Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχετε καταλάβει οτι η MS τα πάντα θα τα διαθέτει as a service σε λίγο καιρό. Το mobile κομμάτι το κρατάει για να είναι παρόν στις εξελίξεις. Και θα είναι.

 

Επίσης τα wm10 δεν έχουν καμία σχέση με τα 8.1 και ειλικρινά μη παραπλανούμε τους γύρω μας. Επίσης η .107 πλέον έχει μηδενικά bugs. Το λειτουργικό απλά πετάει.

 

Αυτά τα ολίγα...

 

παραπλάνηση; δεν νομίζω! απλά ο καθένας λέει την γνώμη του βαση της ανάγκες που έχουν! ναι όντως το 107 είναι σχεδόν έτοιμα αλλά τώρα που λες για bugs θα σου πω ένα εγώ που είναι σημαντικό για μένα και εντελώς αδιάφορο για άλλους.

τι office του 10 δεν διαβάζει αρχεία .TXT! γελοίο μεν αλλά εγώ που το έχω ανάγκη στην δουλειά μου με προβληματίζει πολύ γιατί δεν θέλω third party apps.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειλικρινα ξερω οτι ειναι δυσκολο το κομματι των εφαρμογων και γενικα του λειτουργικου που ετοιμαζεται να μας δωσει η ms αλλα αληθεια δεν καταλαβαινω την τοση καθυστερηση και μυστικοπαθεια..πιστευω η εταιρια εχει αρκετουσ καλους επιστημονες να υλοποιησουν το σχεδιο(δεν ξερω τωρα για developers :P)...κατι αλλο παιζει παιδια στην εταιρια δεν ξερω αν ειναι το κλεισιμο του mobile κομματιου η το surface phone αλλα κατι δεν στεκει στην ολη υποθεση..
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα ξερω οτι ειναι δυσκολο το κομματι των εφαρμογων και γενικα του λειτουργικου που ετοιμαζεται να μας δωσει η ms αλλα αληθεια δεν καταλαβαινω την τοση καθυστερηση και μυστικοπαθεια..πιστευω η εταιρια εχει αρκετουσ καλους επιστημονες να υλοποιησουν το σχεδιο(δεν ξερω τωρα για developers :P)...κατι αλλο παιζει παιδια στην εταιρια δεν ξερω αν ειναι το κλεισιμο του mobile κομματιου η το surface phone αλλα κατι δεν στεκει στην ολη υποθεση..

Ίσως όντως να ειναι η τελευταία Lumia συσκευή το 650 (για 750 και 850 δεν ξέρω αν όντως θα βγουν) και να αρχίσει τα surface phones! Διότι τα Lumia είναι σχεδιασμένα απο τη... Nokia! Πάντως δεν νομίζω ότι θα αφήσει το mobile κομμάτι η MS. Αν ήταν να παρατήσει το mobile κομμάτι, δεν θα έβγαζε τα W10M. Γνώμη μου...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

παραπλάνηση; δεν νομίζω! απλά ο καθένας λέει την γνώμη του βαση της ανάγκες που έχουν! ναι όντως το 107 είναι σχεδόν έτοιμα αλλά τώρα που λες για bugs θα σου πω ένα εγώ που είναι σημαντικό για μένα και εντελώς αδιάφορο για άλλους.

τι office του 10 δεν διαβάζει αρχεία .TXT! γελοίο μεν αλλά εγώ που το έχω ανάγκη στην δουλειά μου με προβληματίζει πολύ γιατί δεν θέλω third party apps.

 

Γνώμη μου να κατεβάσεις εφαρμογή άλλη για τα text αρχεία όπως την Basic Text Editor γιατί στο word πιθανόν δεν θα ξαναβάλουν την δυνατότητα να ανοίγει txt αρχεία. Τα αρχεία txt είναι απλό string και δεν υποστηρίζουν μεθόδους και ιδιότητες μορφοποίησης όπως bold , italic κτλ κτλ που μπορείς να κάνεις σε αρχεία τύπου word. Είναι πιο απλό να υπάρχει μιας μικρής πολυπλοκότητας και μεγέθους εφαρμογή που να τα ανοίγεις από εκεί. Δεν πρόκειται για bug του λειτουργικού. Και στο PC για default επιλογή που ανοίγει τα αρχεία txt έχουν το notepad όχι το word.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε καταλάβει οτι η MS τα πάντα θα τα διαθέτει as a service σε λίγο καιρό. Το mobile κομμάτι το κρατάει για να είναι παρόν στις εξελίξεις. Και θα είναι.

 

Επίσης τα wm10 δεν έχουν καμία σχέση με τα 8.1 και ειλικρινά μη παραπλανούμε τους γύρω μας. Επίσης η .107 πλέον έχει μηδενικά bugs. Το λειτουργικό απλά πετάει.

 

Αυτά τα ολίγα...

 

Δεν έχεις καταλάβει ότι δε μας αρέσει αυτός ο "μισός" τρόπος διάθεσης του λειτουργικού "as a service" και μόνο μέσω Technical Preview. Παρόν θα είναι.. Όπως και πίσω από τους άλλους, όλα αυτά τα χρόνια...

 

Το ότι δεν έχουν σχέση με τα 8.1 δεν είναι απαραίτητα καλό... Όσο για τα "μηδενικά bugs", άσε με να κρίνω καλύτερα.. Είμαι σε Technical Preview και έχω καθυστερήσεις, υπερθέρμανση, battery drain, το swipe στα Ελληνικά στο browser είναι unusable, το facebook είναι άθλιο κ.ά. Αν αυτό είναι "πτήση"... Και όχι. Δεν είναι σε θέση η Microsoft να ζητά 500 και 600άρια, για unfinished product.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι παρατηρώ καθυστερήσεις και υπερθέρμανση στο technical preview. Από άποψη ταχύτητας μια συσκευούλα που έχω κάνει πειραματόζωο (ένα 535) στα win10 πάει μια χαρά. Πχ τον ίδιο κώδικα εξομοίωσης που ένα καινούργιο dektop pc τον τρέχει σε 37 milisecond αυτό τον έτρεξε σε 456.

 

http://s11.postimg.org/jfu8pear7/Untitled_2.png

 

Δεν είναι καθόλου άσχημα αν αναλογιστεί κάποιος ότι μόνο ο επεξεργαστής του desktop μου στοιχίζει όσο τρία 535 :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι παρατηρώ καθυστερήσεις και υπερθέρμανση στο technical preview. Από άποψη ταχύτητας μια συσκευούλα που έχω κάνει πειραματόζωο (ένα 535) στα win10 πάει μια χαρά. Πχ τον ίδιο κώδικα εξομοίωσης που ένα καινούργιο dektop pc τον τρέχει σε 37 milisecond αυτό τον έτρεξε σε 456.

 

http://s11.postimg.org/jfu8pear7/Untitled_2.png

 

Δεν είναι καθόλου άσχημα αν αναλογιστεί κάποιος ότι μόνο ο επεξεργαστής του desktop μου στοιχίζει όσο τρία 535 :lol:.

Βλέπω οι απόψεις ειναι διαφορετικές ακόμα! Αυτό που δεν απαντήθηκε ακόμα ειναι, αν η .107 που πήραν τα 550/950 ειναι ίδια με τη tp .107 ή έχει άλλο firmware;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό είναι το ίδιο, αυτό που αλλάζει είναι ότι στα 950/550 συνοδεύεται από τους κανονικούς drivers της κάθε συσκευής. Το ίδιο είπα; Από το 550 λείπει το continuum μιας και δεν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει ότι δε μας αρέσει αυτός ο "μισός" τρόπος διάθεσης του λειτουργικού "as a service" και μόνο μέσω Technical Preview. Παρόν θα είναι.. Όπως και πίσω από τους άλλους, όλα αυτά τα χρόνια...

 

 

 

 

 

Το ότι δεν έχουν σχέση με τα 8.1 δεν είναι απαραίτητα καλό... Όσο για τα "μηδενικά bugs", άσε με να κρίνω καλύτερα.. Είμαι σε Technical Preview και έχω καθυστερήσεις, υπερθέρμανση, battery drain, το swipe στα Ελληνικά στο browser είναι unusable, το facebook είναι άθλιο κ.ά. Αν αυτό είναι "πτήση"... Και όχι. Δεν είναι σε θέση η Microsoft να ζητά 500 και 600άρια, για unfinished product.

 

 

 

Εγω μιλάω για το 950 και επίσημα την .107.

 

Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλάω για το 950 και επίσημα την .107.

 

Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

 

Δηλαδή, επειδή δεν έχω το 950, δε μπορώ να έχω γνώμη; Μάλιστα...

 

Ας είχε δώσει η Microsoft τα 10άρια επίσημα, σε ΌΛΕΣ τις συσκευές, που υποτίθεται θα πάρουν το update (γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πει "σας τα δώσαμε μέσω tp.....") και θα συγκρίναμε όμοια πράγματα.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οι απόψεις ειναι διαφορετικές ακόμα!

 

Μπορεί να έχει υπάρξει πρόβλημα καθαρά στην δικιά του εγκατάσταση. Αν δούλευε κάτι συνέχεια και έτρωγε μπαταρία δεν θα πέρναγε απαρατήρητο. Πέρα από το ότι θα μπορούσα να το καταλάβω από την κατανάλωση, τα δεκάρια έχουν και κονσόλα τηλεμετρίας, μπορείς δηλαδή να μπεις στο κινητό από το πισι σου και να βλέπεις τι τρέχει και τι πόρους καταναλώνει.

 

http://s11.postimg.org/ryqu6t9vn/Screenshot_14.jpg

 

Αυτό πχ είναι σκρινσοτ από την τηλεμετρία στο δικό μου 535 όταν ο επεξεργαστής είναι αραχτός και διακοπεύει. Όταν πας να ανοίξεις τον edge για να κάνει rendering μια σελίδα φυσικά θα πέσει το idle και θα δείχνει να καταναλώνει πόρους ο Edge και μόλις τελειώσει το rendering θα ξαναράξει ο επεξεργαστής. Για να του τρώει μπαταρία έχει γίνει κάποιο κόλλημα στην εγκατάσταση και κάτι τρώει πόρους του επεξεργαστή συνέχεια. Χωρίς να ψάξει να βρει τον ένοχο (τι τρώει μπαταρία), η μόνη εύκολη λύση είναι να κάνει ρεσετ και καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, επειδή δεν έχω το 950, δε μπορώ να έχω γνώμη; Μάλιστα...

 

Ας είχε δώσει η Microsoft τα 10άρια επίσημα, σε ΌΛΕΣ τις συσκευές, που υποτίθεται θα πάρουν το update (γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πει "σας τα δώσαμε μέσω tp.....") και θα συγκρίναμε όμοια πράγματα.

 

Άσε κι εγώ τόλμησα να εκφέρω άποψη για λειτουργικό και συσκευή (που δεν έχω) και κόντεψαν να με φάνε, λες κι εγώ δεν εχω γνώμη εδώ μέσα.

Όσον αφορά τα reboot που είναι "φυσιολογικά", να ενημερώσω πως εχω ένα 532 και μετά απο τρεις μήνες ανοιχτό συνέχεια, δεν μου έχει κάνει ΑΚΟΜΑ κανένα reboot. Το φυσιολογικό ειναι διαφορετικό για τον κάθε έναν μας.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ούτε στα δεκάρια θα σου κάνει reboot. Δεν έχω παρατηρήσει μικρότερη σταθερότητα στην συσκευή μου στον ένα μήνα που τα έχω πάνω από όταν έτρεχε τα 8ρια.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ούτε στα δεκάρια θα σου κάνει reboot. Δεν έχω παρατηρήσει μικρότερη σταθερότητα στην συσκευή μου στον ένα μήνα που τα έχω πάνω από όταν έτρεχε τα 8ρια.

Τι είναι το Reboot; Δεν το κατέχω... :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Reboot; Δεν το κατέχω... :(

 

Πολύ καλό evris2013

Χαχαχα

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Άσε κι εγώ τόλμησα να εκφέρω άποψη για λειτουργικό και συσκευή (που δεν έχω) και κόντεψαν να με φάνε, λες κι εγώ δεν εχω γνώμη εδώ μέσα.

Όσον αφορά τα reboot που είναι "φυσιολογικά", να ενημερώσω πως εχω ένα 532 και μετά απο τρεις μήνες ανοιχτό συνέχεια, δεν μου έχει κάνει ΑΚΟΜΑ κανένα reboot. Το φυσιολογικό ειναι διαφορετικό για τον κάθε έναν μας.

 

Τα reboot θεωρούνται φυσιολογικά όταν μιλάμε για καινούρια έκδοση λειτουργικού, πόσο μάλλον όταν αυτο είναι ανέτοιμο. Όταν πχ πήρα το 920, Δεκέμβριο του 2012, είχα κάποια reboots και απόρησα. Ήταν βλέπεις η αρχή των 8ριων που στη συνέχεια αποδείχτηκαν σταθερότατα. Σύντομα όμως αυτο άλλαξε και για τα επόμενα χρόνια δεν τα ξανασυνάντησα. Κάπου εκεί βρίσκονται τα 10ρια.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άσε κι εγώ τόλμησα να εκφέρω άποψη για λειτουργικό και συσκευή (που δεν έχω) και κόντεψαν να με φάνε, λες κι εγώ δεν εχω γνώμη εδώ μέσα.

Όσον αφορά τα reboot που είναι "φυσιολογικά", να ενημερώσω πως εχω ένα 532 και μετά απο τρεις μήνες ανοιχτό συνέχεια, δεν μου έχει κάνει ΑΚΟΜΑ κανένα reboot. Το φυσιολογικό ειναι διαφορετικό για τον κάθε έναν μας.

 

Off-topic

 

Πάω για χρόνο με το 640 μου και δεν έχω reboot. Με τα 8.1.

 

Off-topic end.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως, ανεξάρτητα από την επίσημη ημ/νία διάθεσης, τα 10άρια θα χρειαστούν τουλάχιστον άλλους 6 μήνες, ίσως και παραπάνω, για να στρώσουν και να είναι rock solid σαν λειτουργικό. Αρκετές συσκευές, ακόμη και ναυαρχίδες, έχουν άλυτα προβλήματα ταχύτητας, σταθερότητας και λειτουργίας. Επειδή και η συσκευή που χρησιμοποιώ είναι ένα ταπεινό 520, δεν βλέπω να είναι έτοιμο το λειτουργικό για συσκευές με 512mb ram σύντομα. Ακόμη και όταν κυκλοφορήσει επισήμως, θα ψαχτώ πρώτα πριν κάνω το οτιδήποτε και θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή. Εν τέλει, βλέπω η διαδικασία αναβάθμισης να τελειώνει σε 8 μήνες με 1 χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό evris2013

Χαχαχα

Πραγματικά δεν ξέρω! ;) Αλλά έτσι όπως βλέπω τη συζήτηση μάλλον συνώνυμο του restart πρέπει να είναι! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλεφωνο με windows 10 που παρουσιασε η HP εκτος του continuum εχει εφαρμογη που μπορεις να τρεχεις προγραμματα εγκατεστημενα σε cloud server. Αν καταλαβα καλα την λογικη, με αυτο τον τροπο θα τρεχεις προγραμματα exe σαν client κανονικα στο κινητο σου.

 

https://youtu.be/gCJ9pYuxDNc

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλεφωνο με windows 10 που παρουσιασε η HP εκτος του continuum εχει εφαρμογη που μπορεις να τρεχεις προγραμματα εγκατεστημενα σε cloud server. Αν καταλαβα καλα την λογικη, με αυτο τον τροπο θα τρεχεις προγραμματα exe σαν client κανονικα στο κινητο σου.

 

https://youtu.be/gCJ9pYuxDNc

 

Όλοι νομίζουν ότι το Continuum ήταν κάτι που πέταξε η Microsoft για να τσιμπήσει ο κόσμος. Οι άλλοι κόπτονται για κάρτες SD, αλλά εδώ χτίζεται κάτι που αν πάει καλά (πολύ καθυστέρηση είναι γεγονός), θα αλλάξει την μορφή των υπολογιστών όπως τους ξέρουμε. Κάτι που ήδη γίνεται με τα Windows 10 tablets, έχοντας αύξηση 40% το τελευταίο τετράμηνο (αν δεν κάνω λάθος) ενώ όλοι οι άλλοι έχουν πτώση. Το Windows Mobile κομμάτι είναι αρκετά πίσω ακόμα, διοτί φτιάχνουν κάτι από την αρχή, και έχουν κρατήσει ελάχιστα πράγματα από τα 8.1 (αναφέρομαι σε core λειτουργίες και όχι εμφάνισης ή λειτουργικότητας). Αλλά να είστε σίγουροι ότι θα ανέβει και αυτό, ωστόσο είναι ο τελευταίος τροχός της άμαξας, αφού θα γίνει ότι και με τα tablet, θα κάνει χώρο για τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

 

Υγ. Τα windows 10 desktop υολποιήθηκαν ταχύτερα, γιατί το know how σε αυτό τον τομέα είναι ίσως πολύ πιο μπροστά από οποιάδηποτε άλλη εταιρία. Στο mobile κομμάτι, η Microsoft, είναι ακόμα πίσω.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Όλοι νομίζουν ότι το Continuum ήταν κάτι που πέταξε η Microsoft για να τσιμπήσει ο κόσμος. Οι άλλοι κόπτονται για κάρτες SD, αλλά εδώ χτίζεται κάτι που αν πάει καλά (πολύ καθυστέρηση είναι γεγονός), θα αλλάξει την μορφή των υπολογιστών όπως τους ξέρουμε. Κάτι που ήδη γίνεται με τα Windows 10 tablets, έχοντας αύξηση 40% το τελευταίο τετράμηνο (αν δεν κάνω λάθος) ενώ όλοι οι άλλοι έχουν πτώση. Το Windows Mobile κομμάτι είναι αρκετά πίσω ακόμα, διοτί φτιάχνουν κάτι από την αρχή, και έχουν κρατήσει ελάχιστα πράγματα από τα 8.1 (αναφέρομαι σε core λειτουργίες και όχι εμφάνισης ή λειτουργικότητας). Αλλά να είστε σίγουροι ότι θα ανέβει και αυτό, ωστόσο είναι ο τελευταίος τροχός της άμαξας, αφού θα γίνει ότι και με τα tablet, θα κάνει χώρο για τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

 

 

 

 

 

Υγ. Τα windows 10 desktop υολποιήθηκαν ταχύτερα, γιατί το know how σε αυτό τον τομέα είναι ίσως πολύ πιο μπροστά από οποιάδηποτε άλλη εταιρία. Στο mobile κομμάτι, η Microsoft, είναι ακόμα πίσω.

 

 

 

Τα ειπες ολα αδερφέ. Οταν καταλάβουν τι στήνει η Microsoft θα ειναι αργά. Μέχρι τότε ας κάνουν φιέστες για να κυκλοφορούν ενα κινητό που ειναι αδιάβροχο ή έχει τον νέο snapdragon.

 

Προσεχώς λοιπόν στις οθόνες σας...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπες ολα αδερφέ. Οταν καταλάβουν τι στήνει η Microsoft θα ειναι αργά. Μέχρι τότε ας κάνουν φιέστες για να κυκλοφορούν ενα κινητό που ειναι αδιάβροχο ή έχει τον νέο snapdragon.

 

Προσεχώς λοιπόν στις οθόνες σας...

 

Δεν παραβλέπω ότι γίνονται λάθη, και μέσα στην υπερβολή, υπάρχουν όντως προβλήματα. Ωστόσο η big picture (που λένε και οι Αμερικάνοι) είναι το business κομμάτι και το πως αυτό θα εξελιχθεί και θα ενσωματωθεί στις συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά. Όπως τώρα οι λειτουργίες της HP. Νομίζω πως η Microsoft, σε μερικά χρόνια θα έχει φτάσει το λειτουργικό της στο 10-15%. θεωρώ πως αυτό είναι το ποσοστό που θέλει να πιάσει. Για αυτό και οι συμμαχίες της είναι με παραδοσιακούς business κατασκευαστές, όπως οι HP, Dell, Asus. Σιγά σιγά φαίνεται το πλάνο, που δεν μπορείς εύκολα να το βάλεις κάτω και να το αποτυπώσεις με μια στρατηγική marketing. Το marketing αφορά κάτι πρόσφατο, τωρινό. όχι κάτι που θα γίνει στο μέλλον. Δεν μπορείς να πείσεις κάποιον να αγοράσει κάτι στο μέλλον. Όταν θα έρθει η ώρα, τότε θα αναπτυχθεί και το marketing.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Λογικό ειναι να γίνονται και λάθη. Δεν ειναι μια απλή αναβάθμιση τύπου πχ lollipop σε marshmallow! Αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο πολύς κόσμος μάλλον, γι αυτό πέφτει και το ανάλογο κράξιμο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...