Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την 2.13.40.13 WW με ποια σειρά να πάω σε manual upgrade για 2.20; .το κινητό ήρθε απο Κινα. Κατεβάζω από το site τα zip αλλά δεν τα αναγνωρίζει σαν αναβάθμιση.

 

Κάνε Upgrade απευθείας στην Version WW_2.20.40.97 με αλλαγή Region εγκαθιστώντας τα αρχεία WW .img ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού εδώ. Τις επόμενες αναβαθμίσεις όπως και την τελευταία Version WW_2.20.40.139 όταν εμφανιστεί στην σελίδα της ASUS τις κάνεις εγκατάσταση πλέον με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης του Firmware στην εσωτερική SD.

 

καλησπερα

εχω αυτη τη rom

 

http://s7.postimg.org/5a2aoe8tn/12226526_10153649578574178_35688987_n.jpg

 

δεν μου παιρνει αναβαθμισεις.

 

τι πρεπει να κανω?

στο zenfone 5 κατεβηκα σε μια συγκεκριμενη rom και μετα εκανα τα update κανονικα.

τι ισχυει για αυτο?

 

Το ίδιο ισχύει και για εσένα.

 

Επίσης στην διαδικασία που αναφέρεσαι για το zenfone 5 Downgrade σε συγκεκριμένη Rom, είναι η μοναδική Rom της σειράς Zenfone 5 που δεν κάνει έλεγχο της Region στην συσκευή. Γι αυτό και εγκαθίσταται! Στην σειρά Zenfone 2 δεν ισχύει αυτό.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε Upgrade απευθείας στην Version WW_2.20.40.97 με αλλαγή Region εγκαθιστώντας τα αρχεία WW .img ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού εδώ. Τις επόμενες αναβαθμίσεις όπως και την τελευταία Version WW_2.20.40.139 όταν εμφανιστεί στην σελίδα της ASUS τις κάνεις εγκατάσταση πλέον με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης του Firmware στην εσωτερική SD.

 

 

Το ίδιο ισχύει και για εσένα.

ποια ρομ να περασω πρωτα μετα απο αυτη που εχω?

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ να περασω πρωτα μετα απο αυτη που εχω?

 

Όπως προαναφέρω.. Κάνε Upgrade απευθείας στην Version WW_2.20.40.97 με αλλαγή Region.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρω.. Κάνε Upgrade απευθείας στην Version WW_2.20.40.97 με αλλαγή Region.
ευχαριστω :up: . εχω θεμα με την μπαταρια ελπιζω να βελτιωθει με καποια rom στο 20% σβηνει Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρω.. Κάνε Upgrade απευθείας στην Version WW_2.20.40.97 με αλλαγή Region.

To region απο που καταλαβαίνουμε ότι έγινε ;

Link to comment
Share on other sites

To region απο που καταλαβαίνουμε ότι έγινε ;

 

Διαβάστε τον οδηγό εδώ και θα καταλάβεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω :up: . εχω θεμα με την μπαταρια ελπιζω να βελτιωθει με καποια rom στο 20% σβηνει

 

Εφόσον έχεις πρόβλημα με την μπαταρία καλό θα ήταν να κάνεις (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset). Για να γίνει καθαρή εγκατάσταση χωρίς να κρατήσει ρυθμίσεις και εφαρμογές από την παλιά Firmware.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε τον οδηγό εδώ και θα καταλάβεις..

Τα έκανα όλα αυτά , δεν θα έπρεπε η αναβάθμιση που αναφέρεται εδω να είναι ΟΤΑ ;

Επίσης να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες να μου τα στείλεις. Να έισαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε τον οδηγό εδώ και θα καταλάβεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εφόσον έχεις πρόβλημα με την μπαταρία καλό θα ήταν να κάνεις (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset). Για να γίνει καθαρή εγκατάσταση χωρίς να κρατήσει ρυθμίσεις και εφαρμογές από την παλιά Firmware.

 

πως γινεται αυτο? clear θελω να κανω

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά , δεν θα έπρεπε η αναβάθμιση που αναφέρεται εδω να είναι ΟΤΑ ;

Επίσης να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες να μου τα στείλεις. Να έισαι καλά.

 

OTA Update είναι οι αυτόματες ενημερώσεις μεσω wifi. Ο οδηγός αναφερεται στην διαδικασία manually update με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πως γινεται αυτο? clear θελω να κανω

 

Διαβάστε τον οδηγό και θα καταλάβεις..

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

OTA Update είναι οι αυτόματες ενημερώσεις μεσω wifi. Ο οδηγός αναφερεται στην διαδικασία manually update με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Διαβάστε τον οδηγό και θα καταλάβεις..

εχω σκαλωσει εδω

Στην περίπτωση που κάνουμε Downgrade, Αλλαγή Region ή Επίλυση προβλημάτων εκκίνησης με επανεγκατάσταση λειτουργικού, θα πρέπει να γίνει και εγκατάσταση των αρχείων .img (recovery, boot, droidboot). Κατεβάστε τα αρχεία .img της έκδοσης Firmware που θα εγκαταστήσετε, για Z00A / Z008, και αντιγράψτε τα τρία αρχεία .img στον φάκελο adb. Για Upgrade από έκδοση Lollipop (WW) σε μεταγενέστερη έκδοση Lollipop (WW) παραλείψτε το βήμα << >>.

 

μπορω να κατεβασω απο καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

εχω σκαλωσει εδω

Στην περίπτωση που κάνουμε Downgrade, Αλλαγή Region ή Επίλυση προβλημάτων εκκίνησης με επανεγκατάσταση λειτουργικού, θα πρέπει να γίνει και εγκατάσταση των αρχείων .img (recovery, boot, droidboot). Κατεβάστε τα αρχεία .img της έκδοσης Firmware που θα εγκαταστήσετε, για Z00A / Z008, και αντιγράψτε τα τρία αρχεία .img στον φάκελο adb. Για Upgrade από έκδοση Lollipop (WW) σε μεταγενέστερη έκδοση Lollipop (WW) παραλείψτε το βήμα << >>.

 

μπορω να κατεβασω απο καπου αλλου?

 

Κατέβασε και εγκατέστησε τρία αρχεία .img (recovery, boot, droidboot) της έκδοσης Firmware που θα εγκαταστήσεις δηλαδή Version WW 2.20.40.97 απο τον σύνδεσμο του οδηγού. Για να γίνει η αλλαγή της Region (recovery, boot και droidboot) μενού άσχετα εάν σου έχουν εγκατεστημένο WW Firmware γιατί τα αρχεία .img προφανώς είναι διαφορετικής Region και όχι WW.

Την διαδικασία αλλαγής Region την κάνεις μια φορά. Τις επόμενες αναβαθμίσεις όπως αναφέρω και στο πρώτο post τις κάνεις εγκατάσταση πλέον με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης του Firmware στην εσωτερική SD.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και εγκατέστησε τρία αρχεία .img (recovery, boot, droidboot) της έκδοσης Firmware που θα εγκαταστήσεις δηλαδή Version WW 2.20.40.97 απο τον σύνδεσμο του οδηγού. Για να γίνει η αλλαγή της Region (recovery, boot και droidboot) μενού άσχετα εάν σου έχουν εγκατεστημένο WW Firmware γιατί τα αρχεία .img προφανώς είναι διαφορετικής Region και όχι WW.

για win10 θα εχω σιγουρα θεμα?

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

για win10 θα εχω σιγουρα θεμα?

 

Όχι απαραίτητα! Το πιθανότερο είναι πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Διαφορετικά ακλουθείς την διαδικασία που αναφέρει ο andre74. Σε κάθε περίπτωση όμως ο υπολογιστής που θα χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο για να σου κάνει αυτόματα εγκατάσταση των driers της συσκευής. Διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση του Asus Android USB Driver χειροκίνητα όπως περιγράφεται στο οδηγό εγκατάστασης.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν έχει και κανένας άλλος αυτό το κουλό που μου κάνει το κινητό. Ξαφνικά χάνει το σήμα το κινητό και μου βγάζει μήνυμα ότι η sim 1 έχει απενεργοποιηθεί και μετά από λίγα δευτερόλεπτα συνδέεται ξανά. Αυτό μου το κάνει 3-4 φορές τη μέρα. Έκανα format το κινητό από recovery αλλά εξακολουθεί να το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρετε κάποια εφαρμογή ή τρόπο για μεταφορά των sms από το παλιό μου κινητό (One) στο zenfone; Δοκίμασα διάφορα και μόνο τις επαφές μεταφέρει.Έκανα και αντίγραφο ασφαλείας στο gmail αλλά δεν έχω καταφέρει να τις μεταφέρω στη νέα συσκευή.

εγω το περιμενω οπου να ειναι θα μου ερθει το κινητο (laser) ..

μια ερωτηση στα παραπανω.. δεν εχει προγραμματακι το κινητο οταν το συνδεεις στον υπολογιστη;; για μπακ απ ριστορ και τετοια;

Γιατι στο xperia που εχω τωρα οταν πρωτοεβαλα το κινητο στον υπολογιστη μου εγκατεστησε και ενα προγραμματακι και απο αυτο εβαλα οτι ειχα και δεν ειχα (αυτοματα μονο του sms εικονες ολα τα παντα) απο το iphone που ειχα πριν ! το ιδιο και σε LG G2

CloneIt, της Lenovo, αδερφακι του νο.1 shareit, με τα 2 αυτα εργαλειακια, μεταφερεις πανευκολα τα παντα απο κινητο σε κινητο, ακομη και μεταξυ iphone-android! Και παιζει σε ολες τις μαρκες, τα βρισκεις στο play (το shareit εχει και pc desktop εκδοση). Ενσωματωνει αυτοματα πολλους τροπους διασυνδεσης τους, ειτε μεσω router, ειτε απ'ευθειας απο κινητο σε κινητο.

Τα εχω μαθει απο τα Lenovo χρονια τωρα και τα εχω αναφερει σε πολλα θεματα, οποιος δοκιμασε και εμαθε, πινει νερο στο ονομα μου :D

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν έχει και κανένας άλλος αυτό το κουλό που μου κάνει το κινητό. Ξαφνικά χάνει το σήμα το κινητό και μου βγάζει μήνυμα ότι η sim 1 έχει απενεργοποιηθεί και μετά από λίγα δευτερόλεπτα συνδέεται ξανά. Αυτό μου το κάνει 3-4 φορές τη μέρα. Έκανα format το κινητό από recovery αλλά εξακολουθεί να το κάνει.

 

Άλλαξε θέση την sim1 με την sim2 για να δεις εάν το ξανακάνει, και σε ποια sim από τις δυο θα το ξανακάνει. Εφόσον εξακολουθεί να το κάνει η sim1 τότε πιθανόν να είναι αστοχία του hardware της συσκευής. Διαφορετικά εάν το κάνει στην sim2 τότε πιθανόν έχει θέμα η sim.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν έχει και κανένας άλλος αυτό το κουλό που μου κάνει το κινητό. Ξαφνικά χάνει το σήμα το κινητό και μου βγάζει μήνυμα ότι η sim 1 έχει απενεργοποιηθεί και μετά από λίγα δευτερόλεπτα συνδέεται ξανά. Αυτό μου το κάνει 3-4 φορές τη μέρα. Έκανα format το κινητό από recovery αλλά εξακολουθεί να το κάνει.

 

Η sim που στο κάνει είναι της Wind ?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η wind μου το εκανε! Αλλα τωρα κομπλέ! Γενικα απο σημα ομως ειναι οτι ναναι η εταιρεία
Link to comment
Share on other sites

να χάνει το σήμα ξαφνικά μου το κάνει και μένα η wind που την έχω στην sim 2, μόνο 2g.

αλλά ποτέ να λέει ότι έχει απενεργοποιηθεί

Link to comment
Share on other sites

Ναι wind ειναι. Γιατί έχει σημασία αυτό;

 

να χάνει το σήμα ξαφνικά μου το κάνει και μένα η wind που την έχω στην sim 2, μόνο 2g.

αλλά ποτέ να λέει ότι έχει απενεργοποιηθεί

 

είναι κινέζικα τα κινητά σας;

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

CloneIt, της Lenovo, αδερφακι του νο.1 shareit, με τα 2 αυτα εργαλειακια, μεταφερεις πανευκολα τα παντα απο κινητο σε κινητο, ακομη και μεταξυ iphone-android! Και παιζει σε ολες τις μαρκες, τα βρισκεις στο play (το shareit εχει και pc desktop εκδοση). Ενσωματωνει αυτοματα πολλους τροπους διασυνδεσης τους, ειτε μεσω router, ειτε απ'ευθειας απο κινητο σε κινητο.

Τα εχω μαθει απο τα Lenovo χρονια τωρα και τα εχω αναφερει σε πολλα θεματα, οποιος δοκιμασε και εμαθε, πινει νερο στο ονομα μου :D

 

σε ευχαριστω πολυ για τον χρωνο σου φιλε μου!θα το δοκιμασω !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω ενα προβλημα με την.sim.2.δεν με βγαζει καθολου οτι εχει δίκτυο. Εδώ βαλει σύνδεση cosmote και καρτα what's up.εχει τυχει μηπως σε καποιον αλλον;προτη φορα εχω βαλει κάρτες, το τηλ το.εχω παρει απο το eshop .
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...