Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και Galaxy έχουμε και xiaomi πουλάμε! Εδώ το καλό android https://mspoweruser.com/android-retailer-microsoft-now-sells-xiaomi-mi-5s-plus-samsung-galaxy-s8/
:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άρα σύμφωνα με το προ-παραπάνω πιστ ΤΙΠΟΤΑ δεν ισχύει, εφόσον οι ιθύνοντες της ΜΣ λένε πως το λειτουργικό ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ!!

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Με τόσες ενημερώσεις που δίνει στις δικες της εφαρμογές τουλάχιστον, δεν δείχνει ότι τα wm 10 πάνε για κλείσιμο! Οπότε μάλλον στέκει το παραπάνω λινκ του faasf! Ασχέτως τι λένε οι φήμες!

Εμφανισιακά και ονομαστικά 8.1 και 10 μπορεί να μοιάζουν, αλλά είναι τελείως διαφορετικά! Το εγχείρημα της ενοποίησης είναι αρκετά δύσκολο κατά τα φαινόμενα, οπότε τα πολλα λάθη είναι μέσα στο πρόγραμμα, όπως και οι κακές φήμες που διαρρέουν συνεχώς! Το ότι συνεχιζουν τα 10 να αναβαθμίζονται το θεωρώ θετικό!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν υπάρχουν 2 διαφορετικές εκδόσεις στο Insider(μία για τα pc -16xxx- και μία για τα mobile -15xxx-) σχετικές με την αναβάθμιση redstone3. Είναι η πρώτη φορά που είναι διαφορετικές. Μέχρι τώρα υπήρχε μόνο μία έκδοση. Η επίσημη ενημέρωση ήταν ότι είναι διαφορετικές γιατί μένουν κάποια χαρακτηριστικά να προστεθούν στα mobiles. Όταν προστεθούν αυτά, η έκδοση των mobile θα συγχρονιστεί εκ νέου με αυτήν των pc, δηλαδή τη redstone3 -16χχχ-.

H έκδοση δηλαδή feature2 είναι μια ενδιάμεση αναβάθμιση που θα λάβουν μόνο τα κινητά μετά την Creators και όχι η τελική RS2+ σύμφωνα με τη φημολογία των προηγούμενων ημερών.

Θα δείξει σύντομα τι σχέδια έχουν ποια είναι η αλήθεια και τι ισχύει στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα σύμφωνα με το προ-παραπάνω πιστ ΤΙΠΟΤΑ δεν ισχύει, εφόσον οι ιθύνοντες της ΜΣ λένε πως το λειτουργικό ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ!!

 

Sent from mTalk

 

Από την στιγμή που ο κώδικας είναι ίδιος ή λογική λέει να μην σταματήσει η υποστήριξη του mobile. Βέβαια καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για το 0,1%. Ακόμη και η ΒΒ τα παράτησε όταν έφτασε στο 1% και όχι στο 0,1%

Βέβαια θεωρώ λογικό και μονόδρομο η ms να αλλάξει ρώτα (πχ surface με πλήρη w10) αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα ακυρωνε τα σημερινά wm10 (βλέπε κοινό store)

Θα δούμε πως θα πάει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τόσες ενημερώσεις που δίνει στις δικες της εφαρμογές τουλάχιστον, δεν δείχνει ότι τα wm 10 πάνε για κλείσιμο! Οπότε μάλλον στέκει το παραπάνω λινκ του faasf! Ασχέτως τι λένε οι φήμες!

Εμφανισιακά και ονομαστικά 8.1 και 10 μπορεί να μοιάζουν, αλλά είναι τελείως διαφορετικά! Το εγχείρημα της ενοποίησης είναι αρκετά δύσκολο κατά τα φαινόμενα, οπότε τα πολλα λάθη είναι μέσα στο πρόγραμμα, όπως και οι κακές φήμες που διαρρέουν συνεχώς! Το ότι συνεχιζουν τα 10 να αναβαθμίζονται το θεωρώ θετικό!

 

το θέμα δεν είναι η ms να αναβαθμίζει τα δικά της προϊόντα αλλά ότι εγώ προσωπικά από αρχές δεκέμβρη που άλλαξα λειτουργικό και ανοίγω που και που το lumia να δω για ενημέρωσης κτλ δεν βλέπω τίποτα για τις υπόλοιπες εφαρμογές που δεν είναι τις ms και αυτά που υπάρχουν όλα έχουν μείνει πολύ πίσω και δεν μπορεί κανείς να λέει ότι δεν φταίει η Microsoft. φταίει που ακολούθησε μια πολιτική που έκανε τους πάντες να γυρίζουν πλάτη. μπορεί το iPhone να μην μου αρέσει τόσο όπως το Windows αλλά τουλάχιστον στο κομμάτι εφαρμογές έχω ηρεμήσει. ότι και Redstones να βγάλουν και υποστήριξη στα δικά της προϊόντα να δώσει δεν μπορεί πλέον να κάνει τίποτα να ανέβει. σκέψου ότι υπάρχουν εκατομμύρια καταναλωτές που αγοράζουν smartphone μόνο και μόνο να έχουν Facebook και messenger η ms ούτε αυτό δεν μπορεί να προσφέρει ποια.

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι η ms να αναβαθμίζει τα δικά της προϊόντα αλλά ότι εγώ προσωπικά από αρχές δεκέμβρη που άλλαξα λειτουργικό και ανοίγω που και που το lumia να δω για ενημέρωσης κτλ δεν βλέπω τίποτα για τις υπόλοιπες εφαρμογές που δεν είναι τις ms και αυτά που υπάρχουν όλα έχουν μείνει πολύ πίσω και δεν μπορεί κανείς να λέει ότι δεν φταίει η Microsoft. φταίει που ακολούθησε μια πολιτική που έκανε τους πάντες να γυρίζουν πλάτη. μπορεί το iPhone να μην μου αρέσει τόσο όπως το Windows αλλά τουλάχιστον στο κομμάτι εφαρμογές έχω ηρεμήσει. ότι και Redstones να βγάλουν και υποστήριξη στα δικά της προϊόντα να δώσει δεν μπορεί πλέον να κάνει τίποτα να ανέβει. σκέψου ότι υπάρχουν εκατομμύρια καταναλωτές που αγοράζουν smartphone μόνο και μόνο να έχουν Facebook και messenger η ms ούτε αυτό δεν μπορεί να προσφέρει ποια.

 

Στέκομαι στο τελευταίο (και κατ επέκταση και στις υπόλοιπες εφαρμογές). Η ms δεν μπορεί να το προσφέρει? Δηλαδή η ms είναι δημιουργός και υπεύθυνη να δώσει στον καταναλωτή μια σωστή εφαρμογή fb ή ο φίλος μας ο Μαρκ? Δηλαδή αν ο faasf μας έδινε έναν τραγικό Best player θα έφταιγε η ms αλλά τώρα που η εφαρμογή του τα σπάει είναι δικό του κατόρθωμα (σαφώς και είναι και ξαναμπραβο του).....

Σαφώς και το αποτέλεσμα για τον καταναλωτή είναι το ίδιο και ούτε που τον ενδιαφέρει ποιος φταίει αλλά ότι δεν έχει μια σωστή εφαρμογή οπότε την κάνει για αλλού. Αυτό και μόνο αποδεικνύει το ποιος ζημειωνεται και ποιος αδιαφορεί. Εκτός κι αν η ms που άλλαξε όλο της το desktop λειτουργικό της και το πήγε προς το mobile (γιατί ξέρει πως εκεί παίζεται πλέον το παιχνιδι) αδιαφορεί για το κακό app του fb και λέει "εντάξει μωρέ, ας χάσω και τους τελευταίους υποστηρικτές μου στο mobile".....

Σαφώς και διαφωνώ.

Ποιο μήλο πήρες? Το ios (ως λειτουργικό μονο) για μένα δεν παλεύεται, πως τα καταφερνεις? Έχω την γυναίκα μου να με πρήζει και πάλι δεν μπορώ να την ξεκοψω....... :lol: :lol: :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ή ms βγάζει από τις Υ πήρε (το ότι ο Ceo προέρχεται από το cloud κομμάτι λέει πολλα) και γι αυτό ήθελε και θέλει και το mobile κομμάτι. Όχι για να κονομήσει από το hardware (βλέπε lumia) αλλά για να πουλήσει πιο εύκολα τις υπηρεσίες της. Εφόσον δεν το πέτυχε θα κονομήσει αλλιώς. Η αρχή έγινε με το s8.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στέκομαι στο τελευταίο (και κατ επέκταση και στις υπόλοιπες εφαρμογές). Η ms δεν μπορεί να το προσφέρει? Δηλαδή η ms είναι δημιουργός και υπεύθυνη να δώσει στον καταναλωτή μια σωστή εφαρμογή fb ή ο φίλος μας ο Μαρκ? Δηλαδή αν ο faasf μας έδινε έναν τραγικό Best player θα έφταιγε η ms αλλά τώρα που η εφαρμογή του τα σπάει είναι δικό του κατόρθωμα (σαφώς και είναι και ξαναμπραβο του).....

Σαφώς και το αποτέλεσμα για τον καταναλωτή είναι το ίδιο και ούτε που τον ενδιαφέρει ποιος φταίει αλλά ότι δεν έχει μια σωστή εφαρμογή οπότε την κάνει για αλλού. Αυτό και μόνο αποδεικνύει το ποιος ζημειωνεται και ποιος αδιαφορεί. Εκτός κι αν η ms που άλλαξε όλο της το desktop λειτουργικό της και το πήγε προς το mobile (γιατί ξέρει πως εκεί παίζεται πλέον το παιχνιδι) αδιαφορεί για το κακό app του fb και λέει "εντάξει μωρέ, ας χάσω και τους τελευταίους υποστηρικτές μου στο mobile".....

Σαφώς και διαφωνώ.

Ποιο μήλο πήρες? Το ios (ως λειτουργικό μονο) για μένα δεν παλεύεται, πως τα καταφερνεις? Έχω την γυναίκα μου να με πρήζει και πάλι δεν μπορώ να την ξεκοψω....... :lol: :lol: :lol:

 

η το είπα λάθος ή δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω με το φταίξιμο της Microsoft. με λίγα λόγια ήθελα να πω πως η Microsoft έχει ευθύνη που οι devs δεν ασχολούνται με το Windows και ανάφερα το Facebook σαν παράδειγμα που είναι παγκοσμίως η πιο κοινή εφαρμογή. δηλαδή στην κοινή λογική αν το βάζεις πάλι θα λες ότι σίγουρα κάπου φταίει η Microsoft που της έχουν γυρίσει πλάτη όλοι.

το 6S πήρα.... ε τι να πω θέλει pc να βάλεις κάποια πράγματα μέσα (φωτογραφίες, μουσική και ringtones) αλλά δεν είναι κακό όταν το μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

η το είπα λάθος ή δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω με το φταίξιμο της Microsoft. με λίγα λόγια ήθελα να πω πως η Microsoft έχει ευθύνη που οι devs δεν ασχολούνται με το Windows και ανάφερα το Facebook σαν παράδειγμα που είναι παγκοσμίως η πιο κοινή εφαρμογή. δηλαδή στην κοινή λογική αν το βάζεις πάλι θα λες ότι σίγουρα κάπου φταίει η Microsoft που της έχουν γυρίσει πλάτη όλοι.

το 6S πήρα.... ε τι να πω θέλει pc να βάλεις κάποια πράγματα μέσα (φωτογραφίες, μουσική και ringtones) αλλά δεν είναι κακό όταν το μάθεις.

 

Δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω πως απέτυχε το όλο εγχείρημα. Μόνο ο faasf μπορεί να μας δώσει μια εικόνα.

Τα μήλα έχουν απίστευτα κουσούρια. Η γυναίκα μου έχει 6 χρόνια Apple αλλά αυτό το πράγμα δεν παλεύεται. Κυρίως η μεγάλη εξάρτηση από το iTunes που το καθιστά σχεδόν απαράδεκτο. Άλλο θέμα είναι οι διαστάσεις του. Απελπιστικά μικρο (για τα γούστα μου) το απλό, γκουμουτσα το plus. Έχει βέβαια και τα θετικά του. Κάποια στιγμή, πριν σ πω 2-3 χρόνια, έφτασα κι εγώ μια ανάσα για να πάρω ένα iPhone, έτσι για την αλλαγή αλλά ευτυχώς μου πέρασε.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω πως απέτυχε το όλο εγχείρημα........

Τα Windows Mobile είναι αποτυχημένα, καθώς κρίνονται με βάση το ποσοστό χρήσης τους.

Το όλο εγχείρημα της ενοποίησης και της UWP δεν έχει κριθεί κατά τη γνώμη μου αν απέτυχε. Από την πρώτη στιγμή θεωρούσα πως θα πάρει αρκετό χρόνο. Ήλπιζα όμως όχι και τόσο πολύ, έτσι ώστε να είναι ορατά τα οφέλη σχετικά σύντομα. Δυστυχώς...

Τους λόγους που θεωρείται αποτυχημένη προς το παρόν η πλατφόρμα και κατά συνέπεια έχουν γυρίσει την πλάτη οι devs τους έγραψα σε άλλο νήμα. Τους παραθέτω και εδώ:

1) δεν είναι δεδομένη η αφοσίωση της MS (φαίνεται να έχει επενδύσει πάρα πολλά και θα είναι τεράστια έκπληξη κατά τη γνώμη μου αν την εγκαταλείψει, αλλά από την άλλη πόσα άλλα δεν έχει ακυρώσει/εγκαταλείψει)

2) το φημολογούμενο x86 emulation έχει κρατήσει πολλούς δημιουργούς στην αναμονή (στα mobiles), αφού δεν υπάρχει λόγος να μεταφέρουν χ86 εφαρμογές τους,

3) στα pc οι χρήστες δε χρησιμοποιούν εφαρμογές από το Store,

4) τα Windows 10 δεν έχουν ακόμη μεγάλη διείσδυση (οι περισσότεροι χρήστες Windows έχουν μείνει σε προηγούμενες εκδόσεις, κυρίως στα 7αρια),

5) αλλά και η ίδια UWP πλατφόρμα ακόμη υπολείπεται σε χαρακτηριστικά (βιβλιοθήκες, κ.τ.λ.) σε σχέση με τις desktop εφαρμογές. Έχει γίνει πρόοδος προς τη σύγκλιση, αλλά μένουν κάποια να γίνουν ακόμη, έτσι ώστε οι uwp εφαρμογές να είναι 100% λειτουργικές σε σχέση με τις desktop.

6) δεν υπάρχει εμπιστοσύνη αν έχουν τελειώσει οι αλλαγές που προωθεί η MS τα τελευταία 3-4 κυρίως χρόνια. Εννοώ αν έχει καθίσει η μπίλια οριστικά.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω πως απέτυχε το όλο εγχείρημα. Μόνο ο faasf μπορεί να μας δώσει μια εικόνα.

Τα μήλα έχουν απίστευτα κουσούρια. Η γυναίκα μου έχει 6 χρόνια Apple αλλά αυτό το πράγμα δεν παλεύεται. Κυρίως η μεγάλη εξάρτηση από το iTunes που το καθιστά σχεδόν απαράδεκτο. Άλλο θέμα είναι οι διαστάσεις του. Απελπιστικά μικρο (για τα γούστα μου) το απλό, γκουμουτσα το plus. Έχει βέβαια και τα θετικά του. Κάποια στιγμή, πριν σ πω 2-3 χρόνια, έφτασα κι εγώ μια ανάσα για να πάρω ένα iPhone, έτσι για την αλλαγή αλλά ευτυχώς μου πέρασε.....

όπως είπα και πριν αρνητική εντύπωση μου έκανε ότι εδώ και σχεδόν 5 μήνες τουλάχιστον δεν κατεβάζει καμία ενημέρωση από τρίτους αλλά μόνο τα apps τις Microsoft και είναι τραγικό να βλέπεις ένα Facebook φτωχό και με τεράστια κολλήματα και ένα messenger που περίμενα ένα χρόνο να βάλουν και κλείσεις και ακόμα δεν βάλανε. τι άλλο να πεις ότι και το viber ελληνικά δεν έχει ακόμα (μικρό το κακό για μένα μπορεί σοβαρό για άλλους) και αν δεν απαντάς από το πλακάκι μένει κολλημένο! δυστυχώς υπάρχουν πολλά αρνητικά παραδείγματα στο θέμα apps

ναι στο θέμα iTunes έχεις δίκιο ότι είναι ταλαιπωρία, όμως στο θέμα μέγεθος εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα γιατί ποτέ δεν μπορούσα τα κινητά μεγαλύτερα από 4,7! φαντάσου παραλίγο να πάρω το SE που είναι τεσσάρι...

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω πως απέτυχε το όλο εγχείρημα.

 

Σαν χρήστης Windows σε φορητές συσκευές από την εποχή των Windows CE 3.0 και καθόλη την εξέλιξή τους (Windows Mobile 5.x, 6.x, Windows Phone 7.x, 8.x και πλέον 10), έχω μια εικόνα της κατάστασης, παρότι προφανώς μη αντικειμενική (πλευρά χρήστη). Προσωπικά θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του όλου εγχειρήματος ήταν το fragmentation: Οι σημαντικές αλλαγές του λειτουργικού σε κάθε έκδοση συνεπάγονταν πλήρη ασυμβατότητα με το υπάρχον hardware, οπότε οι χρήστες αναγκάζονταν να αλλάξουν συσκευές κάθε φορά - και οι developers να ξαναγράφουν εφαρμογές συμβατές με το νέο λειτουργικό.

 

Μου άρεσε πολύ η ανάλυσή σου - θα βάλω και μερικές ημερομηνίες στο τραπέζι, για να μιλάμε με δεδομένα (ελπίζοντας ότι δεν έχουμε ήδη βγει off-topic):

 

 

  1. Windows Mobile 6: Κυκλοφορία: Φλεβάρης 2007 - τελευταίο update (6.5): Φλεβάρης 2010. Εντελώς ασύμβατα με τα προηγούμενα CE/WM5.
  2. Windows Phone 7: Κυκλοφορία: Οκτώβρης 2010 - τελευταίο update (7.8): Μάρτης 2013. Εντελώς ασύμβατα με τα προηγούμενα 6.1/6.5.
  3. Windows Phone 8: Κυκλοφορία: Οκτώβρης 2012 - τελευταίο update: Απρίλης 2014. Εντελώς ασύμβατα με τα προηγούμενα 7/7.5/7.8
  4. Windows Phone/Mobile 10: Κυκλοφορία: Γενάρης 2015. Για πρώτη φορά συμβατά με την προηγούμενη έκδοση (Windows Phone 8), τουλάχιστον για τις περισσότερες συσκευές. Για πόσο ακόμη δεν ξέρουμε.

 

Φαίνεται ότι υπάρχει ένα pattern πίσω από τη λογική της MS - λειτουργικό μη αναβαθμίσιμο μετά από 3 το πολύ χρόνια. Όποιος μπορεί θα ζήσει με αυτό - αλλιώς αλλάζει πλατφόρμα. :worry:

 

Πλέον με την ενοποιημένη πλατφόρμα, θεωρώ ότι αλλάζει ο ρόλος των φορητών συσκευών (κυρίως smartphones) με Windows. Τα WP8 ήταν η πρώτη σοβαρή προσπάθεια και αποτέλεσαν τη βάση για τα 10άρια σε φορητές συσκευές. Πιστεύω ότι θα γίνει μετάβαση από την τρέχουσα μορφή των Windows για τέτοιες συσκευές σε μια νέα, πιο συμβατή με PC, με την οποία δεν θα είναι συμβατές οι συσκευές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Οι τελευταίες εκδόσεις των WP/WM ήταν πειραματισμοί της MS για να τελειοποιήσει τη μετάβαση, με όσους χρήστες έχουν απομείνει στο συγκεκριμένο οικοσύστημα. Οι ελλείψεις σε εφαρμογές είναι σημαντικές (βλέπε εφαρμογές τραπεζών, υπηρεσιών και το χάλι της εφαρμογής του FB) και δεν ευθύνονται οι εταιρείες που δεν αναπτύσσουν εφαρμογές για μια πλατφόρμα που φυλλοροεί.

 

Από εδώ και πέρα, με δεδομένο το 1% (??) δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθεί ξανά με mobiles όπως το έκανε μέχρι τώρα (εδώ έφτασε σε σημείο να προωθεί Android συσκευές απλά και μόνο επειδή έρχονται με MS εφαρμογές!) αλλά θα αφήσει ελεύθερους τους χρήστες να επιλέξουν αν θέλουν συσκευές που θα τρέχουν Windows ή όχι (βλ. ARM επεξεργαστές κλπ.). Εκεί θα μπορέσει να χτυπήσει το Android, αφού οι χρήστες θα μπορούν να τρέχουν εφαρμογές γραμμένες για PC, οι developers θα γράφουν μια φορά τις εφαρμογές για όλες τις συσκευές με Windows κ.ο.κ.

 

Τα Windows Phones όπως τα γνωρίζαμε έχουν πεθάνει - το αν θα πάρουν ορισμένες από τις τρέχουσες συσκευές 1-2 αναβαθμίσεις ακόμη, ή αν θα δώσουν επιλογή για σκούρο φόντο σε εφαρμογές της MS (τραγικό και μόνο που το αναφέρουν κάθε φορά) δεν αλλάζει τα πράγματα. Να χαρούμε τις συσκευές μας όσο παίζουν και όσοι απομείνουν από εμάς πιστοί (ή έστω ενδιαφέρονται ή βολεύονται) με τις λύσεις της MS σε κινητά, θα τα λέμε στο μέλλον σε αντίστοιχα θέματα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πριν αρνητική εντύπωση μου έκανε ότι εδώ και σχεδόν 5 μήνες τουλάχιστον δεν κατεβάζει καμία ενημέρωση από τρίτους αλλά μόνο τα apps τις Microsoft και είναι τραγικό να βλέπεις ένα Facebook φτωχό και με τεράστια κολλήματα και ένα messenger που περίμενα ένα χρόνο να βάλουν και κλείσεις και ακόμα δεν βάλανε. τι άλλο να πεις ότι και το viber ελληνικά δεν έχει ακόμα (μικρό το κακό για μένα μπορεί σοβαρό για άλλους) και αν δεν απαντάς από το πλακάκι μένει κολλημένο! δυστυχώς υπάρχουν πολλά αρνητικά παραδείγματα στο θέμα apps

ναι στο θέμα iTunes έχεις δίκιο ότι είναι ταλαιπωρία, όμως στο θέμα μέγεθος εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα γιατί ποτέ δεν μπορούσα τα κινητά μεγαλύτερα από 4,7! φαντάσου παραλίγο να πάρω το SE που είναι τεσσάρι...

 

Εντελώς αναληθές.

 

Ναι, κάποιες εφαρμογές έχουν σαφώς εγκαταλειφθεί πια (αν και συνεχίζουν να λειτουργούν όσο καλά ή άσχημα λειτουργούσαν), αλλά κάθε 2η μέρα προσωπικά παίρνω αναβαθμίσεις μη-MS εφαρμογών στη συσκευή μου.

 

Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω και εγώ. Χωρίς να έχω και πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες, μόνο από το ιστορικό των ενημερώσεων που πάει πίσω μέχρι 7/4/2017 έχουν γίνει ενημερώσεις σε SlimSocial for Facebook, Client for Youtube και GMessenger Pro, εφαρμογές τρίτων δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις για εφαρμογές που έχουν ενημέρωση. Απλά πράγματα δηλαδή, τι να λέμε τώρα.

Αλλά ναι, ακόμη και αυτό δεν είναι βασικό. Ε και, έχουμε ολόκληρο θέμα που γράφουν κάποιοι,"σήμερα ενημερώθηκε αυτό... Χθες το άλλο".

Μπαίνεις στο store (και εκτός του ότι σε πιάνει κατάθλιψη) θέλεις 5 λεπτά να δεις αν υπάρχει ενημέρωση.

Σοβαρά τώρα;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω και εγώ. Χωρίς να έχω και πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες, μόνο από το ιστορικό των ενημερώσεων που πάει πίσω μέχρι 7/4/2017 έχουν γίνει ενημερώσεις σε SlimSocial for Facebook, Client for Youtube και GMessenger Pro, εφαρμογές τρίτων δηλαδή.

 

Και όχι μόνο Shiye browser, Coc Coc browser, Monumend browser......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις για εφαρμογές που έχουν ενημέρωση. Απλά πράγματα δηλαδή, τι να λέμε τώρα.

Αλλά ναι, ακόμη και αυτό δεν είναι βασικό. Ε και, έχουμε ολόκληρο θέμα που γράφουν κάποιοι,"σήμερα ενημερώθηκε αυτό... Χθες το άλλο".

Μπαίνεις στο store (και εκτός του ότι σε πιάνει κατάθλιψη) θέλεις 5 λεπτά να δεις αν υπάρχει ενημέρωση.

Σοβαρά τώρα;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Εισαι σιγουρος για αυτο?

Εχεις το store να τρεχει στο παρασκηνιο και εχεις ενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις από αυτο?

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι. Χάνω κάτι; σε ένα έρχονται ειδοποιήσεις στην status bar;

 

http://i.imgur.com/l56RXY9.jpg

 

 

 

Sent from my Lumia 930 using mTalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το άλλο

 

http://i.imgur.com/WSKNuVG.jpg

 

 

 

Sent from my Lumia 930 using mTalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου έρχονται ειδοποιήσεις για το ποια εφαρμογή έχει ενημερωθεί χωρίς να κάνω μόνος μου αναζήτηση για ενημερώσεις. Αλλά εγώ βέβαια ανήκω στη κατηγορία που δε το βλέπει ως βασικό αυτό, ναι μεν έλλειψη σαν δυνατότητα αλλά όχι και βασικό.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι άλλο και πες μας εάν θα σου έρχονται ειδοποιήσεις. Κλείσε την αυτόματη αναβάθμιση των εφαρμογών και μπες στο Store σε 2-3 και πάτα το κουμπί να γίνει αναζήτηση χειροκίνητα. Εάν σου βρει εφαρμογή, πάτα για αναβάθμιση και βγες. Όταν τελειώσουν οι αναβαθμίσεις θα πρέπει να σου πετάξει ειδοποίηση στο Action Center ότι η Τάδε εφαρμογή αναβαθμίστηκε.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου το αληθές

 

http://i.imgur.com/WxTEHIK.jpg

 

 

 

Συγνώμη αλλά αυτό ανήκει στην κατηγορία "έχουμε και browser αντί για εφαρμογές".

 

 

 

Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να υπάρχουν ειδοποιήσεις ε; ή θα πείραζε αν γίνονταν;

 

 

 

Sent from my Lumia 930 using mTalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι άλλο και πες μας εάν θα σου έρχονται ειδοποιήσεις. Κλείσε την αυτόματη αναβάθμιση των εφαρμογών και μπες στο Store σε 2-3 και πάτα το κουμπί να γίνει αναζήτηση χειροκίνητα. Εάν σου βρει εφαρμογή, πάτα για αναβάθμιση και βγες. Όταν τελειώσουν οι αναβαθμίσεις θα πρέπει να σου πετάξει ειδοποίηση στο Action Center ότι η Τάδε εφαρμογή αναβαθμίστηκε.

Δεν αναφέρεται σε αυτό ο φίλος, λέει ότι οι αυτόματες ενημερώσεις γίνονται χωρίς να ενημερώνει με banner ότι πραγματοποιήθηκε η τάδε ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται σε αυτό ο φίλος, λέει ότι οι αυτόματες ενημερώσεις γίνονται χωρίς να ενημερώνει με banner ότι πραγματοποιήθηκε η τάδε ενημέρωση.

Δεν το ήξερα ότι έχει διαφορετική αντιμετώπιση, διότι εγώ τις έχω χειροκίνητα. Του είπα να το δοκιμάσει έτσι μπας και έχει φάει γενικότερο σκάλωμα το Store και δεν εμφανίζει καθόλου banner για τις αναβαθμίσεις. Δεν ήξερα ότι στις αυτόματες το default είναι να μην σκάνε...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...