Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αρχική ερώτηση παραμένει, και θέλω επίσης να ρωτήσω... Έχετε κάποιο tv box που θα το προτείνατε με κλειστά μάτια?

πήρα ένα 8πύρηνο που βρήκα σε προσφορά 30-40€ αλλά κολλάει συχνά. Ειδικά μέσω wi-fi αλλά και με LAN (ανάλογα την εφαρμογή) στο kodi όταν δεν βρίσκει ένα κανάλι κολάει με τις ώρες μέχρι να το κλείσεις ή να γυρίσεις στο αρχικό μενού αλλά ακόμα κι αν το κάνεις, όταν ξαναγυρνάς στο kodi θυμάται που είχε μείνει (κολλημένο) και ξανακολάει.

Επίσης εκτός απ'το kodi έχει και το XBMC εγκατεστημένο (το οποίο βέβαια κρασάρει όταν πας να το τρέξεις). αυτό χρειάζεται?

Αν έχω καταλάβει καλά xbmc=παλιά βέρζιον του kodi.

Αυτά.

 

MXIII-G με κλειστα ματια! Αν θες παιρνει και Openelec ROM!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

MXIII-G με κλειστα ματια! Αν θες παιρνει και Openelec ROM!

 

απο περιεργεια τι κερδιζει με Openelec.εννοω σε σχεση με το android

Link to comment
Share on other sites

φορτωνει μονο αυτο περισσοτεροι ποροι ελευθεροι πολυ περισσοτερη ραμ ελευθερη για διαχειρηση πιο γρηγορο και δε σε κρεμαει επειδη σερνετε το κινεζικο android οπου τρεχει πανω σε αυτο το kodi.

μετα τη διαφορα που ειδα με το openelec στο mxiii-g εκανα το βημα να αγορασω raspberry μονο για openelec και να καταργησω το android box. βεβαια το openelec ειναι μονο kodi τπτ αλλο. ουτε browsing ουτε τπτ αλλο

Edited by snoof
Link to comment
Share on other sites

Και στο openelec δεν τρέχει acestreame για οποίους το θέλουν (κυρίως χρησιμοποιείται προς το παρόν για αθλητικά και live TV)
Link to comment
Share on other sites

φορτωνει μονο αυτο περισσοτεροι ποροι ελευθεροι πολυ περισσοτερη ραμ ελευθερη για διαχειρηση πιο γρηγορο και δε σε κρεμαει επειδη σερνετε το κινεζικο android οπου τρεχει πανω σε αυτο το kodi.

μετα τη διαφορα που ειδα με το openelec στο mxiii-g εκανα το βημα να αγορασω raspberry μονο για openelec και να καταργησω το android box. βεβαια το openelec ειναι μονο kodi τπτ αλλο. ουτε browsing ουτε τπτ αλλο

 

Επισης με το Openelec στο mxii-g τρεχει απροβληματιστα ολα τα x265 αρχεια. Επισης υπαρχει και version που τρεχει απο την SD καρτα και γινεται και dual boot απο Openelec σε android και αντιστροφα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω για το Openelec, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει έναν οδηγό εγκατάστασης για το TV-Box Beelink X2 TV Box 4K H.265 Decoding Android 4.4 H3 Quad Core 1GB 8GB 2.4G WiFi LAN HDMI μου? Ευχαριστώ.

 

Απ' ότι είδα είναι Allwinner H3 processor.

Edited by kotsaris40
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Μου κινήσατε την περιέργεια για το OpenELEC οπότε άρχισα το googlάρισμα.

Αν κατάλαβα σωστά, δεν υποστηρίζει το TV Box μου, επειδή έχει Arm επεξεργαστή, αλλά μήπως υπάρχει κάποια ανεπίσημη/customαρισμένη έκδοση?

Αν βάλω την έκδοση του OpenELEC box ή του WeTek Play τι ελπίδες έχω να δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω για το Openelec, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει έναν οδηγό εγκατάστασης για το TV-Box Beelink X2 TV Box 4K H.265 Decoding Android 4.4 H3 Quad Core 1GB 8GB 2.4G WiFi LAN HDMI μου? Ευχαριστώ.

 

Απ' ότι είδα είναι Allwinner H3 processor.

 

ψάχνεις εδώ αν βρεις info http://freaktab.com/ για καθε box ειναι αλλη ιστορια γιατι επίσημα δε το υποστηρίζουν

Link to comment
Share on other sites

αυτο http://www.banggood.com/CS918-2GB-RAM-8GB-ROM-RK3188T-Quad-Core-Android-4_4-Bluetooth-TV-Box-p-966019.html το εχει πειραξει κανεις?η το αφηνω στην ησυχια του?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω για το Openelec, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει έναν οδηγό εγκατάστασης για το TV-Box Beelink X2 TV Box 4K H.265 Decoding Android 4.4 H3 Quad Core 1GB 8GB 2.4G WiFi LAN HDMI μου? Ευχαριστώ.

 

Απ' ότι είδα είναι Allwinner H3 processor.

 

Και μια τελευταία ερώτηση. Αυτή την στιγμή έχει Kodi 14.2 πάνω. Εάν βάλω την νέα έκδοση θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω για το Openelec, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει έναν οδηγό εγκατάστασης για το TV-Box Beelink X2 TV Box 4K H.265 Decoding Android 4.4 H3 Quad Core 1GB 8GB 2.4G WiFi LAN HDMI μου? Ευχαριστώ.

 

Απ' ότι είδα είναι Allwinner H3 processor.

Ωραίο το openelec αλλά αν κάτι δεν σου δουλεύει καλά τον ήπιες. Πρέπει να μάθεις Unix μετά.. Στο Android τουλάχιστον έχεις εναλλακτικές. Επίσης αν θες να κάνεις κάτι διαφορετικό πρέπει να κάνεις restart για να μη μιλήσω για τα updates.. Σε όλα τα τελευταία boxes το kodi δουλεύει αρκετά καλά..

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία ερώτηση. Αυτή την στιγμή έχει Kodi 14.2 πάνω. Εάν βάλω την νέα έκδοση θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Εμένα που έβαλα πιο νέα έκδοση καλύτερα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το openelec αλλά αν κάτι δεν σου δουλεύει καλά τον ήπιες. Πρέπει να μάθεις Unix μετά.. Στο Android τουλάχιστον έχεις εναλλακτικές. Επίσης αν θες να κάνεις κάτι διαφορετικό πρέπει να κάνεις restart για να μη μιλήσω για τα updates.. Σε όλα τα τελευταία boxes το kodi δουλεύει αρκετά καλά..

 

δεν ισχυει αυτο οτι δουλευει στο kodi δουλευει και στο Openelec.

το openelec φτιαχνετε για συγκεκριμενα box-συσκευες, ολα τα υπολοιπα unofficial ειναι τροποποιημενα για να παιζουν στα adroid box. εκει μπορει κατι να μη παιζει αλλα σε αυτ οθα φταιει ο τυπος που εκανε τη τροποποιηση. ειναι σαν να βαζεις custom rom.

στο raspberry παιζει αψογα αλλα φτιαχτηκε για αυτη τη συσκευη.. στο mxiii-g που νε unofficial πχ καποιοι ειχαν προβλημα στο bluetooth ε κατι δεν εκανε σωστα αυτος που τροποποιησε την official για να παιζει στο mxiii-g

 

τι ενοεις να κανεις κατι διαφορετικο και πρεπει να κανεις restart? το Openelec πρακτικά ειναι το kodi δε μπορεςι να κανςις κατι περισσοτερο απο οτι κανεις στο kodi..

 

btw παντως αν καποιος θελει μια απλη λυση Plug and play ναι το android box με kodi ειναι μια χαρα στο mxiii-g και παιζει τα παντα αψογα ηδικα αν βαλεις και smpc αντι του kodi , αλλα οταν φορτωσα Openelec στην sdcard απογειωθηκε.

 

φυσικά ειναι και πολυυυ πιο οικονομικο το android box.. αν παρεις συσκευη για official openelec ξεφευγει συγκριτικα

πχ

mxiii-g -->60 euro

raspberry + κουτακι + τροφοδωσια (δικια του) + sdcard 8gb --> 75 ευρω μπορει και 80

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

φυσικά ειναι και πολυυυ πιο οικονομικο το android box.. αν παρεις συσκευη για official openelec ξεφευγει συγκριτικα

πχ

mxiii-g -->60 euro

raspberry + κουτακι + τροφοδωσια (δικια του) + sdcard 8gb --> 75 ευρω μπορει και 80

 

Στα λεφτά του rasberry παίζει κάποιο άλλο box που να υπερτερει έχοντας καλύτερη εμπειρία χρήσης? Εννοώ σε αυτά τα λεφτά πάμε σε rasberry ή σε κάποιο android box?

 

Τώρα έχω βολευτεί με ένα amazon firestick tv στα 30 ευρώ που έιχα πάρει σε προσφορά αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι δυνατότερο αλλά δεν ξέρω τι.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βλεπω τηλεοραση στο smartphone....Πρεπει να ακολουθησω ολα τα βηματα που αναγραφονται στην 1η σελιδα;

κάνεις εγκατάσταση το kodi μετά εγκατάσταση το repo του lamba ( https://seo-michael.co.uk/how-to-install-much-movies-hd-kodi-xbmc/ )

και μετά από το repo του ..από το video το hellenic tv..οδηγίες στο ποιο πάνω site (υπάρχουν και πολλά video στο YouTube ...για το πως το hellenic tv)

Μπορείς να βλέπεις και με https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cstalking.greektv

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που πέρασα την Kodi 16 στο android tv, minix x80h, η εφαρμογή έχει πρόβλημα.

Κάθε μέρα βρίσκω το android στην αρχική οθόνη που σημαίνει ότι κάπου κράσαρε το kodi.

Μετά το ξεκινάω και κάθε φορά κρασάρει 3-5 φορές μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Από ότι έχω παρατηρήσει το update του library είναι το θέμα. Και απλά 3-5 φορές παίρνει μέχρι να το τελειώσει.

Καμιά ιδέα;

Εγώ θα το ξηλωνα και θα το ξαναπέρναγα. Σε minix x8h-plus τρέχει νεράκι

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο pc (windows 7) τον kodi 15. Στο πρόσθετο p2pstreams ενώ με τον acestream μου παίζει μια χαρά μερικά κανάλια, σε άλλα κανάλια ενώ ακούγεται φωνή αντί για εικόνα βλέπω πράσινο φόντο. Ξέρει κάποιος αν πρόκειται για κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει σωστά? ;);)

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο pc (windows 7) τον kodi 15. Στο πρόσθετο p2pstreams ενώ με τον acestream μου παίζει μια χαρά μερικά κανάλια, σε άλλα κανάλια ενώ ακούγεται φωνή αντί για εικόνα βλέπω πράσινο φόντο. Ξέρει κάποιος αν πρόκειται για κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει σωστά? ;);)

 

Τελικά βρήκα τη λύση εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=IOMWyTPzz-E

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας πεις και ποιο ήταν το προβληματικό addon που κράσαρε το Kodi με την αναβάθμισή του.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το kodi σε pc ,android tv box , και android τηλέφωνο.

Έχω βάλει το quasar και στα τρία, με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Το θέμα είναι ότι μόνο στο pc είναι ok. Στα άλλα δύο μόλις ανοίγω το kodi βγάζει ένα μήνυμα "Δεν βρέθηκε το binary του quasar".

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ο προκάτοχός του το pulsar δεν έπαιζε σε android οπότε μάλλον ούτε και αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...