Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω κανένα android να χτυπάει το ξυπνητήρι αν το κινητό είναι κλειστό. Μπορείς βέβαια να το βάζεις σε flight mode που θα δείχνει κλειστό (αλλά δεν θα είναι) και το ξυπνητήρι θα χτυπάει κανονικά.

 

Δεν γνωρίζω με σιγουριά αυτό που λες αλλά όταν έχω ενεργοποιημένο ένα ξυπνητήρι και πάω να κλείσω το κινητό μου λέει ότι το κινητό θα απενεργοποιηθεί και το ξυπνητήρι θα χτυπήσει την τάδε ώρα. Επίσης εντόπισα άλλο ένα bug. Όταν μιλάω με ανοιχτή ακρόαση το noice cancelation μάλλον δεν δουλεύει σωστά γιατί το άτομο στην άλλη άκρη ακούει τη φωνή του δύο φορές.

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά καλησπέρα το κινητό πρέπει να έχει αρπάξει ιό που πετάει διαφημίσεις.Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω έκανα και reset αφού είχα κάνει backup αλλά πάλι το ίδιο γίνεται.Ακόμη και όταν γράφω μήνυμα πετάει διαφημίσεις
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα το κινητό πρέπει να έχει αρπάξει ιό που πετάει διαφημίσεις.Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω έκανα και reset αφού είχα κάνει backup αλλά πάλι το ίδιο γίνεται.Ακόμη και όταν γράφω μήνυμα πετάει διαφημίσεις

 

Μάλλον εγκατέστησες κάποια εφαρμογή που το κάνει αυτό. Κοίτα στις ρυθμίσεις->εφαρμογές->όλες μήπως υπάρχει καμία "ύποπτη" εφαρμογή και διέγραψέ την. Μπορεί να πήρες backup και από την συγκεκριμένη εφαρμογή για αυτό και δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλημέρα,εκανα την πατέντα του keysmith με την καμερα.όλα καλα.,για τα δικά μου δεδομένα.το πρόβλημα είναι οτι καθώς έβγαζα το καπακι, έκοψα το καλωδιακι του αισθητήρα φωτός.μέσω του αισθητήρα συνδέεται κ η μπροστινή κάμερα. Έχει κανεις ιδέα απο που μπορω να παραγγειλω;ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχει ενας φιλος το pro με τα 2gb ram....υπάρχει περίπτωση να πάρει το κινητό lollipop Android? Εκτός αν έχει βγει τίποτα. Αν ναι κάποιο link.... Ευχαριστώ και καλό Πάσχα

 

Στάλθηκε από το U65GT μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχει ενας φιλος το pro με τα 2gb ram....υπάρχει περίπτωση να πάρει το κινητό lollipop Android? Εκτός αν έχει βγει τίποτα. Αν ναι κάποιο link.... Ευχαριστώ και καλό Πάσχα

 

Στάλθηκε από το U65GT μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι από κινητό φίλε και δεν έχω πολλά mb. Για ρίξε μια ματιά εδώ.

http://en.miui.com/thread-196444-1-1.html

 

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Lolipop έχει πάρει στις DEV roms.

Μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία DEV (δλδ δοκιμαστική η οποία είναι μια χαρά και root) από εδώ. Φέρει android 5.1. Σε σταθερή (stable) δεν βγηκε ακόμη το 5.1 είναι σε 4.4.4

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,εκανα την πατέντα του keysmith με την καμερα.όλα καλα.,για τα δικά μου δεδομένα.το πρόβλημα είναι οτι καθώς έβγαζα το καπακι, έκοψα το καλωδιακι του αισθητήρα φωτός.μέσω του αισθητήρα συνδέεται κ η μπροστινή κάμερα. Έχει κανεις ιδέα απο που μπορω να παραγγειλω;ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Front-Facing-Camera-Cam-Lens-Module-Flex-Cable-Spare-Parts-For-Xiaomi-Redmi-2/32548451971.html?spm=2114.01010208.3.20.KRDm7T&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_5_10037_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_7&btsid=46c1e618-72e9-4f46-a970-64ed207d1f04

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κανένα android να χτυπάει το ξυπνητήρι αν το κινητό είναι κλειστό. Μπορείς βέβαια να το βάζεις σε flight mode που θα δείχνει κλειστό (αλλά δεν θα είναι) και το ξυπνητήρι θα χτυπάει κανονικά.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Εγώ έχω το elephone p6000 με Android lolipop και το κλείνω και το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά. Μόνο σε αυτό δεν χτυπάει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Εγώ έχω το elephone p6000 με Android lolipop και το κλείνω και το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά. Μόνο σε αυτό δεν χτυπάει.

"μόνο σε αυτό" ??? :confused:

ωραία ξέρεις άλλο ένα android που χτυπάει κλειστό το ξυπνητήρι. ΚΑι εγώ ξέρω πολλά περισσότερα android που δεν χτυπάει (samsung, lg, huaway, alcatel κλτ). Για να χτυπήσει ένα ξυπνητήρι ενώ το πρόγραμμα του ξυπνητηριού ΔΕΝ λειτουργεί (καθώς είναι κλειστό το λειτουργικό και όλα στο android είναι εφαρμογές ακόμα και το ξυπνητήρι) απλά δεν γίνεται. Και πως να λειτουργεί αφού ένα πρόγραμμα τρέχει σε έναν επεξεργαστή σε κάποια ram που είναι κλειστά όταν το τηλ είναι κλειστό αρά το όλο σκηνικό δεν είναι "απλή υπόθεση". Και είναι ο λόγος που τα smartphones εν γένει δεν επιτρέπουν αυτή τη λειτουργία. Αυτά που το κάνουν έχουν κάποιο είδος bios που συνεργάζεται με το λειτουργικό και που ξυπνάει το λειτουργικό (ίσως εκκινεί το τηλέφωνο) τη στιγμή που είναι να χτυπήσει το ξυπνητήρι.

 

Δεν αποκλείω νεότερα τηλέφωνα να το κάνουν αλλά δεν είναι αυτό το στανταρ :O Προφανώς αφού κάπου είδατε την επιλογή να υπάρχει δυνατότητα και το redmi 2 (δεν επιμένω ότι όχι). άλλωστε ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει θεωρώντας ότι δεν γίνεται (αν και το παλιό μου symbian στο 808 νομίζω το έκανε).

 

Y.Γ. χαίρομαι που τα smartphones αρχίζουν σιγά σιγά να κάνουν ότι έκαναν τα κινητά του 199Χ (να χτυπάνε ξυπνητήρι και κλειστά :P)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

εμένα με χρήση σαν απλό τηλέφωνο πάει 4 μέρες. Αυτό θα πει όλα κλειστά (data, wifi, apps) και 2g. Τα ανοίγω μόνο όταν τα χρειάζομαι. Με πιο έντονη χρήση (wifi, data, gps) εμένα μου πάει και 2 μέρες.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία, πώς πάει;; Γιατί την βλέπω λίγο μικρή στα 2200mAh....

Ευχαριστώ!

 

Εμένα με έντονη χρήση μου βγάζει μια μέρα.

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σας , υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο xiaomi redmi 2 και στο xiami redmi 2s ? Γιατί στα χαρακτηριστικά δεν βρίσκω κάτι, και το xiaomi redmi 2 pro είναι άλλο ή ίδιο με το πρώτο?

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σας , υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο xiaomi redmi 2 και στο xiami redmi 2s ? Γιατί στα χαρακτηριστικά δεν βρίσκω κάτι, και το xiaomi redmi 2 pro είναι άλλο ή ίδιο με το πρώτο?

σας ευχαριστώ!

Πρώτη φορά ακούω το redmi 2s. Το redmi 2 pro (ή prime?) είναι το ίδιο με το 2 αλλά με 2gb ram (αντί 1gb) και με 16 gb storage (αντί 8). Πλέον δεν παράγεται κανένα. Έχει βγει (και πλέον είναι σε χαμηλή τιμή) το redmi 3 και σύντομα το 3 pro.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω το redmi 2s. Το redmi 2 pro (ή prime?) είναι το ίδιο με το 2 αλλά με 2gb ram (αντί 1gb) και με 16 gb storage (αντί 8). Πλέον δεν παράγεται κανένα. Έχει βγει (και πλέον είναι σε χαμηλή τιμή) το redmi 3 και σύντομα το 3 pro.

 

Ναι μου έβγαζαν και ένα redmi 2s τα μαγαζιά που κοίταγα, τα άλλα τα είχε και τα δύο με 2 και 16, για αυτό ρωτάω, πέρα από μια μικρή διαφορά στην τιμή, στα χαρακτηριστικά δεν βρήκα κάποια διαφορά... Τελικά παρήγγειλα το redmi 2 pro από το vickmall.

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι ζήτησα να μου το στείλουν με την original rom ( όπως διάβασα εδώ στο φόρουμ ) και μου απάντησαν αυτό : " this device which we send will be redmi 2 pro 2014813 verison

so if the phone come with official rom.the 4G and 3G network will not work in your country

will you need to flash any other rom when receive it?¨" αν αλλάξω την rom σε ελληνικά θα έχω κάποιο θέμα με αυτό που λένε?

 

Ευχαριστώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

XIAOMI Redmi 2 Pro

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-pro-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html

 

XIAOMI Redmi 2

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-dual-sim-white.html

 

XIAOMI Redmi 2s

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-2-pro-4g-lte-smartphone-64bit-qualcomm-msm8916-quad-core-4-7inch-2gb-16gb-hd-8mp-grey.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά το 2s, το έχουν ως 2s στον τίτλο , αλλά στα χαρακτηριστικά το γράφουν 2 pro, δεν το είχα προσέξει!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ρομ που θα φοράει να έχει τις tdd μπάντες μόνο ξεκλείδωτες ενώ στην Ελλάδα έχουμε FDD που διαθέτει (κάποιες) το redmi 2. Μπορείς να του περάσεις με απλό τρόπο (αντιγραφή αρχείου στην εσωτερική μνήμη και μερικά ακόμα κλικ) καινούρια Ελληνική rom αρκεί ο bootloader να είναι ξεκλείδωτος (και μάλλον είναι καθώς από το redmi 3 και μετά τον κλειδώνει η xiaomi που και πάλι ξεκλειδώνει με αίτησή σου σε αυτούς).

 

Εδώ roms. H developer editions έρχονται με android 5.1 (και miui 7) ενώ οι σταθερές (stable) είναι ακόμα σε 4.4.4 (και miui 7 επίσης οπότε δεν καταλαβαίνεις λογικά διαφορά).

 

Αλήθεια για όποιον έβαλε τις νέες ρομ με android 5.1 πως πάνε; Υπάρχουν προβλήματα ή να παραμείνω στην 4.4.4? Με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια για όποιον έβαλε τις νέες ρομ με android 5.1 πως πάνε; Υπάρχουν προβλήματα ή να παραμείνω στην 4.4.4? Με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Κατάλαβα, μόνο μου θα την δοκιμάσω και θα σας πω.. :lol::p

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, μόνο μου θα την δοκιμάσω και θα σας πω.. :lol::p

 

Θα σου απαντούσα αλλά το κινητό το χάρισα στον αδερφό μου, ο οποίος είναι λίγο δυσκοίλιος στις αλλαγές! :lol:

Είναι με dev ελληνική από πέρυσι τον Ιούνιο και το καλύτερο...δεν του έχει κάνει τίποτα παράξενο, δουλεύει απροβλημάτιστα!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ρομ που θα φοράει να έχει τις tdd μπάντες μόνο ξεκλείδωτες ενώ στην Ελλάδα έχουμε FDD που διαθέτει (κάποιες) το redmi 2. Μπορείς να του περάσεις με απλό τρόπο (αντιγραφή αρχείου στην εσωτερική μνήμη και μερικά ακόμα κλικ) καινούρια Ελληνική rom αρκεί ο bootloader να είναι ξεκλείδωτος (και μάλλον είναι καθώς από το redmi 3 και μετά τον κλειδώνει η xiaomi που και πάλι ξεκλειδώνει με αίτησή σου σε αυτούς).

 

Εδώ roms. H developer editions έρχονται με android 5.1 (και miui 7) ενώ οι σταθερές (stable) είναι ακόμα σε 4.4.4 (και miui 7 επίσης οπότε δεν καταλαβαίνεις λογικά διαφορά).

 

.

 

ευχαριστώ πολύ! όταν με το καλό μου έρθει το κινητό θα το κάνω ελπίζω να τα καταφέρω , αλλιώς θα ξανά ενοχλήσω :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια την βοηθεια σας?Εχω το redmi 2 2014811 td-lte με 1gb ποια είναι η ROM που μπορω να βαλω. Θα ηθελα να μην εχει προβλήματα η rom τουλαχιστον με το play store γιατι θα το παρει η κορη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω πρόβλημα με το να συνδέσω το Redmi Note 2 στον η/υ. Δοκίμασα σε 3 η/υ (ο ένας macbook) και δεν αναγνωρίζει το κινητό. Οι θύρες usb δεν έχουν κάποιο θέμα καθώς κάθε άλλη συσκευή την αναγνωρίζει κανονικά. Πως λύνεται ? Μήπως να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...