Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλεον ναι .

Στο spmc ενεργοποιεις hq scalers μεσα απο advanced settings και απενεργοποιεις τμημα του hardware decoding .πρακτικα κανουν καλυτερη δουλεια στο να φαινεται ενα sd ως hd

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο hardware acceleration , χρειάζεται πια η επιλογή για amlogic ή είναι ξεπερασμένη ρύθμιση; Ρωτάω γιατί όταν είναι ενεργή αυτή και το mediacodec surface δεν μπορώ να αλλάξω φωτεινότητα/αντίθεση και είναι ο πιο σημαντικός λόγος που το χρησιμοποιώ ως media player, χωρίς αυτα με τρώει το μαύρο σκοτάδι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επειδή είμαι σε pc με windows και ποντίκι μάλλον δεν μπορώ ...... θα το δοκιμάσω το βράδυ στο σπίτι σε tvbox

 

Δεν έχει καμία σχέση που είσαι σε PC. Το ίδιο ακριβώς ισχύει. Απο το πληκτρολόγιο σου, δοκίμασε να κάνεις το βελάκι κάτω όταν είσαι στο μενού πχ ''ΞΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ''. Το ίδιο θα συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση που είσαι σε PC. Το ίδιο ακριβώς ισχύει. Απο το πληκτρολόγιο σου, δοκίμασε να κάνεις το βελάκι κάτω όταν είσαι στο μενού πχ ''ΞΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ''. Το ίδιο θα συμβεί.

 

Εχεις δίκιο !!!!!!!

Πολύ καλό future !!! Thanks :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο !!!!!!!

Πολύ καλό future !!! Thanks :)

Δεν είναι μελλοντικό (future) αλλά ισχύει τώρα :):)

Αστειεύομαι. Είναι προφανές ότι ήθελες να γράψεις feature :)

Πράγματι είναι πολύ χρηστικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είπα να δοκιμάσω το Dalton's Build με το SPMC 17.6.

Το build είναι εξαιρετικό. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι δεν μου εμφάνιζε υπότιτλους σε MP4 & 720p, αλλά εμφανίζονταν σε SD. Δεν ξέρω εάν για αυτό φταίει το Krypton SPMC ή το Daltons Build. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υπότιτλους βγάζει σε μένα σε 720 αλλά με κανονική έκδοση kodi, όχι spmc.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Spmc είναι για εκδόσεις Jarvis. Εσύ φόρεσες σε Spmc έκδοση build Krypton. Λογικό να μην δουλεύει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υπότιτλους βγάζει σε μένα σε 720 αλλά με κανονική έκδοση kodi, όχι spmc.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Spmc είναι για εκδόσεις Jarvis. Εσύ φόρεσες σε Spmc έκδοση build Krypton. Λογικό να μην δουλεύει σωστά

 

Η έκδοση SPMC που σου γράφω είναι KRYPTON, αλλά σε δοκιμαστικό στάδιο. Οπότε σωστά φόρτωσα το build Krypton σε αυτή την έκδοση. Τώρα εάν εκεί είναι το πρόβλημα αυτό είναι άλλο θέμα και αυτό ακριβώς ρωτούσα, εάν είχε κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα για να καταλάβω τι φταίει SPMC Krypton 17.6 Alpha2 ή το Daltons build. Προφανώς λοιπόν είναι θέμα του SPMC.

https://github.com/koying/SPMC/issues/936

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

GkoBu Build, τα έχει όλα, κάνει αυτόματα ενημερώσεις.

Πηγή εγκατάστασης : http://repo.greekodi.com

Το είχα περάσει δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση SPMC που σου γράφω είναι KRYPTON, αλλά σε δοκιμαστικό στάδιο. Οπότε σωστά φόρτωσα το build Krypton σε αυτή την έκδοση. Τώρα εάν εκεί είναι το πρόβλημα αυτό είναι άλλο θέμα και αυτό ακριβώς ρωτούσα, εάν είχε κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα για να καταλάβω τι φταίει SPMC Krypton 17.6 Alpha2 ή το Daltons build. Προφανώς λοιπόν είναι θέμα του SPMC.

https://github.com/koying/SPMC/issues/936

 

Απενεργοποιησε στο hardware acceleration τα amlogic και mediacodec surface και οι υπότιτλοι θα φανούν

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε στο hardware acceleration τα amlogic και mediacodec surface και οι υπότιτλοι θα φανούν

 

Έχεις δίκιο, η ενέργεια αυτή λύνει το πρόβλημα.

Γνωρίζεις εάν αυτή η απενεργοποίηση των 2 χαρακτηριστικών επηρεάζει αρνητικά την θέαση live αθλητικών γεγονότων?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, η ενέργεια αυτή λύνει το πρόβλημα.

Γνωρίζεις εάν αυτή η απενεργοποίηση των 2 χαρακτηριστικών επηρεάζει αρνητικά την θέαση live αθλητικών γεγονότων?

Όχι, καθόλου

Edited by alexx_kidd
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθόλου

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το "Όχι, καθόλου" εννοείς ότι δεν επηρεάζει καθόλου ή απλώς δεν γνωρίζεις καθόλου εάν επηρεάζει?

Ευχαριστώ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το "Όχι, καθόλου" εννοείς ότι δεν επηρεάζει καθόλου ή απλώς δεν γνωρίζεις καθόλου εάν επηρεάζει?

Ευχαριστώ.

 

Όχι, δεν το επηρεάζει. Δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους

Επειδη τις επόμενες ημέρες παραλαμβάνω το Mecool M8S Pro και θέλω να σετάρω το Kodi, υπάρχει κάπου οδηγός για το πως να

περάσω τις τελευταίες ρυθμίσεις, πρόσθετα κλπ ;

Έχω διαβάσει λίγο αλλά "χάθηκα" :blink: :cry:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους

Επειδη τις επόμενες ημέρες παραλαμβάνω το Mecool M8S Pro και θέλω να σετάρω το Kodi, υπάρχει κάπου οδηγός για το πως να

περάσω τις τελευταίες ρυθμίσεις, πρόσθετα κλπ ;

Έχω διαβάσει λίγο αλλά "χάθηκα" :blink: :cry:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

 

Mεσω του g.k.n wizard θα δοκιμασεις μερικα builds και θα καταληξεις σ αυτο που σ αρεσει.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

με diamond build έχουμε κανένα νέο παιδες;

Το greekodi ειναι off δεν μπορεί να εγκατασταθει

Από εχθές

 

Mεσω του g.k.n wizard θα δοκιμασεις μερικα builds και θα καταληξεις σ αυτο που σ αρεσει.

 

https://mag250-greece.blogspot.gr/2018/02/greekodi_21.html

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αποτελέσματα πάσχει κάποιες φορές σε τραγικό βαθμό το KODI.

Έχω περασμένα τα 2 πιο δημοφιλή add-on: Incursion+Covenant

 

Για ένα επεισόδιο της σειράς BRITANNIA, είχα πρόβλημα με τους υπότιτλους στο TERRARIUM και δοκίμασα από KODI πλευρά.

Πέρα από το ότι έβγαλε καμία δεκαριά αποτελέσματα το πολύ, όλα έπαιζαν σε SD.

Το TERRARIUM είχε δεκάδες αποτελέσματα και πολλά έπαιζαν σε 720p.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αποτελέσματα πάσχει κάποιες φορές σε τραγικό βαθμό το KODI.

Έχω περασμένα τα 2 πιο δημοφιλή add-on: Incursion+Covenant

 

Για ένα επεισόδιο της σειράς BRITANNIA, είχα πρόβλημα με τους υπότιτλους στο TERRARIUM και δοκίμασα από KODI πλευρά.

Πέρα από το ότι έβγαλε καμία δεκαριά αποτελέσματα το πολύ, όλα έπαιζαν σε SD.

Το TERRARIUM είχε δεκάδες αποτελέσματα και πολλά έπαιζαν σε 720p.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

δοκιμασε να ανοιξεις τα λινκ του terrarium με το KODI. εγω αυτο κανω οταν εχω θεματα με υποτιτλους στο terrarium. Το κακο ειναι οτι μερικες φορες δεν δουλευει, κρασαρει το KODI οταν ειναι να μεταφερθει το λινκ απο το terrarium

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αποτελέσματα πάσχει κάποιες φορές σε τραγικό βαθμό το KODI.

Έχω περασμένα τα 2 πιο δημοφιλή add-on: Incursion+Covenant

 

Για ένα επεισόδιο της σειράς BRITANNIA, είχα πρόβλημα με τους υπότιτλους στο TERRARIUM και δοκίμασα από KODI πλευρά.

Πέρα από το ότι έβγαλε καμία δεκαριά αποτελέσματα το πολύ, όλα έπαιζαν σε SD.

Το TERRARIUM είχε δεκάδες αποτελέσματα και πολλά έπαιζαν σε 720p.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Εμένα το covenant στο britannia μου έβγαλε 1033 (!!) πηγές εκ των οποίων 2 ήταν 1080 και 31 ήταν 720. Στις ταινίες από χτες μου βγάζει και πηγές 4Κ. Δεν έχω real debrid, alluc και τέτοια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...αναλόγως ποιο Covenant έχει ο καθένας. Προφανώς εσύ με τις περισσότερες πηγές, έχεις "παραμετροποιημένο-πειραγμενο" Covenant.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το covenant στο britannia μου έβγαλε 1033 (!!) πηγές εκ των οποίων 2 ήταν 1080 και 31 ήταν 720. Στις ταινίες από χτες μου βγάζει και πηγές 4Κ. Δεν έχω real debrid, alluc και τέτοια.
Σε ποιο επεισόδιο;

Να μπω να δω και εγώ, μήπως ανάλογα το επεισόδιο βγάζει άλλα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το τερραριουμ στους υπότιτλους γιατί δεν τους ψάχνετε χειροκίνητα μέσω mx player;Έτσι έχω κάνει 2-3 φορές και δουλεύουν όλα ρολόι...
Link to comment
Share on other sites

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...αναλόγως ποιο Covenant έχει ο καθένας. Προφανώς εσύ με τις περισσότερες πηγές, έχεις "παραμετροποιημένο-πειραγμενο" Covenant.

Παναγιώτη έχω το build gkobu. Δεν ξέρω αν είναι πειραγμένο εκεί το covenant.

Κι αν θες γράψε μας και δύο λόγια για τα GKN builds. Η μοναδική ενημέρωση ως τώρα είναι από το σάιτ mag250-greece που αναφέρει για αλλαγές στον σέρβερ αλλά αυτό το "δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσουν και αν θα φιλοξενηθούν πάλι τα builds" ακούγεται τόσο πρόχειρο και αόριστο που προκαλεί ερωτήματα. Πόσο μπορεί να κρατήσουν οι αλλαγές σε έναν σέρβερ πέρα από μερικές μέρες? Και δεν έχετε συζητήσει με την ομάδα του greekodi για το τι θα γίνει μετά? Δηλαδή στον σέρβερ που φιλοξενεί τα μόνα ελληνικά build ξεκίνησαν αλλαγές απροειδοποίητα από τη μια στιγμή στην άλλη και χωρίς να υπάρχει το παραμικρό πλάνο για μετά, ούτε έστω στο περίπου?

 

Σε ποιο επεισόδιο;

Να μπω να δω και εγώ, μήπως ανάλογα το επεισόδιο βγάζει άλλα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Στο πρώτο. Δοκίμασα τώρα το 6ο (το πιο πρόσφατο) και έβγαλε 212 πηγές (2x1080 και 11x720).

 

μαγκες τι γινετε με andryan list τελος;

νεοτερα που εψαξα δεν βλεπω.

Ναι έφαγε μήνυση ο andryan. Το έγραψε στο twitter του.
Link to comment
Share on other sites

με diamond build έχουμε κανένα νέο παιδες;

Το greekodi ειναι off δεν μπορεί να εγκατασταθει

Από εχθές

 

Αν έχεις προηγούμενη έκδοση του, πήγαινε κάτω απο τις Ρυθμίσεις και πάτησε το κουμπί ''UPDATE''. Μια χαρά λειτουργεί το Diamond, με νέα σημερινή έκδοσή φρέσκια φρέσκια ν4.2 (Krypton) .

Για να εγκαταστήσεις ένα build, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, το έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν. Όπως γίνονταν πριν το Greekodi, θα γίνει και τώρα..

Χίλια ευχαριστώ βέβαια στην ομάδα του Greekodi (για την ΔΩΡΕΑΝ) φιλοξενία τους ΟΛΟΚΛΗΡΟ αυτό το διάστημα, αλλά η ζωή συνεχίζεται..

Όσοι έχετε τον GKN Wizard ή κάποιον άλλον wizard, κάνετε εγκατάσταση ως ''Restore Local Build'' εφόσον έχετε το zip του build που επιθυμείτε να εγκαταστήσετε. Όσοι έχετε ήδη εγκατεστημένο το ''Diamond Build'', για να λάβετε την ενημερωμένη έκδοση ν4.2, θα πάτε στο μενού ''ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ'' (χωρίς να πατήσετε πάνω του) και θα επιλέξετε απο κάτω την επιλογή ''UPDATE''. Έπειτα στο popup μνμ θα επιλέξετε ''Continue''. Θα εμφανίσει ένα παράθυρο, επιλέγουμε τον φάκελο ''Diamond Builds'' και εκεί μέσα θα σας εμφανίσει 2 Builds διαθέσιμα για Krypton. Το Diamond Build v4.2 και το νέο Daltons Build ν1.2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παναγιώτη έχω το build gkobu. Δεν ξέρω αν είναι πειραγμένο εκεί το covenant.

Κι αν θες γράψε μας και δύο λόγια για τα GKN builds. Η μοναδική ενημέρωση ως τώρα είναι από το σάιτ mag250-greece που αναφέρει για αλλαγές στον σέρβερ αλλά αυτό το "δεν ξέρουμε πόσο θα διαρκέσουν και αν θα φιλοξενηθούν πάλι τα builds" ακούγεται τόσο πρόχειρο και αόριστο που προκαλεί ερωτήματα. Πόσο μπορεί να κρατήσουν οι αλλαγές σε έναν σέρβερ πέρα από μερικές μέρες? Και δεν έχετε συζητήσει με την ομάδα του greekodi για το τι θα γίνει μετά? Δηλαδή στον σέρβερ που φιλοξενεί τα μόνα ελληνικά build ξεκίνησαν αλλαγές απροειδοποίητα από τη μια στιγμή στην άλλη και χωρίς να υπάρχει το παραμικρό πλάνο για μετά, ούτε έστω στο περίπου?

 

Στο πρώτο. Δοκίμασα τώρα το 6ο (το πιο πρόσφατο) και έβγαλε 212 πηγές (2x1080 και 11x720).

 

Ναι έφαγε μήνυση ο andryan. Το έγραψε στο twitter του.

 

Ότι γράφτηκε στο post του mag250-greece είναι αυτά που γνωρίζω κι εγώ..τπτ περισσότερο..τπτ λιγότερο.

Προτού κρίνεις - κρίνουμε όμως...καλό θα ήταν να ''μπούμε'' και στην θέση των άλλων..(π.χ. στους κατόχους των σέρβερς του Greekodi)..ο νοών νοείτω (δεν το λέω ειρωνικά, χωρίς παρεξήγηση).

Ένα χόμπι κάνουμε, χωρίς κέρδος, χωρίς κάποιο όφελος...γιατί να έχουμε-έχουν ρίσκο;

Εσύ-εσείς θα αναλαμβάνατε τέτοιο ρίσκο;

Επαναλαμβάνω πως ότι γράφτηκε αυτό γνωρίζουμε.

Προσωπικά ευχαριστώ την ομάδα της Greekodi ΣΑΝ ΧΡΗΣΤΗΣ και ΑΝ ο λόγος είναι άλλος από αυτόν που αναφέρθηκε, ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ άποψή μου.

Κάνεις κάποιες ερωτήσεις...''ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ'';

Απαντώ..με ερώτηση..πέρασαν μέρες; Ποιά μέρα διανύουμε;

Ρωτάς επίσης ''ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ'';

Απαντώ..Ναί ξεκίνησαν απροειδοποίητα..δεν γίνονται αυτά τα πράγματα με προ-ενημέρωση (αν κάτι άλλο συνέβη) .

Εύλογα τα ερωτήματά σου...εύλογες οι σκέψεις σου..λάθος η κρίση σου.

Μπορεί να μην συνέβη και τίποτα και απλά με τις τελευταίες εξελίξεις γενικά στον χώρο, να αποφάσισαν έτσι και ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...