Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά το update.zip το περνάμε στην μνήμη του τηλεφώνου χύμα, και όχι στην sd card ή σε φάκελο.

Με TWRP δεν χρειάζεται καν η μετονομασία του σε update.zip αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

main: ov8865 sub:2680

Έτσι αναφέρει το δικό μου....

 

Η 8865 ειναι καλυτερη απο την 8856.

Ας ελπισουμε οτι δεν εχουν αλλαξει το hw. (για το καλο της xiaomi ως φερεγγυοτητα κλπ).

 

Για την ιστορια η 8865 ειναι 1/3" με 1.4μm pixel size

ενω η η 8856 ειναι με μεγεθος 1/4" με 1.12μm pixel size. Κοινως μια κατηγορια χειροτερη και πιθανολογω με εμφανη χαλια αποτελεσματα απο το πρωτο κλικ εναντι της αλλης.

(h 65ara ειναι καλη για τα 8mpx που προσφερει).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το update.zip το περνάμε στην μνήμη του τηλεφώνου χύμα, και όχι στην sd card ή σε φάκελο.

Με TWRP δεν χρειάζεται καν η μετονομασία του σε update.zip αν δεν κάνω λάθος.

 

Χύμα το περναγα. το πρόβλημα τελικά ήταν ότι η Rom για το 2014813 που έχω, έπρεπε να είναι η κινεζική, και όχι η global που προσπαθούσα εγω να περάσω. Το twrp μου έβγαλε ξεκάθαρο μήνυμα πως προσπαθώ να περάσω Rom που προορίζεται για το 811.

Ε μετά ήταν ζήτημα χρόνου να περάσω τη σωστή και όλα καλά. Η ελληνική dev πάντως πολύ καλύτερη, μπράβο στα παιδιά που ασχολούνται.

Ερώτηση : το μενού κάθε εφαρμογής που εμφανίζεται συνήθως στο Android όταν πατάμε το αριστερό touch πλήκτρο, εδώ υπάρχει τρόπος να το βλέπουμε;

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση: Ποιά η διαφορά μεταξύ των εκδόσεων 5.x.x και των 6.x.x που διαθέτει η Miui Hellas;

Με την ευκαιρία, η Miui.eu έχει μια έκδοση πιο νέα σε αρίθμηση, την 6.6.3.0. Δεν έχω ιδέα τι καλύτερο έχει πέρα από τον μεγαλύτερο αριθμό και τι διαφορές έχει από τις ρομ της Miui Hellas.

 

Δεν εχεις κανει καποιο τυπογραφικο εε??

Νομιζα οτι εχει την 8865 (και οχι την 8856) ..Κριμας.

 

Μπορεις να τραβηξεις καμμια φωτογραφια?Η οποιος αλλος μπορει και να επιβεβαιωσει τι καμερα φοραει.

main: ov8865 sub:2680

Έτσι αναφέρει το δικό μου....

Δεν αποκλείω να πληκτρολόγησα αντίστροφα τα ψηφία, είναι πιθανό. Δεν μπορώ όμως να το επαληθεύσω γιατί έχω περάσει ελληνική ρομ και αλλάζει το recovery.

Μου κάνει αρνητική εντύπωση ότι και η Xiaomi δίνει παραπλανητικά megapixel για τις κάμερες. Είναι 8 και 2 αντί 13 και 5.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει αρνητική εντύπωση ότι και η Xiaomi δίνει παραπλανητικά megapixel για τις κάμερες. Είναι 8 και 2 αντί 13 και 5.

Που ειδες να λενε 13 και 5 που?

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : το μενού κάθε εφαρμογής που εμφανίζεται συνήθως στο Android όταν πατάμε το αριστερό touch πλήκτρο, εδώ υπάρχει τρόπος να το βλέπουμε;

Στις ρυθμίσεις μπορείς να το ορισεις να ανοίγει το μενού με απλό πάτημα αντί για παρατεταμένο, αν εννοεις αυτό.

 

Μια χαζή ερώτηση: Ποιά η διαφορά μεταξύ των εκδόσεων 5.x.x και των 6.x.x που διαθέτει η Miui Hellas;

Με την ευκαιρία, η Miui.eu έχει μια έκδοση πιο νέα σε αρίθμηση, την 6.6.3.0.

 

Αν δεν κανω λάθος οι 5.x.x βασίζονται σε miui5 ενώ οι άλλες σε 6. Από βδομάδα θα βγει και η V7 stable.

Link to comment
Share on other sites

Πωω.. Το Note έβλεπα μάλλον.

Για την κάμερα, το ξαναέλεγξα, έχει την 8865.

 

 

Η εφαρμογή Music έχει λειτουργία «αναζήτηση», αλλά δεν βλέπω να λειτουργεί. Σε εσάς είναι οκ;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω το redmi 2 pro 2014813 και εχω βαλει δυο σιμ μεσα.Ενω η κοσμοτε κανει συνδεση με δεδομενα η δευτερη Q δν συνδεεται καθολου.Αλλαξα θεση στις καρτες αλλα τπτ.Οι ρυθμισεις ειναι σψστες τις ελενξα. Εχετε να προτεινετε κατι? καποιος αλλος που το δουλευει δικαρτο??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το αναβαθμίσεις σε κάποια πρόσφατη ρομ;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 5.9.24 GTV δν νομιζω να υπαρχει πιο καινουργια.

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που το δουλευει δικαρτο να μας πει τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στα χέρια μου το μοντέλο με τα 2gb ram, 2014813, εδώ και πέντε μέρες περίπου,είπα να γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις! Το κινητό ήρθε με μία rom αγνώστου προελεύσεως με κινέζικες εφαρμογές και τα κλασικά Ελληνικά με αραιή γραματοσειρά, οπότε έπρεπε να περαστεί η Ελληνική επειγόντως. Πριν περάσω την Ελληνική Rom και χωρίς να έχω βάλει κάρτα Sim ακόμη, είπα να δοκιμάσω το μικρόφωνο, μέσω της ηχογράφησης και ευτυχώς το αποτέλεσμα ήτανε το επιθυμητό με καθαρό ήχο και καλή ένταση! Έτσι προχώρησα στην εγκατάσταση της 5.10.15 developer, ακολουθόντας όλα τα βήματα κατά γράμμα, με καθαρισμό cache και διαγραφή των user data. Μετά την εγκατάσταση της, παρόλες τις αλλαγές, παρατήρησα ότι μια εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει για δοκιμή, το endomondo υπήρχε και πάλι στη νέα rom. Δοκίμασα ξανά την ηχογράφιση, όπου ο ήχος δεν ήτανε καθαρός και ακουγότανε κάτι σαν βοή. Παρόλη την ανησυχία μου για τον ήχο, δεν το έβαλα κάτω και ευτυχώς σκέφτηκα να ξαναπεράσω από την αρχή τη νέα rom. Αφού επανέλαβα τα ίδια βήματα, ευτυχώς πραγματοποίθηκε σωστά η εγκατάσταση, έφυγε η εφαρμογή και ο ήχος ήτανε ξανά πεντακάθαρος! Αφού μπήκε και η Sim, από τις πέντε μέρες χρήσης του δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ουσιαστικό πρόβλημα, κανένα παράπονο από τον ήχο στους συνομηλιτές και ούτε κολλήματα! Η μπαταρία του με έχει εκπλήξει ευχάριστα δίνοντας του αυτονομία με μέτρια χρήση, πάνω από δύο ημέρες χωρίς φόρτιση! Θα ήθελα όμως τα φώτα παλαιότερων κατόχων, γιατί δεν έχω λύσει ακόμη δύο θεματάκια. Μπορούμε να ορίσουμε επαφές ως ταχείες κλήσεις, ώστε με παρατεταμένο πάτημα ενός αριθμού από το πληκτρολόγιο, 2-9, να γίνεται η κλήση τους, όπως γίνεται με τον τηλεφωνητή στο 1; Επίσης πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την επιλογή στο Google play, να εγκαθιστά νέες εφαρμογές μόνο με το wifi;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω το redmi 2 pro 2014813 και εχω βαλει δυο σιμ μεσα.Ενω η κοσμοτε κανει συνδεση με δεδομενα η δευτερη Q δν συνδεεται καθολου.Αλλαξα θεση στις καρτες αλλα τπτ.Οι ρυθμισεις ειναι σψστες τις ελενξα. Εχετε να προτεινετε κατι? καποιος αλλος που το δουλευει δικαρτο??

 

Μήπως το Redmi 2 δεν παίζει στις συχνότητες της Q; Σε 3g προσπαθείς;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το μοντέλο με την 1GB Ram είστε ευχαριστημένοι γενικά ή τρώει κολλήματα,bugs κλπ;

Επειδή θέλω να το πάρω για γνωστό μου το κινητό αλλά θέλει κάτι μέχρι 90 - 100 ευρώ όσο πιο αξιόπιστο και απροβλημάτιστο γίνεται,οπότε απορρίπτω την έκδοση με τα 2GB Ram (αν και εγώ αυτή του πρότεινα) και καταλήγω στην 1GB έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το μοντέλο με την 1GB Ram είστε ευχαριστημένοι γενικά ή τρώει κολλήματα,bugs κλπ;

Επειδή θέλω να το πάρω για γνωστό μου το κινητό αλλά θέλει κάτι μέχρι 90 - 100 ευρώ όσο πιο αξιόπιστο και απροβλημάτιστο γίνεται,οπότε απορρίπτω την έκδοση με τα 2GB Ram (αν και εγώ αυτή του πρότεινα) και καταλήγω στην 1GB έκδοση...

 

είναι κρίμα για ένα 20άρικο αφού θα δώσει που θα δώσει λεφτά να μην πάρει την έκδοση με τα 2gb που θα είναι πιο future proof.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Πηρα το pro για την αδερφη μου, και μου παραπονεθηκε οτι οι συνομιλητες της, την ακουν λες και μιλαει απο το πηγαδι.

Να πληροφορησω οτι ειναι οπως το παρελαβα απο το vickmall, δεν το αναβαθμησα καθολου και δεν θα μπορεσω γιατι δεν εχει χρονο να μου το διαθεσει η καρντασινα.

Μπορω να κανω κατι για να αυξησω την ενταση του μικροφωνου?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάποιο fix στα official forums για το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δεν το βρίσκω. Έπρεπε να πειράξεις το build.prop αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως σε εμένα δεν υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα οπότε λογικά αν περάσεις την τελευταία ελληνική ρομ θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την επιλογή στο Google play, να εγκαθιστά νέες εφαρμογές μόνο με το wifi;;

 

Τελικά η απάντηση δόθηκε στο miui gr! Ληψεις->πατάμε επανω δεξια τις τρεις τελειες-Ρυθμισεις-Οριο μεγεθους ληψης Απεριοριστο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα να ρωτησω κατι μιας και πρωταρης στο miui 1ον ) πως εμφανιζει τις προσφατες εφαρμογες γιατι βρηκα στις ρυθμισεις το σημειο αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποια κουμπια εννοει 2ον πως μπορω να βαλω τον nova ως προεπιλογη launcer ..

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

1) Στις νεότερες miui οι πρόσφατες εφαρμογές είναι με ένα πάτημα στο αριστερα κουμπί (τρεις γραμμούλες). Μπορείς να το αλλαξεις αυτό.

2)ρυθμίσεις>εφαρμογες>κάτω κάτω "προεπιλεγμένες ρυθμίσεις εφαρμογών "

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1) Στις νεότερες miui οι πρόσφατες εφαρμογές είναι με ένα πάτημα στο αριστερα κουμπί (τρεις γραμμούλες). Μπορείς να το αλλαξεις αυτό.

2)ρυθμίσεις>εφαρμογες>κάτω κάτω "προεπιλεγμένες ρυθμίσεις εφαρμογών "

 

Το περιεργο ειναι οτι κατι πειραξα εκει στις ρυθμισεις για τα πληκτρα και οταν το παταω οπως λες κανει εναν ηχο και με παει στην κλειδωμενη οθονη ως μπορω να βρω τις αρχικες ρυθμισεις σε αυτα τα πληκτρα ποιες ειναι ;

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει "επαναφορα ρυθμισεων" αν εννοεις. Παντως η αρχικη ρυθμιση ειναι πληκτρα>προσφατα> εμφανιση πινακα προσφατων εφαρμογων. Μετα απο κατω ρυθμιζεις το μακρυ πατημα, μπορεις να βαλεις στο αριστερα πληκτρο ("προσφατα") να βγαζει το μενου ρυθμισεων, στο μεσαιο home button ττις προσφατες εφαρμογες οπως ηταν παντου μεχρι τωρα και στο βελακι δεξια να κλεινουν οι εφαρμογες (πολυ χρησιμο)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει "επαναφορα ρυθμισεων" αν εννοεις. Παντως η αρχικη ρυθμιση ειναι πληκτρα>προσφατα> εμφανιση πινακα προσφατων εφαρμογων. Μετα απο κατω ρυθμιζεις το μακρυ πατημα, μπορεις να βαλεις στο αριστερα πληκτρο ("προσφατα") να βγαζει το μενου ρυθμισεων, στο μεσαιο home button ττις προσφατες εφαρμογες οπως ηταν παντου μεχρι τωρα και στο βελακι δεξια να κλεινουν οι εφαρμογες (πολυ χρησιμο)

 

Εβαλα αυτές τις ρυθμίσεις που μου ειπες και κανει παλιο το ιδιο δηλαδή δεν κανει τπτ απο αυτα που του εχω ορίσει και αντι αυτου χανεται το φοντο και μετα κλειδώνει .

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι πλέον ένας κάτοχος του γνωστού κινητού Xiaomi Redmi 2 (2GB Ram Έκδοση)

 

Μου αρέσει αρκέτα έτσι όπως έκανα μια μικρή περιήγηση και ανακάλυψα οτι υπάρχει πρόβλημα στο Messenger του Facebook και το Viber

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ MESSENGER:

Πολλοί γνωρίζετε οτι μπορείτε να απαντήσετε στους φίλους σας στο Messenger από την επιφάνεια εργασίας χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να ανοίγετε την εφαρμογή χειροκίνητα από το menu.Λοιπόν αυτό δεν γίνεται γιατί το Launcher του κινητού τα "Blockάρει"αυτά με αποτέλεσμα να χρειάζεται να μπεις στην εφάρμογη να απαντήσεις.. :(

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ VIBER:

Όσοι έχετε Viber και έχετε κάνει κλήση σε κάποιον φίλο σας προσέχετε ότι στην γώνια πάνω δεξιά υπάρχει ενα εικονίδιο το οποίο δείχνει πόση ωρα μιλάς και χρησιμεύει επίσης στην εύκολη πρόσβαση στην κλήση και την διαχείριση των επιλογών της.Λοιπόν το Xiaomi Redmi 2 χάρει στο Launcher του δεν το διαθέτει αυτό με αποτέλεσμα να το "Blockάρει" και αυτό!

 

Κάποια λύση στο πρόβλημα μου παρακαλώ..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εφαρμογή Kέντρο Ασφαλείας-->Δικαιώματα-->viber και ενεργοποίησε την επιλογή για να επιτρέπονται τα αναδυόμενα παράθυρα στην εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...