Jump to content

Τριχόπτωση/εμφύτευση μαλλιών


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα ο πατερα μου εχει δυστυχως φαλακρα και μαλλον δειχνει οτι ειναι οικογενειακο το προβλημα,προσφατα αρχισε να παρουσιαζεται και σε μενα αυτο,καλα εγω γενικα εχω ταλαιπωρησει και τα μαλλια μου,τα ειχα μακρια πριν λιγα χρονια και μαλιστα τους ειχ ακανει και 2 φορες ισιοτικη λογω του οτι εχω λιγο σπαστο μαλλι.

το να μεινω διχως μαλλια ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους μου εφιαλτες και δεν ξερω τι να κανω,η εμφυτευση τι λεει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εμενα αυτο μου εδωσε ο δερματολογος αν ευτυχως ολοι στην οικογενεια εχουν τα μαλλια τους... οποτε μαντευω πως το εδωσε για σιγουρια. Βελτιωση δεν ειδα παντως κι ας το τελειωσα το μπουκαλακι.

 

Μαλλον στην περιπτωση μου φταιει το στιγμα αναιμιας :ninja: οποτε θα συνεχισω το χαπακωμα :p

 

Ποιο μπουκαλάκι; Για να δεις αποτέλεσμα πρέπει να περιμένεις πέντε με έξι μήνες. Διάβασε τις οδηγίες ή ρώτησε τον δερματολόγο σου. Θα δεις σίγουρα αποτέλεσμα. Εγώ έχω κληρονομικό πρόβλημα (πατέρας, πατέρας μητέρας μου και αδερφός της) και με έχει σώσει. Φυσικά που και που βάζω και κάτι άλλα, αλλά ο δερματολόγος μου το λέει "Αν δεν θες να κάνεις καράφλα μην κόψεις ποτέ το regain. :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο πατερα μου εχει δυστυχως φαλακρα και μαλλον δειχνει οτι ειναι οικογενειακο το προβλημα,προσφατα αρχισε να παρουσιαζεται και σε μενα αυτο,καλα εγω γενικα εχω ταλαιπωρησει και τα μαλλια μου,τα ειχα μακρια πριν λιγα χρονια και μαλιστα τους ειχ ακανει και 2 φορες ισιοτικη λογω του οτι εχω λιγο σπαστο μαλλι.

το να μεινω διχως μαλλια ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους μου εφιαλτες και δεν ξερω τι να κανω,η εμφυτευση τι λεει?

 

Μην σκέφτεσαι από τώρα την μεταμόσχευση αλλά τρέχα τώρα σε δερματολόγο (όχι σε ινστιτούτα) που είναι αρχή για να το προλάβεις. Μην αγχώνεσαι και μην τα ταλαιπωρείς άλλο. Στείλε μας νέα..

Link to comment
Share on other sites

re paidia kai gw se dermatologo piga, mou pe na parw regain kai kati vitamines. to regain kollaei tromera ta mallia ase pou vgazei kati aspres koukides san pityrida, epipleon otan to stamatiseis pali sta idia epipeda girnas.

 

Nai alla pros to paron einai to kalytero.Distixos.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ρωτήστε κάποιον εμπειρο και ψαγμένο που πασχει απο το προβλημα και που τα εχει κανει ολα http://www.hairloss.gr και http://hairlosshelp.com/websites/tsakalos/
Link to comment
Share on other sites

παιδια το regain ειναι πραγματικα οτι καλυτερο κυκλοφορει αλλα μερικοι βγαζουν τριχες μεχρι και στην "παλαμη"... ενας γνωστος εβαλε και γεμισε στη πλατη τριχες. μολις σταματησε το regain σταματησε και το προβλημα.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eρώτηση=>ένας φίλος μου πίσω του έχουν φύγει μαλιά και φένεται μια αηδεία να το πώ 'φόλα'? Πήγε σε ιατρό του έδωσε ένα ειδικό σαμπουάν να λούζεται αλλά ακόμα τπτ. Είναι από το πάσχα που πιστεύω κανένας 15χρονος δεν έχει αυτό.

Τι αλλο πρέπει να κάνει για να βγουν μαλιά?

Link to comment
Share on other sites

απο 15 χρονων??καποια ασθενεια θα ναι ρε συ..:wacko:

 

Ναι 15 χρονών. Ελπίζω να μην πάθω κι εγώ αυτήν την ασθένεια :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν λίγο καιρό έκανα μεταμόσχευση μαλλιών. Φυσικά ακόμα δεν φαίνεται η δουλειά που έγινε γιατί αυτό θα φανεί μετα απο 6-8 μήνες. Δεν υπάρχει καθολου πόνος κατα την διάρκεια της εγχείρησης διοτι σε κάνουν τοπική αναισθησία στο κεφάλι (μη νομισει κανένας ότι θα κοιμάται. Εδώ μιλάμε για αναισθησία στο κεφάλι για να μην πονάμε). Την ίδια μερα μετα την επεμβαση υπαρχει ισχυρός πονοκέφαλος που μπορούμε να τον ξεπεράσουμε με παυσιπονα όπως Meculid, Panadol. Φυσικά επαιρνα και αντιβίωση και κατι κορτιζόνες που πρεπει να τηρεις ακριβως την ωρα προσληψης αυτών. Αυτα τα φάρμακα ειναι για 6 μερες. Μετα τιποτα. Πας σε κανα 15νθημερο απο τοτε που έκανεσ της επεμβαση και σου αφερουν τα ράμματα. Εντελως πληροφοριακά στην Bergmann Kord στοιχίζει 3.500 euro. Δεν ξερω για αλλες εταιρείες,παντως εχω μάθει οτι εχει τοθς πιο εμπειρους χειρουργους-γιατρους. Ειναι γερμανικη εταιρεια και αυτο τα λεει ολα. Πολλοι που εκαναν αλλου και απετυχε, πηγαν στην Bergmann για επιδιορθωσεις. Μια πετυχημενη μεταμόσχευση φαινεται οταν πεφτουν λιγα μοσχευματα. Γιατι καποια θα πεσουν. Το θεμα ειναι να μην πεσουν πολλα και αυτο οφειλεται στην καθε εμπειρία του γιατρού. Συνιστώ σε εικοσάριδες να μην κανουν μεταμοσχευση γιατι η τριχόπτωση τους δεν σταθεροποιηθηκε. Η καλυτερη ηλικια ειναι γυρω στα 30. Πριν την μεταμοσχευση εβαζα Regain. Πολυ καλο φαρμακο . Ειναι ψεκαστηρι και κοστιζει γυρω στα 30 euro. Μπορειτε να το παρετε απο τα φαρμακεια. Σταματαει αρκετα σημαντικα την τριχοπτωση και βγαζεις σε πολλα σημεια καινουργιες τριχες.Συνισταται ομως για ατομα μεχρι 39 χρονων.Πανω απο 39-40 δεν θα εχει αποτελεσματα με το Regain. Επισης ξεχασα να αναφερω οτι απο την 3η μερα ως την 6η μερα συνηθως στα ατομα που κανουν μεταμοσχευση , βγαζουν στο μετωπο ενα πρηξιμο (οχι κοκκινο ομως, απλα ενα φουσκωμα βγαινει), που ειναι ενοχλητικο,κυριως οταν φτανειστην περιοχη των ματιων . Με κομπρεσες κρυες το ελατωνουμε και κανουμε υπομονη μεχρι να περασει και η 6η μερα μετα την μεταμοσχευση για να φυγει το πρηξιμο. Παιδια οποιος θελει να ρωτησει κατι ας με ρωτησει εδω στο forum και θα απαντησω σχετικα με μεταμόσχευση.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά γιατί είμαι ψιλομπερδεμένος..

Έχω αρκετά μακριά μαλλιά.Περίπου στους 30 πόντους.

Όταν κάνω μπάνιο αρκετά από αυτά κάνουν φτερά!

Δεν ξέρω όμως αν τα μαλλια που χάνω είναι μέσα σε φυσιολογικά επίπεδα.

Η μητέρα μου μου λέει πως επειδή είναι πολύ μεγάλα έχουν αδυναμώσει κ πρέπει να τα κόψω.Από την άλλη όμως δεν τις αρέσουν κ σκέφτομαι πως πέρνει αφορμή από το γεγονός αυτό.

Τι γιατρό να επισκεφτώ για να μου πει αν είναι όλα οκ ή όχι?Δερματολόγο?

 

Να πω επίσης πως λούζομαι με οποιοδήποτε σαμπουαν βρω κ δεν τα περιποιούμαι όπως πρέπει.

Όποιος-ια από εσάς έχει αρκετά μαλλιά, μετα το μπάνιο χάνει...?

 

tnx :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά γιατί είμαι ψιλομπερδεμένος..

Έχω αρκετά μακριά μαλλιά.Περίπου στους 30 πόντους.

Όταν κάνω μπάνιο αρκετά από αυτά κάνουν φτερά!

Δεν ξέρω όμως αν τα μαλλια που χάνω είναι μέσα σε φυσιολογικά επίπεδα.

Η μητέρα μου μου λέει πως επειδή είναι πολύ μεγάλα έχουν αδυναμώσει κ πρέπει να τα κόψω.Από την άλλη όμως δεν τις αρέσουν κ σκέφτομαι πως πέρνει αφορμή από το γεγονός αυτό.

Τι γιατρό να επισκεφτώ για να μου πει αν είναι όλα οκ ή όχι?Δερματολόγο?

 

Να πω επίσης πως λούζομαι με οποιοδήποτε σαμπουαν βρω κ δεν τα περιποιούμαι όπως πρέπει.

Όποιος-ια από εσάς έχει αρκετά μαλλιά, μετα το μπάνιο χάνει...?

 

tnx :)

 

Εγώ όταν είχα αρκετά μακριά μαλλιά (μέχρι τους ώμους και λίγο πιο κάτω) έπεφταν όταν τα έλουζα... Είναι φυσιολογικό να πέφτει μια (μικρή όμως) ποσότητα... Αν πέφτουν πολλές τρίχες ίσως χρειάζεσαι κάποιο ειδικό σαμπουάν ή κάποιο άλλης μορφής δυναμωτικό!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα που ειχα μετρησει :p ποσες τριχες μου ειχαν φυγει ηταν γυρω στις 30..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα που ειχα μετρησει :p ποσες τριχες μου ειχαν φυγει ηταν γυρω στις 30..

 

Πάντως (άσχετο με την τριχόπτωση) δεν ξέρω πόσο μακριές τις έχεις, αλλά δεν είναι και πολύ της...μοδός...:p :p

 

Είναι της ηλικίας trust me! Και εγώ στα 17 μου (αν υπολογίσεις πως σε 2 βδομάδες κλείνω τα 20 - δηλαδή 3 χρόνια πριν) είχα μακριά μαλλιά...Αλλά μετά τα βαριέσαι... Άσε που σπάνια πηγαίνουν πραγματικά σε ένα αγόρι τα μακριά μαλλιά...Δεν σκέφτεσαι καθόλου να τα κόψεις; :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές μου έρχεται να τα ξεριζώσω!Ειδικά το καλοκαίρι που δούλευα κ γίνονταν σκ**α.Αλλα αφού τα κράτησα στα δύσκολα..!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με εναν προηγούμενο φίλο που ρώτησε για το αν πέφτουνε απο το μάκρος να ξέρει ότι ο λόγος που πέφτουνε ειναι κατα 70-80% στην κληρονομικότητα. Αν ο πατέρας σας, η κατα κύριο λόγο ο μπαμπας της μαμας είχε φαλάκρα τότε θα έχεις και συ. Οι τρίχες που είναι φυσιολογικό να χάνονται ημερησίως ειναι απο 50-90. Αν χάνεις πάνω απο 90 τότε θα αρχίσει το μαλλί σου να αραιώνει. Αυτες οι τρίχες που χάνουμε πρεπει να ξαναβγαίνουν οποτε αν δεν υπαρχει προδιάθεση κληρονομική για φαλάκρα δεν χρειάζεται να ανησυχεί κανείς. Πάντως καλο είναι να τα κόβουμε λίγο που και που γιατι εχω ακουσει οτι στα πολυ μακρια μαλλια βγαίνει ψαλίδα και αδυνατει(λεπταίνει) η τρίχα. Απο σαμπουαν ειναι καλα το VICHY- κοκκινο χρώμα εξωτερικα το μπουκαλι- πολυ καλο για την τριχόπτωση και πολυ εντύπωση τελευταια με εκανε το ELVIVE-κοκκινο χρώμα το μπουκαλι εξωτερικα. Το ΕLVIVE το δοκιμαζα τελευταιους μηνες και ειδα στο λουσιμο οτι δεν εμεναν πολλες τρίχες στα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

ti na po kai ego pou mou fegoun me alexiptoto apo ta 20. pantos imoun kai ego arketa makrimalis shedon mehri ti mesi mou etanan. pantos sigoura einai thema klironomikotitas apla to makri malli epitahinei ti diadikasia

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...