Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα στην κοινότητα.;Έχω ένα πρόβλημα.Το τελευταίο διάστημα ο ήχος στο kodi μου κάνει νερά.Σε βίντεο με ήχο πάνω απο δυο κανάλια (5.1 πχ) κάνει ανα συχνά διαστήματα κάποιες μικρές (της τάξεως του millisecond) διακοπές,τόσο όσο να μου σπάει τα νεύρα...Όμως ενδεχομένως να το κάνει και σε λιγότερα κανάλια ήχου,γτ παρακολουθούσα ένα streaming μιας παλιάς σειράς,αρχές '00's και το έκανε και εκεί.Σε άλλα βίντεο όμως ,είτε τοπικά είτε streaming δεν το κάνει.Έχει μήπως κανένας απο εσάς ιδέα του τί μπορεί να συμβαίνει;Μήπως ενα clean install του το επιλύσει;

Tρέχω το Kodi 16.1 RC2 σε λειρουργικό σύστημα OSX Yoshemite.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην κοινότητα.;Έχω ένα πρόβλημα.Το τελευταίο διάστημα ο ήχος στο kodi μου κάνει νερά.Σε βίντεο με ήχο πάνω απο δυο κανάλια (5.1 πχ) κάνει ανα συχνά διαστήματα κάποιες μικρές (της τάξεως του millisecond) διακοπές,τόσο όσο να μου σπάει τα νεύρα...Όμως ενδεχομένως να το κάνει και σε λιγότερα κανάλια ήχου,γτ παρακολουθούσα ένα streaming μιας παλιάς σειράς,αρχές '00's και το έκανε και εκεί.Σε άλλα βίντεο όμως ,είτε τοπικά είτε streaming δεν το κάνει.Έχει μήπως κανένας απο εσάς ιδέα του τί μπορεί να συμβαίνει;Μήπως ενα clean install του το επιλύσει;

Tρέχω το Kodi 16.1 RC2 σε λειρουργικό σύστημα OSX Yoshemite.

Πάρε backup και κάνε καθαρή εγκατάσταση με την τελευταία έκδοσης ! Εχεις rc2 βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Zen ...γρήγορο,πηγές 1080p,720p για σειρές,ταινίες ,εμφανίζει,ψαχνει γρήγορα και σωστά τους υπότιτλους

Το πως για τους καινούριους,άπειρους,δεν ξέρουν,βαριούνται ....

https://tutorial-iptv-xbmc.blogspot.gr/2016/09/zen-kodi-new-movie-addon-for-kodi.html

 

ALEX,

απόλυτη εμπιστοσύνη στις προτάσεις του :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάνω πάνω στο kodi ακόμα και στην homescreen σου εμφανίζει το σήμα του mute κόκκινο;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν εμφανίζεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

α) Έχω το Bellini GT1 (εδώ και τρεις μέρες), το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ανταποκρίνονται τα (δεν κατεβάζει το fasion.zip / start here) , σαν να μην επικοινωνεί με το Internet.

Αλλά βλέπω μέσα από τις ρυθμίσεις του System ότι έχω σήμα και συνδέεται κανονικά. (Το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο στο Ρούτερ)

β) Βάζω το Kodi 16.1 στο Desktop υπολογιστή και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (δεν κατεβάζει το fasion.zip / start here), άρα δεν μπορώ να προχωρήσω για συνέχεια.!!!!!!

γ) Απενεργοποίησα μετά το Fire Wall των windows-10 αλλά στον υπολογιστή συνεχίζεται το πρόβλημα με κατεβάσματος.

Στο Beelink GT1 που δεν είναι root , τα καταλαβαίνω αλλά στον υπολογιστή (Fire Wall) γιατί;

Edited by geord211
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Το Fusion έτσι κι αλλιώς δεν κατεβαίνει πουθενά, μέσα από το fusion εγκαθιστάς repositories και addons. Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις? Τι θες να εγκαταστήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Το Fusion έτσι κι αλλιώς δεν κατεβαίνει πουθενά, μέσα από το fusion εγκαθιστάς repositories και addons. Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις? Τι θες να εγκαταστήσεις?

 

Προς το παρόν δεν επείγει να εγκαταστήσω κάτι, αλλά νόμιζα και είναι λογικό ότι μόλις εγκαταστήσεις το Fusion (το βλέπεις ότι είναι εγκατεστημένο και πατάω το (start here) και δεν κάνει κάτι .

Αλλά κάτι δεν κάνω καλά στο επόμενο βήμα στη συνέχεια, μάλλον το επόμενο βήμα πρέπει να είναι αυτό που μου λες (εγκαθιστάς repositories και addons).

ΟΚ σε ευχαριστώ @letom

Edited by geord211
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πας install from zip > fusion > start here και δεν κάνει τίποτα? Κανονικά πρέπει να σου εμφανίσει 3 addons που βρίσκονται μέσα στο start here.

Μπορείς να δεις και μέσω του browser τα περιεχόμενα του fusion:

http://fusion.tvaddons.ag/

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πας install from zip > fusion > start here και δεν κάνει τίποτα? Κανονικά πρέπει να σου εμφανίσει 3 addons που βρίσκονται μέσα στο start here.

Μπορείς να δεις και μέσω του browser τα περιεχόμενα του fusion:

http://fusion.tvaddons.ag/

 

Φίλε @letom , μου έδειξες τον τρόπο, είδη από το προηγούμενο post για το πως έπρεπε να προχωρήσω παραπέρα στο setting.

Ήταν τόσο απλό, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια ρε παιδια.Θελω να βαλω το kodi οπως το εχω σεταρει στο M8S που εχω σε ενα νεο M8SII.

Εχετε καμια ιδεα?

Ουσιαστικα με ενδιαφερει να εχω εικονα ολων των αγαπημενων στο Spectro και καθως τι εχω ηδη δει.

Μπορω να αντιγραψω καποιο φακελο?

Μπορει να βοηθησει κανεις?

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορια ρε παιδια.Θελω να βαλω το kodi οπως το εχω σεταρει στο M8S που εχω σε ενα νεο M8SII.

 

Εχετε καμια ιδεα?

 

Ουσιαστικα με ενδιαφερει να εχω εικονα ολων των αγαπημενων στο Spectro και καθως τι εχω ηδη δει.

 

Μπορω να αντιγραψω καποιο φακελο?

 

Μπορει να βοηθησει κανεις?

 

 

 

Εγώ δουλεύω αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος

https://seo-michael.co.uk/how-to-backup-and-restore-xbmc-kodi/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος

https://seo-michael.co.uk/how-to-backup-and-restore-xbmc-kodi/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Ευχαριστω πολυ

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με τον ήχο στο kodi.Χρησιμοποιώ ένα tv box της himedia και έχω περάσει την 16,1 jarvis.Δεν έχω καταφέρει να λειτουργήσω την έξοδο για τον ενισχυτη με ήχο 5.1 ή dts.Ενώ έχω ήχο δεν αναγνωρίζει το 5.1 ή το dts o ενισχυτής.Όταν βάζω να δω ταινία απο τον δίσκο μέσο του kodi γυρίζει απο dts σε απλό κάθε 3 δευτρόλεπτα περίπου.Αν βάλω να δω την ταινία απο το media center του tv box και όχι μέσο του kodi δουλεύει κανονικά ο ήχος σε dts οπότε πιστεύω ότι είναι κάποια ρύθμιση στο kodi που μου διαφεύγει.Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να μου διαφεύγει;
Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα παλιό ποστ σχετικό:

<<Στις ρυθμίσεις Σύστημα /Ήχος ενεργοποιείς τη λειτουργία διέλευσης (pass-through), επιλέγεις τις δύο ρυθμίσεις AC3 και DTS (ότι τις υποστηρίζει ο ενισχυτής σου) και ακριβώς από πάνω από αυτά (δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται το μενού) διαλέγεις την επιλογή 2.0 (καθώς αν βάλεις 5.1 έχουν αναφερθεί προβλήματα). >>

 

Το ποστ και η συζήτηση είναι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974&page=51

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σας παρακαλώ να γράψει καποιος μία λίστα με addons για ελληνικούς υπότιτλους;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σας παρακαλώ να γράψει καποιος μία λίστα με addons για ελληνικούς υπότιτλους;

 

 

 

Αυτά τα τρία είναι που υποστηρίζουν και έχουν ελληνικούς υπότιτλους.

Βρίσκονται στα προεγκατεστημενο source του kodi

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161016/8168cd98399d1512eae8610423ed4fe0.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τρία είναι που υποστηρίζουν και έχουν ελληνικούς υπότιτλους.

Βρίσκονται στα προεγκατεστημενο source του kodi

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161016/8168cd98399d1512eae8610423ed4fe0.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τα έχω αυτά. Έλεγα μήπως υπάρχουν κ άλλα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικούς έχει και το podnapisi αλλά τα παραπάνω τρία νομίζω σε καλύπτουν. Αν δεν υπάρχει εκεί ένας υπότιτλος δύσκολα να υπάρχει αλλού.
Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα παλιό ποστ σχετικό:

<<Στις ρυθμίσεις Σύστημα /Ήχος ενεργοποιείς τη λειτουργία διέλευσης (pass-through), επιλέγεις τις δύο ρυθμίσεις AC3 και DTS (ότι τις υποστηρίζει ο ενισχυτής σου) και ακριβώς από πάνω από αυτά (δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται το μενού) διαλέγεις την επιλογή 2.0 (καθώς αν βάλεις 5.1 έχουν αναφερθεί προβλήματα). >>

 

Το ποστ και η συζήτηση είναι εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974&page=51

 

Έτσι το έχω ρυθμισμένο αλλά δεν δουλεύει.Ξεκινάει κανονικά αλλά κάνει διακοπές σαν να κόβει το σήμα περίπου καθε 3 δεύτερα και ενώ αναγνωρίζει το dts ο ενισχυτής.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά καλά και ωραία όλα αυτά, και μεγάλες οι δυνατότητες της πλατφόρμας, αλλά είμαστε και μερικοί που δε πολυβγαζουμε άκρη με όλα αυτά τα πολύπλοκα των ρυθμίσεων κλπ..

 

Οπότε όποιος θέλει ένα σχεδόν καινούριο tronsmark telos πμ!

 

 

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με τον ήχο στο kodi.Χρησιμοποιώ ένα tv box της himedia και έχω περάσει την 16,1 jarvis.Δεν έχω καταφέρει να λειτουργήσω την έξοδο για τον ενισχυτη με ήχο 5.1 ή dts.Ενώ έχω ήχο δεν αναγνωρίζει το 5.1 ή το dts o ενισχυτής.Όταν βάζω να δω ταινία απο τον δίσκο μέσο του kodi γυρίζει απο dts σε απλό κάθε 3 δευτρόλεπτα περίπου.Αν βάλω να δω την ταινία απο το media center του tv box και όχι μέσο του kodi δουλεύει κανονικά ο ήχος σε dts οπότε πιστεύω ότι είναι κάποια ρύθμιση στο kodi που μου διαφεύγει.Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να μου διαφεύγει;

 

Αφου έχεις ενισχυτή ενεργοποίησε το pass-through στο Kodi, ετσι την αποκωδικοποίηση θα την κάνει ο ενισχυτής σου

Link to comment
Share on other sites

Υπότιτλοι απ το subz γιατί φαίνονται κινέζικοι;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπότιτλοι απ το subz γιατί φαίνονται κινέζικοι;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Έχεις κάνει τις ρυθμίσεις στο μενού υπότιτλοι,από τα γενικά settings του kodi?Τι γραμματοσειρά χρησιμοποιείς;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπότιτλοι απ το subz γιατί φαίνονται κινέζικοι;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον το character encoding δεν έβαλες. Πήγαινε Σύστημα-Βίντεο-Υπότιτλοι-Kωδικοποίηση χαρακτήρων και βάλε Greek Windows.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...