Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξεκινά το rollout για 950, 950 xl & 550

 

Αυτές οι συσκευές με τα Windows 10 Mobile κυκλοφόρησαν! ;)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

πάντως η κατρακύλα δεν σταματάει,διάβασα πως και επίσημα έκλεισε το 2015 με 1%! και μάλλον το πρώτο 4 του 2016 θα είναι με 0 μπροστά!

καθόλου καλό γιατί αν θυμάμαι καλά γιαυτο έφυγαν ακόμα 1-2 developers.

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

http://wmpoweruser.com/wp-content/uploads/2016/02/gartner-q4-2015.png

 

Εεεεε και συ τώρα... στο 1.1% είναι, όχι στο 1%. Τους έκοψες 10% το οποίο είναι μεγάλο νούμερο... :)

 

Είναι γνωστά τα νούμερα εδώ και καιρό όσο αφορά τις πωλήσεις που έπεσαν κοντά στα 4εκ συσκευές. Το στοίχημα της MS είναι να κερδίσει developers με την ενοποίηση. Γενικότερα πάντως έχω την εντύπωση ότι στο Store υπάρχει κάπως μεγαλύτερη κινητικότητα και σε νέες εφαρμογές αλλά και σε αναβαθμίσεις. Θα δείξει...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να ανακτησει ικανοποιητικα ποσοστα πρεπει εφενος να ανθισει το store αλλα αφετερου να υπαρχει ποικιλια συσκευων απο αλλος κατασκευαστες.
Link to comment
Share on other sites

Και για να ανθίσει το store θα πρέπει να υπάρχουν χρήστες. Σαν το αυγό με την κότα ένα πράγμα.

 

Δεν ξέρω τι χρειάζεται για να πάρει μπρος, και να σου πω την αλήθεια άμα ήξερα πως να κάνω ένα οικοσύστημα να κάνει πωλήσεις δισεκατομμυρίων, δεν θα πόσταρα στο myphone.

 

Το θέμα είναι να πάρει μπρος για το δικό μας καλό σαν χρήστες, διότι προσωπικά τα WP με έχουν βολέψει αφάνταστα και δεν έχω καμία όρεξη να αλλάζω τώρα στα γεράματα.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Και για να ανθίσει το store θα πρέπει να υπάρχουν χρήστες. Σαν το αυγό με την κότα ένα πράγμα.

 

Δεν ξέρω τι χρειάζεται για να πάρει μπρος, και να σου πω την αλήθεια άμα ήξερα πως να κάνω ένα οικοσύστημα να κάνει πωλήσεις δισεκατομμυρίων, δεν θα πόσταρα στο myphone.

 

Το θέμα είναι να πάρει μπρος για το δικό μας καλό σαν χρήστες, διότι προσωπικά τα WP με έχουν βολέψει αφάνταστα και δεν έχω καμία όρεξη να αλλάζω τώρα στα γεράματα.

Και εγω τα εχω συνηθοσει τα WP και δεν θα ηθελα να αλλαξω. Αν δω ομως οτι η MSFT το παρατει οριστικα το καραβι, θα πηδηξω και εγω σε αλλο καραβι.

Οσο παντως συνεχιζει να βγαζει συνεχομενα updates για τις εφαμρογες της στα iOS/Android ενω το δικο της λειτουργικο το εχει σε τριτη μοιρα, τοσο σκεφτομαι σε ποιο καραβι θα παω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δω ομως οτι η MSFT το παρατει οριστικα το καραβι, θα πηδηξω και εγω σε αλλο καραβι.

Τα έχουμε συζητήσει αρκετές πολλές. Δεν νομίζω να παρατήσει το καράβι διότι τα 10άρια είναι μέρος ολόκληρου του οικοσυστήματος και όχι ανεξάρτητα. Στην MS αναπτύσουν ταυτόχρονα τα 10 για υπολογιστές, τα 10 για κινητά, τα 10 για xbox και όλα αυτά είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να ακυρώσει τα κινητά.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε συζητήσει αρκετές πολλές. Δεν νομίζω να παρατήσει το καράβι διότι τα 10άρια είναι μέρος ολόκληρου του οικοσυστήματος και όχι ανεξάρτητα. Στην MS αναπτύσουν ταυτόχρονα τα 10 για υπολογιστές, τα 10 για κινητά, τα 10 για xbox και όλα αυτά είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να ακυρώσει τα κινητά.

Ναι αλλά στα κινητά το αργεί πολύ!!! Κάνει και βήματα πίσω! Ας ελπίσουμε ότι η .107 που πήραν τα 950/550 να ειναι μια ευχάριστη έκπληξη για μας!!!! Το ίδιο και οι αναβαθμίσεις! :) ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως χρειάζεται επιπλέον κατασκευαστές για να σπρώξει το λειτουργικό. Να φτιάξει η ίδια εφαρμογές. Η Google έχει καμία 30αρια και στο 99℅ είναι πάρα πολύ καλές.

Το mobile κομμάτι είναι μια χαμένη υπόθεση.-

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια δεκαετία που δουλεύει πάνω στην ενοποίηση, τώρα που έφτασε ο ίδιος κώδικας να τρέχει σε συσκευές από το Raspberry Pi μέχρι το xbox και τα ολογραφικά γυαλιά, η πιθανότητα να παρατήσει τα δεκάρια είναι μηδέν. Μάλλον ο ανταγωνισμός θα προσπαθήσει να καταφέρει κάτι παρόμοιο στο πολύ απώτερο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πούμε ότι έχει και ένα θετικό. υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές που ενδιαφέρονται. π.χ. Acer,Vaio,Alcatel,Meizu και HTC. αυτό θεωρώ πώς μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια δεκαετία που δουλεύει πάνω στην ενοποίηση, τώρα που έφτασε ο ίδιος κώδικας να τρέχει σε συσκευές από το Raspberry Pi μέχρι το xbox και τα ολογραφικά γυαλιά, η πιθανότητα να παρατήσει τα δεκάρια είναι μηδέν. Μάλλον ο ανταγωνισμός θα προσπαθήσει να καταφέρει κάτι παρόμοιο στο πολύ απώτερο μέλλον.

 

Εγώ το πιστεύω ότι μπορεί να σταματήσει το mobile αλλά όχι έτσι όπως νομίζετε.αλλά να κόψει την ανάπτυξη στην συσκευές κάτω τον 6 inches. να το πούμε με απλά λόγια smartphones δεν πουλάει καθόλου(σχεδόν) είναι ένα βήμα από της μηδενικές πωλήσεις. αρα θα είναι ένα οικοσυστήματα για pc,laptop,tables,Xbox και αν αληθεύει το λεγόμενο surface phone. αρα ναι άνετα θα σκοτώσει τα smartphones.

και αυτό που λεω γράφεται πολύ στην Αμερική τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πιστεύω ότι μπορεί να σταματήσει το mobile αλλά όχι έτσι όπως νομίζετε.αλλά να κόψει την ανάπτυξη στην συσκευές κάτω τον 6 inches. να το πούμε με απλά λόγια smartphones δεν πουλάει καθόλου(σχεδόν) είναι ένα βήμα από της μηδενικές πωλήσεις. αρα θα είναι ένα οικοσυστήματα για pc,laptop,tables,Xbox και αν αληθεύει το λεγόμενο surface phone. αρα ναι άνετα θα σκοτώσει τα smartphones.

και αυτό που λεω γράφεται πολύ στην Αμερική τελευταία.

 

Το πιθανότερο είναι να σταματήσει την παραγωγή συσκευών αφήνοντας το θέμα στους συνεργαζόμενους κατασκευαστές. Κατά τα λοιπά αν κόψει τελείως το mobile τότε αυτό θα έχει κι έναν λιγότερο ή περισσότερο σοβαρό αντίκτυπο στην εικόνα που θέλει να δημιουργήσει στον χώρο των επιχειρήσεων και των οργανισμών.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια δεκαετία που δουλεύει πάνω στην ενοποίηση, τώρα που έφτασε ο ίδιος κώδικας να τρέχει σε συσκευές από το Raspberry Pi μέχρι το xbox και τα ολογραφικά γυαλιά, η πιθανότητα να παρατήσει τα δεκάρια είναι μηδέν. Μάλλον ο ανταγωνισμός θα προσπαθήσει να καταφέρει κάτι παρόμοιο στο πολύ απώτερο μέλλον.

 

Μα δεν είπαμε ότι θα παρατήσει τα 10άρια. Τα smartphones θα παρατήσει και όπως το βλέπω, το Surface phone (αν ποτέ βγει) δε θα είναι ποτέ consumer available, οπότε μην χαίρεστε και πολύ όσοι το γράφετε. Δεν είναι ότι δεν το έχει ξανακάνει ή ότι δεν έχει το περιθώριο κέρδους να το κάνει.

 

Εγώ το πιστεύω ότι μπορεί να σταματήσει το mobile αλλά όχι έτσι όπως νομίζετε.αλλά να κόψει την ανάπτυξη στην συσκευές κάτω τον 6 inches. να το πούμε με απλά λόγια smartphones δεν πουλάει καθόλου(σχεδόν) είναι ένα βήμα από της μηδενικές πωλήσεις. αρα θα είναι ένα οικοσυστήματα για pc,laptop,tables,Xbox και αν αληθεύει το λεγόμενο surface phone. αρα ναι άνετα θα σκοτώσει τα smartphones.

και αυτό που λεω γράφεται πολύ στην Αμερική τελευταία.

 

+1 Αυτό ακριβώς.

 

Το πιθανότερο είναι να σταματήσει την παραγωγή συσκευών αφήνοντας το θέμα στους συνεργαζόμενους κατασκευαστές. Κατά τα λοιπά αν κόψει τελείως το mobile τότε αυτό θα έχει κι έναν λιγότερο ή περισσότερο σοβαρό αντίκτυπο στην εικόνα που θέλει να δημιουργήσει στον χώρο των επιχειρήσεων και των οργανισμών.

 

Μα δε θα έχει και τόσο αντίκτυπο. Θα είναι κάτι που ο περισσότερος κόσμος το περίμενε τόσα χρόνια και αυτός που δεν το περίμενε, ήταν αυτός που του άρεσαν και τα χρησιμοποιούσε/εί. Κι εγώ στους τελευταίους, με εξαίρεση τα W10M.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφορά αν τα 10ρια τρέχουν σε συσκευή με οθόνη 6 ιντσών ή σε συσκευή με καθόλου οθόνη. Το μόνο που θα αλλάξει ο προγραμματιστής είναι ότι σε συσκευή που δεν έχει οθόνη, δεν θα φτιάξει την εφαρμογή του να δέχεται δεδομένα από το touch της οθόνης. Η πολύ δουλειά έχει ήδη γίνει. Τα εργαλεία που δίνει στους developers μπορούν να αναπτύξουν εφαρμογές που θα τρέχουν σε όποιες συσκευές επιλέξει αυτός χωρίς να αλλάζει ο κώδικας, (σαν ένα lego που κουμπώνεις πάνω τα κομμάτια που ενδιαφέρεσαι να έχει), οπότε δεν υπάρχει και λόγος να πει ότι σταματάω την υποστήριξη για συσκευές με χ-χαρακτηριστικά. Το ότι το τέταρτο τρίμηνο πούλησε 4 εκατομμύρια συσκευές αντί για 14 ή 24 δεν αλλάζει τον προγραμματισμό ή την κερδοφορία της γιατί στα κινητά σχεδόν κανένας δεν βγάζει λεφτά από τις πωλήσεις συσκευών. Η μόνη που το καταφέρνει είναι η Apple και σε πολύ μικρότερο βαθμό η Samsung. Οι υπόλοιποι έρχονται μία η άλλη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφορά αν τα 10ρια τρέχουν σε συσκευή με οθόνη 6 ιντσών ή σε συσκευή με καθόλου οθόνη. Το μόνο που θα αλλάξει ο προγραμματιστής είναι ότι σε συσκευή που δεν έχει οθόνη, δεν θα φτιάξει την εφαρμογή του να δέχεται δεδομένα από το touch της οθόνης. Η πολύ δουλειά έχει ήδη γίνει. Τα εργαλεία που δίνει στους developers μπορούν να αναπτύξουν εφαρμογές που θα τρέχουν σε όποιες συσκευές επιλέξει αυτός χωρίς να αλλάζει ο κώδικας, (σαν ένα lego που κουμπώνεις πάνω τα κομμάτια που ενδιαφέρεσαι να έχει), οπότε δεν υπάρχει και λόγος να πει ότι σταματάω την υποστήριξη για συσκευές με χ-χαρακτηριστικά. Το ότι το τέταρτο τρίμηνο πούλησε 4 εκατομμύρια συσκευές αντί για 14 ή 24 δεν αλλάζει τον προγραμματισμό ή την κερδοφορία της γιατί στα κινητά σχεδόν κανένας δεν βγάζει λεφτά από τις πωλήσεις συσκευών. Η μόνη που το καταφέρνει είναι η Apple και σε πολύ μικρότερο βαθμό η Samsung. Οι υπόλοιποι έρχονται μία η άλλη.

 

Σου γράφουμε ότι θα "κάψει" τα smartphones, επειδή δεν πουλάει και μας γράφεις για το αν θα έχουν διαφορά ή όχι τα 10άρια, ανάλογα με τη συσκευή.

 

Λοιπόν. Χρησιμοποιώντας WP από όταν κυκλοφόρησαν τα 7, έχω να γράψω ότι είχαν πολλά χαρακτηριστικά που ξεχώριζαν τα WP απ' τον ανταγωνισμό και ένα-ένα αφαιρούνται. Ένα από αυτά ήταν το integration όλων των social apps (facebook, twitter και δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το instagram) στο tile Me, στο People app. Εκεί, υπήρχε η φωτογραφία προφίλ του "ιδιοκτήτη" της συσκευής και μπορούσε μέσω αυτού του tile, χωρίς να ανοίξει κανένα άλλο app, να κάνει ό,τι post ήθελε. Αλλά και πάλι, αφού δε γινόταν με τον τρόπο του Android, ο περισσότερος κόσμος δεν το ήθελε. Όπως και αυτό, άλλα τόσα χαρακτηριστικά "κάηκαν", για να έρθουμε στο σήμερα, που τα W10M αντιγράφουν πράγματα από το Android, αφού σχεδόν κανείς δεν ήθελε κάτι διαφορετικό από το Android και όλοι μας βαρεθήκαμε να περιμένουμε τη Microsoft αν θέλει να συνεχίσει με τα δικά της ξεχωριστά χαρακτηριστικά ή αν θέλει να ακολουθήσει τον Android τρόπο. Και προσωπικά, δε μου αρέσει καθόλου ο τρόπος που ακολούθησε. Το έχω ξαναγράψει. Αν ήθελα να πάρω συσκευή με Android, υπάρχουν πολλές επιλογές, για να το κάνω. Δεν ήθελα να έρθει στην/στις WP/WxM συσκευή/συσκευές μου.

 

Τέλος, επειδή οι σπουδές μου αφορούσαν και τις επιχειρήσεις, θες να μου πεις πως, η Microsoft, μια επιχείρηση τεραστίων διαστάσεων, δεν ενδιαφέρεται για την κερδοφορία; Αν δεν ενδιαφερόταν, δε θα βλέπαμε αυτές τις τιμολογήσεις, τόσο στα Surface hybrid PCs, όσο και στα smartphones της.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς ενδιαφέρεται για την κερδοφορία της θα συνεχίσει να βγάζει εκδόσεις του λειτουργικού της για κινητά και IoT (internet of things) γιατί πολύ απλά εδραιώνει τα κερδοφόρα κομμάτια του λειτουργικού της σαν μονοπώλιο όταν μπορούν να συνεργάζονται με τις υπόλοιπες συσκευές στην μητρική τους γλώσσα. Η τακτική που λες εσύ (κούρεψε πχ την έκδοση για IoT επειδή δεν αφήνουν φράγκα αυτή την στιγμή) θα την άφηναν τεχνολογικά πίσω και θα έκαναν και τα κερδοφόρα κομμάτια της λιγότερο απαραίτητα στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς ενδιαφέρεται για την κερδοφορία της θα συνεχίσει να βγάζει εκδόσεις του λειτουργικού της για κινητά και IoT (internet of things) γιατί πολύ απλά εδραιώνει τα κερδοφόρα κομμάτια του λειτουργικού της σαν μονοπώλιο όταν μπορούν να συνεργάζονται με τις υπόλοιπες συσκευές στην μητρική τους γλώσσα. Η τακτική που λες εσύ (κούρεψε πχ την έκδοση για IoT επειδή δεν αφήνουν φράγκα αυτή την στιγμή) θα την άφηναν τεχνολογικά πίσω και θα έκαναν και τα κερδοφόρα κομμάτια της λιγότερο απαραίτητα στο μέλλον.

 

Δεκτό. Αλλά, απάντησέ μου κι εσύ σε κάτι. Τα WP έχουν κερδοφορία; Και αποκλειστικά το Continuum είναι αρκετό για να πετύχει η Microsoft ένα σοβαρό - επιτέλους - ποσοστό στο mobile segment της αγοράς; Προσωπικά και στα 2, όχι είναι η απάντησή μου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό. Αλλά, απάντησέ μου κι εσύ σε κάτι. Τα WP έχουν κερδοφορία; Και αποκλειστικά το Continuum είναι αρκετό για να πετύχει η Microsoft ένα σοβαρό - επιτέλους - ποσοστό στο mobile segment της αγοράς; Προσωπικά και στα 2, όχι είναι η απάντησή μου.

 

Μετά την αποτυχία των Firefox και Jolla, και τη μη παγκόσμια διάθεση του Tizen από τη Samsung, φαίνεται όλο και περισσότερο ότι τα Windows Phone συνεχίζουν τη διάθεσή τους μόνο και μόνο επειδή έχουν τη μπουκάλα οξυγόνου που λέγεται MSFT και η οποία θέλει να έχει κι αυτή ένα OS.

Από τη στιγμή που δίνει τα πάντα (σχεδόν) και δεν καταφέρνει και πολλά, καλύτερα να σκοτώσει ή να περιορίσει τα Windows Mobile και να δώσει έμφαση σε full Windows φορητές συσκευές για όλους.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι σχετικά με το roll out στης 29. πουθενά δεν αναφέρεται σαν γενική αναβάθμιση,απλά αναφέρεται παντού για την Microsoft Μεξικό και γιαυτο δεν δίνω και πολύ βάση γιατί κατά καιρούς ακούγαμε για Πολωνία,Αυστρία,Ολλανδία και τελευταία για την μέση ανατολής.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αποτυχία των Firefox και Jolla, και τη μη παγκόσμια διάθεση του Tizen από τη Samsung, φαίνεται όλο και περισσότερο ότι τα Windows Phone συνεχίζουν τη διάθεσή τους μόνο και μόνο επειδή έχουν τη μπουκάλα οξυγόνου που λέγεται MSFT και η οποία θέλει να έχει κι αυτή ένα OS.

 

+1. Ακριβώς αυτό είναι που συμβαίνει πλέον.

 

Από τη στιγμή που δίνει τα πάντα (σχεδόν) και δεν καταφέρνει και πολλά, καλύτερα να σκοτώσει ή να περιορίσει τα Windows Mobile και να δώσει έμφαση σε full Windows φορητές συσκευές για όλους.

 

Προσωπικά, δεν ξέρω τι θέλω πλέον να κάνει η Microsoft (φαίνεται λάθος τώρα που το γράφω, αλλά έτσι το σκέφτηκα). Από τη μία θέλω να υπάρχουν τα WP/WxM, αλλά να κρατήσουν περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που έχουν τα 8.1, από την άλλη τα W10M ούτε δίνουν αυτό το τόσο σημαντικό πλέον (αν η .107 είναι στα 950 και στο 550, όπως και στο 820 μου, με TP, δε βλέπω να ανεβαίνει καθόλου το ποσοστό....), αλλά έχει χάσει σε ταχύτητα, τουλάχιστον από αυτά που βλέπω στη συσκευή μου. Όπως και σε εμφάνιση, όπως και σε ιδιωτικότητα. Κι ακόμα η Microsoft, να μη θέλει να δώσει officially κάτι...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε καταλάβει οτι η MS τα πάντα θα τα διαθέτει as a service σε λίγο καιρό. Το mobile κομμάτι το κρατάει για να είναι παρόν στις εξελίξεις. Και θα είναι.

 

Επίσης τα wm10 δεν έχουν καμία σχέση με τα 8.1 και ειλικρινά μη παραπλανούμε τους γύρω μας. Επίσης η .107 πλέον έχει μηδενικά bugs. Το λειτουργικό απλά πετάει.

 

Αυτά τα ολίγα...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...