Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αναβάθμιση είχατε προβλήματα με τα addons; Στον σχετικό έλεγχο μου λεει ότι τρια από τα addons μου δεν είναι συμβατά με τον 3.6 και διστάζω να προχωρήσω.

 

Εγ΄πω έχω 4-5 add-ons, και μόνο 1 δεν ήταν συμβατό. Την επόμενη ακριβώς μέρα, μου ήρθε ενημέρωση για το συγκεκριμένο add-on

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γίνετε και σε αλλους αλλα η νεα έκδοση μου τρώει συνεχεία την μνημη σιγα σιγα μεχρι που τα win vista έβγαλαν ταμπέλα οτι δεν επαρκεί η μνήμη. Πρώτη φορα το έπαθα αυτο 150μβ μνήμη μονο για τον firefox και συνέχεια ανεβαίνει.:cry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γίνετε και σε αλλους αλλα η νεα έκδοση μου τρώει συνεχεία την μνημη σιγα σιγα μεχρι που τα win vista έβγαλαν ταμπέλα οτι δεν επαρκεί η μνήμη. Πρώτη φορα το έπαθα αυτο 150μβ μνήμη μονο για τον firefox και συνέχεια ανεβαίνει.:cry:

 

Κοιτα γενικα ο firefox παντα ετρωγε παραπανω μνημη, εξαρταται βεβαια και απο το μηχανημα του καθενως!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια με διπυρινο 2gb ram και windows 7, μετα απο κανα τεταρτο στο FarmVille (facebook) η μνημη εφτασε το 92%!!!!!!!!!! Μηπως παιζει ρολο το flash γενικα ή ο firefox???

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις τα 64bita τότε φταίει η μνήμη σου γιατί είσαι στο όριο. Γενικά το farmville σέρνεται, εγώ έκανα τα tweaks του firefox και διορθώθηκε η κατάσταση.

 

http://www.boygeniusreport.com/2009/01/25/a-handful-of-firefox-tweaks-that-will-double-your-browser-speed/

 

Δυστυχώς ένα site που είχε περισσότερα και πιο αναλυτικά το κατεβάσανε. Αλλά σε περίπτωση που είναι στιγμιαίο κόλλημα του σέρβερ τούς ορίστε το λίνκ για να δοκιμάσεις: http://www.tweakfactor.com/articles/...oxtweak/4.html

Edited by hellsangel81
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή λύση στο πρόβλημα της κατανάλωσης μνήμης του ff:

 

http://www.snipfiles.com/firefox-ultimate-optimizer

 

enjoy!

 

Τι σιτε είναι αυτο χτύπησαν όλα τα αντιβιοτικά!!!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις τα 64bita τότε φταίει η μνήμη σου γιατί είσαι στο όριο. Γενικά το farmville σέρνεται, εγώ έκανα τα tweaks του firefox και διορθώθηκε η κατάσταση.

 

http://www.boygeniusreport.com/2009/01/25/a-handful-of-firefox-tweaks-that-will-double-your-browser-speed/

 

Δυστυχώς ένα site που είχε περισσότερα και πιο αναλυτικά το κατεβάσανε. Αλλά σε περίπτωση που είναι στιγμιαίο κόλλημα του σέρβερ τούς ορίστε το λίνκ για να δοκιμάσεις: http://www.tweakfactor.com/articles/...oxtweak/4.html

 

32bitα windows εχω.Τεσπα, το "Reduce RAM usage to 10MB when Firefox is minimized" ειναι ασφαλες?

Γτ μου κανει καπως με το που κανω minimaze τον ff να πεφτει τοσο αποτομα η ram!

Μηπως υπαρξει καποιο προβλημα?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Αν στην τελική σου παρουσιάσει κολλήματα κάνε την διαδικασία αντίστροφα και επανέφερε τις αρχικές ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Τι σιτε είναι αυτο χτύπησαν όλα τα αντιβιοτικά!!!!:ninja:

 

Το ίδιο το αρχείο σου έβγαλε ότι έχει ιό; Για το site δεν ξέρω, από το google το βρήκα, αν και σ' εμένα δεν εμφανίζει καμιά προειδοποίηση και λειτουργούν nod32, spyware terminator και online armor ταυτόχρονα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο boygeniosreport; Αποκλείεται, είναι απο τα πιο ενημερωμένα και δημοφιλή τεχνολογικά sites.
Link to comment
Share on other sites

Για το site που αναφέρει ο manoz μιλάει μάλλον. Ούτε εμένα μου φαίνεται και πολύ σόι.

Μια πολύ καλή λύση στο πρόβλημα της κατανάλωσης μνήμης του ff:

 

http://www.snipfiles.com/firefox-ultimate-optimizer

 

enjoy!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο το αρχείο σου έβγαλε ότι έχει ιό; Για το site δεν ξέρω, από το google το βρήκα, αν και σ' εμένα δεν εμφανίζει καμιά προειδοποίηση και λειτουργούν nod32, spyware terminator και online armor ταυτόχρονα...:confused:

 

Μολις ενεργοποιείτε το παράθυρο για το download επεμβαινει το αντιβιοτικό και το σβηνει. Που να το εγκαταστήσεις αυτο το πράγμα, μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Παλια οταν ανοιγα νεα καρτελα ανοιγε στο τελος της μπαρας που ειναι ηοι καρτελς,ενω τωρα ανοιγει διπλα ακριβως απο την καρτελα που κανω την επιλογη...αν καταλαβε κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παλια οταν ανοιγα νεα καρτελα ανοιγε στο τελος της μπαρας που ειναι ηοι καρτελς,ενω τωρα ανοιγει διπλα ακριβως απο την καρτελα που κανω την επιλογη...αν καταλαβε κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο?
Αν εχεις Tab Mix Plus, είναι στις επιλογές Συμβάντα -> Άνοιγμα Καρτέλας -> Άνοιγμα άλλων καρτελών δίπλα στην τρέχουσα. Αν δεν έχεις, δεν θυμάμαι που είναι... :O

 

Άσχετο, στο Facebook με έχει σκίσει στο να κάνω κλικ και να μην κάνει τίποτα μέχρι να πατήσω refresh. Διάβασα ότι ίσως έφταιγε το AdBlock Plus αλλά η απενεργοποίησή του δεν βοήθησε καθόλου....

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις Tab Mix Plus, είναι στις επιλογές Συμβάντα -> Άνοιγμα Καρτέλας -> Άνοιγμα άλλων καρτελών δίπλα στην τρέχουσα. Αν δεν έχεις, δεν θυμάμαι που είναι... :O

 

Άσχετο, στο Facebook με έχει σκίσει στο να κάνω κλικ και να μην κάνει τίποτα μέχρι να πατήσω refresh. Διάβασα ότι ίσως έφταιγε το AdBlock Plus αλλά η απενεργοποίησή του δεν βοήθησε καθόλου....

 

Το εχω ακουσει και το εχω δει και με τη χρηση αλλων browsers. Μαλλον ειναι ενα απο τα χιλιαδες κολληματα του φατσοβιβλιου!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις Tab Mix Plus, είναι στις επιλογές Συμβάντα -> Άνοιγμα Καρτέλας -> Άνοιγμα άλλων καρτελών δίπλα στην τρέχουσα. Αν δεν έχεις, δεν θυμάμαι που είναι... :O

 

 

μπα τελικα δεν ειναι αυτο....:(

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παλια οταν ανοιγα νεα καρτελα ανοιγε στο τελος της μπαρας που ειναι ηοι καρτελς,ενω τωρα ανοιγει διπλα ακριβως απο την καρτελα που κανω την επιλογη...αν καταλαβε κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

 

help-->about config-->browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent-->false (πατάς να κάνει toggle...;)

hint: όταν μπεις στο about:config γράψε στην κενή μπάρα tabs και βρες το παραπάνω (browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent)

Link to comment
Share on other sites

help-->about config-->browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent-->false (πατάς να κάνει toggle...;)

hint: όταν μπεις στο about:config γράψε στην κενή μπάρα tabs και βρες το παραπάνω (browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent)

 

Νασαι καλα φιλε μου...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξω τον χρωματισμο που επιθυμω απο τα σκιν του περσονα αλλα να κρατησω τα κουμπια απο το αγαπημενο μου θεμα???
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε ένα folder στα bookmarks με τα αγαπημένα ή most visited sites? κάποιο add on που προτείνετε?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω γίνεται και χωρίς Add-on. Απλά πηγαίνεις στο Σελιδοδείκτες - Οργάνωση Σελιδοδεικτών και εκεί μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους όπου θα βάλεις τους σελιδοδείκτες που θες ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε ένα folder στα bookmarks με τα αγαπημένα ή most visited sites? κάποιο add on που προτείνετε?

 

Δεν τα ξερω!! τα δοκιμαζεις και μας λες

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/tag/most%20visited

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξω τον χρωματισμο που επιθυμω απο τα σκιν του περσονα αλλα να κρατησω τα κουμπια απο το αγαπημενο μου θεμα???

 

οχι δεν γινεται. και εγω θα το ηθελα αλλα δεν γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γινεται. και εγω θα το ηθελα αλλα δεν γινεται

 

Κριμα!! Θα ηταν πολυ καλο feature!! Ευχαριστω για την απαντηση anyway :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...