Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως αν οντως η t-mobile εκανε το roll out στης 12 καποιος δεν θα ελεγε οτι να εμενα ηρθαν?(εννοω σε wc και ξενα site?)
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πιο σπαστικό στην αναμονή αναβάθμισης είναι ότι δεν μπορείς να στήσεις το κινητό σου όπως θες. Έδωσα στην κοπέλα μου το G3 που περιμένει από μέρα σε μέρα τη Marshmallow και η καημένη ένα WhatsApp έχει κατεβάσει, το έχει αφήσει άδειο και όλα τα υπόλοιπα (Fb, insta) τα κάνει από τον Chrome.

Σε τέτοια φάση είμαι κι εγώ με τα Windows. :p

 

:lol: :lol: :lol: Θεός. Και εγώ έτσι ήμουν αλλά λέω δεν πειράζει. Θα το φτιάξω και θα το ξανακάνω reset. Μπορεί να σκεφτώ κανένα καλύτερο τρόπο να βάλω τα πλακάκια. :P

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σπαστικό στην αναμονή αναβάθμισης είναι ότι δεν μπορείς να στήσεις το κινητό σου όπως θες. Έδωσα στην κοπέλα μου το G3 που περιμένει από μέρα σε μέρα τη Marshmallow και η καημένη ένα WhatsApp έχει κατεβάσει, το έχει αφήσει άδειο και όλα τα υπόλοιπα (Fb, insta) τα κάνει από τον Chrome.

Σε τέτοια φάση είμαι κι εγώ με τα Windows. :p

 

Σοβαρά τώρα? Γιατί αν βάλει FB και Insta σε τι θα επηρεάσει την αναβάθμιση...? Ότι θα πάνε χαμένα τα 2 λεπτα που χρειάζεται να κάνεις log in?

 

Παιδιά η τεχνολογία είναι για να μας λύνει τα χέρια όχι να μας τα δένει... Μην γινόμαστε υπερβολικοί...

 

Σιγά μην κάτσω να ξυπνάω με την αγωνία αν η MS θα δώσει το update σήμερα ή αύριο... Το ίδιο και με την Google και με όλες... Μην σπάτε τα νεύρα σας χωρίς λόγο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις εφαρμογές και γίνει η αναβάθμιση, τι αλλάζει; Δεν κατάλαβα.

 

Και εγώ δεν κατάλαβα. Τίποτα..! Λογικά έρχεται το update και είναι σαν καινούργιο, απλά ίσως να το λέει από την άποψη ότι βαριέται να το ξαναστήσει..! :D :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν κατάλαβα. Τίποτα..! Λογικά έρχεται το update και είναι σαν καινούργιο, απλά ίσως να το λέει από την άποψη ότι βαριέται να το ξαναστήσει..! :D :D

 

Εσύ είσαι πιο θεούλης. :lol:

Αυτό ακριβώς. Δεν ξέρω πόσες εφαρμογές πόσες έχει ο καθένας, αλλά σε τόσο σημαντικές αναβαθμίσεις στο set up as new είναι το καλύτερο. Και ειδικά στα WP κάτι μου λέει ότι με το καλημέρα όλες οι βασικές εφαρμογές θα θέλουν ενημέρωση όπως στην TP και μέχρι να κατέβουν οι δικές μας , θα πάρει αρκετή ώρα.

 

@alex, το θέμα δεν είναι μόνο οι εφαρμογές, αλλά και τα παιχνίδια που είναι μεγάλα σε μέγεθος, οπότε αντί να κάτσουμε τώρα να χάσουμε χρόνο, είμαστε στο περίμενε για να τελειώνουμε μια και καλή.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ποιες εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες... Αφού θα σβηστούν έτσι κι αλλιώς...

 

Δηλαδή δεν εγκαθιστάς το Facebook τι κερδίζεις όταν έρθει η αναβάθμιση... Αφού όταν έρθει το update θα σβηστεί και μετά θα πρέπει να το εγκαταστήσεις ούτως ή άλλως ξανά...

 

Είναι λίγο κουλό όπως καταλαβαίνεις...

 

Είτε κάνεις update με άδεια συσκευή είτε με γεμάτη δεν έχει καμία απολύτως διαφορά... Στις μεγάλες αναβαθμίσεις δεν «μεταφέρονται» οι εφαρμογές ώστε να έχεις θέμα χρόνου... Σβήνονται τα πάντα και ξεκινά το τηλέφωνο σαν καινούριο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ποιες εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες... Αφού θα σβηστούν έτσι κι αλλιώς...

 

Δηλαδή δεν εγκαθιστάς το Facebook τι κερδίζεις όταν έρθει η αναβάθμιση... Αφού όταν έρθει το update θα σβηστεί και μετά θα πρέπει να το εγκαταστήσεις ούτως ή άλλως ξανά...

 

Είναι λίγο κουλό όπως καταλαβαίνεις...

 

Είτε κάνεις update με άδεια συσκευή είτε με γεμάτη δεν έχει καμία απολύτως διαφορά... Στις μεγάλες αναβαθμίσεις δεν «μεταφέρονται» οι εφαρμογές ώστε να έχεις θέμα χρόνου... Σβήνονται τα πάντα και ξεκινά το τηλέφωνο σαν καινούριο...

 

Θα ισχύσει αυτό στα Windows δεδομένου ότι θα έρθουν fOTA; Γιατί από 8 σε 8.1 μέσω fOTA δεν χάθηκε τίποτα, το ίδιο και στο Android. Το αν περάσω σε κάποιο από τα δύο μέσω PC Suite, είναι άλλο θέμα, αλλά το πιο σημαντικό για να καταλάβεις το σκεπτικό μου είναι το εξής: έλλειψη WiFi. :p

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ποιες εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες... Αφού θα σβηστούν έτσι κι αλλιώς...

 

Δηλαδή δεν εγκαθιστάς το Facebook τι κερδίζεις όταν έρθει η αναβάθμιση... Αφού όταν έρθει το update θα σβηστεί και μετά θα πρέπει να το εγκαταστήσεις ούτως ή άλλως ξανά...

 

Είναι λίγο κουλό όπως καταλαβαίνεις...

 

Είτε κάνεις update με άδεια συσκευή είτε με γεμάτη δεν έχει καμία απολύτως διαφορά... Στις μεγάλες αναβαθμίσεις δεν «μεταφέρονται» οι εφαρμογές ώστε να έχεις θέμα χρόνου... Σβήνονται τα πάντα και ξεκινά το τηλέφωνο σαν καινούριο...

Σβήνονται και οι επαφές ή μόνο για τις εφαρμογές εννοείς;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σβήνονται και οι επαφές ή μόνο για τις εφαρμογές εννοείς;

 

αν της έχεις στο outlook account δεν της χάνεις. με το που θα συνδεθείς με το λογαριασμό σου θα εμφανιστούν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ισχύσει αυτό στα Windows δεδομένου ότι θα έρθουν fOTA; Γιατί από 8 σε 8.1 μέσω fOTA δεν χάθηκε τίποτα, το ίδιο και στο Android. Το αν περάσω σε κάποιο από τα δύο μέσω PC Suite, είναι άλλο θέμα, αλλά το πιο σημαντικό για να καταλάβεις το σκεπτικό μου είναι το εξής: έλλειψη WiFi. :p

 

Όταν μικρά updates το πολύ πολύ να ξεκινήσει να κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές από την αρχή... Δεν πρόκειται να γλιτώσεις χρόνο από το update με αυτό τον τρόπο...

 

Αλλά και αυτό που είπες να γίνει (που δεν) δεν παίζουν ρόλο 5 ή 10 εφαρμογές των 5-6mb...

 

Βάλε τις εφαρμογές που θες και μην τρελαίνεσαι...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε. Δεν βάζουμε εφαρμογές γιατί θα έρθει αναβάθμιση; Και αν έρθει θα πρέπει να τις περάσουμε από την αρχή;;;;

Δηλαδή, πριν λίγες μέρες ήρθε το καθιερωμένο μηνιαίο security update της marshmallow. Στο τέλος έκανε κάποια ώρα στο πρώτο boot να κάνει upgrade τις εφαρμογές. Μετρούσε αν θυμάμαι καλά 72.

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω. Hard reset με το που είδα την OTA ειδοποίηση;;;;

Και ξανά σε έναν μήνα και ένα μήνα μετά και και και.... Τι λέτε ρε παιδιά; Φυσικά και δεν θα έκανα hard reset όπως δεν έκανα πριν την marshmallow ερχόμενος από lollipop. Το λειτουργικό είναι τυχαίο, θα μπορούσε να είναι 8.1 σε 10 και σε 101 που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε. Δεν βάζουμε εφαρμογές γιατί θα έρθει αναβάθμιση; Και αν έρθει θα πρέπει να τις περάσουμε από την αρχή;;;;

Δηλαδή, πριν λίγες μέρες ήρθε το καθιερωμένο μηνιαίο security update της marshmallow. Στο τέλος έκανε κάποια ώρα στο πρώτο boot να κάνει upgrade τις εφαρμογές. Μετρούσε αν θυμάμαι καλά 72.

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω. Hard reset με το που είδα την OTA ειδοποίηση;;;;

Και ξανά σε έναν μήνα και ένα μήνα μετά και και και.... Τι λέτε ρε παιδιά; Φυσικά και δεν θα έκανα hard reset όπως δεν έκανα πριν την marshmallow ερχόμενος από lollipop. Το λειτουργικό είναι τυχαίο, θα μπορούσε να είναι 8.1 σε 10 και σε 101 που λέει ο λόγος.

 

Αν και βγαίνουμε εκτός, συνιστάται το hard reset μετά την εγκατάσταση νέου λογισμικού. Η Marshmallow από τη lolli όπως και τα 8.1 από τα 10 διαφέρουν παντού, είναι κάτι τελείως διαφορετικό (παρ'όλο που η 6 είναι εμφανισιακά ίδια με την 5) και το "πάτημα" της μίας έκδοσης πάνω στην άλλη (γιατί δεν έχω συναντήσει fOTA αναβάθμιση να διαγράφει προσωπικά δεδομένα & εφαρμογές του χρήστη) μπορεί να φέρει προβλήματα. Δεν είναι λίγα αυτά που συναντάνε αρκετοί από τα 8.1 στα 10 στην TP χωρίς hard reset. Δεν είναι προβλήματα που τα συναντάνε επειδή οι εκδόσεις των 10 είναι "beta" αλλά επειδή είναι άλλο λειτουργικό.

Εννοείται ότι αναβαθμίσεις που πατάνε πάνω σε μία έκδοση (8 σε 8.1 και 5.0.2 σε 5.1.1 για το Android), δεν χρειάζονται hard reset, αυτό εννοείται όπως και στα security fixes που δίνονται στα Nexus.

 

PS: Για την ιστορία, όταν έκανα αναβάθμιση από 8 σε 8.1 στο Ativ S με fOTA (δεν έχασε τίποτα), είχα κάποια κολλημάτακια που μετά από hard reset και με τις ίδιες εφαρμογές, δεν είχα.

Edited by ParafronGR

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

αν της έχεις στο outlook account δεν της χάνεις. με το που θα συνδεθείς με το λογαριασμό σου θα εμφανιστούν ξανά.

Ναι εκεί τις εχω! Λογικά όσοι έχουν outlook δεν μπαίνουν και οι επαφές αυτόματα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί τις εχω! Λογικά όσοι έχουν outlook δεν μπαίνουν και οι επαφές αυτόματα;

 

Ακριβώς, μόλις βάλεις το hotmail/outlook σου στο πρώτο set up του κινητού (για το Store), σου περνάει τις επαφές αυτόματα.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε εκτός, συνιστάται το hard reset μετά την εγκατάσταση νέου λογισμικού. Η Marshmallow από τη lolli όπως και τα 8.1 από τα 10 διαφέρουν παντού, είναι κάτι τελείως διαφορετικό (παρ'όλο που η 6 είναι εμφανισιακά ίδια με την 5) και το "πάτημα" της μίας έκδοσης πάνω στην άλλη (γιατί δεν έχω συναντήσει fOTA αναβάθμιση να διαγράφει προσωπικά δεδομένα & εφαρμογές του χρήστη) μπορεί να φέρει προβλήματα. Δεν είναι λίγα αυτά που συναντάνε αρκετοί από τα 8.1 στα 10 στην TP χωρίς hard reset. Δεν είναι προβλήματα που τα συναντάνε επειδή οι εκδόσεις των 10 είναι "beta" αλλά επειδή είναι άλλο λειτουργικό.

Εννοείται ότι αναβαθμίσεις που πατάνε πάνω σε μία έκδοση (8 σε 8.1 και 5.0.2 σε 5.1.1 για το Android), δεν χρειάζονται hard reset, αυτό εννοείται όπως και στα security fixes που δίνονται στα Nexus.

 

PS: Για την ιστορία, όταν έκανα αναβάθμιση από 8 σε 8.1 στο Ativ S με fOTA (δεν έχασε τίποτα), είχα κάποια κολλημάτακια που μετά από hard reset και με τις ίδιες εφαρμογές, δεν είχα.

 

Αν δεις στο σχετικό νήμα, πολλοί με to δεν έκαναν hard reset και οι συσκευές τους δουλεύουν καλύτερα κι απο άλλους που έκαναν. Κι εγώ δεν είχα κάνει όταν πέρασα τα 8.1 και δεν είχα το παραμικρό. Το ίδιο και τώρα που πέρασα τα 10ρια σε PC και ταμπλετ.

Κατά τα άλλα, όπως λέει και ο γαυροΑλεξ, δεν χάθηκε ο κόσμος να εγκαταστήσεις 2-3 βασικές εφαρμογές ακόμη κι αν τις σβήσεις την επόμενη μέρα.

Γνώμη μου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε. Δεν βάζουμε εφαρμογές γιατί θα έρθει αναβάθμιση; Και αν έρθει θα πρέπει να τις περάσουμε από την αρχή;;;;

Δηλαδή, πριν λίγες μέρες ήρθε το καθιερωμένο μηνιαίο security update της marshmallow. Στο τέλος έκανε κάποια ώρα στο πρώτο boot να κάνει upgrade τις εφαρμογές. Μετρούσε αν θυμάμαι καλά 72.

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω. Hard reset με το που είδα την OTA ειδοποίηση;;;;

Και ξανά σε έναν μήνα και ένα μήνα μετά και και και.... Τι λέτε ρε παιδιά; Φυσικά και δεν θα έκανα hard reset όπως δεν έκανα πριν την marshmallow ερχόμενος από lollipop. Το λειτουργικό είναι τυχαίο, θα μπορούσε να είναι 8.1 σε 10 και σε 101 που λέει ο λόγος.

 

Αυτό ακριβώς... Άσε που από τα 8 στα 10 επειδή δεν είναι κάποιο μικρό update θα σβηστούν άσχετα αν θα τις κατεβάσει μετά ή όχι...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

ελα επιτέλους!!! άντε να δούμε και για το 735!

Link to comment
Share on other sites

Για την Πολωνία μονο και για το 640 μονο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άρα όσοι είμαστε με Πολωνικά να σκανάρουμε συνεχώς ε; Στο 735 πάντως τίποτα ακόμα...
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...