Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω το εξης προβλημα :

Στα sms που παιρνω δεν δειχνει το ονομα της επαφης που εστειλε το sms αλλα γραφει το τηλεφωνο του , και για να δω σε ποιον ανηκει το τηλεφωνο πρεπει να ανοιξω το sms να πατησω την εικονα διπλα στον αριθμο και τοτε μου εμφανιζει την επαφη

Αυτο συμβαινει και με την τελευταια ελληνικη απο miui.gr stable 3.20 αλλα και με την 5.3.20

Το εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα ??

Και συγνωμη ρε παιδια αλλα εκτος απο τα νεα features για να βγαινουν συνεχεια τοσα fixes για τις miui roms σημαινει οτι εχουν και απειρα bugs !

 

Βάζεις στις επαφές το +30.(ή βάζεις άλλη εφαρμογή) Δεν είναι ακριβώςbug, έχει να κάνει με τους κινεζικους αριθμούς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω , λιγο μπελας βεβαια να βαλω το+30 σε 100 επαφες

Αυτο συμβαινει σε ολα τα κινητα απο κινα μερια ή στα xiomi μονο? (λογω rom?)

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι κατάλαβα από φίλο που έβαλε την τελευταία ελληνική,δεν είχε root.

κανείς που να το ρούταρε, με ποιον τρόπο το έκανε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω , λιγο μπελας βεβαια να βαλω το+30 σε 100 επαφες

Αυτο συμβαινει σε ολα τα κινητα απο κινα μερια ή στα xiomi μονο? (λογω rom?)

 

υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει σε όλες

σε miui και σε κάποιες άλλες ρομ ναι συμβαίνει , τώρα γενικά από κίνα δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η ελληνική Rom έχει την εφαρμογή numberfixer που μπορείς να τον βάλεις αυτοματα τον κωδικό χώρας.

 

Ναι ειχες δικιο ηταν μεσα η εφαρμογη, το εκανα και εβαλα το +30 σε ολες τις επαφες και τωρα δειχνει κανονικα τα ονοματα

thanks!

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι κατάλαβα από φίλο που έβαλε την τελευταία ελληνική,δεν είχε root.

κανείς που να το ρούταρε, με ποιον τρόπο το έκανε?

 

Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και στο δικό μου...

 

Το έχω παραχωρήσει σε συγγενικό πρόσωπο ωσότου αγοράσει νέα συσκευή και έχω φάει άπειρο κράξιμο :(

-αρχικά είχαμε το πρόβλημα της αραιής γραμματοσειράς

-μετά παρατήρησε ότι όταν έστελνε σε κάποια επαφή sms, είτε από την κανονική εφαρμογή είτε από viber, whats app κλπ, ερχόταν απάντηση από τον αριθμό της επαφής... ΟΚ αυτό το θέμα λύνεται προφανώς με το number fixer!

-πολλές φορές λαμβάνει με μεγάλη καθυστέρηση μηνύματα από viber, whats app κλπ και ειδικότερα όταν ανοίγει αυτές τις εφαρμογές μετά από ώρα

-οι κλήσεις κόβονται απότομα συνεχώς

-δεν μπορεί να μοιραστεί ιντερνετ μέσω wifi hotspot και προσπάθησα να το διορθώσω με έναν τρόπο που βρήκα στο miui.gr, αλλά έπρεπε να δώσω σε κάποια εφαρμογή δικαιώματα... και εκεί ανακάλυψα ότι δεν έχει root πια :wacko:

-επίσης έχει πρόβλημα και με τα ακουστικά όταν προσπαθεί να μιλήσει μέσω hands-free ή όταν θέλει να ακούσει radio

 

Αυτά τα λίγα :D

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και στο δικό μου...

 

Το έχω παραχωρήσει σε συγγενικό πρόσωπο ωσότου αγοράσει νέα συσκευή και έχω φάει άπειρο κράξιμο :(

-αρχικά είχαμε το πρόβλημα της αραιής γραμματοσειράς

-μετά παρατήρησε ότι όταν έστελνε σε κάποια επαφή sms, είτε από την κανονική εφαρμογή είτε από viber, whats app κλπ, ερχόταν απάντηση από τον αριθμό της επαφής... ΟΚ αυτό το θέμα λύνεται προφανώς με το number fixer!

-πολλές φορές λαμβάνει με μεγάλη καθυστέρηση μηνύματα από viber, whats app κλπ και ειδικότερα όταν ανοίγει αυτές τις εφαρμογές μετά από ώρα

-οι κλήσεις κόβονται απότομα συνεχώς

-δεν μπορεί να μοιραστεί ιντερνετ μέσω wifi hotspot και προσπάθησα να το διορθώσω με έναν τρόπο που βρήκα στο miui.gr, αλλά έπρεπε να δώσω σε κάποια εφαρμογή δικαιώματα... και εκεί ανακάλυψα ότι δεν έχει root πια :wacko:

-επίσης έχει πρόβλημα και με τα ακουστικά όταν προσπαθεί να μιλήσει μέσω hands-free ή όταν θέλει να ακούσει radio

 

Αυτά τα λίγα :D

Φίλε μου,δεν είχε προφανώς root για να το χάσει...

σχεδόν όσα αναφέρεις δεν είναι θέμα της miui,ίσως bug της ελληνικής,(είναι αστείο να μην έχει πληκτρολόγιο,μάλλον δεν ασχολήθηκαν ακόμη σοβαρά με το 2),πάντως ψάξου λίγο καλύτερα με ρυθμίσεις και permissions,πχ το θέμα με τα ακουστικά έχει μάλλον σχέση με τις ρυθμίσεις του mi key.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,δεν είχε προφανώς root για να το χάσει...

σχεδόν όσα αναφέρεις δεν είναι θέμα της miui,ίσως bug της ελληνικής,(είναι αστείο να μην έχει πληκτρολόγιο,μάλλον δεν ασχολήθηκαν ακόμη σοβαρά με το 2),πάντως ψάξου λίγο καλύτερα με ρυθμίσεις και permissions,πχ το θέμα με τα ακουστικά έχει μάλλον σχέση με τις ρυθμίσεις του mi key.

 

Η αλήθεια είναι ότι το παράγγειλα να έρθει με root+multi και όταν ήρθε δεν το έλεγξα... Ύστερα πέρασα την ελληνική rom, που αν έχω καταλάβει καλά είναι rooted και νόμιζα ότι είμαι root...

Εχείς δίκιο για τις ρυθμίσεις και τα permissions και δυστυχώς αν δεν το έχω στα χέρια μου για μερικές μέρες να ψαχτώ λίγο, δεν θα βρω άκρη! Ευχαριστώ για την απάντηση! ;)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Ενα sms το λογαριάζει για 60 χαρακτηρε αντί για 120. Γνωριζει κανεις πως διορθωνεται; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Ενα sms το λογαριάζει για 60 χαρακτηρε αντί για 120. Γνωριζει κανεις πως διορθωνεται; Ευχαριστω

 

αλλάζεις πρόγραμμα για sms :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια χαρά. Ενα sms το λογαριάζει για 60 χαρακτηρε αντί για 120. Γνωριζει κανεις πως διορθωνεται; Ευχαριστω

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5938-MOD-stock-Mms-apk-%CE%BC%CE%B5-160-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/#files

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ΜΕ την αλλαγή της ώρας έχω πρόβλημα το ρολόι. Η οθόνη κλειδώματος και η εφαρμογή του ρολόι δείχνουν σωστή ώρα ενώ η ωρα συστήματος +1 ώρα.

Στις ρυθμίσεις βλέπω έχω ενεργοποιημένη την επιλογή της ωρας δικτύου και της ζώνης από δίκτυο όπου δείχνει GMT +3

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Εϊμαι στην 5.3.20 GTV

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Παιδιά και εγώ περιμένω το 2GB. Κανένα rumor για το πότε θα εμφανιστεί στα γνωστά μαγαζιά? Επίσης το κινητό έχει ραδιόφωνο? Τέλος απο GPS στην Ελλάδα παίζει καλά?

 

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικάρια πότε περίπου θα βγεί αυτό με τα 2gb, έχω καταλήξει σε αυτό και στο 4g honor 3c,

αλλά προτιμώ το redmi 2 γιατί ειναι πιο μικρό

 

Καλημέρα,

 

Παιδιά και εγώ περιμένω το 2GB. Κανένα rumor για το πότε θα εμφανιστεί στα γνωστά μαγαζιά? Επίσης το κινητό έχει ραδιόφωνο? Τέλος απο GPS στην Ελλάδα παίζει καλά?

 

Ευχαριστώ!!!!!

 

τωρα παλι ? κυκλοφορει κανενα μηνα τωρα παντου αλλα ειναι ακριβουτσικο περιπου 155-160 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω αυτο με το 1GB RAM. Θα ειναι η πρωτη μου αγορα απο Κινα, πρεπει να προσεξω κατι? Απο που να το παρω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω αυτο με το 1GB RAM. Θα ειναι η πρωτη μου αγορα απο Κινα, πρεπει να προσεξω κατι? Απο που να το παρω?

 

Καλησπέρα

Εγώ το αγόρασα απο vickmall. Τέλειο μαγαζί και με καλή εξυπηρέτηση και στο after sales. Να επιλέξεις Singapore post. Το δικό μου έκανε 20 μέρες να έρθει και μου έστειλαν φωτογραφία του δέματος και του περιεχομένου. Δεν έχει κάτι να προσέξεις τα κάνουν όλα απο το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω αυτο με το 1GB RAM. Θα ειναι η πρωτη μου αγορα απο Κινα, πρεπει να προσεξω κατι? Απο που να το παρω?

to2c,vickmall,minideal,merimobiles είναι όλα αξιόπιστα.

θα σου σύστηνα να το ζητήσεις με την original ROM,χωρίς root ή οτιδήποτε άλλο.

οι ROMs που βάζουν τα μαγαζιά (για να έχει ελληνικά),είναι γεμάτες bugs δεν αναβαθμίζονται,

και θα την αλλάξεις ούτως ή άλλως σύντομα,ενώ μπορεί να αφήσουν κάποια προβλήματα και μετά την αλλαγή,οπότε καλύτερα να βάλεις μόνος σου άλλη ROM(αν θέλεις ελληνικά),είναι πανεύκολο.

Link to comment
Share on other sites

to2c,vickmall,minideal,merimobiles είναι όλα αξιόπιστα.

 

Το merimobiles δεν ειναι αξιοπιστο,προσοχη.Πολλα τα κρουσματα που εστειλαν μεταχειρισμενα κτλ.Εχουν εξαφανιστει απο το φορουμ (γραφουν μια φορα το μηνα).

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

οταν θελησω να παραγγειλω πρεπει να τους πω να αναφερουν οτι ειναι gift και να αναγραψουν καποιο value πανω? και θα πρεπει να τους πω γενικα να το κανουν root? ειναι κατι που βλεπω πολλους να το λενε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάποιες ερωτήσεις για το 2GB :

1. το minideal είναι αξιόπιστο ή να περιμένω το vickmall?

2. οι ελληνικές roms από το xiaomi-miui.gr παίζουν στο 2GB?

3. το τηλέφωνο είναι απόλυτα συμβατό με 3G/LTE συχνότητες στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...