω γτ θελω να το παραγγειλω απο vickmall.

αλλιως να παω σε Lg g2 απο εδω!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποιος κατι?

με εβγαλε μηνυμα για ενημερωση συστηματος....

παω να την κανω και μου βγάζει το εξης μηνυμα:

 

your system was damaged , wireless update is disabled!

 

τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα κι εγω το advanced. δυστυχως χωρις gapps αλλα τα εβαλα μονος. και 5 λεπτα ομως περιπου μου βγαζεις οτι το google market δε λειτουργει ενω ομως ειναι οκ. ξερει κανεις γιατι το βγαζει?
Link to comment
Share on other sites

χμμμ μαζί με την εμφάνιση της MIUI,

βλέπω εμφανίστηκε και νέα αναβάθμιση για το S3S (advanced): 20150324-194940.

 

πάω να την κατεβάσω και αργότερα, να την "φορέσω".

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη ενδιαφερομαι για το advance to s3.

Μηπως ξερετε να μου πείτε αν εχουν αναφερθει τιποτα προβληματα οσο κυκλοφορει το κινητο;;

πειτε μου αν αξιζει παρακαλω γτ θελω να το παραγγειλω απο vickmall.

αλλιως να παω σε Lg g2 απο εδω!

αφιέρωσε 10 λεπτά και διάβασε γενικά τα μηνύματα μας, από 5 εως 7 σελίδες πίσω, που άρχισαν να παραλαμβάνουν αρκετοί από εμάς και θα μπορέσεις να κρίνεις μόνος σου.

 

μπορει να μου εξηγησει καποιος κατι?

με εβγαλε μηνυμα για ενημερωση συστηματος....παω να την κανω και μου βγάζει το εξης μηνυμα:your system was damaged , wireless update is disabled! τι σημαινει αυτο?

Η ROM που φοράνε τα κινητά μας, δεν είναι "μαμίσια" και έτσι το σύστημα απενεργοποιεί το αυτόματο update.

 

Μολις παρελαβα κι εγω το advanced. δυστυχως χωρις gapps αλλα τα εβαλα μονος. και 5 λεπτα ομως περιπου μου βγαζεις οτι το google market δε λειτουργει ενω ομως ειναι οκ. ξερει κανεις γιατι το βγαζει?

ακολούθησες τη σωστή διαδικασία με το fastcardtech?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποιος κατι?

με εβγαλε μηνυμα για ενημερωση συστηματος....

παω να την κανω και μου βγάζει το εξης μηνυμα:

 

your system was damaged , wireless update is disabled!

 

τι σημαινει αυτο?

 

ξερει κανεις γιατι δεν μου κανει αναβαθμιση και μου βγάζει αυτο το μηνυμα??? :(

 

εχω την εκδοση S3 20150204-161147

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ρυθμισες να βγάζει στα 13Μ?Εμένα βγάζει φοβερες φωτογραφίες!Επαθα πλακα σε πισσα σκοτάδι

που βγάζει σαν να είναι μέρα,εχει πολυ δυνατο φλας.

Το ρύθμισα - και μου έκανε εντύπωση ότι αυτή είναι και η μόνη ρύθμιση που βρήκα!

Ασυνήθιστο - εντελώς 'παιδικές' ρυθμίσεις (εκτός και αν έχει και άλλες, για την ποιότητα της φωτογραφίας, κρυμμένες κάπου τόσο... καλά, που δεν κατάφερα να τις βρω).

Και όντως οι φωτογραφίες που βγάζει φαίνονται σα να έχουν τ ό σ η συμπίεση που καταστρέφει κάθε ίχνος λεπτομέρειας και το... αντικαθιστά με artefacts - "σκουπίδια" της συμπίεσης, τυχαία pixel...

Link to comment
Share on other sites

o αδερφός μου πήρε το ίδιο ακριβώς με μένα (S3 advanced) και λέει ενώ του βγάζει το σηματάκι 3G πάνω στην κάρτα, δεν έχει καθόλου πρόσβαση στο ίντερνετ.

Είναι με vodafone.

 

Έχει κάνει και 2-3 επανεκκινήσεις, έχει πάει και σε διάφορα σημεία στην γειτονιά του, πουθενά δεν πιάνει, ενώ το σηματάκι δείχνει ενεργό...

 

έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? το αντιμετώπισε άλλος?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις γιατι δεν μου κανει αναβαθμιση και μου βγάζει αυτο το μηνυμα??? :(

 

εχω την εκδοση S3 20150204-161147

 

Αφού πήρες απάντηση ακριβώς απο πανω

Γιατί ξαναρωτας?

Link to comment
Share on other sites

o αδερφός μου πήρε το ίδιο ακριβώς με μένα (S3 advanced) και λέει ενώ του βγάζει το σηματάκι 3G πάνω στην κάρτα, δεν έχει καθόλου πρόσβαση στο ίντερνετ.

Είναι με vodafone.

 

Έχει κάνει και 2-3 επανεκκινήσεις, έχει πάει και σε διάφορα σημεία στην γειτονιά του, πουθενά δεν πιάνει, ενώ το σηματάκι δείχνει ενεργό...

 

έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? το αντιμετώπισε άλλος?

Πες του να δει από τις ρυθμίσεις τα APN (Access Point Names) του δικτύου. Συνήθως, για κάποιο λόγο, τα πρόσφατα κινέζικα έχουν όλα τα APN μεν, αλλά έχουν λάθος τέτοιο προεπιλεγμένο.

Για τη Vodafone, βάλτε το internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι -αν και δεν το περίμενα!- το root μετά το update (20150319-073039) έμεινε στη θέση του!

Για λίγο μάλιστα δεν κατάφερνα να το 'ανοίξω' από τη σχετική επιλογή στις Ρυθμίσεις (απλώς μάλλον δεν πάταγα στο σωστό σημείο στην οθόνη, εκεί που είναι το 'συρόμενο' κουμπί) και λέω "πάει αυτό...", αλλά ένα... σωστό πάτημα μετά και το root ενεργοποιήθηκε κανονικά!

 

 

Αυτό που βλέπω να είναι πραγματικά *χάλια μαύρα* είναι η κάμερα! Ούτε σε τηλέφωνο των $70 τέτοιο χάλι!

Το κακό είναι ότι δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο ώστε να κάνω συνειδητή σύγκριση (πριν και μετά), αλλά από μερικές φωτογραφίες που είχα βγάλει στην αρχή (δεν τις κράτησα, πήγαν... υπέρ πίστεως με το update), η κάμερα μού είχε φανεί μια χαρά!

Οπότε αυτό που βλέπω τώρα τείνω να το αποδώσω στην 20150319...

Ψάχνω τώρα να βρω κανένα camera.apk από προηγούμενη έκδοση, να δω αν θα μπορεί να εγκατασταθεί, και αν ναι, αν θα δω ξανά αξιοπρεπή ποιότητα στις φωτογραφίες...

Παρατήρησε κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο...;

 

Φιλε αν και η καμερα ειναι μια χαρα, δοκιμασε το app camu. Ειναι μια απλη εξαιρετικη καμερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

o αδερφός μου πήρε το ίδιο ακριβώς με μένα (S3 advanced) και λέει ενώ του βγάζει το σηματάκι 3G πάνω στην κάρτα, δεν έχει καθόλου πρόσβαση στο ίντερνετ.

Είναι με vodafone.

 

Έχει κάνει και 2-3 επανεκκινήσεις, έχει πάει και σε διάφορα σημεία στην γειτονιά του, πουθενά δεν πιάνει, ενώ το σηματάκι δείχνει ενεργό...

 

έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? το αντιμετώπισε άλλος?[/QUOκαι

Φιλε μου ηγαινε ρυθμισεις/ περισσοτερα/ δικτυα κινητης../ ονοματα σημειου προσβασης και vf internet

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποιος κατι?

με εβγαλε μηνυμα για ενημερωση συστηματος....

παω να την κανω και μου βγάζει το εξης μηνυμα:

 

your system was damaged , wireless update is disabled!

 

τι σημαινει αυτο?

Η ROM που φοράνε τα κινητά μας, δεν είναι "μαμίσια" και έτσι το σύστημα απενεργοποιεί το αυτόματο update.

Δεν είμαι σίγουρος βέβαια από πού ακριβώς προέρχονται οι ROM που ανεβαίνουν στο NeedRom (από εκεί φαντάζομαι είναι και η S3 20150204-161147 που 'φοράει' ο geostamp), πάντως η συγκεκριμένη έχει σαφώς καλύτερες πιθανότητες να είναι 'μαμίσια' από την S3W 20150205-141543 (ακριβώς από κάτω στην ίδια σελίδα), που έχει περασμένα πάνω και τα gapps, προφανώς αυτά από 'ιδιώτη'... ψήστη.

Αυτήν την τελευταία φορούσα κι εγώ και -αναμενόμενα- αρνιόταν να κάνει αναβάθμιση, δε μου έβγαζε όμως το μήνυμα για damaged system, απλώς μου έλεγε ότι έχω the latest ROM - κάτι που βεβαίως δεν ήταν αλήθεια, καθώς είχαν βγει οι 201503ΧΧ.

Το "damaged" μήνυμα δεν το θεωρώ και πολύ φυσιολογικό...

 

Το ίδιο ακριβώς βγάζει και το Ulefone Be Pro που πήρε ένας φίλος. Έκανα σχετική ερώτηση στο... διπλανό νήμα του Be Pro και η απάντηση που πήρα ήταν ότι μετά από ένα factory reset παύει να το βγάζει και το update γίνεται κανονικά - άρα είναι κάποιο προβληματάκι με ρυθμίσεις / εφαρμογές / κάποιο corruption ίσως ή κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι ότι δεν ξεκινάς και ακριβώς εύκολα να κάνεις factory reset...

 

Όποιος θέλει πάντως, μπορεί να κατεβάσει την S3 20150319-073039 από τη σελίδα στο NeedRom, να τη μεταφέρει στο εσωτερικό storage του τηλεφώνου (πιθανότατα δουλεύει και από SD card) και από το μενού της αναβαθμίσεως στις Ρυθμίσεις να ζητήσει να κάνει χειροκίνητα την αναβάθμιση, υποδεικνύοντας το αρχείο σαν πηγή και όχι το δίκτυο.

Δουλεύει μια χαρά...

 

Φιλε αν και η καμερα ειναι μια χαρα, δοκιμασε το app camu. Ειναι μια απλη εξαιρετικη καμερα.

Thanks. Φαντάζομαι ότι με άλλη εφαρμογή θα παίζει μια χαρά. Είμαι όμως περίεργος τι στο καλό έγινε με τη 'μαμά' εφαρμογή...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως δεν μου βγαζει πλεον το error. δε ξερω απο τι μπορει να ηταν. Παντως το κινητο τα σπαει. το μονο θεμα πλεον που εχω και δεν ξερω αν ειναι μονο σε μενα ειναι οταν βγαζω φωτογραφια με φλας την ασπριζει. εχει κανενας αλλος αυτο το θεμα? ειναι θεμα λογισμικου η κινητου?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλό μήνα. Επέλεξα τη μέθοδο μέσω SP FLASHTOOLS και πλέον τρέχω την νέα Rom. Πάντα προσέχω και αντικαθιστώ την recovery με την TWRP.

 

 

[ATTACH]58897[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλό μήνα. Επέλεξα τη μέθοδο μέσω SP FLASHTOOLS και πλέον τρέχω την νέα Rom. Πάντα προσέχω και αντικαθιστώ την recovery με την TWRP.

Με γειες! Βγήκε κιόλας 20150324; Είσαι με S3 Advanced (3GB) υποθέτω ε;

Πες μας εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και απελπιζομαι!!! εχω κανει απο minideal παραγκελια και ειναι απο 14/3 despatched to overseas και ακομα δεν λεει να ερθει ελλαδα....τι να κανω ρε παιδια;;
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

με τα χρώματα δεν έχω εντυπωσιαστεί ακόμα, αλλά μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων.

Θα το ψάξω

Τα χρώματα της οθόνης εννοείς; Μπες στις ρυθμίσεις οθόνης και άνοιξε το "Miravision"

(και επειδή κι εγώ έψαχνα πώς ανοίγουν οι ρυθμίσεις γι' αυτό το πράγμα, σύρε το δάχτυλό σου από το αριστερό μέρος της οθόνης προς τα δεξια...!)

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα της οθόνης εννοείς; Μπες στις ρυθμίσεις οθόνης και άνοιξε το "Miravision"

(και επειδή κι εγώ έψαχνα πώς ανοίγουν οι ρυθμίσεις γι' αυτό το πράγμα, σύρε το δάχτυλό σου από το αριστερό μέρος της οθόνης προς τα δεξια...!)

 

A ναι! αυτό το βρήκα καταλάθος κι εγώ και το έβαλα στο "Ζωντάνια" εκεί που λέει "Λειτουργία εικόνας".

 

Ίσως με το "Λειτουργία Χρήστη" αν τα πειράξεις να γίνονται καλύτερα.

 

Thanks και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Πως κανω back up to sd card εφαρμογες , επαφες , μουσικη , βιντεο κτλ. γιατι θελω να κανω επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων? Μπας και διορθωθει το προβλημα της αναβαθμισης......
Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και απελπιζομαι!!! εχω κανει απο minideal παραγκελια και ειναι απο 14/3 despatched to overseas και ακομα δεν λεει να ερθει ελλαδα....τι να κανω ρε παιδια;;

το ιδιο προβλημα εχω και εγω με 3 δεματα που περιμενω απο sigapore post και απο 12/3 ειναι despatched to overseas, εμαθα οτι στο αεροδρομιο εχουν μαζευτει κατι λοφακια απο δεματα και καθυστερουν πολυ. Υπομονη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω και εγω με 3 δεματα που περιμενω απο sigapore post και απο 12/3 ειναι despatched to overseas, εμαθα οτι στο αεροδρομιο εχουν μαζευτει κατι λοφακια απο δεματα και καθυστερουν πολυ. Υπομονη.

 

δεν μπορω να κανω και κατι αλλο....μονο υπομονη...ποτε βλεπεις να συγκινουνται και να τα στειλουν;;

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...