Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι ο 1.8GHz τότε μάλλον μιλάμε για κινέζικο με πειραγμένη ROM πιθανότατα. Μάπα το καρπούζι...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια μολις παρελαβα απο το http://www.vnp.gr και την εφαγα την κρυαδα..δινουν το μοντελο με τα 4g/32gb ww αλλα με τον επεξεργαστη τον z3560 1.8

Τους πηρα τηλεφωνο ιδεα δεν ειχα για το τι ζητουσα οταν τους ειπα για τον αλλον επεξεργαστη τον 3580.

Δυστυχως λογου φορτου εργασιας δεν μπορεσα να παω απο το μαγαζι.και μου ειπαν οτι αυτο το μοντελο εχουν .με τον 3580 δεν υπαρχει.τι να κανω?οι διαφορες ποιες ειναι μεταξυ z3560 και z3580??

Πρωτη και τελευταια φορα που ψωνιζω απο το συγκεκριμενο μαγαζι!

 

στα specs στην σελίδα τους δεν γράφουν (οκ το ξέρω ότι είναι c/p από gsmarena αλλά δεν έχει σημασία) ότι με τα 4GB είναι ο z3580 ;

πρέπει να τους το πεις αυτό

 

Chipset

Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model)

Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

στα specs στην σελίδα τους δεν γράφουν (οκ το ξέρω ότι είναι c/p από gsmarena αλλά δεν έχει σημασία) ότι με τα 4GB είναι ο z3580 ;

πρέπει να τους το πεις αυτό

 

Chipset

Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model)

Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model)

 

Ναι το χουν φτιαξει καλα στην σελιδα ωστε να μην φαινεται ποιο απο τα 2 ειναι...αλλα μεσω του skroutz το χουν βαλει με επεξεργαστη τον 3580.σημερα το δινει και αλλο μαγαζι απο ηρακλειο κρητης που δινει ολες τις πληροφοριες για ποιο μοντελο ειναι

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Ναι το χουν φτιαξει καλα στην σελιδα ωστε να μην φαινεται ποιο απο τα 2 ειναι...αλλα μεσω του skroutz το χουν βαλει με επεξεργαστη τον 3580.σημερα το δινει και αλλο μαγαζι απο ηρακλειο κρητης που δινει ολες τις πληροφοριες για ποιο μοντελο ειναι

 

μα τώρα μπήκα στην σελίδα και έκανα το c/p , τι φτιάξαν;

κάναν το "λάθος" και κάναν αντιγραφή το κείμενο από το gsmarena Που εκεί λέει ότι το μοντέλο με τα 4GB έχει τον 3580

όπως και ότι η cpu είναι στα 2.3

 

Chipset

Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model)

Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model)

CPU Quad-core 2.3 GHz (4 GB RAM model)

Quad-core 1.8 GHz (2 GB RAM model)

Link to comment
Share on other sites

μα τώρα μπήκα στην σελίδα και έκανα το c/p , τι φτιάξαν;

κάναν το "λάθος" και κάναν αντιγραφή το κείμενο από το gsmarena Που εκεί λέει ότι το μοντέλο με τα 4GB έχει τον 3580

όπως και ότι η cpu είναι στα 2.3

 

Chipset

Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model)

Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model)

CPU Quad-core 2.3 GHz (4 GB RAM model)

Quad-core 1.8 GHz (2 GB RAM model)

 

Και καλα το χουν φτιαξει ειρωνικα το λεω..το χουν βαλει ετσι c/p αλλα και παλι δεν βγαινει νοημα.τι να διακαιολογησουν?τα αδικαιολογητα?

τωρα τους πηρα τηλεφωνο για επιστροφη και μου ειπαν θα με επικοινωνησουν σε λιγο.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μολις παρελαβα απο το http://www.vnp.gr και την εφαγα την κρυαδα..δινουν το μοντελο με τα 4g/32gb ww αλλα με τον επεξεργαστη τον z3560 1.8

Τους πηρα τηλεφωνο ιδεα δεν ειχα για το τι ζητουσα οταν τους ειπα για τον αλλον επεξεργαστη τον 3580.

Δυστυχως λογου φορτου εργασιας δεν μπορεσα να παω απο το μαγαζι.και μου ειπαν οτι αυτο το μοντελο εχουν .με τον 3580 δεν υπαρχει.τι να κανω?οι διαφορες ποιες ειναι μεταξυ z3560 και z3580??

Πρωτη και τελευταια φορα που ψωνιζω απο το συγκεκριμενο μαγαζι!

 

αυτο το μοντελο ειναι το Z00ADB αυτο μου εστειλαν και εμενα στην αρχη... αλλα το εδωσα πισω και πηρα στην ιδια τιμη το μοντελο με τον Ζ3580 και 64 GB !!

 

ASUS ZenFone 2 ZE551ML(Z00AD/Z00ADA/Z00ADB/Z00ADC)

 

Από αυτά που εχω καταλαβει νομιζω πως ισχυουν τα παρακατω

 

ASUS ZenFone 2 ZE551ML

OEM ID CPU RAM STORAGE SCREEN

Z00ADA Intel Atom Z3580 (4x2.3 Ghz) 4 GB 64 GB Full HD 5,5”

Z00AD Intel Atom Z3580 (4x2.3 Ghz) 4 GB 32 GB Full HD 5,5”

Z00ADB Intel Atom Z3560 (4x1.8 Ghz) 4 GB 32 GB Full HD 5,5”

Z00ADC Intel Atom Z3560 (4x1.8 Ghz) 2 GB? 16 GB? Full HD 5,5”

 

Και μαλλον υπαρχουν περισσοτεροι συνδιασμοι και συντομα θα βγαλουν και με 128 GB storage

Για τα μοντελα ZE550ML/ZE500CL δεν εχω ασχοληθει είναι όλα με HD οθονη 5,5” ή 5” και όχι με Full HD 5,5”

 

το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να ρωτατε τον OEM ID του μοντελου... εκει δεν γινεται να κανουν λαθος!

 

ξερει κανεις τα παρακατω:

εχω περασει την preroot εκδοση 2.17 δεν μου εμφανιζει update για 2.18 με ποιον τροπο μπορω να την περασω; στο site δεν την εχουν ακομα...

εχετε βρει που πουλανε τα Zenpower και Zenears?

 

αν αφησω τα data ανοιχτα το βραδυ πεφτει 30% η μπαταρια... αν τα κλεισω πεφτει 5-10%

Edited by Manager21
Link to comment
Share on other sites

αυτο το μοντελο ειναι το Z00ADB αυτο μου εστειλαν και εμενα στην αρχη... αλλα το εδωσα πισω και πηρα στην ιδια τιμη το μοντελο με τον Ζ3580 και 64 GB !!

 

ASUS ZenFone 2 ZE551ML(Z00AD/Z00ADA/Z00ADB/Z00ADC)

 

Από αυτά που εχω καταλαβει νομιζω πως ισχυουν τα παρακατω

 

ASUS ZenFone 2 ZE551ML

OEM ID CPU RAM STORAGE SCREEN

Z00ADA Intel Atom Z3580 (4x2.3 Ghz) 4 GB 64 GB Full HD 5,5”

Z00AD Intel Atom Z3580 (4x2.3 Ghz) 4 GB 32 GB Full HD 5,5”

Z00ADB Intel Atom Z3560 (4x1.8 Ghz) 4 GB 32 GB Full HD 5,5”

Z00ADC Intel Atom Z3560 (4x1.8 Ghz) Full HD 5,5”

 

Και μαλλον υπαρχουν περισσοτεροι συνδιασμοι και συντομα θα βγαλουν και με 128 GB storage

Για τα μοντελα ZE550ML/ZE500CL δεν εχω ασχοληθει είναι όλα με HD οθονη 5,5” ή 5” και όχι με Full HD 5,5”

 

Λοιπον πανω το κουτι του γφαφει ASUS Z00AD(ZE551ML)

Intel atom ZE3560(1.8ghz) rg/32gb 5.5"

Ενας χαμος γινεται απο οτι καταλαβαινω..εχει παρα πολλες εκδοσεις

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πανω το κουτι του γφαφει ASUS Z00AD(ZE551ML)

Intel atom ZE3560(1.8ghz) rg/32gb 5.5"

Ενας χαμος γινεται απο οτι καταλαβαινω..εχει παρα πολλες εκδοσεις

 

σε αυτον τον τομεα τα εχει κανει σαλατα η ASUS και τωρα που θα βγαλει και με Snapdragon 415/615 θα γινει πανικος ΟΛΑ ΘΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ZENFONE 2!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που δεν το πηρα ηταν αυτος. Χαμος με τα τοσα διαφορετικα χαρακτηριστικα στο ιδιο μοντελο.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, γειά σας.

Έκανα κι εγώ το λάθος να το παραγγείλω από το vnp.gr, πιστεύοντας ότι είναι το μοντέλο με τον Atom 3580@2,3GHz.

Αλλά δεν...

Τους πήρα τηλέφωνο και περιμένω να με καλέσει ο υπεύθυνος για να το συζητήσουμε...

Το θέμα είναι ότι χθες που το παρέλαβα, το άνοιξα το κινητό, καθώς δεν ήξερα ότι είναι το 3560 variation του ZE551ML...

Ένα επίσης σημαντικό είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ τον fast charger 18W, όπως μπορείτε να δείτε εδώ, κάτω-κάτω στην περιγραφή, αλλά αυτόν των 7W, ο οποίος φυσικά και ΔΕΝ φορτίζει στο 60% σε 39' όπως διατείνονται στην περιγραφή.

Εκτός αυτού, το κινητό τρώει συνέχεια κολλήματα και στρώνει μόνο με επανεκκίνηση και βρίσκομαι αισίως στο δεύτερο επίσημο firmware update (!!!) ελπίζοντας αυτό να διορθώνει το πρόβλημα.

 

Αν τώρα δεν μου το αλλάξουν με το μοντέλο 3580 με τον fast charger, καθώς στους όρους τους αναφέρουν ότι επιστροφές δεν γίνονται δεκτές αν έχει ανοιχθεί η συσκευασία, μπορώ να κάνω κάτι εγώ περαιτέρω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by moutoxapei
λάθος σύνταξης
Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο συνήγορο καταναλωτή και κανε εκει μια αναφορα του οτι αλλο δείχνουν κ αλλο φερνουν!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία από που να το πάρουμε το κινιτό??? έχετε κανένα σιτε υπόψιν???

Ευχαριστώ

 

Amazon ιταλικο γαλλικο γερμανικο ...γκανας,κορεας οποιο βρεις..αλλα μακρυα απο ελλαδα.φεν παιζομαστε στην λαμογια δυστυχως..μακαρι να κανουν λαθη απο αμαθεια και μονο..

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

μα τώρα μπήκα στην σελίδα και έκανα το c/p , τι φτιάξαν;

κάναν το "λάθος" και κάναν αντιγραφή το κείμενο από το gsmarena Που εκεί λέει ότι το μοντέλο με τα 4GB έχει τον 3580

όπως και ότι η cpu είναι στα 2.3

 

Chipset

Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model)

Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model)

CPU Quad-core 2.3 GHz (4 GB RAM model)

Quad-core 1.8 GHz (2 GB RAM model)

 

Απο οτι βλεπω πλεον στο site τα αλλαξαν τα specs και εγραψαν intel atom Z3560 Z3580 και ολα με επεξεργαστη 1.83ghz....μαλλον εχει πεσει πολυ επιστροφη..αλλα και παλι δεν ταιριαζουν αυτα που γραφουν

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Και να πω δεν το γράψαμε....... πριν παραλάβατε / ανοίξετε τη συσκευασία τσεκάρετε τι γράφει πίσω το κουτί .....
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τα παρακατω:

εχω περασει την preroot εκδοση 2.17 δεν μου εμφανιζει update για 2.18 με ποιον τροπο μπορω να την περασω; στο site δεν την εχουν ακομα...

εχετε βρει που πουλανε τα Zenpower και Zenears?

 

Κατέβασε την επίσημη Firmware 2.18 από την ιστοσελίδα της ASUS. Προσοχή! Εφόσον η συσκευή είναι Root θα πρέπει να γίνει εγκατάσταση του Firmware 2.18 με την μέθοδο ADB Fastboot Tool. Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης η συσκευή θα γίνει Un- Root.

Asus Zenpower θα βρεις και στο ebay.com

Για Zenears δεν ξερω.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω πλεον στο site τα αλλαξαν τα specs και εγραψαν intel atom Z3560 Z3580 και ολα με επεξεργαστη 1.83ghz....μαλλον εχει πεσει πολυ επιστροφη..αλλα και παλι δεν ταιριαζουν αυτα που γραφουν

 

λολ , απλά σβήσανε το 2.3, αλλά άφησαν το z3580 στο 4GB μοντέλο που μόνο αυτός είναι στα 2.3

 

:))))

Link to comment
Share on other sites

Η TW είναι ασιατική και συγκεκριμένα Ταϊβάν έκδοση. Εάν η εγκατεστημένη έκδοση Firmware είναι multi languages δηλαδή έχει και ελληνικά τότε προφανώς έχει γίνει αλλαγή του Firmware από TW σε WW. Ίσως μελλοντικά το 4G δεν θα λειτουργεί στην 800.
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Η TW είναι ασιατική και συγκεκριμένα Ταϊβάν έκδοση. Εάν η εγκατεστημένη έκδοση Firmware είναι multi languages δηλαδή έχει και ελληνικά τότε προφανώς έχει γίνει αλλαγή του Firmware από TW σε WW. Ίσως μελλοντικά το 4G δεν θα λειτουργεί στην 800.

Δε βγάζω άκρη τι παίζει μέσα έχει WW έκδοση βρες την καλή απο Ευρώπη δεν λέει να μη παίζει στο νεο δίκτυο νεο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Η Ταϊβανέζικη έκδοση είναι η χειρότερη, δεν έχει LTE ούτε στα 800MHz αλλά ούτε και στα 2600MHz, μένουν μόνο τα 1800MHz που είναι κοινά σε όλες τις εκδόσεις.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το GSM/UMTS/TD-SCDMA/LTE για ποια δικτυα ειναι?ασιας??

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Η Ταϊβανέζικη έκδοση είναι η χειρότερη, δεν έχει LTE ούτε στα 800MHz αλλά ούτε και στα 2600MHz, μένουν μόνο τα 1800MHz που είναι κοινά σε όλες τις εκδόσεις.

 

Ωχ μια χαρά τηλέφωνο διάλεξα δηλαδή ...δε με πειράζει προς το παρόν μιας και με αυτο που πιάνει το δήθεν 4G παίζει γρήγορα. Διαβάζω πάντως ότι θα βγάλει η Asus πρόγραμμα για να το ξεκλειδωσουμε.Κάποτε στο μέλλον δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Το td scdma ναι

 

Ετσι γραφει πανω το κουτι της συσκευασιας την οποια ομως δεν εχω ανοιξει..

Μιλησα με το vnp.gr και μου ειπαν οτι την πατησαν με την παρτιδα αυτη και το ξερουν οτι ειναι κινεζικα φουλ.εχουν δεχθει ενα σωρο παραγγελιες πισω.

Η asus τι προελευση ειναι??

Απο εδω

 

http://www.specialprice.gr/el/asus-zenfone-2-smartphone-32gb-55-4gb-ram-silver-ze551ml-single-sim Λεει single sim βγαινει και με μια sim?

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...