Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω συσκευή παρτίδας 504. Προσωπικά πάντα, πρέπει να κάτσω να "ψειρίσω τη μαϊμού" για να διαπιστώσω ότι σε κάποια απόχρωση του σκούρου γκρι υπάρχει κάποια ελαφρώς ανεπαίσθητη κίτρινη απόχρωση. Άνευ σημασίας. Έχει γίνει πάρα πολύ κουβέντα. Αν δεν το είχα διαβάσει εδώ μέσα, δε θα ασχολούμουν καθόλου. Για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα με την οθόνη και θεωρώ άκυρη τη σύγκριση με την οθόνη του G2. Η γυναίκα μου έχει το G2 και έχω ιδία άποψη. Είναι καλύτερη η οθόνη του Flex 2.

Αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη και σαφώς δεν αμφισβητώ άλλους που ενδεχομένως να έχουν ουσιαστικά προβλήματα.

Και για την αναφορά: το G2 της γυναίκας μου έχει μια κάπως εμφανώς απαλή κιτρινίλα.

Από τότε που η συσκευή δόθηκε στα 300 ευρώ, ψάχναμε να βρούμε λόγους γι'αυτό.

Η ουσία είναι ότι μετά την 5.1.1 η συσκευή πετάει και δε θερμαίνεται.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας διαβαζω μερες τωρα να λετε να κατεβασετε την φωτεινοτητα στο 0% σε σκοτεινο δωματιο για να δειτε βουλες που αχνοφαινονται σε γκρι χρωμα...παιδια μην σκαλωνετε σε τετοιες λεπτομερειες δεν αξιζει το κοπο και να χαλιεστε τοσο, κατι τετοια θυμαμαι τα τσεκερνα και εγω με ενα galaxy nexus αλλα μονο κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες μπορουσα να τα διακρινω. Απλα σε καποια φαση ειπα οτι σε καθημερινη βαση δεν βλεπω τιποτα και το ξεπερασα, και τωρα που τα θυμαμαι κακως ασχοληθηκα κιολας.

 

Επειδη εχω δει απο κοντα το φλεξ, μια χαρα οθονουλα εχει

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε παρτιδα 504 κανενας σας δεν εχει το παραμικρο προβλημα με την οθονη; ουτε grain effect (κουκιδες) ουτε banding ουτε κιτρινιλες τιποτα απολυτως;

 

Mια χαρά τα έχει όλα με 504.

 

Αν γούσταρες flex2 θα το είχες πάρει ήδη, οπότε μη ζορίζεις αυτή την επιλογή γιατί θα τη μετανιώσιες.

Αν είναι για 50ε να κάθεσαι να αγχώνεσαι με την οθόνη σου κλπ, άστο, πάρε το G4 να ησυχάσεις.

 

Αξίζει καλύτερα αυτή την εποχή και είμαι σίγουρος ότι θα υποστηριχθεί πολύ καλύτερα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην χαλιέστε τόσο πολύ. Οποιος αγόρασε το τηλέφωνο αυτό το έκανε επειδή του άρεσε γενικά σαν σύνολο και ξέροντας τις όποιες ιδιαιτερότητες της συσκευής. Εγώ το αγόρασα πριν 3 μήνες έχοντας διαβάσει τα όποια θέματα και πραγματικά δεν έχω μετανιώσει. Είχα το galaxy s4 και έχω και το iphone 6. Τα χρώματα του flex 2 δεν τα είχε ούτε η οθόνη του samsung. Το iphone δε είναι πίσω και σε χρώματα και σε ταχύτητα χωρίς να θέλω να κατηγορήσω την συσκευή που έτσι και αλλιώς είναι άλλη νοοτροπία. Παρακολουθώντας ένα βιντεάκι καταλαβαίνεις αμέσως οτι είσαι σε άλλη διάσταση. Έχω την παρτίδα 503 χωρίς προβλήματα με κίτρινες κηλίδες που τις έχω δει μόνο σε φωτογραφίες σε διάφορες ιστοσελίδες. Το άσπρο είναι λαμπερό. Το γκρι έχω κάνει όλα τα τεστ δεν μπορώ να βρώ κάτι αρνητικό. Το μόνο αρνητικό η ένταση του φωτισμού στο ελάχιστο που και πάλι συνήθως διαβάζουμε με το φώς ανοιχτό όποτε δεν μας στραβώνει το βράδυ. Η οθόνη του iphone εμένα με ενοχλεί περισσότερο. Τώρα για τούς κόκκους, ναι τούς παρατήρησα από την αρχή αλλά δεν είναι κάτι το φοβερό και δεν εμφανίζονται πάντα. Δίνει μια αίσθηση ματ στην οθόνη. Πρέπει να είσαι πολύ ψείρας για να κολλήσεις σε αυτό. Θέλω να σάς δώσω λίγο θάρρος γιατί σάς βλέπω πολύ down.

Αν πραγματικά έχετε φοβερό πρόβλημα με την οθόνη αλλάξτε την. Υπάρχουν οθόνες με χωρίς ή ελάχιστα θεματάκια όπως η δικιά μου. Κρατήστε τα flex γιατί θα είναι συλλεκτικά κομμάτια σε μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ελάχιστη φωτεινότητα το βράδυ υπάρχει η εφαρμογή Night Mode που εκτός από τη λωρίδα με τα soft button ρίχνει τη φωτεινότητα και στο απόλυτο μηδέν

Μου έχει λύσει τα χέρια (εκεί να δείτε του color banding το ανάγνωσμα βέβαια).

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eγω ένα δεν καταλαβαίνω το φλεξ 2 είναι οκταπηρυνο;και βγάζει λιγότερο σκορ στο αντουτου από το τζι 2 μου;(μαμά πάντα)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Eγω ένα δεν καταλαβαίνω το φλεξ 2 είναι οκταπηρυνο;και βγάζει λιγότερο σκορ στο αντουτου από το τζι 2 μου;(μαμά πάντα)

 

Αποκλείεται να βγάζει μικρότερο σκόρ, εκτός και εάν ήταν ζεστό τη στιγμή που έτρεξες το antutu.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Eγω ένα δεν καταλαβαίνω το φλεξ 2 είναι οκταπηρυνο;και βγάζει λιγότερο σκορ στο αντουτου από το τζι 2 μου;(μαμά πάντα)

 

Δεν βγάζει λιγότερο το ένα βγάζει 55-56000 και το άλλο πολύ κάτω από 50000 με οποιαδήποτε rom και να του έχεις.

Και περισσότερο να έβγαζε σημασία έχει στην εμπειρία χρήσεις πώς είναι. Και πίστεψε με το g flex2 είναι 10 φορές ταχύτερη από το g2 ακόμα και από το g3.

Δεν ξέρω με το g4 ας μας πει κάποιος που είχε και τα δύο.?

Link to comment
Share on other sites

Eγω ένα δεν καταλαβαίνω το φλεξ 2 είναι οκταπηρυνο;και βγάζει λιγότερο σκορ στο αντουτου από το τζι 2 μου;(μαμά πάντα)

 

Έχει οκταπύρηνο επεξεργαστή και DDR4 RAM οπότε δεν υπάρχει καν η σύγκριση με το G2...

Link to comment
Share on other sites

παιδία αυτο το στρώμα που λένε όλοι, το έχουν όλα τα flex.

δεν είναι θέμα παρτίδας..και είναι γεγονός είναι ορατό μόνο αν χαμηλώσει κάποιος την φωτεινότητα..

η lg το θεωρεί μέρος της poled και όχι προβληματική οθόνη..

τώρα πολλούς θα τους ενοχλεί ..είναι γεγονός..

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου ήρθε η ειδοποίηση αλλά δε την κάνω ακόμα.

Ακόμα έχω στο περίμενε να το rootάρω και του πειράξω τα χρώματα προς το πιο ψυχρό.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα παρατηρησα στις ρυθμισεις οτι εκει π λεει ο αριθμος μου εχει το παλιο μου νουμερο..Πως το αλλαζω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω βοήθεια...θέλω να πάρω κινητό τώρα στις γιορτές και μου αρέσει πολύ το G Flex 2, αλλά αξίζει τώρα στο τέλος του 2015, έχει ακόμα το προβλήματα που είχε, επίσης αυτό με τι παρτίδες, τι παίζει (είναι όπως τότε στο G2 που οι καλές ήταν οι 409+) ?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια...θέλω να πάρω κινητό τώρα στις γιορτές και μου αρέσει πολύ το G Flex 2, αλλά αξίζει τώρα στο τέλος του 2015, έχει ακόμα το προβλήματα που είχε, επίσης αυτό με τι παρτίδες, τι παίζει (είναι όπως τότε στο G2 που οι καλές ήταν οι 409+) ?
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το δω στην έκθεση καταστήματος Media Markt προ ολιγων ημερών. Η οθόνη είναι πολυ καλα fined tuned για oled αν και λιγο χαμηλης φωτεινότητας σε σχεση με τις περισσοτερες αλλες συσκευές ίδιου ευρους τιμής. Επισης, ειδα στο scrolling στο chrome (αποτελεσματα Google search & αλλου), αλλα και στα μενου των ρυθμίσεων, ένα μικρό αλλα υπαρκτο μονιμο lag. Γενικα σαν συσκευή γρήγορη πολυ ηταν, οχι σαν το G4 αλλα πολυ εντάξει. Κατά τ αλλα δε μπορω να εκφερω αποψη αφου δε την έχω τη συσκευή για να τη μελετήσω.
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το δω στην έκθεση καταστήματος Media Markt προ ολιγων ημερών. Η οθόνη είναι πολυ καλα fined tuned για oled αν και λιγο χαμηλης φωτεινότητας σε σχεση με τις περισσοτερες αλλες συσκευές ίδιου ευρους τιμής. Επισης, ειδα στο scrolling στο chrome (αποτελεσματα Google search & αλλου), αλλα και στα μενου των ρυθμίσεων, ένα μικρό αλλα υπαρκτο μονιμο lag. Γενικα σαν συσκευή γρήγορη πολυ ηταν, οχι σαν το G4 αλλα πολυ εντάξει. Κατά τ αλλα δε μπορω να εκφερω αποψη αφου δε την έχω τη συσκευή για να τη μελετήσω.

 

Θα το πάρω στα 260€ από Γερμανία...στο scrolling πιστεύεςι ότι επηρεάζει πολύ τη λειτουργία του κινητού ή όχι και τόσο, και μπορώ να ζήσω με αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δε θα εχεις πρόβλημα. Ηδη η LG το εχει βελτιώσει απο παλιότερα, και πιθανως με επόμενες αναβαθμισεις ακομα περισσότερο. Μη ξεχναμε εχει τον Snapdragon 810 μέσα, οπως και να χει είναι πολυ δυνατο chipset, και ας παιζει throttling οταν υπερθερμαινεται η συσκευη.

Απλα εγω προσωπικά ειμαι πολυ ψειρας και παρατηρω στις συσκευές τη καθε απιθανη λεπτομέρεια.

Εχεις και αλλες συσκευές στο μυαλο σου ως εναλλακτικές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλιως, κατ εμε πας σε LG G3 (32gb) που εχει Snapdragon 801 (~25% λιγοτερη ισχύς απο τον 810 αν το πουμε μπακαλικα), αλλα έχει 3gb ram. 290€ περίπου στο skroutz.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποθέτοντας ότι θέλεις κατι κοντινό σε τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δε θα εχεις πρόβλημα. Ηδη η LG το εχει βελτιώσει απο παλιότερα, και πιθανως με επόμενες αναβαθμισεις ακομα περισσότερο. Μη ξεχναμε εχει τον Snapdragon 810 μέσα, οπως και να χει είναι πολυ δυνατο chipset, και ας παιζει throttling οταν υπερθερμαινεται η συσκευη.

Απλα εγω προσωπικά ειμαι πολυ ψειρας και παρατηρω στις συσκευές τη καθε απιθανη λεπτομέρεια.

Εχεις και αλλες συσκευές στο μυαλο σου ως εναλλακτικές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλιως, κατ εμε πας σε LG G3 (32gb) που εχει Snapdragon 801 (~25% λιγοτερη ισχύς απο τον 810 αν το πουμε μπακαλικα), αλλα έχει 3gb ram. 290€ περίπου στο skroutz.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποθέτοντας ότι θέλεις κατι κοντινό σε τιμη.

 

Καλό είναι και το G3, αλλά ανησυχώ για τις ενημερώσεις καθώς το G Flex 2 είναι φετινό κινητό και έχει τον πιο νέο επεξεργαστή. Τώρα στο μυαλό μου δεπυ έρχεται κανένα αντάξιο μοντέλο σαν το Flex 2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την τιμή που λες μην το συζητάμε. Να το πάρεις!

 

269 για την ακρίβεια το βρήκα στο amazon.de και θα μου το στείλει συγγενείς μου μετά, δε νομίζω να έχω θέμα με το τελωνείο, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Με τελωνείο δεν θα έχεις κανένα θέμα, αλλά έχε υπόψιν σου ότι το g3 θεωρείται από πολλούς (αν όχι όλους) το χειρότερο/προβληματικότερο της σειράς G...

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν το 32αρι είχε τα ίδια θέματα στο panel με το 16αρι? Αν και από όσο καταλαβαίνω πλέον δεν είναι τόσο διαδεδομένο το πρόβλημα με τις οθόνες

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...