Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει πλάκα πάντως να λένε : Windows phone is dead και να βλέπω στα Android κινητά που ειχα η έχω ότι το ενημέρωση λογισμικού το έχουν για διακοσμητικούς λόγους. Δηλαδή σαν να έχεις έναν υπολογιστή και να κολλήσεις με ένα λειτουργικό σύστημα που δεν θα αναβαθμιστεί ποτέ. Ποιο dead πεθαίνεις με λίγα λόγια...

Και αυτό γιατί συμφέρει τις εταιρίες και τα καταστήματα να τα σκας για smartphones κάθε χρόνο. Θα μου πείτε για τις εφαρμογές , δεκτό καθώς δεν υπάρχει σύγκριση στα δύο store.

Όταν αποδεχτείς ότι τα wp παίρνουν αναβαθμίσεις για να λύσουν παιδικές ασθένειες, θα καταλάβεις γιατί ένα android με λειτουργικό της τελευταίας 2ετίας δεν είναι dead ακόμα κι αν δεν πάρει άλλη αναβάθμιση. Το Note 3 μου είναι στην 5.0 και το Nexus μου στην 7.1.2. Καμία πρακτική διαφορά στη λειτουργία τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν αποδεχτείς ότι τα wp παίρνουν αναβαθμίσεις για να λύσουν παιδικές ασθένειες, θα καταλάβεις γιατί ένα android με λειτουργικό της τελευταίας 2ετίας δεν είναι dead ακόμα κι αν δεν πάρει άλλη αναβάθμιση. Το Note 3 μου είναι στην 5.0 και το Nexus μου στην 7.1.2. Καμία πρακτική διαφορά στη λειτουργία τους.

 

Ενδιαφέρον απόψη , δηλαδή οι ενημερώσεις ασφαλείας ας πούμε θεωρούνται παιδικές ασθένειες;

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον απόψη , δηλαδή οι ενημερώσεις ασφαλείας ας πούμε θεωρούνται παιδικές ασθένειες;

 

H Samsung έδωσε εσωτερικό update στο Note 3 με ενημερώσεις ασφαλείας φέτος, σχεδόν 4 χρόνια μετά την κυκλοφορία του αλλά αυτό δεν θα το διαβάσετε πουθενά επειδή δεν άλλαξε η έκδοση της Lollipop. Αλλά και να μην είχε δώσει, πρακτικός κίνδυνος για την συσκευή δεν υπήρχε. Όλα στο μυαλό είναι και το λέω έχοντας συσκευή που αναβαθμίζεται πρώτη πρώτη και έχοντας εγγραφεί στο beta program της Google. Το όλο ζήτημα είναι η αίσθηση up to date αλλά αυτό όσο θεμιτό κι αν είναι, παραμένει για μένα μία φούσκα για να βαυκαλίζονται ορισμένοι ότι κάτι γίνεται στη συσκευή τους ανεξαρτήτως λειτουργικού.

 

Για το τι συνέβη στα wp και στα 10άρια συγκεκριμένα, αρκεί να διαβάσει κανείς τις αντίστοιχες σελίδες των συσκευών όπου δεκάδες χρήστες έγραφαν και γράφουν για τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν σε βασικές λειτουργίες ανάλογα με την έκδοση της αναβάθμισης. Φυσικά κάθε αναβάθμιση μπορεί να φέρει bugs και προβλήματα αλλά διαβάζαμε για τραγικά bugs τόσο καιρό που τα υπόλοιπα λειτουργικά τα έχουν λυμένα σε συντριπτικό ποσοστό.

Edited by NexusNexii
Link to comment
Share on other sites

Μηπώς ο λόγος που πήρες το update, ήταν αυτός;

https://arstechnica.com/information-technology/2017/07/broadcom-chip-bug-opened-1-billion-phones-to-a-wi-fi-hopping-worm-attack/

 

Αυτό έλειπε να μην έδινε τέτοιο update.....

Link to comment
Share on other sites

Μηπώς ο λόγος που πήρες το update, ήταν αυτός;

https://arstechnica.com/information-technology/2017/07/broadcom-chip-bug-opened-1-billion-phones-to-a-wi-fi-hopping-worm-attack/

 

Αυτό έλειπε να μην έδινε τέτοιο update.....

 

Η Samsung συνηθίζει να δίνει τέτοια updates μία ή δύο φορές τον χρόνο, δεν το έκανε με συγκεκριμένη αιτιολογία. Και την πρακτική αυτή την κάνει και η Sony απ όσο ξέρω από την προσωπική μου εμπειρία. Είναι updates που δεν ενδιαφέρουν ουσιαστικά τους ίδιους τους χρήστες των συσκευών για να κάτσουν να το συζητήσουν γιατί πραγματικά πρακτικός κίνδυνος δεν υπάρχει ανεξάρτητα από το τι γράφεται στα διάφορα sites για τα clicks ή για να γίνεται τζέρτζελο.

 

Για να καταλάβεις την ειρωνεία της κατάστασης, το Note 3 μου το άφησα σε μια κοπέλα στην ανασκαφή στην Κρήτη και θα μου το επιστρέψει τον Σεπτέμβριο επειδή δεν άντεχε άλλο με το wp της και θα αλλάξει σε android όταν επιστρέψει Αθήνα. Όταν δεν μπορείς να πείσεις να σε κρατήσει ως συσκευή-λειτουργικό ούτε ένας τυχαίος χρήστης τότε δεν υπάρχει μέλλον.

Edited by NexusNexii
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Βγηκε η επισημη 15.063.502...Περιμενω να δω αν διορθωθηκαν διαφορα προβληματακια..οπως το bug με το Update σην sd, αν εγινε ανθρωπινος ο edge που κολλαει συνεχεια..και αν σταματησε το αναβοσβηνει η οθονη σε καποια βιντεακια..

 

 

NexusNexii εχεις δικιο φιλε μου..απλα ακρη δεν θα βγαλεις οταν εδω τα παιδια αντι να αποδεχθουν το ποσο μανταρα τα εκανε η MS κοιταζουν να μειωσουν τον ανταγωνισμο για να την δικαιολογησουν..Μιλουν για υποστηριξη και updates οταν ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ καθε update απο την κυκλοφορια των wm 10 Και μετα απλα προσπαθει να διορθωσει καθε ΝΕΟ bug που εφερνε η προηγουμενη εκδοση..μιλαμε για εναν φαυλο κυκλο που προφανως θα φτασει στο τελος του σε λιγακι..

Παλικαρια μου..με τσαπα******ες δεν πηγε μπροστα κανενας..

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung συνηθίζει να δίνει τέτοια updates μία ή δύο φορές τον χρόνο, δεν το έκανε με συγκεκριμένη αιτιολογία. Και την πρακτική αυτή την κάνει και η Sony απ όσο ξέρω από την προσωπική μου εμπειρία. Είναι updates που δεν ενδιαφέρουν ουσιαστικά τους ίδιους τους χρήστες των συσκευών για να κάτσουν να το συζητήσουν γιατί πραγματικά πρακτικός κίνδυνος δεν υπάρχει ανεξάρτητα από το τι γράφεται στα διάφορα sites για τα clicks ή για να γίνεται τζέρτζελο.

 

Έχω Sony και δεν εχω δει ποτε restart για ενημέρωση ουτε μια φορα και το εχω 1 χρόνο.Δηλαδη η Microsoft που δινει updates μια φορα τον μήνα, ή και δυο φορες,νομίζεις ότι το κάνει μονο για bugs;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα..Βγηκε η επισημη 15.063.502...Περιμενω να δω αν διορθωθηκαν διαφορα προβληματακια..οπως το bug με το Update σην sd, αν εγινε ανθρωπινος ο edge που κολλαει συνεχεια..και αν σταματησε το αναβοσβηνει η οθονη σε καποια βιντεακια.

 

Δεν εχει βγει,θα βγει την άλλη τριτη κατά τις 20:00.:rolleyes:

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εχει βγει,θα βγει την άλλη τριτη κατά τις 20:00.:rolleyes:

Και πως την πηρε και το pc που δεν ειναι σε dev εκδοσεις αλλα μονο σε επισημη?? Περιεργα πραγματα..

Τεσπα ετσι και αλλιως release preview και επισημες ειναι ακριβως ιδιες..ιδιο νουμερο εκδοσης πλεον κλπ..

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Και πως την πηρε και το pc που δεν ειναι σε dev εκδοσεις αλλα μονο σε επισημη?? Περιεργα πραγματα..

Τεσπα ετσι και αλλιως release preview και επισημες ειναι ακριβως ιδιες..ιδιο νουμερο εκδοσης πλεον κλπ..

 

 

Μόλις ήρθε και μενα η ενημέρωση στο PC,αλλά πολύ περίεργο,και μόλις διαβασα ότι θα βγει κι άλλη ενημερωση στο pc και mobile την άλλη εβδομάδα

Τα release preview είναι μεν το ιδιο αλλα βγαινουν περιπου μια εβδομαδα πριν την επίσημη

Κάθε update βγαίνει κάθε δεύτερη τριτη του μηνα(Mobile,PC)

Edited by black3539

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και μενα η ενημέρωση στο PC,αλλά πολύ περίεργο,και μόλις διαβασα ότι θα βγει κι άλλη ενημερωση στο pc και mobile την άλλη εβδομάδα

Τα release preview είναι μεν το ιδιο αλλα βγαινουν περιπου μια εβδομαδα πριν την επίσημη

Κάθε update βγαίνει κάθε δεύτερη τριτη του μηνα(Mobile,PC)

 

Ναι πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου..

Απλα οντως ειναι περιεργο γιατι ειναι η πρωτη φορα που το pc πηρε επισημη αναθμιση ιδιο νουμερο με release του mobile την ιδια στιγμη....

Τεσπα..Καποιο μπερδεματακι εχει γινει...

Ενημερωση ομως..

Η 502..διορθωσε το θεμα με την εγκατασταση εφαρμογων στην sd...Καλα ως εδω..Για τα υπολοιπα θα τα δουμε με την χρηση..καλα ή ασχημα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου..

Απλα οντως ειναι περιεργο γιατι ειναι η πρωτη φορα που το pc πηρε επισημη αναθμιση ιδιο νουμερο με release του mobile την ιδια στιγμη....

Τεσπα..Καποιο μπερδεματακι εχει γινει...

Ενημερωση ομως..

Η 502..διορθωσε το θεμα με την εγκατασταση εφαρμογων στην sd...Καλα ως εδω..Για τα υπολοιπα θα τα δουμε με την χρηση..καλα ή ασχημα..

 

Εγω θα τα δω την άλλη εβδομαδα στο mobile γιατι είμαι σε επίσημη

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις την ειρωνεία της κατάστασης, το Note 3 μου το άφησα σε μια κοπέλα στην ανασκαφή στην Κρήτη και θα μου το επιστρέψει τον Σεπτέμβριο επειδή δεν άντεχε άλλο με το wp της και θα αλλάξει σε android όταν επιστρέψει Αθήνα. Όταν δεν μπορείς να πείσεις να σε κρατήσει ως συσκευή-λειτουργικό ούτε ένας τυχαίος χρήστης τότε δεν υπάρχει μέλλον.

Δεν πρόκειται για ειρωνεία. Τόσοι έχουν φύγει. Δες και παρακάτω. Το μέλλον του mobile λειτουργικού της MS δε θα κριθεί αν η κοπέλα στην Κρήτη ήταν δυσαρεστημένη με τη συσκευή/λειτουργικό. Φαντάζομαι θα της πιπίλησες και εσύ λίγο το μυαλό για τα πλεονεκτήματα του φοβερού android και καλά έκανες. Ούτε θα κριθεί αν εμείς οι ελάχιστοι που έχουμε απομείνει αναχωρήσουμε για αλλού.

Μιλουν για υποστηριξη και updates οταν ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ καθε update απο την κυκλοφορια των wm 10 Και μετα απλα προσπαθει να διορθωσει καθε ΝΕΟ bug που εφερνε η προηγουμενη εκδοση..μιλαμε για εναν φαυλο κυκλο που προφανως θα φτασει στο τελος του σε λιγακι..

Παλικαρια μου..με τσαπα******ες δεν πηγε μπροστα κανενας..

Επειδή έχω μιλήσει για υποστήριξη στα ξαναγράφω. Στην καλύτερή του, το λειτουργικό WM10 είχε μερίδιο χρήσης το 25% του 3% παγκόσμια, δηλαδή κάτω από 1%. Αυτή τη στιγμή το μερίδιο χρήσης είναι το 24% του 0,1% παγκόσμια. Το τελευταίο τετράμηνο τα έσοδα της MS είναι 50 εκατομμύρια δολάρια (δεν τα λες ούτε ψίχουλα) από το mobiles, όταν της Apple είναι κοντά στα 40/45 δις (από τα mobiles). Και όπως έχω ξαναγράψει στον Evris, ποτέ το mobile τμήμα της MS δεν της απέφερε τρομερά έσοδα. Στο καλύτερό της τετράμηνο (από τα WP8.1) είχε έσοδα 1,4 δισ, όταν τα συνολικά έσοδα κάθε τετραμήνου τα τελευταία χρόνια είναι περίπου στα 25 δις.

Δε νομίζω ότι πρέπει να υποτιμάται έστω και αυτή η υποστήριξη.

 

Κανείς πάντως δεν υποστηρίζει ότι η κατάσταση είναι η ιδανική. Σε σχέση με αυτό θεωρώ ότι υπάρχουν τρεις κατηγορίες χρηστών που μένουν στο λειτουργικό.

Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν χρήστες, οι οποίοι είτε αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις συσκευές τους, είτε δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους λόγω έλλειψης εφαρμογών και έχουν στακάρει στο λειτουργικό (κυρίως λόγω οικονομικού).

Στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν χρήστες που είναι υποστηρικτές των προϊόντων της MS και δε χρησιμοποιούν σε καμία περίπτωση προϊόντα άλλων εταιριών. (όπως βέβαια ισχύει και για χρήστες υποστηρικτές άλλων εταιριών)

Στην τρίτη κατηγορία ανήκουν χρήστες οι οποίοι εξυπηρετούνται από το λειτουργικό άριστα (ακόμη και σ' αυτήν την κατάσταση που βρίσκεται, ακόμη και αν υπολείπεται σε διάρκεια εξέλιξης, ακόμη και αν υπάρχουν περίοδοι στασιμότητας), ενώ θεωρούν ότι έχει περισσότερα πλεονεκτήματα και καλύτερες προοπτικές εξέλιξης από τα άλλα δύο.

Εγώ ανήκω στην τρίτη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για ειρωνεία. Τόσοι έχουν φύγει. Δες και παρακάτω. Το μέλλον του mobile λειτουργικού της MS δε θα κριθεί αν η κοπέλα στην Κρήτη ήταν δυσαρεστημένη με τη συσκευή/λειτουργικό. Φαντάζομαι θα της πιπίλησες και εσύ λίγο το μυαλό για τα πλεονεκτήματα του φοβερού android και καλά έκανες. Ούτε θα κριθεί αν εμείς οι ελάχιστοι που έχουμε απομείνει αναχωρήσουμε για αλλού.

 

Επειδή έχω μιλήσει για υποστήριξη στα ξαναγράφω. Στην καλύτερή του, το λειτουργικό WM10 είχε μερίδιο χρήσης το 25% του 3% παγκόσμια, δηλαδή κάτω από 1%. Αυτή τη στιγμή το μερίδιο χρήσης είναι το 24% του 0,1% παγκόσμια. Το τελευταίο τετράμηνο τα έσοδα της MS είναι 50 εκατομμύρια δολάρια (δεν τα λες ούτε ψίχουλα) από το mobiles, όταν της Apple είναι κοντά στα 40/45 δις (από τα mobiles). Και όπως έχω ξαναγράψει στον Evris, ποτέ το mobile τμήμα της MS δεν της απέφερε τρομερά έσοδα. Στο καλύτερό της τετράμηνο (από τα WP8.1) είχε έσοδα 1,4 δισ, όταν τα συνολικά έσοδα κάθε τετραμήνου τα τελευταία χρόνια είναι περίπου στα 25 δις.

Δε νομίζω ότι πρέπει να υποτιμάται έστω και αυτή η υποστήριξη.

 

Κανείς πάντως δεν υποστηρίζει ότι η κατάσταση είναι η ιδανική. Σε σχέση με αυτό θεωρώ ότι υπάρχουν τρεις κατηγορίες χρηστών που μένουν στο λειτουργικό.

Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν χρήστες, οι οποίοι είτε αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις συσκευές τους, είτε δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους λόγω έλλειψης εφαρμογών και έχουν στακάρει στο λειτουργικό (κυρίως λόγω οικονομικού).

Στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν χρήστες που είναι υποστηρικτές των προϊόντων της MS και δε χρησιμοποιούν σε καμία περίπτωση προϊόντα άλλων εταιριών. (όπως βέβαια ισχύει και για χρήστες υποστηρικτές άλλων εταιριών)

Στην τρίτη κατηγορία ανήκουν χρήστες οι οποίοι εξυπηρετούνται από το λειτουργικό άριστα (ακόμη και σ' αυτήν την κατάσταση που βρίσκεται, ακόμη και αν υπολείπεται σε διάρκεια εξέλιξης, ακόμη και αν υπάρχουν περίοδοι στασιμότητας), ενώ θεωρούν ότι έχει περισσότερα πλεονεκτήματα και καλύτερες προοπτικές εξέλιξης από τα άλλα δύο.

Εγώ ανήκω στην τρίτη κατηγορία.

 

Μιας και αναφερεις τα νουμερα..για κατσε να το αναλυσουμε λιγακι..

Γιο ποιο λογο λοιπον το 3% των wp Γενικα, εγινε το 25% του 3%(wp + wm10) και σημερα φτασαμε να μιλαμε για το 24% του 0,1?

Μηπως γιατι το ΟΛΑΚΕΡΟ 75% το παρατησε με 8,1 τετοιο καιρο περσι ενω ειχε υποσχεθει να τα αναβαθμισει και ενω την σηκωναν? (Τουλαχιστον αυτα με 1gb ram και πανω).

Ποιος δημιουργησε αυτο το 0,25(wm10) + 0.75(wp8.1)??? Εγω και εσυ ? Μαλλον οχι..

Το οτι ο CEO εχει κοψει την κανουλα του Mobile τμηματος απο τελη 2015 αρχες 2016 δεν το βλεπεις? Ειναι ενα τμημα στο περιθώριο και την βγαζουν οσο πιο οικονομικα γινεται με updates της πλακας..Αυτος ειναι ο τροπος λειτουργιας του εδω και 1,5 χρονο..μεχρι να περασει και η διετια υποστηριξης των 950 και γεια σας..

Ειναι η μεγαλυτερη εταιρεια λογισμικου στον ΚΟΣΜΟ..Και δεν μπορει να δωσει σε αυτες τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ συσκευες που απεμειναν ενα απροβληματιστο λειτουργικο..5-6 διαφορετικα chipakia ειχε να δουλεψει και τα εκανε μανταρα..λιγοτερα και απο αυτα που εχει να υποστηριξει η Apple...Αλλα τι συγκρινω ε?

Και θεωρουμε και Αθλο το οτι δινει updates σε αυτο το 25 % του 0,1 που η ιδια η MS οδηγησε σε αυτο..Εαν ειναι δυνατον..

Θα το ξαναπω λοιπον..

Εχει παρθει αποφαση το τμημα αυτο να εξαλιφθει..οπως και τα wm10..Oκ μεχρι εδω? Μιλαμε για την MS που ειναι εντελως αψυχολογητη και κοβει projects δις σε μια νυχτα..Σκασιλα της για τα wm10..απλα δινει καποια τζαμπαλιστικα Updates και τελος..Ας αποδεχτουμε αυτα τα απλα πραγματακια και ας αφησουμε τα υπολοιπα απεξω..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερεις τα νουμερα..για κατσε να το αναλυσουμε λιγακι..

Δε χρειάζεται να αναλύσουμε τίποτα περισσότερο βρε Πάνο. Τα έχουμε πει. Σε αρκετά διαφωνούμε. Είναι λογικό να κλείσει η κάνουλα από την πλευρά της MS, αφού το προϊόν της πάτωσε. Τα νούμερα που αναφέρω, έχουν να κάνουν και με αυτό. Κακό για μας, αλλά συμβαίνει με διάφορα προϊόντα τεχνολογίας και μη.

Είτε αποδέχεσαι την κατάσταση, είτε δεν την αποδέχεσαι. Πάντως σεβαστές οι απόψεις σου, όπως και η ταλαιπωρία σου.

 

Υ.Γ. 1 το παράδειγμα που φέρνεις με τα ποσοστά των WP8.1 και WM10 δε λέει πάντως κάτι. Και στο desktop τα ποσοστά είναι Windows 10:30% Windows 7:70%, μετά από δύο χρόνια.

Υ.Γ. 2 δε μίλησε κανείς για άθλο σχετικά με τα updates. Έγραψα να μην υποτιμούμε έστω και αυτές τις διορθώσεις.

Υ.Γ. 3. αν κλείσει είπαμε... Αλλάζουμε λειτουργικό. απλά πράγματα. Και σχετικά φθηνά προς το παρόν (με κάποιους συμβιβασμούς)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αναλύσουμε τίποτα περισσότερο βρε Πάνο. Τα έχουμε πει. Σε αρκετά διαφωνούμε. Είναι λογικό να κλείσει η κάνουλα από την πλευρά της MS, αφού το προϊόν της πάτωσε. Τα νούμερα που αναφέρω, έχουν να κάνουν και με αυτό. Κακό για μας, αλλά συμβαίνει με διάφορα προϊόντα τεχνολογίας και μη.

Είτε αποδέχεσαι την κατάσταση, είτε δεν την αποδέχεσαι. Πάντως σεβαστές οι απόψεις σου, όπως και η ταλαιπωρία σου.

 

Υ.Γ. 1 το παράδειγμα που φέρνεις με τα ποσοστά των WP8.1 και WM10 δε λέει πάντως κάτι. Και στο desktop τα ποσοστά είναι Windows 10:30% Windows 7:70%, μετά από δύο χρόνια.

Υ.Γ. 2 δε μίλησε κανείς για άθλο σχετικά με τα updates. Έγραψα να μην υποτιμούμε έστω και αυτές τις διορθώσεις.

Υ.Γ. 3. αν κλείσει είπαμε... Αλλάζουμε λειτουργικό. απλά πράγματα. Και σχετικά φθηνά προς το παρόν (με κάποιους συμβιβασμούς)

 

Απο την διαφωνια βγαινουν ομορφα αποτελεσματα ομως..αλλα μισο λεπτακι..

Δεν καταλαβα που διαφωνεις σε αυτα που ειπα παραπανω...

Απλα να υπενθυμισω 2 πραγματα που τα περναμε στο ντουκου...

Η κανουλα ειχε κλεισει πριν ακομα βγουν στην <<ζωη>> τα wm10..και βρισκονται στην συντηρηση εδω και 1,5 χρονο..

Και οτι (αν και θα το εχεις διαβασει απο εδω και απο εκει) H MS εμενα..εσενα και 2-3 αλλους με wm τους εχεις γραμμενους στα παλια της τα παπουτσια..Δεν προκειται ποτε ξανα να στηριχτει σε εμας γιατι ειμαστε ενας κοκος στην ερημο..Θα κοιταξει πως θα πιασει το υπολοιπο 99,9%

Αν και Οποτε ξαναπροσπαθησει.

Και αυτο θα πρεπει να το εχουν υποψιν τους οι MS ακηδες για να μην τους κατσει βαρια το δεδομενο παρατημα των wm10 το προσεχες διαστημα..

 

Τα παραδειγμα με τα ποσοστα που ανεφερα 100% ειναι μια εικονα του τι ακριβως επαιξε..

Το δικο σου παραδειγμα ειναι λαθος κατα την γνωμη μου..διοτι...Δεν σταματησε καποιο προγραμμα ή παιχνιδι να λειτουργει στα 7ρια..ή να εχει λιγοτερες δυνατοτητες..και ουτε τα παρατησε κανεις οπως τα 8,1 που ειναι ήδη παρελθον απο εφαρμογες που δεν λειτουργουν κλπ..

Και το ποιο σημαντικο?? Σχεδον οσοι εμειναν στα 7 ρια εμειναν απο επιλογη, ετσι δεν ειναι? Μπορουσαν να παρουν τζαμπα τα 10..σωστα? Δεν τους ειπε καποιος οτι το Laptop- pc σας δεν μπορει να παρει τα 10, γιατι οι απαιτησεις ηταν αναλογες κιολας..Οπως εγινε με την πληθωρα των 8,1 συσκευων που εφαγαν ακυρο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μολις αγόρασα ένα s7 flat.. Ήμουν σε δίλλημα να πάρω 950, αλλά λόγω των γνωστών προβλημάτων αποφασισα να μη το κάνω.

 

Βλέπω πως κάποιες low/mid range συσκευές android όπως το Α3 2017 της γυναίκας μου, δουλεύουν αξιοπρεπέστατα.. Μόνο η πληκτρολόγηση δεν είναι τόσο καλή στο Swype, αλλά μπορεί να υπάρχει κάποια εφαρμογή καλύτερη. Μόνο το 435 κράτησα με 8.1 για την δουλειά

 

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Note 3 μου είναι στην 5.0 και το Nexus μου στην 7.1.2. Καμία πρακτική διαφορά στη λειτουργία τους.

 

Τόση εξέλιξη!!!???

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως μολις αγόρασα ένα s7 flat.. Ήμουν σε δίλλημα να πάρω 950, αλλά λόγω των γνωστών προβλημάτων αποφασισα να μη το κάνω.

 

Βλέπω πως κάποιες low/mid range συσκευές android όπως το Α3 2017 της γυναίκας μου, δουλεύουν αξιοπρεπέστατα.. Μόνο η πληκτρολόγηση δεν είναι τόσο καλή στο Swype, αλλά μπορεί να υπάρχει κάποια εφαρμογή καλύτερη. Μόνο το 435 κράτησα με 8.1 για την δουλειά

 

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κακώς πήρες το flat. Με λίγα χρήματα παραπάνω έπαιρνες το edge που έχει πολύ ανώτερη μπαταρία (αλλά πραγματικά η οθόνη του δημιουργεί προβληματισμούς λόγω καμπυλότητας).

Καλώς έπραξες και δεν πήρες 950. Όχι λόγω προβλημάτων (όσα έμεινα θα λυθούν) αλλά γιατί ουσιαστικά είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε χρειάζεται να αναλύσουμε τίποτα περισσότερο βρε Πάνο. Τα έχουμε πει. Σε αρκετά διαφωνούμε. Είναι λογικό να κλείσει η κάνουλα από την πλευρά της MS, αφού το προϊόν της πάτωσε. Τα νούμερα που αναφέρω, έχουν να κάνουν και με αυτό. Κακό για μας, αλλά συμβαίνει με διάφορα προϊόντα τεχνολογίας και μη.

Είτε αποδέχεσαι την κατάσταση, είτε δεν την αποδέχεσαι. Πάντως σεβαστές οι απόψεις σου, όπως και η ταλαιπωρία σου.

 

Υ.Γ. 1 το παράδειγμα που φέρνεις με τα ποσοστά των WP8.1 και WM10 δε λέει πάντως κάτι. Και στο desktop τα ποσοστά είναι Windows 10:30% Windows 7:70%, μετά από δύο χρόνια.

Υ.Γ. 2 δε μίλησε κανείς για άθλο σχετικά με τα updates. Έγραψα να μην υποτιμούμε έστω και αυτές τις διορθώσεις.

Υ.Γ. 3. αν κλείσει είπαμε... Αλλάζουμε λειτουργικό. απλά πράγματα. Και σχετικά φθηνά προς το παρόν (με κάποιους συμβιβασμούς)

 

Ρε faasf, πραγματικά είσαι ένας φάρος. Θέλω να σου το λέω σε κάθε ποστ.

Κατά τα άλλα είπαμε 100 φορές αλλά κάποιοι εκεί, στα δικά τους. Τα 10ρια αλλά και οποιοδήποτε λειτουργικό δεν έχει μέλλον με κακές εφαρμογές της Facebook. Αν ο Μαρκ δεν δώσει σωστή εφαρμογή τότε η ms δεν θα δει άσπρη μέρα. Βάλε και το κατώτερο από τους άλλους store και έχεις την αλήθεια της αποτυχίας μπροστά σου.

Κατά τα άλλα κουράγιο......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόση εξέλιξη!!!???

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κακώς πήρες το flat. Με λίγα χρήματα παραπάνω έπαιρνες το edge που έχει πολύ ανώτερη μπαταρία (αλλά πραγματικά η οθόνη του δημιουργεί προβληματισμούς λόγω καμπυλότητας).

Καλώς έπραξες και δεν πήρες 950. Όχι λόγω προβλημάτων (όσα έμεινα θα λυθούν) αλλά γιατί ουσιαστικά είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ρε faasf, πραγματικά είσαι ένας φάρος. Θέλω να σου το λέω σε κάθε ποστ.

Κατά τα άλλα είπαμε 100 φορές αλλά κάποιοι εκεί, στα δικά τους. Τα 10ρια αλλά και οποιοδήποτε λειτουργικό δεν έχει μέλλον με κακές εφαρμογές της Facebook. Αν ο Μαρκ δεν δώσει σωστή εφαρμογή τότε η ms δεν θα δει άσπρη μέρα. Βάλε και το κατώτερο από τους άλλους store και έχεις την αλήθεια της αποτυχίας μπροστά σου.

Κατά τα άλλα κουράγιο......

 

Το πήρα ξεκάθαρα γιατί με βόλευε καλύτερα λόγω μεγέθους της οθόνης και γενικότερα της συσκευής. Επίσης μπορώ να πω ότι φοβόμουν την οθόνη του Edge γιατί είμαι και λίγο άτσαλος.

 

Τα κινητά μας με βόλευαν φοβερά σε κάποια πράγματα όμως πλέον υπολείπονται σε πάρα πολλές λειτουργίες έναντι των άλλων.

 

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα ξεκάθαρα γιατί με βόλευε καλύτερα λόγω μεγέθους της οθόνης και γενικότερα της συσκευής. Επίσης μπορώ να πω ότι φοβόμουν την οθόνη του Edge γιατί είμαι και λίγο άτσαλος.

 

Τα κινητά μας με βόλευαν φοβερά σε κάποια πράγματα όμως πλέον υπολείπονται σε πάρα πολλές λειτουργίες έναντι των άλλων.

 

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάπου υστερούν κάπου υπερτερούν.

Πχ υστερούν κατά πολύ στο store ενώ υπερτερούν πχ στην απλότητα. Για παράδειγμα οργωνεις το store για να βρεις εφαρμογή sms με 160 χαρακτήρες, την πληρώνεις και τελικά δεν μπορείς να γράφεις με μικρά.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υστερούν κάπου υπερτερούν.

Πχ υστερούν κατά πολύ στο store ενώ υπερτερούν πχ στην απλότητα. Για παράδειγμα οργωνεις το store για να βρεις εφαρμογή sms με 160 χαρακτήρες, την πληρώνεις και τελικά δεν μπορείς να γράφεις με μικρά.....

Μα και στα wm βρε Montoya, παρόλο που γράφεις με μικρά πανε κεφαλαία στους 160 χαρακτήρες.

 

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα και στα wm βρε Montoya, παρόλο που γράφεις με μικρά πανε κεφαλαία στους 160 χαρακτήρες.

 

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπερδεύομαι τόσο? Πως θυμάμαι ότι πάνε (λάμβανα) μικρά? Μήπως ήταν στα 8ρια?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Η ΦΩΤΟ τραβαει σταθερα περιπου στα 1.5 ΜΒ μεγεθοσ αρχειου....(παραξενο η δικια σας ποσο τραβαει?)

 

Η καμερα του/αισθητηρασ είναι 8 ΜΒ...αναρωτιέμαι πως μπορω να αυξησω το μέγεθος του αρχειου (ρεσολουσιον) που τραβαει η μηχανη ώστε να εχω αρχεια μεγαλα και με μεγαλυτερη λεπτομερεια?...

 

Το θελω διοτι για επαγγελματικούς λογουσ στελνω φωτο-λεπτομέρειες εχοντας κανει κροπ σε επίμαχα σημεια καθοτι δεν υπαρχει δυνατοτητα και δεν πρεπει, να πλησιασω το θεμα μου ....Καμμια ιδεα?...

 

αν υπαρχει και εφαρμογή 3ου κατασκευαστη εστω και πληρωτεο ΣΑΦΩΣ και με ενδιαφερει κάθε προταση / ιδεα σας

 

Τασος

Link to comment
Share on other sites

Αν η κάμερα είναι όντως ρυθμισμένη στα 8mp (σιγουρέψου πρώτα) και τα αρχεία έχουν το μέγεθος που αναφέρεις, τότε πιθανόν να είναι το μέγιστο που μπορεί να αποδόσει. Το άλλο ζήτημα είναι, από τι απόσταση τραβάς τις φωτό σου. Τα 8 mp μπορούν να σου δώσουν αρκετά λεπτομερείς φωτογραφίες αλλά μέχρι ενός ορίου. Θα πρέπει να πλησιάσεις το θέμα σου περισσότερο.

Αλλιώς, χρησιμοποίησε κάποια φωτογραφική μηχανή με καλό οπτικό ζουμ.

Edited by gvargiam
Link to comment
Share on other sites

Αν η κάμερα είναι όντως ρυθμισμένη στα 8mp (σιγουρέψου πρώτα) . Το άλλο ζήτημα είναι, από τι απόσταση τραβάς τις φωτό σου. .

 

ευχαριστω αλλα αυτό είναι ακριβως το θεμα μου...dhl πως να ρυθμισω να τραβαει στα 8μπιχελσλς. Τα σπεκσ λενε ότι η καμερα είναι 8μπιξελς. Δεν βρηκα κατι στα μενου poy να μπορω να αλλαξω ειτε προς τα πανω η προς τα κατω τυπου -VGA-Low-Medium-Max-Fine..etc. Κινητο αντροιντ των 75 ευρω της κορης και εχει ρυθμισεισ τετοιeσ για την καμερα. Εχω τσεκαρει και με WM 8.1 + WM 10 stable / no insider.

 

Asxeta με την αποσταση, τα αρχεια βγαινουν παντα στα 1.5-2.0 ΜΒ. & δεν μπορω να πλησιασω. Η κανονικη καμερα απαγορευεται...είναι τα θεματα τετοια...στη λουφα τραβάω και μετα πετσοκόβω να μην φαινονται ότι δεν πρεπει, πχ ο χωροσ τα ατομα ο εξοπλισμοσ κλπ.

 

Βοηθατε πριν αλλαξω τηλεφωνο διοτι εμενα τα παραθυρα (Windows mobile) στα αλλα τους με καλυπτουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα αυτό είναι ακριβως το θεμα μου...dhl πως να ρυθμισω να τραβαει στα 8μπιχελσλς. Τα σπεκσ λενε ότι η καμερα είναι 8μπιξελς. Δεν βρηκα κατι στα μενου poy να μπορω να αλλαξω ειτε προς τα πανω η προς τα κατω τυπου -VGA-Low-Medium-Max-Fine..etc. Κινητο αντροιντ των 75 ευρω της κορης και εχει ρυθμισεισ τετοιeσ για την καμερα. Εχω τσεκαρει και με WM 8.1 + WM 10 stable / no insider.

 

Asxeta με την αποσταση, τα αρχεια βγαινουν παντα στα 1.5-2.0 ΜΒ. & δεν μπορω να πλησιασω. Η κανονικη καμερα απαγορευεται...είναι τα θεματα τετοια...στη λουφα τραβάω και μετα πετσοκόβω να μην φαινονται ότι δεν πρεπει, πχ ο χωροσ τα ατομα ο εξοπλισμοσ κλπ.

 

Βοηθατε πριν αλλαξω τηλεφωνο διοτι εμενα τα παραθυρα (Windows mobile) στα αλλα τους με καλυπτουν.

 

Για να τραβήξεις σε 8mp πρέπει να το βάλεις στο 4:3 και όχι στο 16:9 που πιθανότατα το εχεις τώρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...