Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eτοιμα δηλωνουν πως ειναι, ο ανταγωνισμος δε τους περιμενει ομως. Επισης, η λιστα που διερρευσε με τη σειρα που θα δωθει η αναβαθμιση ειναι καπως παραλογη, αφηνοντας το 930 πχ για Φεβρουαριο.

 

Νομίζω ότι οι λίστες ειναι φήμες και όχι πραγματικότητα! Εγώ πάλι πιστεύω πως πρώτα θα αναβαθμιστούν οι συσκευές Microsoft και μετά οι συσκευές Nokia!;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα θα πάρουμε την τελική έκδοση αλλα χωρίς το firmware για την κάθε συσκευή άρα η επιδόσεις δεν θα ειναι όπως θα πρέπει χωρίς drivers κλπ βέβαια θα ειναι αρκετά καλύτερα από τώρα νομίζω γιατί θα έχουν αφαιρέσει από πίσω ότι τρέχει και βρίσκει bug "debugger"

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάρουμε την τελική έκδοση αλλα χωρίς το firmware για την κάθε συσκευή άρα η επιδόσεις δεν θα ειναι όπως θα πρέπει χωρίς drivers κλπ βέβαια θα ειναι αρκετά καλύτερα από τώρα νομίζω γιατί θα έχουν αφαιρέσει από πίσω ότι τρέχει και βρίσκει bug "debugger"

 

Τα 830 και 735 έχουν πάρει update για το firmware την προηγούμενη Πέμπτη. Ως κάτοχος του 735 στο διαβεβαιώνω. Μάλιστα η αναβάθμιση που πήρα ήταν 326 ΜΒ. Τώρα αν δώσουν την official σήμερα θα δούμε. Απλώς περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα 830 και 735 έχουν πάρει update για το firmware την προηγούμενη Πέμπτη. Ως κάτοχος του 735 στο διαβεβαιώνω. Μάλιστα η αναβάθμιση που πήρα ήταν 326 ΜΒ. Τώρα αν δώσουν την official σήμερα θα δούμε. Απλώς περιμένουμε.

 

Το 830 έχω, εμένα γιατί δεν ήρθε τίποτα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 830 έχω, εμένα γιατί δεν ήρθε τίποτα;

 

 

 

Μα firmware αποκλείεται να ήρθε σε κάποιο από τώρα Δεκέμβρη τα πρώτα..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Μα firmware αποκλείεται να ήρθε σε κάποιο από τώρα Δεκέμβρη τα πρώτα..

 

Αν δεις στα ξένα φόρουμ, θα το διαπιστώσεις. Όσοι έχουν 830 ή το 735 με βρετανική ρομ, πήραν firmware update. Εμένα έχει αλλάξει η έκδοση του firmware.

Link to comment
Share on other sites

http://wmpoweruser.com/microsoft-says-windows-10-will-start-rolling-out-to-select-mobile-phones-soon/

Τώρα αν μιλήσω πάλι θα είμαι παράλογος; Η υπομονή μου εξαντλείται.

Είναι κάποιο top secret κυβερνητικό μυστικό ή κάποια επιστήμη πίσω από το φεγγάρι;

 

Ένα από τα σχόλια για το άρθρο.

 

Lumia User • 17 hours ago

"SOON" is the MS motto when it comes to mobile. If they had the same love and passion they have towards pc os, they would have finished already. Am pissed and hurt big time with MS Efforts on the phone segment

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση?

Οτι η ανάπτυξη ενός λειτουργικό δεν είναι γρήγορη υπόθεση ή ότι η MS έχει ως προτεραιότητα το marketshare (PC)?

 

Άργησε στο timetable που έδωσε για την διάθεση της mobile έκδοσης?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

http://wmpoweruser.com/microsoft-says-windows-10-will-start-rolling-out-to-select-mobile-phones-soon/

Τώρα αν μιλήσω πάλι θα είμαι παράλογος; Η υπομονή μου εξαντλείται.

Είναι κάποιο top secret κυβερνητικό μυστικό ή κάποια επιστήμη πίσω από το φεγγάρι;

 

Εάν είσαι προγραμματιστής και μπορείς να το φτιάξεις πιο γρήγορα καλό θα ήταν να τους στείλεις ένα mail* :p ... Πέρα από την πλάκα που κάνουμε όμως, εγώ δεν είμαι προγραμματιστής πάντως αλλά τυγχάνει να γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν σπουδάσει/δουλεύουν σε αυτό τον τομέα και μόνο κάτι εύκολο δεν είναι... Όμως αν αύριο σε έβαζαν CEO στην MS, προφανώς θα έδινες βάση στα PC που κατέχεις το 91% του πλανήτη αυτού, όπως καταλαβαίνεις είναι πολύπλοκο... Βέβαια η φράση «δίνουν περισσότερη σημασία στα PC» θα έστεκε περισσότερο αν η MS ήταν εκτός χρονοδιαγράμματος. Η MS έδωσε ένα χρονοδιάγραμμα, ότι τέλη του 2015 θα ξεκινήσει η αναβάθμιση... Και το έδωσε πριν ένα χρόνο μάλιστα, δεν χρειάζεται να ξεφεύγουμε στην κουβέντα με κάθε φήμη που λέει το ίδιο πράγμα με ότι λένε οι υπόλοιπες τους τελευταίους 4 μήνες...

 

* [off topic]Αυτό κυρίως το λέω και σε όσους λένε η τάδε εφαρμογή Android/iOS/WP είναι πολύ ακριβή (ναι αυτές που κάνουν 2 ευρώ :p ) ή βλέπω αξιολογήσεις χαμηλές επειδή έχουν διαφημίσεις.... Λες και ο κάθε developer χρειάστηκε 5 λεπτά να φτιάξει ένα app και πάει να σε γδύσει....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση?

Οτι η ανάπτυξη ενός λειτουργικό δεν είναι γρήγορη υπόθεση ή ότι η MS έχει ως προτεραιότητα το marketshare (PC)?

 

Άργησε στο timetable που έδωσε για την διάθεση της mobile έκδοσης?

 

Ότι συμπεριφέρεται σαν "μεγάλη κυρία" (Google/Apple) και είναι η "κουτσή Μαρία".

Όταν η RTM βγαίνει από στιγμή στιγμή, ανεβάζουν στο Twitter ότι τα είναι έτοιμα και διαβάζεις ότι "with another wave of older WP8.1 handsets getting it in February 2016." είναι να απορείς με το τί σκέφτεται η MSFT.

 

PS: Είμαστε σίγουροι ότι η ενοποίηση PC - WP θα γίνει στα 10 ή θα πάμε για 11? :lol:

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Να απορείς με τι? Που η αναβάθμιση θα χωριστεί σε waves και το δεύτερο θα έρθει μέσα σε 2 μήνες... Μακάρι να λες... Θυμάσαι πόσο διαρκούσε επί Nokia...? Έχεις δει πόσο διαρκεί σε μεγάλους κατασκευαστές Android...?

 

PS. H RTM είναι έτοιμη και μέσα στις επόμενες μέρες θα δοθεί στους Insiders και τους παρόχους...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα η MS δεν είπε τίποτα τέτοιο...

 

Το ότι είναι έτοιμο σαν λειτουργικό όμως, δεν σημαίνει ότι είναι έτοιμο και για κάθε συσκευή. Μπορεί να χρειαστούν firmware updates με νέους drivers κλπ...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα η MS δεν είπε τίποτα τέτοιο...

 

Το ότι είναι έτοιμο σαν λειτουργικό όμως, δεν σημαίνει ότι είναι έτοιμο και για κάθε συσκευή. Μπορεί να χρειαστούν firmware updates με νέους drivers κλπ...

 

γιαυτό πάει με κύματα.

Πρώτα τα πιο καινούρια Lumia και μετά τα υπόλοιπα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να απορείς με τι? Που η αναβάθμιση θα χωριστεί σε waves και το δεύτερο θα έρθει μέσα σε 2 μήνες... Μακάρι να λες... Θυμάσαι πόσο διαρκούσε επί Nokia...? Έχεις δει πόσο διαρκεί σε μεγάλους κατασκευαστές Android...?

 

PS. H RTM είναι έτοιμη και μέσα στις επόμενες μέρες θα δοθεί στους Insiders και τους παρόχους...

 

Να απορείς με τόσο γρήγορη είναι.. not! :p

Τα Windows 10 δεν είναι καινούργιο λειτουργικό, από τα 8.1 πάμε σ'αυτά όπως και στις άλλες δύο γίνεται το ίδιο, δεν ξεκινάνε από την αρχή για να υπάρχει τόση καθυστέρηση. Όπως και να 'χει, τουλάχιστον ας έχουμε από την αρχή ένα αξιόλογο Store, αυτό μετράει.

 

Πάντως τα Nexus τις παίρνουν σχετικά γρήγορα, μόνοι οι τρίτοι που πειράζουν και βελτιστοποιούν το Android με τις συσκευές τους αργούν και τα δικά μας μόνο ως "Nexus" μπορούμε να τα δούμε από τη στιγμή που παίζουν και άλλοι με τα Windows (πχ όπως όταν περιμέναμε τους drivers της κάμερας στα 8.1 των Ativ ενώ τα Lumia έπαιζαν κανονικά από την πρώτη μέρα).

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μα τα νέξους έχουν φτιαχτεί για αυτό τον σκοπό,να παίρνουν πρώτα τις αναβαθμίσεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σαν «Nexus» κινητά τα WP είναι κατά κύριο λόγο τα μοντέλα 640, όπου μαζί με τα 950 βασίστηκε η MS για να χτίσει τα W10... Για αυτό θα είναι και από τα πρώτα που θα τα πάρουν... Από πίσω όμως υπάρχουν άλλες 30+ συσκευές που πρέπει να εφοδιαστούν με διαφορετικά firmware και drivers updates η κάθε μία ξεχωριστά...

 

 

Επίσης σου είπα να απορείς με πόσο γρήγορα θα δοθεί η αναβάθμιση (ΑΝ τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα) σε σχέση με τις προηγούμενες... Δεν σου είπα εγώ πόσο γρήγορα έφτιαξαν τα W10... Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι έγραψα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σου είπα να απορείς με πόσο γρήγορα θα δοθεί η αναβάθμιση (ΑΝ τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα) σε σχέση με τις προηγούμενες... Δεν σου είπα εγώ πόσο γρήγορα έφτιαξαν τα W10... Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι έγραψα...

 

Εκεί αναφερόμουν ότι έγραφα για Nexus, Google κτλ. :)

Ας αρχίσει το roll out τουλάχιστον στις MSFT συσκευές και βλέπουμε.

 

Καλημέρα.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η πλάκα περι προγραμματιστών κλπ. Δεν με πειράζει αυτό. Η πλάκα ποτέ δεν έβλαψε και είναι καλοδεχούμενη.

Αυτό μου που φαίνεται λιιιιίγο κάπως, είναι η προστασία που μερικοί τρέχετε και δίνεται σε έναν γίγαντα, όταν παρουσιάζονται ανάλογα "προβλήματα".

Ωραίο επιχείρημα το "αν σου αρέσει φίλε, αν όχι στα @@ μας". Νομίζετε πως έτσι γίνεται κουβέντα;

Ή δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε γιατί δεν είμαστε προγραμματιστές;

Ή μήπως να μην γράφουμε και καθόλου στην τελική γιατί το λειτουργικό είναι πλήρες και δεν έχει ελλείψεις και στο κάτω κάτω δεν γουστάρουμε να ακούμε κριτική, γιατί δεν έκανε ανακοίνωση η μσ. Όντως, δεν έχει κάνει επίσημη ανακοίνωση. Να σταματήσει τότε και τις "διαρροές" και να μην τις δίνει αριστερά και δεξιά.

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση. Τελικά ποιο είναι το χρονοδιάγραμμα. Είναι επίσημο ή είναι και αυτό "διαρροή";

Πολλές οι "διαρροές" δεν νομίζεται;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η πλάκα περι προγραμματιστών κλπ. Δεν με πειράζει αυτό. Η πλάκα ποτέ δεν έβλαψε και είναι καλοδεχούμενη.

Αυτό μου που φαίνεται λιιιιίγο κάπως, είναι η προστασία που μερικοί τρέχετε και δίνεται σε έναν γίγαντα, όταν παρουσιάζονται ανάλογα "προβλήματα".

Ωραίο επιχείρημα το "αν σου αρέσει φίλε, αν όχι στα @@ μας". Νομίζετε πως έτσι γίνεται κουβέντα;

Ή δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε γιατί δεν είμαστε προγραμματιστές;

Ή μήπως να μην γράφουμε και καθόλου στην τελική γιατί το λειτουργικό είναι πλήρες και δεν έχει ελλείψεις;

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση.

 

Προφανώς και κάνουμε πλάκα... Ούτε είπα ποτέ αν δεν είσαι προγραμματιστής να μη σχολιάζεις... Αλλά τουλάχιστον να έχουμε στο μυαλό μας τι περίπου είναι αυτό... Και εγώ θα ήθελα να γκρινιάζω να πάρουμε τα W10 πριν από ένα χρόνο... Αφού δεν γίνεται όμως και αφού η εταιρεία ανακοίνωσε πως θα τα πάρουμε τέλη 2015, δεν έχει νήμα η φράση άργησε... Ότι είναι πίσω σε σχέση με ανταγωνισμό, ναι συμφωνώ... Αλλά δεν σημαίνει ότι μπορουν να φτιάξουν ένα λειτουργικό σε 10 μέρες...

 

Όλα τα λειτουργικά έχουν ελλείψεις... Άλλα περισσότερες άλλα λιγότερες... Διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου τι θες...

 

Όσο για την «προστασία» που γράφεις, δεν νομίζω να χρειάζεται να το συνεχίζουμε... Δεν μπορεί να θεωρείτε προστασία επειδή δεν κράζω μια εταιρεία που δεν είναι εκτός χρονοδιαγράμματος επειδή εγώ τα θέλω νωρίτερα... Απλό είναι.. Είπε η MS/Google/Apple τότε θα πάρετε τη νέα έκδοση, ε τότε θα την πάρουμε... Εσύ παρουσίασες ένα άρθρο σαν «δυσάρεστη είδηση» όταν η ίδια εταιρεία έχει ανακοινώσει το ίδιο χρονοδιάγραμμα με το άρθρο που έβαλες... Νομίζω καταλαβαίνεις τι λέω...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ είμαι γκρινιάρης. Το παραδέχομαι.

Να βάλω πάλι την εφαρμογή windows insider και να πάρω την retail έκδοση ή θα χρειαστώ μετά ξανά hard reset κλπ κατά Φεβρουάριο;

Υπάρχει κάποια διαρροή γιαυτο; :lol:

Πλάκα κάνω με το τελευταίο έτσι :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου που φαίνεται λιιιιίγο κάπως, είναι η προστασία που μερικοί τρέχετε και δίνεται σε έναν γίγαντα, όταν παρουσιάζονται ανάλογα "προβλήματα".

 

Καμία προστασία...

 

Ωραίο επιχείρημα το "αν σου αρέσει φίλε, αν όχι στα @@ μας". Νομίζετε πως έτσι γίνεται κουβέντα;

Ή δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε γιατί δεν είμαστε προγραμματιστές;

Ή μήπως να μην γράφουμε και καθόλου στην τελική γιατί το λειτουργικό είναι πλήρες και δεν έχει ελλείψεις και στο κάτω κάτω δεν γουστάρουμε να ακούμε κριτική, γιατί δεν έκανε ανακοίνωση η μσ.

 

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο...

 

Όντως, δεν έχει κάνει επίσημη ανακοίνωση. Να σταματήσει τότε και τις "διαρροές" και να μην τις δίνει αριστερά και δεξιά.

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση. Τελικά ποιο είναι το χρονοδιάγραμμα. Είναι επίσημο ή είναι και αυτό "διαρροή";

Πολλές οι "διαρροές" δεν νομίζεται;

 

Δεν διαρρέει πράγματα η ms. Απλά γράφουν κάτι για να τσιμπήσουν κλικ...

 

 

Όντως, είσαι γκρινιάρης... :lol:

 

Εγώ είμαι με insider και ο,τι γίνει.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο χρόνο. Λες να δοκιμάσω; το έχω κάνει πολλές φορές και μετά γύριζα πίσω σαν δαρμενο σκυλί :lol:
Link to comment
Share on other sites

Λέω να το δοκιμάσεις.

 

Βέβαια δεν ξέρω αν θα σου φτάσει ο λίγος χρόνος.

Δεν κάνεις επαναφορά back-up τίποτα και το στήνεις σαν καινούργια συσκευή. Καλή επιτυχία!

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Έχει τα κυβικά να σηκώσει πολλά ακόμα το 930 μας κι αν όντως έχουμε και Continuum μέσω ενημέρωσης, τότε το κινητάκι θα έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία. Ας ελπίσουμε προς το παρόν, να φτιάξουν γρήγορα το Store γιατί είναι κρίμα να μην μπορεί να αξιοποιηθεί σε κάποιους τομείς (πχ gaming) στο έπακρον.

 

Ότι έχει να σηκώσει πολλά ακόμη το 930, έχει. Αλλά πραγματικό Continuum δεν.

Το store είναι συμπαθητικό. Η πλειονότητα των devs από την άλλη είναι για κλωτσιές που απλά ανεβάζουν την εφαρμογή και μετά ξεχνάν να κάνουν update.

 

Ελπίζω και στα.... σωθικά του 830 να ειναι υπαρκτή αυτή η λειτουργία σαν πιο καινούργια σχετικά συσκευή! Όπως τα ίδια περιμένω να γίνει κατι και με το notification led, με την έλευση των επίσημων 10αριων πλέον!

 

Παλιότερα (πριν κάνα δίμηνο) είχα κοιτάξει το site της Qualcomm και έγραφε πως το 800άρι chipset υποστήριζε usb otg. Τώρα που μπήκα να κοιτάξω τόσο για το 800άρι όσο και για το 400άρι, δε βρήκα τίποτε. wtf?

Το notification led το θεωρώ απίθανο να λειτουργήσει στα 930. Όσο και αν έψαξα, δε βρήκα κάτι που να θυμίζει led ή έστω ίχνος led στη συσκευή..

Στις λοιπές συσκευές ίσως να υπάρξει.

Ίσως βάλουν το λογότυπο των windows να αναπνέει. Ίσως πολλά, αλλά όντας microsoft, τρέχα γύρευε.

 

Landscape στο μενού ούτως ή άλλως δεν υπήρχε ποτέ στα σχέδια της MS... Μία πρόταση στο users' voice ήταν που δεν πήρε και πάρα πολλές ψήφους αν θυμάμαι καλά...

 

Για otg που το διάβασες...??? Έχουν προσθέσει τις ρυθμίσεις σύνδεσης USB στα 10, αλλά ακόμα δεν ξέρουμε...

 

Αν αυτά που έγραψες είναι από το video, δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά... Ένα promo είναι απλό...

 

Σε

πάντως χρησιμοποιεί USB OTG στο Windows 10 Mobile smartphone...

 

 

 

Έχει γραφτεί άπειρες φορές... Continuum θα έχουν μόνο τα καινούρια μοντέλα και αυτό γιατί χρειάζεται εξαπύρηνος (4+2) ή οχταπύρηνος (4+4) επεξεργαστής, ώστε το ένα «κομμάτι» του να υποστηρίζει την συσκευή και το άλλο την εξωτερική οθόνη...

 

Είναι καθαρά θέμα hardware....

 

Γμτ, στο uservoice θυμάμαι το landscape να έχει πάρει αρκετές ψήφους. anyways.

 

Όσον αφορά το usb otg, υπάρχει σαν μενού στις x30 συσκευές που τρέχουν στο Insider τώρα, αλλά απ'όσο διαβάζω χρειάζεται firmware update για να λειτουργήσει. Άρα κατά το επίσημο ρολάρισμα των 10αριών θα γνωρίζουμε αν μπορούμε να stick our stick in the hole. :lol:

 

Το video γνωρίζω πως είναι promo και δεν έγραψα βάσει αυτού.

Το Continuum χρειάζεται μεγάλους πόρους, και οι παρούσες συσκευές δυστυχώς δεν -όπως ακριβώς γράφεις-.

Αλλά μία ενσύρματη προβολή της οθόνης σε μεγαλύτερη οθόνη a la Continuum δε θα με πείραζε.

Όπως ακριβώς και η ελληνίδα Κορτάνα.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολυ βιαζόμαστε νομίζω! Ότι είναι να έρθει θα έρθει, ότι είναι να αναβαθμιστεί θα αναβαθμιστεί, ότι είναι να ενεργοποιηθεί θα το δούμε όταν έρθουν επίσημα τα 10 στις συσκευές μας! Όσο για το Android που λέτε, το Android δεν έχει desktop εκδόσεις να ασχοληθεί, γι αυτό έρχονται και γρήγορα! Κι αυτό μόνο στα Nexus όπως λέτε! ;)

 

Πάντως κι εγώ τα περιμένω με αγωνία και δεν πρόκειται να αλλάξω λειτουργικό επειδή.... "αργούν"....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...