Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ΝΑΙ κύριοι ο light sensor πράγματι λειτουργεί.

Η ΡΟΜ δεν είναι Root.

Φλασάρισα τα πάντα εκτός PRELOADER, MBR και RECOVERY γιατί έχω το Philz που, πέραν όλων των άλλων, κάνει root και τη rom μόνο του αν το θελήσεις οπότε και την έκανα απευθείας χωρίς kingo κλπ.

Θα την τεστάρω και θα σας πω.

Σαν να βλέπω μια αδυναμια στο WIFI το οποίο είναι γεγονός ότι ήταν πιο ισχυρό και από του laptop μου.

Τουλάχιστον έτσι έδειχναν τα εικονίδια των spots.

 

το δικο μου mlais m9 εκτος του σενσορα σε καθε ανοιξε-κλεισε και σε καθε reboot χανει την ωρα(γυρναει σε ωρα γκρινουιτσ) και απενεργοποει την αυτοματη περιστροφη οθονης..μπορεις να δεις σε παρακαλω αν μετα το φλασαρισμα της rom αυτα διορθωθηκανε?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν η καινούργια ρομ με συνδεδεμένο ακουστικό Bluetooth σε κλήση μέσω Skype η viber αν κάνει reboot το τηλέφωνο ή λειτουργεί κανονικα; γιατί αν λειτουργεί θα την πέρασω αμεσα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκιμάσατε πριν τα κάνετε όλα αυτά μια επαναφορά εργαστηριακών ρυθμίσεων; Σε εμένα δεν παρουσιάζει κανένα από αυτά τα προβλήματα εκτός τον Light sensor)... Αν ήταν θέμα rom έπρεπε να εμφανιστούν αυτά σε όλους μας.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκιμάσατε πριν τα κάνετε όλα αυτά μια επαναφορά εργαστηριακών ρυθμίσεων; Σε εμένα δεν παρουσιάζει κανένα από αυτά τα προβλήματα εκτός τον Light sensor)... Αν ήταν θέμα rom έπρεπε να εμφανιστούν αυτά σε όλους μας.

 

Εννοείται πως έγινε επαναφορά... Δηλαδή εσύ κάνεις κλήση στο viber και μιλάς από Bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειμαι και εγω κατοχος του κινητου εδω και μια εβδομαδα, ολα καλα για την ωρα, η μπαταρια μου κραταει πολυ αναλογα με τη χρηση που κανω βεβαια. την πρωτη φορα το φορτισα μετα απο 3 μερες που ειχε φτασει στο 22%, την δευτερη μετα απο τεσσερις μερες ειχε φτασει το βραδυ στο 40%, οποτε ειπα να το αφησω αλλη μια μερα και να το φορτισω την επομενη. Ομως μου εκλεισε τη νυχτα, και δε χτυπησε το ξυπνητηρι και οταν το εβαλα στο φορτιστη μου το εβγαζε εντελως αδεια μπαταρια. εκανε τετοια αποτομη πτωση μπαταριας σε αλλον? ειναι συχνο? οσο αφορα το light sensor( αναφερεστε φανταζομαι στο λαμπακι οταν δεχομαστε κλησεις ή καποιο μηνυμα), δεν εχω και πριν μου κλεισει το βραδυ αποτομα το βραδυ αυτο ηταν το μονο που με χαλαγε στο κινητο. επειδη δε γνωριζω πολλα πραγματα (σχεδον τιποτα) οσο αφορα το περασμα της rom που εγραψε ο φιλος στην προηγουμενη σελιδα με την οποια φτιαχνει το light sensor, θα μπορουσε καποιος να γραψει ακριβως τα βηματα που πρεπει να κανουμε για να την περασουμε. ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Το light sensor είναι για τον αυτόματο φωτισμό της οθόνης αυτό που λες εσύ λέγεται notification led που το κινητό δεν διαθέτει

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείται πως έγινε επαναφορά... Δηλαδή εσύ κάνεις κλήση στο viber και μιλάς από Bluetooth?

 

Εγώ με την μανατη rom μιλάω κανονικά με viber από bluetooth δεν ξέρω και δεν με απασχολεί κιόλας προσωπικά το light sensor δεν μπορούμε δλδ να το περάσουμαι χωρίς να περασουμαι ξανα την rom? Δεν παίζει να κάνει κάποιος ένα patch και να το περασουμαι?

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου mlais m9 εκτος του σενσορα σε καθε ανοιξε-κλεισε και σε καθε reboot χανει την ωρα(γυρναει σε ωρα γκρινουιτσ) και απενεργοποει την αυτοματη περιστροφη οθονης..μπορεις να δεις σε παρακαλω αν μετα το φλασαρισμα της rom αυτα διορθωθηκανε?ευχαριστω

 

Τελικά ούτε το light sensor δουλεύει σωστά. Έπαιξε για καμιά ώρα και τέλος. Έκανα και επαναφορά μήπως το σκάλισα αλλά δεν...

Οπότε άκυρο το post. Βιάστηκα να χαρώ και να το μοιραστώ.

Παρατήρησα το εξής, έβαλα το android sensors και όταν πλησιάζω δυνατή λάμπα στους 3 πόντους ανεβαίνει η τιμή αρκετά ψηλά, μόλις απομακρυνθώ στους 10 - 15 πόντους μικραίνει ραγδαία κατά την απομάκρυνση και μηδενίζει. Συνεπώς είναι μάλλον hardware και όχι software όπως πίστευα. Αυτό συμβαίνει και με τις 2 ΡΟΜ. Δεν ξέρω τι έγινε και δούλεψε την πρώτη ώρα. Ίσως γιατί ήμουν έξω και κάτω από ήλιο, ίσως γιατί όποτε θέλει δουλεύει, δεν ξέρω.

Όντως το wifi με τη νέα ΡΟΜ είναι χειρότερο.

Συνεχίζει να χάνει το time zone σε κάθε reboot όπως και η αρχική ΡΟΜ άρα πηγαίνει 2 ώρες πίσω. Στο Philz recovery πάντως την κρατάει σωστά αλλά δυστυχώς δεν σχετίζεται με την κανονική λειτουργία.

Νομίζω ότι δεν χάνει την αυτόματη περιστροφή αν την ξανακάνω restore θα το προσέξω καλύτερα και θα σου πω, η μαμά ΡΟΜ όντως τη χάνει.

Δυστυχώς δεν έχω bluetooth αλλά ακόμα δεν του έχω ούτε SIM μέσα γιατί ...παίζω μαζί του και δεν είναι ακόμα ...τηλέφωνο.

 

Οπότε δεν υπάρχει κανένας προφανής λόγος να βάλει κάποιος τη νέα ΡΟΜ. Το αντίθετο μάλιστα.

 

Απολογούμαι για την λανθασμένη εικόνα που βιάστηκα να μεταφέρω σε σχέση με το light sensor.

 

Συνεχίζω το αρχικό ....project για το repartition.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση και το λαθος που νομιζα για το light sensor( αφου ειναι αυτο που μου ειπες δε με αφορα καθολου). οποτε το μονο προβλημα με τη χρηση που του κανω ειναι η αποτομη πτωση της μπαταριας που μου εκανε ενα βραδυ , αν δε το ξανακανει και λειτουργει οπως μεχρι τωρα θεωρω πως ηταν πολυ καλη αγορα για τα χρηματα που κανει
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να εχει την σωστή ωρα στο κινητο πρεπει να εχει καρτα σιμ μεσα όπως και δηποτε εχω 4 mlais m9 και η ωρα δουλεύει μόνο σε αυτο που εχω την σιμ μέσα με της ρυθμίσεις στην ημερομηνια και ωρα έτσι. οπως σας γραφω: αυτοματη ημερομηνία και ωρα χρήση ωρας που παρεχεται απο το δικτυο και τσεκαρισμενο το αυτοματη ζωνη ωρας που παρεχεται απο το δικτυο

Δυστυχως δουλευει μόνο με καρτα σιμ

Πιστεύω να σας βοηθησα ! ;)

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το έχω τόσο καιρό το κινητό και δεν έκανα το κόπο να δω αν δουλεύουν σωστά η αισθητήρες εκτός απο το gps και του ήχου που έβαλα χέρι.

έβαλα 2 διαφορετικά app για πυξίδα. ακόμα περιμένω να μου δείξει ο βορράς...

για το light sensor κατά περίεργο τρόπο δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην μανατη rom το light sensor μου δουλεύει απλά αργει λίγο να ανταποκριθεί κ μου δουλεύει σε όλα τα κινητά δοκιμασται να του βάλετε φως από δυνατό φακό θα δείτε ότι δουλεύει κανονικα!!!φτανει από 0 έως 1000 luxes Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έγινε επαναφορά... Δηλαδή εσύ κάνεις κλήση στο viber και μιλάς από Bluetooth?

 

Βασικά δεν νομίζω και να υπήρχε δεν θα πείραζε τους περισσότερους εδω μέσα αυτό το πράγμα..

 

Παρόλα αυτά, το bluetooth δουλεύει σε μένα άψογα τόσο σε κλήσεις όσο και σε αναπαραγωγή media, στο skype λειτουργεί επίσης.. Με καλύπτει πλήρως και δεν παρουσίασε στο κομμάτι αυτό πρόβλημα..

___________________________________________________________________________

Όσο για το light sensor εφόσον έστω λειτουργεί και λίγο γίνεται να το φτιάξουμε, απλά θέλει ρύθμιση όπως και ο ήχος. Αν ανεβάσει κάποιος κάπου την rom γιατί δεν μπορώ να την κατεβάσω από το Link που υπάρχει μπορώ να σας γράψω την διαδικασία και τις τιμές.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να κατεβάσεις τη "νέα" ΡΟΜ γιατί τελικά δεν έχει διαφορά στο light sensor (έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, τις δοκίμασα και τις δύο) ενώ δημιουργεί πρόβλημα στο επίπεδο ισχύος του WIFI διαπιστωμένo σε διάφορα router. Επομένως η όποια προσπάθεια πρέπει να γίνει στην αρχική. Μην έχουμε να ρυθμίζουμε και Tx Rx στο WIFI μετά. Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό: Ανοίγω τη σύνδεση δεδομένων αλλά στο internet δε μπαίνει. Σήμερα του έβαλα τη sim από ένα άλλο κινητό - εκεί δούλευαν τα data κανονικά. Μπορεί να φταίει το ότι έκοψα με ψαλίδι τη sim για να την κάνω micro sim; Είναι κάποια ρύθμιση που αγνοώ; Ή παίζει να είναι hardware fault?

Επίσης ενώ είναι ενεργοποιημένη η χρήση ώρας που παρέχεται από το διαδίκτυο, μου βγάζει 1/4/2015 και 03:41 πμ (αυτή τη στιγμή είναι 14:45).

Όποια βοήθεια είναι υπερπολύτιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by firepump
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό: Ανοίγω τη σύνδεση δεδομένων αλλά στο internet δε μπαίνει. Σήμερα του έβαλα τη sim από ένα άλλο κινητό - εκεί δούλευαν τα data κανονικά. Μπορεί να φταίει το ότι έκοψα με ψαλίδι τη sim για να την κάνω micro sim; Είναι κάποια ρύθμιση που αγνοώ; Ή παίζει να είναι hardware fault?

Επίσης ενώ είναι ενεργοποιημένη η χρήση ώρας που παρέχεται από το διαδίκτυο, μου βγάζει 1/4/2015 και 03:41 πμ (αυτή τη στιγμή είναι 14:45).

Όποια βοήθεια είναι υπερπολύτιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για τα δεδομένα θα πας ρυθμίσεις περισσότερα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας όνομά σημείου πρόσβασης και αν είναι vodafone που συνήθως αυτή έχει πρόβλημα θα επιλεξεις vf internet το δευτερο πρέπει να είναι παίζει να σου φτιάξει και η ώρα με αυτό (και εγώ την καρτα μόνος μου την έκοψα δεν έχει από αυτό πρόβλημα εφόσον σου πιάνει σήμα κανονικά )

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

Απο το προφίλ ήχου στις ρυθμίσεις έχεις επιλέξεις την Βελτίωση ήχου BesAudEnh που είναι για το ακουστικο??

 

ναι έχω επιλέξει την Βελτίωση ήχου.. Πάντως και χωρίς handsfree η ποιότητα ήχου, στις κλίσεις μέσω viber έιναι πολύ καλύτερη σε σχέση με τις κανονικές κλίσεις.. και από άποψη έντασης και από άποψη καθαρότητας.. πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό..

 

Επίσης στο post σου για τις ρυθμίσεις των headphones γράφεις: "Για τα headphones:

Πάμε στο Hardware Testing/Audio/Loudspeaker Mode και θα επιλέξουμε τις ίδιες τιμές για το Type=Ring πατώντας SET μετά από κάθε αλλαγή που κάνουμε στις τιμές "

 

Μήπως ήθελες να γράψεις Hardware Testing/Audio/Headset_Loudspeaker Mode?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα λυση για το light sensor :D:D:D με καλά και κακά νέα καλα γιατι βρεθηκε λυση κακα γιατι πρεπει να λυθει το κινητο και να καθαριστει απο το τζαμι το μαυρο μελανι που περασαν δεν το συστήνω σε κανεναν ασχετο και δεν φερω καμια ευθυνη!!!!

τημες κατο απο λαμπα γυρο στο 1,50μ 6 το ενα 267 το αλλο δουλευει και το proximity και ασ το καθαρισα και ολο το μαυρο και απο τα δυο ματια

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

βρηκα λυση για το light sensor :D:D:D με καλά και κακά νέα καλα γιατι βρεθηκε λυση κακα γιατι πρεπει να λυθει το κινητο και να καθαριστει απο το τζαμι το μαυρο μελανι που περασαν δεν το συστήνω σε κανεναν ασχετο και δεν φερω καμια ευθυνη!!!!

τημες κατο απο λαμπα γυρο στο 1,50μ 6 το ενα 267 το αλλο δουλευει και το proximity και ασ το καθαρισα και ολο το μαυρο και απο τα δυο ματια

 

θελω να ανεβασω φωτο πως λυνεται αλλα δεν ξερω τν τροπο

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω επιλέξει την Βελτίωση ήχου.. Πάντως και χωρίς handsfree η ποιότητα ήχου, στις κλίσεις μέσω viber έιναι πολύ καλύτερη σε σχέση με τις κανονικές κλίσεις.. και από άποψη έντασης και από άποψη καθαρότητας.. πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό..

 

Επίσης στο post σου για τις ρυθμίσεις των headphones γράφεις: "Για τα headphones:

Πάμε στο Hardware Testing/Audio/Loudspeaker Mode και θα επιλέξουμε τις ίδιες τιμές για το Type=Ring πατώντας SET μετά από κάθε αλλαγή που κάνουμε στις τιμές "

 

Μήπως ήθελες να γράψεις Hardware Testing/Audio/Headset_Loudspeaker Mode?

 

Εχεις δίκαιο, από βιασύνη και copy paste από πάνω δημιουργήθηκε το λάθος, το διόρθωσα.

Testing/Audio/Headset Mode είναι για το ακουστικό. Δοκίμασε εδώ τις ρυθμίσεις, έχει διαφορά, αλλά αφού το έγραψα λάθος λογικό είναι να μην το δεις. Συγγνώμη :)

 

Edit: Επιβεβαιώνω οτι λειτουργεί κανονικά ο Light sensor και απλά καλύπτεται από την οθόνη. Κατεβάστε από το store μια εφαρμογή που τσεκάρει Light Sensor έναν φακο και κουνιστε το κακο μπροστά απο το σενσορα και θα δείτε ότι κανονικά παίρνει τιμές..

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

θελω να ανεβασω φωτο πως λυνεται αλλα δεν ξερω τν τροπο

το proximity sensor εγινε και αυτο πιο δυνατο και πιανει το χερι 2-4 εκατοστα πιο μακρια

Link to comment
Share on other sites

http://www.imageupload.co.uk/images/2015/03/13/IMG_20150313_172742.jpg

/www.imageupload.co.uk/images/2015/03/13/IMG_20150313_171827b388b.jpg

http://www.imageupload.co.uk/images/2015/03/13/IMG_20150313_172040.jpg

http://www.imageupload.co.uk/images/2015/03/13/Screenshot_2014-04-01-03-37-16.png

http://www.imageupload.co.uk/images/2015/03/13/Screenshot_2014-04-01-03-37-35.png

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό: Ανοίγω τη σύνδεση δεδομένων αλλά στο internet δε μπαίνει. Σήμερα του έβαλα τη sim από ένα άλλο κινητό - εκεί δούλευαν τα data κανονικά. Μπορεί να φταίει το ότι έκοψα με ψαλίδι τη sim για να την κάνω micro sim; Είναι κάποια ρύθμιση που αγνοώ; Ή παίζει να είναι hardware fault?

Επίσης ενώ είναι ενεργοποιημένη η χρήση ώρας που παρέχεται από το διαδίκτυο, μου βγάζει 1/4/2015 και 03:41 πμ (αυτή τη στιγμή είναι 14:45).

Όποια βοήθεια είναι υπερπολύτιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. Μιλησα με τον παροχο μου εστειλε τις ρυθμισεις internet τις περασα χειροκινητα και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

νεοτερα σχετικά με το light sensor

μέσω mtk engineer mode πάμε στην καρτέλα hardware testing -> sensor -> light/proximity sensor -> PS calibration -> change threshold και βάζουμε threshold high 800 και low 600 κάνουμε επανεκκίνηση και ετοιμο ..

κατεβαζετε το sensor box και παίζουμε με ένα φακό μπροστά στον αισθητήρα, εμένα μου δείχνει από 0.0 εως 1000.0 και δουλεύει και η αυτόματη φωτεινότητα

Ελπίζω να δουλέψει σε όλους

Link to comment
Share on other sites

νεοτερα σχετικά με το light sensor

μέσω mtk engineer mode πάμε στην καρτέλα hardware testing -> sensor -> light/proximity sensor -> PS calibration -> change threshold και βάζουμε threshold high 800 και low 600 κάνουμε επανεκκίνηση και ετοιμο ..

κατεβαζετε το sensor box και παίζουμε με ένα φακό μπροστά στον αισθητήρα, εμένα μου δείχνει από 0.0 εως 1000.0 και δουλεύει και η αυτόματη φωτεινότητα

Ελπίζω να δουλέψει σε όλους

 

Όχι δυστυχώς δεν λειτουργεί και δεν έχει καμία διαφορά σε σχέση με πριν.

Σκοπός δεν είναι τα μετρά τα luxes με φακό από πάνω, δεν έχει νόημα καθώς ποτέ δεν θα πέσει έτσι το φως. Σε κανονικό φωτισμό αντί να γράφει 200-250luxes λέει 0luxes, οπότε δεν μπορεί να λειτουργήσει η αυτόματη φωτεινότητα σε πραγματικές καταστάσεις αλλά μόνον αν βάλουμε έναν φακό πάνω του.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως σε σκιά κινείται από 0-350 και κάτω από το φως του ήλιου φτάνει 1000. Και η φωτεινότητα αυξομειωνεται κανονικότατα. Το μόνο που έκανα ήταν αυτό που γράφω, δεν ξέρω αν το βοήθησε να ξεκολλήσει και ο φακός που τον είχα κολλημένο πάνω του καθώς το έψαχνα αλλά δε νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο ..

Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι λειτουργεί..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...