Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το απλά να πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης/κλειδώματος και να κλείσεις την συσκευή (απενεργοποιήσεις) δεν θα χάσεις ούτε την τελευταία ρύθμιση που είχες κάνει. Όσον αφορά το soft reset είναι σαν να κανεις αναγκαστική επανεκκίνηση (σαν να λέμε πως βγάζεις την μπαταρία ενώ είναι ενεργή η συσκευή) και θα χάσεις τελευταίες ρυθμίσεις.

 

 

 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει. Αν θες όμως να ψάξεις περισσότερο γι αυτό, ψάξε λίγο στο Google περί τίνος πρόκειται.

 

Επειδή έψαξα και στο Google και δεν έβγαλα άκρη γι' αυτό ποσταρα και εδώ.... Όταν πχ ενεργοποιώ το rotation lock και επανεκκινώ το κινητό με παρατεταμένο power button, το βρίσκω μετά απενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστευω εδω ειναι το καλυτερο μερος να το γραψω καθως δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα και αυτό το θέμα έχει αρκετή κινηση και θα το δουν περισσότεροι.

Λοιπον επικοινωνησα με 2 πρωην nokia care στη θεσσαλονικη και οι πληροφοριες ειναι οι εξης:

Από 1/1/2016 δεν υπάρχει αντιπροσωπία Nokia/Microsoft στην Ελλάδα.

Η μόνη λύση είναι να πας το κινητό είτε στο μαγαζί-αλυσίδα απ'το οποίο αγοράστηκε η συσκευή είτε σε ένα από τα πρώην κατάστημα Nokia Care για να προωθηθεί το κινητό σου στο αρμόδιο τμήμα στο εξωτερικό για επισκευή εντός εγγύησης.

Η διαδικασία αυτή παίρνεις συνήθως γύρω στις 15-20 μέρες.

Την αποστολή την αναλαμβάνει το εκάστοτε κατάστημα και δεν έχουμε καμιά επιβάρυνση.

Αυτά έμαθα και ελπίζω να βοήθησα.

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ και θα επανέλθω με feedback. Πάντως χθες με 78% μπαταρία το πρωί, κάνα μισάωρο here drive, δεδομένα 3g ή 2g, απλά ανοιχτά, μέχρι το βράδυ και περίπου 1,5 ώρα χρήση, το βράδυ είχα 19%.

 

Πριν δεν είχα τέτοια προβλήματα.

 

 

 

Η κατάσταση στο 640 ds είναι απογοητευτική. Παρά τον αρχικό ενθουσιασμό και το καλύτερο "ρολαρισμα" η αυτονομία έχει πέσει στην μία ημέρα περίπου (από τις 2) με την χρήση του mobile internet να ευθύνεται κατά κύριο λόγο.

 

Το τηλέφωνο ζεσταίνεται πολύ, ακόμα και χωρίς να του κάνω χρήση, οι ενδείξεις των δεδομένων παραμένουν στο μηδέν κι αν εξαιρέσω την κάπως καλύτερη εμπειρία με το viber, τίποτα άλλο θετικό δε βλέπω. Η απογοήτευση συνεχίζεται......

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση στο 640 ds είναι απογοητευτική. Παρά τον αρχικό ενθουσιασμό και το καλύτερο "ρολαρισμα" η αυτονομία έχει πέσει στην μία ημέρα περίπου (από τις 2) με την χρήση του mobile internet να ευθύνεται κατά κύριο λόγο.

 

Το τηλέφωνο ζεσταίνεται πολύ, ακόμα και χωρίς να του κάνω χρήση, οι ενδείξεις των δεδομένων παραμένουν στο μηδέν κι αν εξαιρέσω την κάπως καλύτερη εμπειρία με το viber, τίποτα άλλο θετικό δε βλέπω. Η απογοήτευση συνεχίζεται......

 

Hard reset μετά την αναβάθμιση στα 10ρια του έκανες; Γιατί μάλλον ήρθε η ώρα. Εμένα με την .420 ρολάρει όπως στα 8ρια και η μπαταρία είναι εξίσου το ίδιο. Δυο μέρες με χρήση δεδομένων, τηλέφωνα, λίγο Viber κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό θεωρώ να μεταπηδήσω σε android, παρά για hard reset. :)

 

Για μένα, για την χρήση που κάνω, τα wp έχασαν το συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με android.

Edited by Guest27
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό θεωρώ να μεταπηδήσω σε android, παρά για hard reset. :)

 

Για μένα, για την χρήση που κάνω, τα wp έχασαν το συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με android.

 

Ποια συσκευή έχεις?

Από την στιγμή που πήγες από 8.1 σε 10 δεν έκανες ποτέ hard reset? Το πολύ μιση ώρα υπόθεση είναι (το στήσιμο από την αρχή) και θα ανασάνει η συσκευή σου κι εσύ.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 640ds, δεν έχω κάνει hard reset κι ούτε πρόκειται να κάνω. Αν ήταν να μπλέξω με τέτοια έμενα και στο android.
Link to comment
Share on other sites

Το 640ds, δεν έχω κάνει hard reset κι ούτε πρόκειται να κάνω. Αν ήταν να μπλέξω με τέτοια έμενα και στο android.

Hard reset ειναι απλα επαναφορα εργοστασιακων.

Δικαιολογείται μονο απο αναβαθμιση σε 10 απο 8.1 γιατι αλλαζει κατα πολυ το οικοσυστημα.

Τωρα για αναβαθμιση σε καθε εκδοση των 10 ναι δεν δικαιλογειται.

Η επαναφορα εργοστασιακων συνισταται στις μεγαλες αναβαθμισεις σε ολα τα λειτουργικα.

Απλα αλλοτε φαινεται περισσοτερο και αλλοτε λιγοτερο η αναγκη της.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Το 640ds, δεν έχω κάνει hard reset κι ούτε πρόκειται να κάνω. Αν ήταν να μπλέξω με τέτοια έμενα και στο android.

 

Αφού δεν είσαι διατεθιμένος να μπεις σε καμιά διαδικασία και με τα 8.1 ήσουν ευχαριστημένος γιατί δεν έμενες εκέι;

Link to comment
Share on other sites

Το 640ds, δεν έχω κάνει hard reset κι ούτε πρόκειται να κάνω. Αν ήταν να μπλέξω με τέτοια έμενα και στο android.

 

Και στο android μετά από μεγάλη αναβάθμιση αν δεν κάνεις hard reset ίδια συμπεριφορά θα δεις. Στο λέω επειδή την έπαθα και με το android.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ασχολείστε με τον καθένα που θέλει να μεταπηδήσει σε άλλο λειτουργικό, προσωπικά αν ήθελα να φύγω από κάποιο λειτουργικό δεν θα το ζάλιζα και πολύ..... Δική μου απόφαση δικά μου τα λάθη, θα φρόντιζα απλά να μην τα ξανακάνω...

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τι παρόν θέμα δεν αφορά το λειτουργικό που θέλει να πάει ή όχι ο καθένας μας...

 

Μείνετε στο θέμα γιατί θα υπάρξουν διαγραφες...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί όταν πατάω το night mode μου βγάζει το google με έτοιμη αναζήτηση {search terms};Πως διορθώνεται αυτό;

 

Άσχετο. Όταν πατάς τον μεγεθυντικό φακό κάτω δεξιά, τι σου εμφανίζει;

Και πως έβαλες night mode?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τρόπος να βλέπω αν μια κλήση είναι κανονική η αν είναι από εκτροπη?

Δεν ξέρω. Δεν έχω κάνει ποτέ εκτροπή κλήσεων πέραν του προσωπικού τηλεφωνητή!

 

Υ.Γ. Μήπως εννοείς εισερχόμενη;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται high end καινοτόμο w10 smartphone.

Για να δούμε......

http://www.gsmarena.com/executive_confirms_microsofts_next_phone_will_be_highend_claims_it_will_be_category_innovating-news-19035.php

Edited by niotheros
Αντικατάσταση συνδέσμου

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για 6ιντσο μιλάνε ότι θα είναι. Μήπως το HP; Lumia δεν νομίζω να είναι!

Επίσης τα 10 σε mobile δεν τα παρατάνε... ;)

Edited by niotheros
Αντικατάσταση συνδέσμου παράθεσης

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έρχεται το Surface Phone! :X

Είμαι περίεργος να δω τις καινοτομίες που θα φέρει!

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έρχεται το Surface Phone! :X

Είμαι περίεργος να δω τις καινοτομίες που θα φέρει!

Απο τώρα; :what::what:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην έκδοση 420.

Πριν κάνω την αναβάθμιση σε 10 είχα κάνει hard reset στα 8.1 για να περάσω νέο λογαριασμό

Κατέβασα here drive-here maps,

έκανα back up,

αναβάθμιση σε 10,

πέρασμα την 420 στη συνέχεια hard reset

και τέλος πέρασα το back up από τα 8.1 που είχα ώστε να έχω τα here drive-here maps.

Έχω όμως πολύ αργή αποθήκευση φωτογραφιών.

Ενω το είχα να αποθηκεύεται στην κάρτα οι φωτογραφίες και νομιζα οτι εφταιγε αυτο το έβαλα στο μνήμη τηλεφώνου αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Φανταστείτε ότι τραβαω φωτο κι αν μπω αμεσως στην συλλογη αυτη η φωτο δεν εμφανιζεται.

Δηλαδη θελει καποια δευτερα για να την αποθηκευσει και επισης γενικα εχω θεματα με την εφαρμογη της συλλογης φωτογραφιων καθως αν σβησω φωτο απο την καμερα(δηλαδη μολις την εχω τραβηξει ας πουμε) και παω στην συλλογη αυτη θα υπαρχει και θα εξαφανιστει μονη της μετα απο λιγα δευτερα.

Ειναι γενικο το κακο ή να κανω hard reset και να στησω απ την αρχη;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην έκδοση 420.

Πριν κάνω την αναβάθμιση σε 10 είχα κάνει hard reset στα 8.1 για να περάσω νέο λογαριασμό

Κατέβασα here drive-here maps,

έκανα back up,

αναβάθμιση σε 10,

πέρασμα την 420 στη συνέχεια hard reset

και τέλος πέρασα το back up από τα 8.1 που είχα ώστε να έχω τα here drive-here maps.

Έχω όμως πολύ αργή αποθήκευση φωτογραφιών.

Ενω το είχα να αποθηκεύεται στην κάρτα οι φωτογραφίες και νομιζα οτι εφταιγε αυτο το έβαλα στο μνήμη τηλεφώνου αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Φανταστείτε ότι τραβαω φωτο κι αν μπω αμεσως στην συλλογη αυτη η φωτο δεν εμφανιζεται.

Δηλαδη θελει καποια δευτερα για να την αποθηκευσει και επισης γενικα εχω θεματα με την εφαρμογη της συλλογης φωτογραφιων καθως αν σβησω φωτο απο την καμερα(δηλαδη μολις την εχω τραβηξει ας πουμε) και παω στην συλλογη αυτη θα υπαρχει και θα εξαφανιστει μονη της μετα απο λιγα δευτερα.

Ειναι γενικο το κακο ή να κανω hard reset και να στησω απ την αρχη;

 

Τι συσκευή έχεις? Μήπως έχεις επιλογή να αποθηκεύει δυο φωτογραφίες (π μια 5mp και μια dng)?

Κατά τα άλλα, Αν κάνεις επαναφορά από buck up των 8.1 τότε δεν έχεις καθαρή συσκευή. Το καλύτερο είναι να την στήσεις από την αρχή. Δεν θα έχεις βέβαια τις εφαρμογές here αλλά δεν θα σου λείψουν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως πολύ αργή αποθήκευση φωτογραφιών.

Ενω το είχα να αποθηκεύεται στην κάρτα οι φωτογραφίες και νομιζα οτι εφταιγε αυτο το έβαλα στο μνήμη τηλεφώνου αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Φανταστείτε ότι τραβαω φωτο κι αν μπω αμεσως στην συλλογη αυτη η φωτο δεν εμφανιζεται.

Δηλαδη θελει καποια δευτερα για να την αποθηκευσει και επισης γενικα εχω θεματα με την εφαρμογη της συλλογης φωτογραφιων καθως αν σβησω φωτο απο την καμερα(δηλαδη μολις την εχω τραβηξει ας πουμε) και παω στην συλλογη αυτη θα υπαρχει και θα εξαφανιστει μονη της μετα απο λιγα δευτερα.

Ειναι γενικο το κακο ή να κανω hard reset και να στησω απ την αρχη;

 

Κι εγώ το έχω αυτό. Με hard reset, clean install της .420 και χωρίς πέρασμα backup. 640ds και έχω και here apps.

 

Μου θυμίζει εποχές Symbian....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...