Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιλάω αρκετά ατο τηλέφωνο και μια ώρα κλησεων σήμαινε και λιγότερο από 3 ώρες οθόνης...

 

Ισχύει. Μη σου πω με το ζύρι 2,50 ώρες SOT...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά πριν είπες ότι χάνει μόνο από ναυαρχίδες που κάνουν 600 ευρώ ας πούμε

Ενώ στην πραγματικότητα το ταπεινό Moto G ας πούμε (τυχαίο παράδειγμα) ρολάρει καλύτερα (καλά οι συγκρίσεις με nexus είναι ατυχείς)

Οπότε μην υπερβάλλουμε ότι το κινητό δεν παίζεται, είναι απίστευτο κτλ

Όχι τίποτα άλλο, απλά για κάποιο λόγο υπάρχουν κι άλλοι που έρχονται και κάνουν εδώ post παρόμοια με το δικό σου (δεν το γράφω για σένα προσωπικά)

 

Και σκέφτομαι θα τα διαβάσει κανένας άνθρωπος, θα αγοράσει τη συσκευή τρέχοντας και μετά από λίγες μέρες χρήσης, θα νομίζει ότι του δώσανε λάθος κινητό από αυτό που διάβασε, με τα κολλήματα που θα φάει στη μάπα

Δηλαδή καλό θα ήταν να μην πάρουμε κάποιον στον λαιμό μας

 

btw για μένα η οθόνη είναι από τα ατού της συσκευής (παρά τα θεματάκια της) και ο βασικός λόγος που το κράτησα προσωπικά

Αν βάλεις δίπλα ένα "απλό" Moto G π.χ θα φανεί entry level συγκριτικά με το Flex

 

Για μένα το μεγάλο θέμα του Flex είναι τα κολλήματα/καθυστερήσεις και συνολικά η εμπειρία χρήσης λόγω αυτών

 

Το ότι παρουσιάζει κάποια ελάχιστα lags (με nova πάντως είναι πολύ λίγα) δεν μειώνει σε τπτ την εμπειρία χρήσης.

Επίσης ατυχής είναι η σύγκριση με το moto g, μη γράφουμε κι ότι θέλουμε. και συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.

 

BTW, αν αγοράσει κανείς επηρεαζόμενος από τα δικά μου posts και απογοητευτεί... να μου ζητήσει το λόγο

που τον κορόιδεψα.

Μόνο πρόσεξε μη πάει να αγοράσει κανα moto g ελπίζοντας σε σουπερ smooth εμπειρία και δει αυτό που θα δει.

Αν θέλει lag-less κινητό ας πάει σε WP που εκεί ρολάρουν όλα τέλεια ή ας δώσει 450+ ευρώ όπου εκεί έχει άλλες επιλογές.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εν ετει 2016, με το youtube να εχει βιντεο για το οτιδηποτε, και τα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρονικων να εχουν εκθεσιακα κομματια των περισσοτερων συσκευων, κανεις δεν πρεπει να βασιζεται παρα ελαχιστα σε ποστ τεχνολογικων φορουμ. Μονο ενημερωση και βεβαια αλληλοβοηθεια σε πιθανα ζητηματα και "καστομιες".

Προσωπικα αυτο κανω.

Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει καποιος να ριχνει την ευθυνη για μια δικη του αποφαση σε αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι παρουσιάζει κάποια ελάχιστα lags (με nova πάντως είναι πολύ λίγα) δεν μειώνει σε τπτ την εμπειρία χρήσης.

Επίσης ατυχής είναι η σύγκριση με το moto g, μη γράφουμε κι ότι θέλουμε. και συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.

 

BTW, αν αγοράσει κανείς επηρεαζόμενος από τα δικά μου posts και απογοητευτεί... να μου ζητήσει το λόγο

που τον κορόιδεψα.

Μόνο πρόσεξε μη πάει να αγοράσει κανα moto g ελπίζοντας σε σουπερ smooth εμπειρία και δει αυτό που θα δει.

Αν θέλει lag-less κινητό ας πάει σε WP που εκεί ρολάρουν όλα τέλεια ή ας δώσει 450+ ευρώ όπου εκεί έχει άλλες επιλογές.

Φίλε μου λες πράγματα που βγάζεις μόνος σου

Δεν είπα ότι το Moto G είναι το καλύτερο κινητό, είπα ότι ρολάρει καλύτερα από το Flex. Εγώ έχω το Flex, το Moto G το έχει ένας κολλητός μου.

Επέτρεψε μου να έχω μια άποψη λοιπόν.

Και το Nexus 4 που είχα στο παρελθόν παίζει να ρόλαρε καλύτερα. Πάλι δεν εννοώ ότι το Nexus 4 είναι απίστευτο κινητό.

Γενικά αυτές τις συγκρίσεις τις αναφέρω γιατί κάτι λένε για το Flex, όχι για τα άλλα κινητά με τα οποία το συγκρίνω.

Το Oppo Find 7a (που πριν λίγο καιρό το πούλαγε η Oppo στα ~120-150€) που ήταν το προηγούμενό μου κινητό, δηλαδή για μια περίοδο το δούλευα παράλληλα με το Flex πριν το δώσω, δεν έχει καμία επαφή απολύτως σε εμπειρία χρήσης, εμπειρία Nexus γενικά με CM που το είχα.

Αυτά προς απάντηση ότι το Flex χάνει από συσκευές πολλαπλάσιου κόστους.

 

Και για την ιστορία κι εγώ με Nova είμαι

Οι καθυστερήσεις και τα κολλήματα δεν έχουν σχέση με τον launcher, εκτός κι αν εσύ κοιτάς για lag όταν ρολάρεις από μία οθόνη του desktop στη γειτονική της

Όταν ας πούμε μπορεί σε κάποια φάση να κάνει 5 sec π.χ. το Shazam να ανοίξει ή το messenger chat bubble, ή το google navigation να κλείσει, τι σχέση έχει ο nova και ο κάθε launcher;

Αλλού είναι το πρόβλημα. θες software; θες hardware; θες συνδυασμό; η LG μπορεί να ξέρει, πάντως υπαρκτό είναι και δεν είναι στον launcher

 

 

Εν ετει 2016, με το youtube να εχει βιντεο για το οτιδηποτε, και τα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρονικων να εχουν εκθεσιακα κομματια των περισσοτερων συσκευων, κανεις δεν πρεπει να βασιζεται παρα ελαχιστα σε ποστ τεχνολογικων φορουμ. Μονο ενημερωση και βεβαια αλληλοβοηθεια σε πιθανα ζητηματα και "καστομιες".

Προσωπικα αυτο κανω.

Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει καποιος να ριχνει την ευθυνη για μια δικη του αποφαση σε αλλον.

Κατ'αρχήν αν το μεγαλύτερο βάρος δεν το δώσει κάποιος σε απόψεις κατόχων, που θα το δώσει;

Συμφωνώ εννοείται ότι ο καθένας έχει την ευθύνη της απόφασής του, δεν αλλάζει αυτό.

Τι σημαίνει αυτό όμως, ότι είναι οκ να γράφει ο καθένας πράγματα που δεν ισχύουν για τους λόγους του;

Πως θα το χαρακτήριζες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην γράφουμε για lag κλπ απο τις προσωπικές εμπειρίες γιατί η συσκευή είναι μια χαρά και είναι η πρώτη μετά απο αρκετά κινητά που δεν έβαλα nova...

 

Παίζει πρωταρχικό ρόλο και τι έχει κάνει ο καθένας και πως το δουλεύει. Εγώ πχ χρησιμοποιώ σταθερά 3 browsers με 2+2+4 καρτέλες μόνιμα ανοιχτές συν τα widgets και τις εφαρμογές που τρέχουνε εννοείται. Μπορεί να φανταστεί κάποιος τι μνήμη καταναλώνεται απο αυτήν και μόνο την επιλογή μου; Πολλές φορές μου κάνει λευκές σελίδες αν ενδιάμεσα ανοίξω κάποια απαιτητική εφαρμογή και προφανώς θα κάνει και καθυστερήσεις. Θα βγω και θα πω ότι το κινητό απο προσωπική εμπειρία λαγκάρει;

 

Αφού 2gb είναι η ram τι να κάνουμε τώρα; Εγώ του ζητάω και αυτό μου δίνει ότι περισσότερο μπορεί απο αυτά που του ζητάω και προσπαθεί να μου τα κρατήσει ανοιχτά. Δώστε μου ένα κινητό της κατηγορίας χρημάτων αυτής με την ίδια ram και θα σας το κάνω να λαγκάρει πιο πολύ απο το flex 2, είναι πολύ απλό. Το έχω 1 χρόνο ακριβώς και επειδή έχω αλλάξει αρκετά κινητά, αν είχε σοβαρά θέματα το flex 2 με θερμοκρασίες και όλα αυτά που διαβάζω θα το είχα σουτάρει ήδη :)

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά ας μην γράφουμε για lag κλπ απο τις προσωπικές εμπειρίες γιατί η συσκευή είναι μια χαρά και είναι η πρώτη μετά απο αρκετά κινητά που δεν έβαλα nova...

 

Α να μη γράφουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες; Και τι προτείνεις να γράφουμε; Με βάση τα specs και αυτά που λένε οι άλλοι; Παράξενη λογική ομολογώ.

 

Τοποθετήθηκα πριν για τη συσκευή, ας μη λέμε τα ίδια. Για τα χρήματα της αποτελεί αξιόλογη αγορά σήμερα, μέχρι εκεί. Κάμερα, οθόνη, εμπειρία χρήσης υστερεί αρκετά.

 

Όσον αφορά τη σύγκριση με άλλες συσκευές δεν αφορά το παρόν θέμα για να τοποθετηθώ αλλά πίστεψε με υπάρχουν συσκευές με υποδεέστερο επεξεργαστή (θεωρητικά) και 2gb ram που δουλεύουν πιο αεράτα και χωρίς κομπιάσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία αυτών που είπα όσον αφορά το λαγκάρισμα είναι ότι όλες οι συσκευές μπορεί να λαγκάρουν κάτω από ορισμένες συνθήκες και τις συνθήκες μπορεί να τις δημιουργούμε ή όχι εμείς οι χρήστες. Το πόσο "αεράτη" θα είναι μια συσκευή έχει να κάνει και με την χρήση και τις απαιτήσεις γενικότερα. Είναι λοιπόν μια πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα όπως όλοι συμφωνούμε νομίζω :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η ουσία αυτών που είπα όσον αφορά το λαγκάρισμα είναι ότι όλες οι συσκευές μπορεί να λαγκάρουν κάτω από ορισμένες συνθήκες και τις συνθήκες μπορεί να τις δημιουργούμε ή όχι εμείς οι χρήστες. Το πόσο "αεράτη" θα είναι μια συσκευή έχει να κάνει και με την χρήση και τις απαιτήσεις γενικότερα. Είναι λοιπόν μια πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα όπως όλοι συμφωνούμε νομίζω :)

 

Μα αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι δεν μιλάω για ιδιαίτερες συνθήκες στησίματος της συσκευής και φυσικά μιλάω πάντα σε σχέση με συσκευές στις οποίες εχει γίνει το ίδιο στήσιμο και οι συνθήκες είναι οι ίδιες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ενδιαφέρον να ανεβάσω οδηγίες εγκατάστασης στο Flex 2 για το Dolby Atmos

ενημερώστε με. Προυπόθεση να έχει γίνει root.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θελω να εγκαταστησω 2 φορες την ιδια εφαρμογη, ωστε να πειραξω ρυθμισεις (Api folder files κλπ) στην δευτερη. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να φτιαξω δευτερο user και να δωσω δικαιωματα. Γινεται αυτο στο flex2?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν υπάρχει ενδιαφέρον να ανεβάσω οδηγίες εγκατάστασης στο Flex 2 για το Dolby Atmos

ενημερώστε με. Προυπόθεση να έχει γίνει root.

 

Δεν είναι κακό να υπάρχει και το ανεβάζω στο πρώτο post για τυχόν ενδιαφερόμενους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετα απο 5 με 6 μηνες χρησης με αυτην την συσκευη εχω να πω τα καλυτερα.δεν μου εχει παρουσιασει λαποιο ιδιαιτερο lag η κατι αλλο οπως επανεκινησεις παγωματα η κρασαρισματα που για μενα αυτα ειναι τα εκνευριστικα.τα προηγουμενα κινητα που ειχα ηταν meizu mx4 pro,lenovo vibe x2,lg g3,sony z ultra που στην εποχη τους ηταν hi end.με το συγκεκριμενο εχω βρει την ησυχια μου παντως δεν εχει χρειαστει να κανω επαναφορα ερηοσταδιακων να κανω hard reset η κατι τετοιο για να στρωσει οπως με αλλα κινητα.το μονο που εχω πειραξει ειναι οτι εχω απενεργοποιησει το mlt service και εχω βαλει τα εικονιδια του μενου στο 5x.παρτιδα 510 απο eshop.
Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο εχουμε για το UX 4.0?

όπως το είπες

κανένα :P

 

Μα αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι δεν μιλάω για ιδιαίτερες συνθήκες στησίματος της συσκευής και φυσικά μιλάω πάντα σε σχέση με συσκευές στις οποίες εχει γίνει το ίδιο στήσιμο και οι συνθήκες είναι οι ίδιες.

+πολλά

 

Αυτό ακριβώς λέμε φίλε FJ_12

Δεν κάνουμε διαφορετικό στησιμό απ'ότι κάναμε πριν, ούτε είναι κάποιο εξαιρετικά απαιτητικό στήσιμο, λες κι έχουμε κανέναν καημό να "γονατίσουμε" τη συσκευή.

Ανέφερα και πριν συσκευές που είχα και πηγαίνουν καλύτερα για να γίνω και πιο συγκεκριμένος

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά πιστεύω με αυτη τη συζήτηση.

Η συσκευη ειναι μια χαρά για τα χρήματα της, προσωπικά θα ήθελα να απολαύσω αν γινόταν την εμπειρία χρήσης των καλογραμμένων εφαρμογών του iOS στην οθονάρα του.

Επειδή τελευταία προτίμησα να επενδύσω σε ναυαρχίδες άλλων λειτουργικών, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις επιδόσεις του, πάντως, σε σχέση με ενα z5 compact που ειχα ήταν η μια η άλλη.

Η κάμερα του ειναι μια χαρά, εχω κάνει τις δοκιμές μου με αλλα κινητά κι ιδιαίτερα η σύγκριση (σε οθόνη iMac) με ενα s5 πέρυσι τέτοιο καιρό σε ενα κολυμβητήριο, ήταν καταλυτική. Το 504 flex 2 τότε, ήταν αδιαφιλονίκητος νικητής. Έπαιζε με το 6 plus άνετα σε ανοικτό χώρο.

Παιχνίδια δεν παίζω, για να πω την αλήθεια, το compact όταν όμως το σεταρα και κατέβασα ταυτόχρονα απο το box αρχεία μουσικής και φωτογραφίες, ζεματουσε, αυτό ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

Εχω αγοράσει δεύτερη φορά λίγες συσκευές στη ζωή μου, όπως τα 5800, 6310, k750, z ultra (3!!!!) και τώρα το flex 2, αφου ήξερα τι να περιμενω, και συσκευές θεωρητικά πολυ καλύτερες δεν μου πρόσφεραν πολλα περισσότερα... Ίσως και τίποτε, μπορεί και λιγότερα.

 

Κλείνοντας, η συσκευη αυτη με τα συν και τα πλην της, προσφέρει μια (καλή) εμπειρία ναυαρχίδας στην περιοχή τιμής των 200+ ευρώ. Μονο τα θηρία των 400+ (και βάλε) μπορούμε να πούμε ότι τα πάνε καλύτερα (και το 5x). Αν παρει και την πολυπόθητη αναβάθμιση, τότε θα μιλάμε για μια εξαιρετική αγορά για τον καθένα μας.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στα θέματα της συσκευής μας κι ας αφήσουμε τα vs (και ναι, δούλεψα ΚΑΙ Moto g τρίτης γενιάς, με 1gb, κάποιοι ξεφεύγουν)...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε deadp συμφωνώ κι εγώ ότι τα κινητό έχει τα + και τα - όπως και τα περισσότερα, αν όχι όλα άλλωστε

Συμφωνώ για την οθονάρα (ο βασικός λόγος που το κράτησα)

Αλλά η εμπειρία χρήσης (λόγω software υλοποίησης ή οτιδήποτε άλλο) είναι στα - τι να κάνουμε (μαζί με την μπαταρία)

 

Για το σχόλιο σου στο φινάλε που αναφερόταν σ'εμένα, απλά θα πω ότι το Moto δεν τρώει τα κολλήματα του Flex

Θέλεις να δείχνεις τα specs για να δικαιολογήσεις το αντίθετο; no problem

 

Δεν τίθεται θέμα VS, αλλά όταν αναφέρεται από κάποιους ότι μόνο από ναυαρχίδες των 400+ χάνει το flex (το οποίο και σε άλλους πιο πάνω ακούγεται.. κάπως), τότε δεν είναι κακό να δώσουμε και κανά παράδειγμα για το αντίθετο έτσι;

Κι επίσης έδωσα παραδείγματα και άλλων συσκευών μιλώντας για εμπειρία χρήσης (φθηνότερων ή/και παλαιότερων του Flex) γιατί βλέπω το Moto μας πείραξε..

Αλλά ναι ας μην ξεφύγουμε στο vs, απλά τα specs δεν τα λένε όλα ως γνωστόν και το Flex είναι η επιτομή αυτού

Η specoλαγνεία και το benchmark worshipping σπάνε εδώ :p

 

Αν τυχόν πάρει αναβάθμιση το Flex και αλλάξει κάτι ή αν ξεκλειδώσει ο bootloader και βγει κάποια άλλη rom της προκοπής, το βλέπουμε, αλλά για την ώρα εμπειρία ναυαρχίδας το Flex δεν θα έλεγα ότι δίνει

Αποτελεί μια επιλογή στα λεφτά της (κυρίως λόγω οθόνης και design για μένα), αλλά οκ μια επιλογή και όχι μια απίστευτη ευκαιρία

Άλλο "μια χαρά/οκ για τα λεφτά της" όμως και άλλο "χάνει από συσκευές των 400+ μόνο/ίσως"

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να παρει αυτη την αναβάθμιση, ίσως εχει και μια βελτίωση στη μπαταρία του.

Το Motorola το έστησα για γείτονα και το βλέπω σχεδόν καθημερινά. Ρολάρει καλά, αλλα αν του περάσει επάνω τα Mail και τα υπόλοιπα που εχω εγώ να συγχρονιζουν συνέχεια, τότε φαίνεται η διαφορα.

Το Shazam σε μένα ανοίγει ακαριαία σχεδόν, σε δυο δευτερόλεπτα πατάω το κουμπάκι του...

Και δεν εχω αλλάξει launcher.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηνομαι να το δωσω... σε μια βδομαδα χρησης πηγε για πλακετα... Γρηγωρο, το εκανα να λαγκαρει κ να ζεσταθει πολυ σε 2 ωρες συννεχους χρησης με chrome κ 5 σελ. ανοιχτες ταυτοχρονα στο ebay, κ η μιση μπαταρια εφυγε... στο πιασημο οριακα βολευει, λογω σχηματος περισσοτερο απο το zen fone 2, το οποιο δεν δειχνει τα ιδια συμπτωματα σε παρομοια χρηση... κ εχω καταναλωσει 40% μπαταρια σε ιδια χρηση με το flex 2. ΣΥΓΝΩΜΗ αν το εκανα vs...
Link to comment
Share on other sites

Το Shazam σε μένα ανοίγει ακαριαία σχεδόν, σε δυο δευτερόλεπτα πατάω το κουμπάκι του...

Και δεν εχω αλλάξει launcher.

Γενικά νορμάλ ανοίγουν και κλείνουν όλα

Όταν τρώει τα κολλήμματα είναι το θέμα και δεν έχει σχέση η εκάστοτε εφαρμογή ούτε ο launcher

Σαν παράδειγμα απλά το ανέφερα το shazam γιατί όταν θες να βρεις ένα κομμάτι και μέχρι ν'ανοίξει το shazam έχει τελειώσει αυτό, εεε το προσέχεις λίγο παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι δεν μιλάω για ιδιαίτερες συνθήκες στησίματος της συσκευής και φυσικά μιλάω πάντα σε σχέση με συσκευές στις οποίες εχει γίνει το ίδιο στήσιμο και οι συνθήκες είναι οι ίδιες.

 

Αυτό ακριβώς λέμε φίλε FJ_12

Δεν κάνουμε διαφορετικό στησιμό απ'ότι κάναμε πριν, ούτε είναι κάποιο εξαιρετικά απαιτητικό στήσιμο, λες κι έχουμε κανέναν καημό να "γονατίσουμε" τη συσκευή.

Ανέφερα και πριν συσκευές που είχα και πηγαίνουν καλύτερα για να γίνω και πιο συγκεκριμένος

Τι να πω ρε παιδιά, εγώ απο την δική μου εμπειρία είμαι ευχαριστημένος, σε σχέση με G2 και Note3 που είχα πριν είναι καλύτερο παντού. Όλο και βλέπω κινητά φίλων και μια εικόνα έχω και απο αυτά. Ούτε έχω δει κολλήματα και υπερθέρμανση εκτός απο μια φορά που ήταν gps και στο φορτιστή κάτω απο τον ήλιο. Καθυστερήσεις έχω δει στο να ανοίξει κάτι αλλά θεωρώ ότι το δουλεύω μονίμως φορτωμένο λόγω των πολλών καρτελών που θέλω μόνιμα ανοιχτές. Το μεγάλο ερώτημα είναι σχετικά με το update διάβαζα ότι δεν υπάρχει καμιά επίσημη ενημέρωση απο πλευράς LG και αυτό όχι μόνο για το flex 2...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν θηκη που κανει σε lg g4 ταιριαζει σε flex2?ευχαριστω

Δεν ταιριάζει φίλε μου.

Βασικά μπαίνει απλά είναι αλλού νταλου η κάμερα, laser focus κτλ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...