Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το metalliq στο simplicity δεν παίζει άλλο.. Εκτός από το neptunerising και elysium ποιο άλλο είναι καλό για ταινίες;;

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το τεραριουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικά το metalliq στο simplicity δεν παίζει άλλο.. Εκτός από το neptunerising και elysium ποιο άλλο είναι καλό για ταινίες;;

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Terrarium Εκτός KODI.

 

Αν γουστάρεις να ταλαιπωρείσαι με KODI, κοιτάς το INCURSION.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για Android tv box όμως το terrarium δε το βρίσκω..

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πού έψαξες και δεν το βρήκες.

Είναι εκτός Play store

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για Android tv box όμως το terrarium δε το βρίσκω..

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

https://www.apkmirror.com/apk/terrarium-tv/terrarium-tv/

Link to comment
Share on other sites

Terrarium Εκτός KODI.

 

Αν γουστάρεις να ταλαιπωρείσαι με KODI, κοιτάς το INCURSION.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Καλό το incursion, λουκούμι και για όσους έχουμε real debrid λογαριασμό.

 

Το καλό με το Kodi είναι πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως εξωτερικός media player (όχι μόνο σε tv box, και σε υπολογιστή).Αν πατήσεις play with σε κάποια πηγή στο terrarium tv μπορείς να την παίξεις μέσω Kodi το οποίο εννοείται συμφέρει γιατί :

 

- μπορείς να αυξησεις το buffer για καλύτερη αναπαραγωγή

 

- είναι το μόνο (που ξέρω) που έχει ρυθμίσεις για φωτεινότητα και αντίθεση, πράγμα πολύ σημαντικό

 

- μπορείς να του βάλεις το addicted add-on για υπότιτλους σειρών που είναι το καλύτερο και που, αν και είναι να προστεθεί στο terrarium δεν έχει γίνει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το incursion, λουκούμι και για όσους έχουμε real debrid λογαριασμό.

 

Το καλό με το Kodi είναι πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως εξωτερικός media player (όχι μόνο σε tv box, και σε υπολογιστή).Αν πατήσεις play with σε κάποια πηγή στο terrarium tv μπορείς να την παίξεις μέσω Kodi το οποίο εννοείται συμφέρει γιατί :

 

- μπορείς να αυξησεις το buffer για καλύτερη αναπαραγωγή

 

- είναι το μόνο (που ξέρω) που έχει ρυθμίσεις για φωτεινότητα και αντίθεση, πράγμα πολύ σημαντικό

 

- μπορείς να του βάλεις το addicted add-on για υπότιτλους σειρών που είναι το καλύτερο και που, αν και είναι να προστεθεί στο terrarium δεν έχει γίνει ακόμη.

Και φυσικα ως player μεσω spmc και hqscalers αναβαθμιζεται ακομα περισσοτερο η εικόνα με lanczos resize

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα ως player μεσω spmc και hqscalers αναβαθμιζεται ακομα περισσοτερο η εικόνα με lanczos resize

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά το hqscalers σε ένα ταπεινό tv box των 2gb ram που ακριβώς πρέπει να είναι; Ποτέ μου δεν κατάλαβα. Το έχω πάντα high/70-80 %.

To lanchos resize τί είναι..;

Link to comment
Share on other sites

Καλό το incursion, λουκούμι και για όσους έχουμε real debrid λογαριασμό.

 

Το καλό με το Kodi είναι πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως εξωτερικός media player (όχι μόνο σε tv box, και σε υπολογιστή).Αν πατήσεις play with σε κάποια πηγή στο terrarium tv μπορείς να την παίξεις μέσω Kodi το οποίο εννοείται συμφέρει γιατί :

 

- μπορείς να αυξησεις το buffer για καλύτερη αναπαραγωγή

 

- είναι το μόνο (που ξέρω) που έχει ρυθμίσεις για φωτεινότητα και αντίθεση, πράγμα πολύ σημαντικό

 

- μπορείς να του βάλεις το addicted add-on για υπότιτλους σειρών που είναι το καλύτερο και που, αν και είναι να προστεθεί στο terrarium δεν έχει γίνει ακόμη.

Δοκιμασα μερικα εργα να τα ανοιξω στο kodi μεσω του terrarium αλλα δεν... Απλως ανοιγε το kodi και εμενε στο κεντρικο μενου.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινής απορία, όσοι μπλεκεται με incursion, placent, neptune κτλπ, εχει σταματησει να σας λειτουργει το covenant? εμενα φτου φτου ακομα δουλευει οπως και πριν 2 μηνες. Και απλα αν δεν βρισκω κατι εκει παω terrarium(εξω απο Kodi)
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινής απορία, όσοι μπλεκεται με incursion, placent, neptune κτλπ, εχει σταματησει να σας λειτουργει το covenant? εμενα φτου φτου ακομα δουλευει οπως και πριν 2 μηνες. Και απλα αν δεν βρισκω κατι εκει παω terrarium(εξω απο Kodi)

 

Και μένα δουλεύει ακόμη, αλλά μάλλον κατά τύχη, ίσως δανείζεται από αλλά add-ons που έχω και μοιράζονται κοινό κώδικα, δεν ξέρω. Αν κάνεις ένα clean install του. Kodi δε νομίζω να δουλεύει μετά όπως τώρα.

Πάντως το incursion είναι πραγματικά το νέο must.

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας ελληνικό build από την αρχή δεν τα σβήνει όλα;

 

Σε μένα πάντως δουλεύει το covenant και είναι το καλύτερο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση.Σε amlogic 905 tv box 2 gb ram (kii pro) ,ειναι προτιμοτερο το SPMC απο το Kodi;Επίσης,επειδη μου αρεσει πιο πολυ το default Krypton skin,το SPMC Krypton alpha που υπαρχει ειναι σταθερο;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βλέπω μόνο links από ταινίες που έχουν σωστή ποιότητα και όχι κάμερες hd;

Δηλαδή ταινίες που κυκλοφορούν σε 720 ή 1080 αλλά χωρίς να είναι από σινεμά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Daltons Build, ενώ είσαι πάνω στο μενού"Ξένες ταινίες" κάνε το βελάκι κάτω και θα δεις τι "μαγικό" θα συμβεί...Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στα πρόσθετα. Συντομευση "Force close" + κάποιες επιπλέον αλλαγές και Συντομεύσεις που "ξεχάστηκαν", θα προστεθούν στο επόμενο Update.
Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση.Σε amlogic 905 tv box 2 gb ram (kii pro) ,ειναι προτιμοτερο το SPMC απο το Kodi;Επίσης,επειδη μου αρεσει πιο πολυ το default Krypton skin,το SPMC Krypton alpha που υπαρχει ειναι σταθερο;
Πλεον ναι .

Στο spmc ενεργοποιεις hq scalers μεσα απο advanced settings και απενεργοποιεις τμημα του hardware decoding .πρακτικα κανουν καλυτερη δουλεια στο να φαινεται ενα sd ως hd

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ναι .

Στο spmc ενεργοποιεις hq scalers μεσα απο advanced settings και απενεργοποιεις τμημα του hardware decoding .πρακτικα κανουν καλυτερη δουλεια στο να φαινεται ενα sd ως hd

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πώς γίνεται ένα χειρότερα ποιοτικά video να φαίνεται ως καλύτερο;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ένα χειρότερα ποιοτικά video να φαίνεται ως καλύτερο;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Απο την ερωτηση σου καταλαβαινω οτι γνωριζεις οτι απο μια πηγη χαμηλης ποιότητας δε μπορεις να λαβεις καλο αποτελεσμα.

Αλλα σκεψου το εξης

 

Εχεις 2 ιδιες πηγες χαμηλης αναλυσης

Την πρωτη την κανεις resize στην ανάλυση της tv σου με bilinear και τη δευτερη με lanczos resizer.

Η πρωτη θα ειναι πιο "θαμπη" ενω η δευτερη θσ εχει διατηρησει περισσότερες λεπτομερειες της αρχικης -κακης- πηγης που θα χάνονταν ακομα περισσότερο κατα το resize.

Αυτα για το software resizing. Για το hardware εξαρταται απο πολλα. Κυριως απο τον επεξεργαστή γραφικων και τους drivers .Γενικα ενα καλο hardware υπερεχει ενος κακου software αλλα ενα καλο software το τερματιζει

 

Ελπιζω νσ το ξεκαθάρισα λιγο

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Daltons Build, ενώ είσαι πάνω στο μενού"Ξένες ταινίες" κάνε το βελάκι κάτω και θα δεις τι "μαγικό" θα συμβεί...Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στα πρόσθετα. Συντομευση "Force close" + κάποιες επιπλέον αλλαγές και Συντομεύσεις που "ξεχάστηκαν", θα προστεθούν στο επόμενο Update.

 

Παναγιώτη, εγώ τι κάνω λάθος και δεν μου βγάζει τίποτα παρά μόνο με πάει στο μενού για επιλογή ταινίας ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλό το incursion, λουκούμι και για όσους έχουμε real debrid λογαριασμό.

 

 

- μπορείς να του βάλεις το addicted add-on για υπότιτλους σειρών που είναι το καλύτερο και που, αν και είναι να προστεθεί στο terrarium δεν έχει γίνει ακόμη.

το addicted που υπερέχει

 

Γενικότερα ποιό "ελληνικό build είναι το πληρέστερο ας είναι και βαρύ?

Υπάρχει κάποιο που να κάνει αναβαθμίσεις μόνο του να ησυχάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, εγώ τι κάνω λάθος και δεν μου βγάζει τίποτα παρά μόνο με πάει στο μενού για επιλογή ταινίας ?

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ !!!

Ενώ είσαι πάνω σε ένα μενου (π.χ. ''ΞΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ''), όχι μέσα σε μενού...στην κεντρική μπάρα. Πάτησε το βελάκι απο το τηλεκοντρόλ του Tv Box σου κάτω. Θα σου εμφανίσει το ''υπομενού'' με ότι επιλογή προσθέτου επιθυμείς επάνω.

Link to comment
Share on other sites

το addicted που υπερέχει

 

Γενικότερα ποιό "ελληνικό build είναι το πληρέστερο ας είναι και βαρύ?

Υπάρχει κάποιο που να κάνει αναβαθμίσεις μόνο του να ησυχάσουμε?

 

Το addic7ed.com είναι το πρώτο στο οποίο ανεβαίνουν οι υπότιτλοι μετά την προβολή κάποιας σειράς (δεν έχει ελληνικά )

Link to comment
Share on other sites

το addicted που υπερέχει

 

Γενικότερα ποιό "ελληνικό build είναι το πληρέστερο ας είναι και βαρύ?

Υπάρχει κάποιο που να κάνει αναβαθμίσεις μόνο του να ησυχάσουμε?

 

GkoBu Build, τα έχει όλα, κάνει αυτόματα ενημερώσεις.

Πηγή εγκατάστασης : http://repo.greekodi.com

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ !!!

Ενώ είσαι πάνω σε ένα μενου (π.χ. ''ΞΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ''), όχι μέσα σε μενού...στην κεντρική μπάρα. Πάτησε το βελάκι απο το τηλεκοντρόλ του Tv Box σου κάτω. Θα σου εμφανίσει το ''υπομενού'' με ότι επιλογή προσθέτου επιθυμείς επάνω.

 

Επειδή είμαι σε pc με windows και ποντίκι μάλλον δεν μπορώ ...... θα το δοκιμάσω το βράδυ στο σπίτι σε tvbox

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...