Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εκανα μια επανακκινηση στην συσκευη και απο τοτε δεν μου αναγνωριζει με τιποτα την καρτα sd,μου βγαζει συνεχως <<καταστραμμενη καρτα sd>>.Εχει τυχει σε κανεναν?Τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερωτηση παιδες γιατι με εχει τρελανει ...Στο παλιο μου κινητο οταν ειχα mail και ανοιγα το ιντερνετ μου εβγαζε αυτοματα ποσα εχω και τα εβλεπα..τωρα πρεπει να παω να το κανω να τα ψαξει και μετα μου τα δειχνει..Ξερει κανεις γιατι ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια επανακκινηση στην συσκευη και απο τοτε δεν μου αναγνωριζει με τιποτα την καρτα sd,μου βγαζει συνεχως <<καταστραμμενη καρτα sd>>.Εχει τυχει σε κανεναν?Τι πρεπει να κανω?

 

Ναι έτυχε και σ' εμένα πριν δυο μήνες ! :)

Το θύμα ήταν μία 16άρα Kingston :mad:

Δεν την έβλεπε ούτε το κινητό , ούτε και ο υπολογιστής...

 

Επειδή όμως την έχω ξαναπάθει με Kingston για μένα οι κάρτες Kingston Τέλος !!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για το συγκεκριμένο κινητό και πήγαμε σήμερα public να το δούμε, το συγκεκριμένο είχε αναβαθμιστεί σε λολιποπ.

Το περασμένο Σάββατο είχα δει πάλι το συγκεκριμένο κινητό στα media markt αλλά είχε την κιτ κάτι 4.4.4

Λοιπόν αυτό πού ένιωσα ήταν πως με την κιτ κάτι ήταν πιο smooth, όλα έτρεχαν καλύτερα πετούσε θα έλεγα αντιθέτως σήμερα με την λολιποπ δεν με ενθουσίασε τόσο.

Έχω άδικο? ιδέα μου ήταν, δεν ξέρω έκατσα μισή ώρα και το σκαλιζα κάτι δεν μου καθόταν.

Το άλλο που παρατήρησα ήταν διαφορά στα χρώματα, ενώ στην κιτ κατ το εικονίδιο του ίντερνετ είχε ωραίο πλούσιο χρώμα μπλε, στην λολιποπ το εικονίδιο μωβιζει.

Κάπως ξενέρωσα και δεν τον άφησα να το πάρει αφού ήθελα πρώτα να σας συμβουλευτώ.

Τι λέτε παιδιά εσείς που καθημερινά το δουλεύετε και έχετε δει στην πράξη κιτ κατ και λολιποπ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι έτυχε και σ' εμένα πριν δυο μήνες ! :)

Το θύμα ήταν μία 16άρα Kingston :mad:

Δεν την έβλεπε ούτε το κινητό , ούτε και ο υπολογιστής...

 

Επειδή όμως την έχω ξαναπάθει με Kingston για μένα οι κάρτες Kingston Τέλος !!!

 

Δοκίμασε το SDFormatter http://sd-card-formatter.en.uptodown.com/

Εγώ όσες φορές είχα πρόβλημα με αυτό το εργαλείο την έκανα και ξανά δούλεψε.

Μάλιστα κάποια φορά μου την διάβασε ο υπολογιστής ως κατεστραμμένη και το SDFormatter την επιδιόρθωσε και όλα οκ.

Δοκίμασε δεν χάνεις κάτι!!

Link to comment
Share on other sites

παίδες είμαι κοντά να πάρω το dual σαν δώρο για την γυναίκα μου, μια βασική ερώτηση καθώς στο test του gsmarena διάβασα πως έχει πολύ αδύναμο ηχείο.. απο τα πιο χαμηλά..

εσείς χάνετε συχνά κλήσεις?

Έχει ένα θέματακι....με τα εργοστασιακά ringtones, αν τα "πειράξεις" λίγο λύνεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το άλλο που παρατήρησα ήταν διαφορά στα χρώματα, ενώ στην κιτ κατ το εικονίδιο του ίντερνετ είχε ωραίο πλούσιο χρώμα μπλε, στην λολιποπ το εικονίδιο μωβιζει.

Κάπως ξενέρωσα και δεν τον άφησα να το πάρει αφού ήθελα πρώτα να σας συμβουλευτώ.

!

Αφού μωβιζει καλά έκανες ,αλήθεια τι κινητό έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για το συγκεκριμένο κινητό και πήγαμε σήμερα public να το δούμε, το συγκεκριμένο είχε αναβαθμιστεί σε λολιποπ.

Το περασμένο Σάββατο είχα δει πάλι το συγκεκριμένο κινητό στα media markt αλλά είχε την κιτ κάτι 4.4.4

Λοιπόν αυτό πού ένιωσα ήταν πως με την κιτ κάτι ήταν πιο smooth, όλα έτρεχαν καλύτερα πετούσε θα έλεγα αντιθέτως σήμερα με την λολιποπ δεν με ενθουσίασε τόσο.

Έχω άδικο? ιδέα μου ήταν, δεν ξέρω έκατσα μισή ώρα και το σκαλιζα κάτι δεν μου καθόταν.

Το άλλο που παρατήρησα ήταν διαφορά στα χρώματα, ενώ στην κιτ κατ το εικονίδιο του ίντερνετ είχε ωραίο πλούσιο χρώμα μπλε, στην λολιποπ το εικονίδιο μωβιζει.

Κάπως ξενέρωσα και δεν τον άφησα να το πάρει αφού ήθελα πρώτα να σας συμβουλευτώ.

Τι λέτε παιδιά εσείς που καθημερινά το δουλεύετε και έχετε δει στην πράξη κιτ κατ και λολιποπ ?

 

Φίλε μου και με τη lollipop το κινητό πραγματικά "πετάει" . Δεν παρουσιάζει lag ή κάτι άλλο....

Μάλλον θα έπεσες σε "ταλαιπωρημένη" συσκευή στα public ή μπορεί να ήθελε επανεκκίνηση για να ισιώσει.... :)

Edited by Didimos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα θέματακι....με τα εργοστασιακά ringtones, αν τα "πειράξεις" λίγο λύνεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού μωβιζει καλά έκανες ,αλήθεια τι κινητό έχεις ?

 

είμαι άλλης σχολής HTC

Αλλά έχω πάρει στην γυναίκα μου το Galaxy Ace 4 SM-G357FZ

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_style_lte_g357-6706.php

Και είμαι πολύ ευχαριστημένος ένα χρόνο τώρα και δεν έχει ποτέ κολλήσει και πάει σφεράτο,

Super AMOLED οθόνη με πολύ καλά χρώματα

έχει επεξεργαστή και κάρτα γραφικών ίδια με το a5

Και με αυτή την λογική παρότρυνα και τον φίλο μου, να πάει σε κάτι καλύτερο, μιας και απ ότι είδα έχει και καλή Φωτογραφική που τον ενδιαφέρει πολύ

το λολιποπ λίγο με στραβωσε ή έτσι εγώ το ένιωσα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει ο φορτιστης ποσα V ειναι ; εμενα εινα 5V κ 1.55A.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η κάμερα του κινητού έχει γρήγορο φοκους; εννοώ σε συνθήκες δωματίου όχι λιακάδα και έτσι... γιατί κυνηγάμε το μωρό για καμιά καλή φώτο είναι ζωηρός ο μπαγάσας!

Πήγαμε να το δούμε σήμερα στα media markt, ενω είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια για την κάμερα κάπως δε μου εκατσε καλά συγκριτικα με το δικό μου (LG g2) και το p8 light.

 

Εκτός αυτού μου φάνηκε πολύ όμορφο,οθονη και κατασκευή σουπερ..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η κάμερα του κινητού έχει γρήγορο φοκους; εννοώ σε συνθήκες δωματίου όχι λιακάδα και έτσι... γιατί κυνηγάμε το μωρό για καμιά καλή φώτο είναι ζωηρός ο μπαγάσας!

Πήγαμε να το δούμε σήμερα στα media markt, ενω είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια για την κάμερα κάπως δε μου εκατσε καλά συγκριτικα με το δικό μου (LG g2) και το p8 light.

 

Εκτός αυτού μου φάνηκε πολύ όμορφο,οθονη και κατασκευή σουπερ..

 

Δεν εχει γρηγορο focus δυστηχως αλλα από ποιοτητα τα σπαει!:)

Link to comment
Share on other sites

Wi-fi password

 

Καλησπέρα. Εχω έρθει σε ενα ξενοδοχειο όπου μου εδωσαν username & password για το Wi-fi, οχι κωδικο μόνο. Το πρόβλημα είναι οτι το κινητό εντοπίζει το δίκτυο του ξενοδοχείου και συνδέεται σε αυτο κατευθείαν διοτι φαίνεται σαν να μην είναι κλειδωμένο. Στην πραγματικότητα ομως δεν εχει πρόσβαση στο ίντερνετ. Το Lg tablet από το οποίο γράφω τώρα, ομοίως συνδέθηκε χωρις κωδικο αρχικα και μετά μου εβγαλε στο notification Wi-fi προβλημα και μου ζητησε username & password. Το έβαλα και συνδέεται κανονικά στο ίντερνετ. Και τα δυο τρεχουν lolipop. Καμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για τη συσκευή. Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από φωτογραφίες σε συνθήκες κανονικού & χαμηλού φωτισμού. Επίσης για τη μπαταρία του & αν πρέπει να κοιτάξω κάτι κατά την αγορά του.

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Wi-fi password

 

Καλησπέρα. Εχω έρθει σε ενα ξενοδοχειο όπου μου εδωσαν username & password για το Wi-fi, οχι κωδικο μόνο. Το πρόβλημα είναι οτι το κινητό εντοπίζει το δίκτυο του ξενοδοχείου και συνδέεται σε αυτο κατευθείαν διοτι φαίνεται σαν να μην είναι κλειδωμένο. Στην πραγματικότητα ομως δεν εχει πρόσβαση στο ίντερνετ. Το Lg tablet από το οποίο γράφω τώρα, ομοίως συνδέθηκε χωρις κωδικο αρχικα και μετά μου εβγαλε στο notification Wi-fi προβλημα και μου ζητησε username & password. Το έβαλα και συνδέεται κανονικά στο ίντερνετ. Και τα δυο τρεχουν lolipop. Καμιά ιδέα ;

 

 

Φιλε πρεπει απλα να ανοιξεις την εφαρμογη του ιντερνετ που χρησιμοποιείς (browser) και θα σου βγαλει μονο του να πατησεις τον κωδικο...

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδες προτασεις για θηκη και tempered glass ?? εχετε παρει και απο που ? Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες προτασεις για θηκη και tempered glass ?? εχετε παρει και απο που ? Ευχαριστω...

Nillkin εχω βάλει και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Nillkin εχω βάλει και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

 

μπορεις να στειλεις Link να την δω... ?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να στειλεις Link να την δω... ?

Κάνε αντιγραφή το παρακάτω στο eBay

Nillkin Matte Textured Super Shield Hard Shell Case Cover for Samsung Galaxy A5

ή/και

Original Nillkin Nature TPU Protective Case Cover for Samsung Galaxy A5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνφορουμίτες

 

Έχω ένα galaxy a5 SM-5000. Το τηλέφωνο έχει CSC κινέζικο (CHC νομίζω), και προσπαθώ να του περάσω csc ευρωπαϊκού για να φλασάρω με odin ρομ με ελληνικά.

Ενώ το αλλάζω το CSC χειροκίνητα (μέσα στο /efs/imei/mps_code.dat από CHC σε π.χ. VGR ή EUR ) δεν μπορώ να φλασάρω ευρωπαϊκή ρομ.

Το τηλέφωνο αλλάζει CSC όταν μπω στο recovery (της σάμσουνγκ, δεν έχω βάλει άλλο). Επίσης είναι rooted.

 

Μήπως γνωρίζετε ποιό είναι το αντίστοιχο CSC για δίκαρτο Α5 ευρωπαϊκό;

BTW προσπάθησα να εγκαταστήσω και άλλες γλωσσες με το morelocale2 αλλά δεν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνφορουμίτες

 

Έχω ένα galaxy a5 SM-5000. Το τηλέφωνο έχει CSC κινέζικο (CHC νομίζω), και προσπαθώ να του περάσω csc ευρωπαϊκού για να φλασάρω με odin ρομ με ελληνικά.

Ενώ το αλλάζω το CSC χειροκίνητα (μέσα στο /efs/imei/mps_code.dat από CHC σε π.χ. VGR ή EUR ) δεν μπορώ να φλασάρω ευρωπαϊκή ρομ.

Το τηλέφωνο αλλάζει CSC όταν μπω στο recovery (της σάμσουνγκ, δεν έχω βάλει άλλο). Επίσης είναι rooted.

 

Μήπως γνωρίζετε ποιό είναι το αντίστοιχο CSC για δίκαρτο Α5 ευρωπαϊκό;

BTW προσπάθησα να εγκαταστήσω και άλλες γλωσσες με το morelocale2 αλλά δεν.

Το κινητό σου είναι το SM-A5000. Οι ρομ που υπάρχουν είναι μόνο κινέζικες. Εκτός του ότι δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ευρωπαϊκή ρομ, δε καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να αλλάξεις το csc για να περάσεις άλλη ρομ με odin. Από τη μια αυτό που κάνεις δεν έχει κάποια λογική και από την άλλη κινδυνεύεις να χαλάσεις το efs folder και να πάει το κινητό σου στα σκουπίδια . Any way, δοκίμασε το language enabler αφού είσαι ρουτ, μήπως και υπάρχει η ελληνική γλώσσα στη ρομ που έχεις και στην εμφανίσει (συνήθως υπάρχει στις κινέζικες ρομ, αν είσαι τυχερός...)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου είναι το SM-A5000. Οι ρομ που υπάρχουν είναι μόνο κινέζικες. Εκτός του ότι δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ευρωπαϊκή ρομ, δε καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να αλλάξεις το csc για να περάσεις άλλη ρομ με odin. Από τη μια αυτό που κάνεις δεν έχει κάποια λογική και από την άλλη κινδυνεύεις να χαλάσεις το efs folder και να πάει το κινητό σου στα σκουπίδια . Any way, δοκίμασε το language enabler αφού είσαι ρουτ, μήπως και υπάρχει η ελληνική γλώσσα στη ρομ που έχεις και στην εμφανίσει (συνήθως υπάρχει στις κινέζικες ρομ, αν είσαι τυχερός...)

 

Γιατί να χαλάσει το efs ? Δεν νομίζω ότι θα χαλάσει αφού το κινητό είναι ήδη στην 4.4.4 και προσπαθώ να του φλασάρω την ίδια (όχι Lollipop).

Έχω ξανααλλάξει csc σε σαμσουνγκ και δεν έγινε τίποτα, απλά κάνει wipe το /data και χάνεις τα δεδομένα σου.

 

Στη συγκεκριμένη ρομ έχει μόνο κορεάτικη, κινεζική και αγγλική γλλωσσα, χωρίς play store και λοιπά. Δεν νομίζω ότι μπορεί να ενεργοποιήσει τα ελληνικά, το morelocale2 έχει ενεργοποιήσει τα ελληνικά άλλα το 90% του touchwiz παραμένει στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε προειδοποίησα για το efs, εσύ τώρα κάνε ότι νομίζεις
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε προειδοποίησα για το efs, εσύ τώρα κάνε ότι νομίζεις

 

Έχεις δίκιο για τη προειδοποίηση αλλά αν το τηλέφωνο μπαίνει σε download mode, μπορώ να ξαναπεράσω την original rom με το κινέζικο csc και να ξαναγυρίσω εκεί που βρίσκομαι.

 

Anyway μιας και γνωρίζεις, το odin βγαζει ένα error για το aboot.mbm . Τι φταίει; Είναι λάθος rom ή κάτι άλλο; Στο download mode το τηλέφωνο εμφανίζει secure boot: on.

 

Προσπαθώ να βρω και cyanogen αλλα δεν έχουν για το sm-a5000

 

Αν βρω κάτι άλλο θα το ποστάρω για τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενας που εχει κανει ροοτ το α500fu σε lollipop 5.0.2?

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενας που εχει κανει ροοτ το α500fu σε lollipop 5.0.2?

 

Ρίξε μια ανάγνωση εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/samsung-a-series/general/how-to-root-galaxy-a5-a500fu-lollipop-5-t3137613

Edited by Offroader
link
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...