Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα σε raspberry pi 2 το plexus έπαιξε με αυτές τις εντολές...

 

# Installation ###

 

For this to work, you need the Plexus Addon already installed in Kodi. The Plexus Kodi addon was discontinued by the developer but it still works. You can find it easily on the web.

 

Then open a virtual terminal, for example via SSH, and run the following commands (you can copy/paste to terminal):

 

cd ~/.kodi/userdata/addon_data/program.plexus

 

sudo rm -r acestream

 

wget https://dl.bintray.com/pipplware/dists/unstable/armv7/misc/acestream_rpi_3.1.5.tar.gz

 

tar xfv acestream_rpi_3.1.5.tar.gz

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οκ thanks θα το δοκιμάσω αν κ στο παρελθον δοκιμασα κάτι παρόμοιο κ δεν επαιζε. Παρεμπιπτόντως αν κποιος ξέρει. Στο build του diamond οταν βαζω να παίξει κάποιος ραδιοφωνικός σταθμός μετα δε μπορω να το σταματησω μιας κ δε βγάζει το μενού με τα pause,stop,forward κτλ. Πάρα μονο αν τρεξω καποιο άλλο βίντεο σταματαει το ράδιο. Μηπως μου διαφεύγει κάτι ή ανακάλυψα bug?
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνει και σε μένα σε απλό Kodi Jarvis.

Το κλείνω από την αρχική οθόνη.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση για Diamond_Build :

 

Καλή σας μέρα. Οσον αφορά την κατηγορία "ΡΑΔΙΟ" στο Build μου, δουλεύει μια χαρά η μπάρα εργαλειών με pause, stop, κτλ. Δεν χρειάζεται να κάνετε force close το kodi για μα σταματήσετε την ροή.

 

 

Για android tv boxes: Όταν παίζει κάποιος σταθμός, πατήστε back 2-3 φορές να φύγετε απο το μενού μέχρι να φαίνεται στην οθόνη σας μόνο ο σταθμός που παίζει και όχι η μπάρα μενού. Επειτα απλά πατάτε το πλήκτρο "OK" και εμφανίζεται η μπάρα εργαλειών στο πάνω μέρος της οθόνης σας.

 

Για PCs : Πατάτε το πλήκτρο "Backspace" μέχρι να φύγει η λπάρα του μενού και να φαίνεται όπως προείπα στην οθόνη σας μόνο ο σταθμός που παίζει. Έπειτα το μόνο που έχετε να κάνετε είναι απλά να κουνήσετε το mouse και η μπάρα εργαλειών θα εμφανιστεί.

 

Αν κάποιος έχει περαιτέρω απορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο forum του facebook ή στο email dpanos8@gmail.com

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια. Να είστε καλά.

Edited by Panagiwths8
Link to comment
Share on other sites

Για acestream και raspberry δείτε αυτό που βρήκα,αν σας κάνει

http://www.tech2guides.co.uk/how-to-install-acestreams-on-rasppi/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ακριβώς τον ίδιο οδηγό έδωσα.. Δουλεύει σίγουρα και δίνει άλλη διάσταση στο openelec

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε raspberry pi 2 το plexus έπαιξε με αυτές τις εντολές...

 

# Installation ###

 

For this to work, you need the Plexus Addon already installed in Kodi. The Plexus Kodi addon was discontinued by the developer but it still works. You can find it easily on the web.

 

Then open a virtual terminal, for example via SSH, and run the following commands (you can copy/paste to terminal):

 

cd ~/.kodi/userdata/addon_data/program.plexus

 

sudo rm -r acestream

 

wget https://dl.bintray.com/pipplware/dists/unstable/armv7/misc/acestream_rpi_3.1.5.tar.gz

 

tar xfv acestream_rpi_3.1.5.tar.gz

 

Για acestream και raspberry δείτε αυτό που βρήκα,αν σας κάνει

http://www.tech2guides.co.uk/how-to-install-acestreams-on-rasppi/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Παιδιά να είστε καλά μου τρέχει μία χαρά. Μάλλον ήθελε να χρησιμοποιήσω κάποιο εικονικό ssh. Όλα καλά. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ παίδες. Το πέρασα κι εγώ μέσω SSH και ειναι οκ.

---------------------------

Για key remap για το τηλεκοντρόλ που χειρίζομαι το pi μέσω CEC. Βρήκα αυτό, αλλά δεν κάνει κάτι όταν πατάω τα κουμπιά μετά το irw ούτε βρίσκω το αρχείο remote.xml εκεί που λέει.

 

Καμιά ιδέα? Γιατί δουλεύουν pause, play, stop, ffw αλλά δεν έχω back, exit...

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Έχω το Amazon Fire tv stick, πάνω από ενάμισι χρόνο, με περασμένο το Kodi 16.0. Επειδή η διαδικασία εγκατάστασης προγραμμάτων εκτός Amazon market είναι λίγο πιο φασαριόζικη από ότι σε άλλες συσκευές, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε βέβαια πότε περίπου υπολογίζεται η έκδοση 17 ώστε να κάνω πλήρη επαναφορά συστήματος και επανεγκατάσταση στο Kodi, καθώς έχει γεμίσει η συσκευή σαβούρα. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλησπέρα,ενώ έχω αφήσει μόνο το subztv για υπότιτλους το exodus ψάχνει από το opensubtitle. Τι μπορώ να κάνω;

 

Sent from my Lenovo P70 using Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλη χρονια.εχει παλι προβλημα το zen kai exodus?κολανε παρα πολυ οι ταινιες και σιγουρα δνε ειναι προβλημα γραμμης ,το τσεκαρα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλη χρονια.εχει παλι προβλημα το zen kai exodus?κολανε παρα πολυ οι ταινιες και σιγουρα δνε ειναι προβλημα γραμμης ,το τσεκαρα.

Σήμερα είδα σειρές και στο exodus και στο Zem χωρίς πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 ημερες τωρα εχω θεμα,χωρις να εχω αλλαξει το παραμικρο στο kodi.μετρησα την ταχυτητα στο μηχανημα με speedtest ειναι σωστη,49mbs download,4,9 up.(φορτηνετ 50mbls vdsl).download αλλες εφαρμογες φουλ ταχυτητα..
Link to comment
Share on other sites

2 ημερες τωρα εχω θεμα,χωρις να εχω αλλαξει το παραμικρο στο kodi.μετρησα την ταχυτητα στο μηχανημα με speedtest ειναι σωστη,49mbs download,4,9 up.(φορτηνετ 50mbls vdsl).download αλλες εφαρμογες φουλ ταχυτητα..

Βάλε το maintance tool και κάνε ένα clear cache όπως επίσης ή απο τις ρυθμίσεις του exodus κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης.

Μάγκες καλησπέρα,ενώ έχω αφήσει μόνο το subztv για υπότιτλους το exodus ψάχνει από το opensubtitle. Τι μπορώ να κάνω;

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα βγάλεις και τα 2 και να βάλεις το subtitles.gr το οποίο στην database του παίρνει υπότιτλους και από τα 2 προηγούμενα που ανέφερες. Αν δε θες τότε για να λύσεις το προβλημά σου θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του kodi και κάπου έχει επιλογή για ταινίες και σειρές ποια υπηρεσία θες να είναι σαν προεπιλογή. Για να σου εμφανίσει όλες τις ρυθμίσεις θα βάλεις την επιλογή ''για προχωρημένους''.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το maintance tool και κάνε ένα clear cache όπως επίσης ή απο τις ρυθμίσεις του exodus κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα βγάλεις και τα 2 και να βάλεις το subtitles.gr το οποίο στην database του παίρνει υπότιτλους και από τα 2 προηγούμενα που ανέφερες. Αν δε θες τότε για να λύσεις το προβλημά σου θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του kodi και κάπου έχει επιλογή για ταινίες και σειρές ποια υπηρεσία θες να είναι σαν προεπιλογή. Για να σου εμφανίσει όλες τις ρυθμίσεις θα βάλεις την επιλογή ''για προχωρημένους''.

 

Έβαλα αυτό που είπες,έκανα και clean cache και όλα ειναι πρίμα :)

 

Sent from my Lenovo P70 using Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το maintance tool και κάνε ένα clear cache όπως επίσης ή απο τις ρυθμίσεις του exodus κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης.

.

 

δυστυχως καμια διαφορα.αλλωστε το κανει και στο λαπτοπ/ισως εκεινη η σειρα που βλεπω εχει προβλημα ιδιαιτερο.δεν δικαιολογειται με τοσο καλη γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλησπέρα,ενώ έχω αφήσει μόνο το subztv για υπότιτλους το exodus ψάχνει από το opensubtitle. Τι μπορώ να κάνω;

 

Sent from my Lenovo P70 using Tapatalk

To exodus (και το specto) έχει μέσα στον κώδικά του την αναζήτηση στο opensubtitles άσχετα ποιο έχεις βάλει εσύ στο kodi ως προεπιλογή για υπότιτλους. Δεν είναι δηλαδή δικό σου πρόβλημα, το ίδιο συμβαίνει σε όλους. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ίσως με απεγκατάσταση του addon opensubtitles να λύνεται.
Link to comment
Share on other sites

To exodus (και το specto) έχει μέσα στον κώδικά του την αναζήτηση στο opensubtitles άσχετα ποιο έχεις βάλει εσύ στο kodi ως προεπιλογή για υπότιτλους. Δεν είναι δηλαδή δικό σου πρόβλημα, το ίδιο συμβαίνει σε όλους. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ίσως με απεγκατάσταση του addon opensubtitles να λύνεται.

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες???? Έχεις διαβάσει τον κώδικα???

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που λες???? Έχεις διαβάσει τον κώδικα???
Είναι 1000% σίγουρο. Νομίζω το είχε πει ο lambda. Το έχουμε ξανασυζητήσει πρόσφατα τώρα που έγινε ο ντόρος με το opensubtitles που ζητάει εγγραφή.

 

edit: Στο φόρουμ του opensubtitles αναφέρουν ότι ακόμα και με απεγκατάσταση του opensubs addon πάλι στο exodus ψάχνει από εκεί και ζητάει login.

Και υπάρχει απάντηση ότι πράγματι στο exodus είναι ενσωματωμένο στον κώδικα το opensubtitles.org

 

Στα τελευταία 3 post:

https://forum.opensubtitles.org/viewtopic.php?t=15847

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Είναι 1000% σίγουρο. Νομίζω το είχε πει ο lambda. Το έχουμε ξανασυζητήσει πρόσφατα τώρα που έγινε ο ντόρος με το opensubtitles που ζητάει εγγραφή.

 

edit: Στο φόρουμ του opensubtitles αναφέρουν ότι ακόμα και με απεγκατάσταση του opensubs addon πάλι στο exodus ψάχνει από εκεί και ζητάει login.

Και υπάρχει απάντηση ότι πράγματι στο exodus είναι ενσωματωμένο στον κώδικα το opensubtitles.org

 

Στα τελευταία 3 post:

https://forum.opensubtitles.org/viewtopic.php?t=15847

 

Περίεργο. Το λέω γιατί ακόμα και απεγκατεστημένο να είναι το opensubtitle και αν εχεις το subtitle.gr το δεύτερο ψάχνει υπότιτλους και απο το opensubtitle οπότε λογικό να βγάζει το μήνυμα. Τώρα δε ξέρω 100%,υποθέσεις κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Το λέω γιατί ακόμα και απεγκατεστημένο να είναι το opensubtitle και αν εχεις το subtitle.gr το δεύτερο ψάχνει υπότιτλους και απο το opensubtitle οπότε λογικό να βγάζει το μήνυμα. Τώρα δε ξέρω 100%,υποθέσεις κάνω και εγώ.
Το ξέρω ότι ψάχνει κι εκεί αλλά το ότι κατεβάζειπάντα από εκεί δεν παραείναι σύμπτωση? Όπως και να 'χει το αυτό με τον κώδικα του exodus το είχα δει σε επίσημη δήλωση είτε του lambda είτε του tvaddons forum.
Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε το exodus πηγαίνετε στο Εργαλεία, πηγαίνετε Υπότιτλοι, απενεργοποιηστε το "Ενεργοποίηση υποτίτλων". Απο κει και μετά πιστεύω οι υποτιτλοι αναζητούνται σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του κεντρικού μενού ρυθμίσεων του kodi.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα, ερωτησουλες ίσως χαζες..εχω το κοντι 14.2 σε ανδροιντ ταμπλετ.

1. γινεται αυτοματα ανανεωση ή χειροκινητα; αν χειροκινητα πως;

2. στα αποθετηρια πρεπει να κανουμε ανανεωση ή γινεται αυτόματα; αν χειροκινητα πως;

3.γενικα τις τελευταιες μερες πάει πολυ αργα και ο κοντι και exodus πως κανω εκκαθαριση προσωρινής μνήμης; πρεπει να γινει και στο κοντι και στο εxodus?

4.Για Ελληνικα εχουμε τιποτα εκτός απο το Alivegr?

Ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται από Laptop που έχω Kodi να κάνω stream σε Smart TV (LG δεν έχει επιλογή για mirror) μέσω Wifi, ίσως κάποιο addon ?
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...