Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δουλέψει, αλλά συνήθως έρχονται από το εξωτερικό με αγγλό-κινεζική ρομ. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με android ίσως να κοιτούσες σε άλλο λειτουργικό όπως iOS ή Windows Phone που είναι πιο κλειστά.

 

Το iOS το αποκλείουμε λόγω τιμής. Τα WF ενώ εχω καλη άποψη το αποφεύγω γιατι λόγω έλλειψης εφαρμογών πάλι πρεπει να καταφύγεις σε αλχημείες.

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ομως τωρα, εμφανιστηκε το γνωστο θεμα με την SIM reset..! το λενε και στο miui.gr οτι υπαρχει ενα ψιλοθεματακι με αυτο, αλλα πιπστευουν σε επομενη αναβαθμιση να λυθει..!!

 

Αμ δε βλέπω να λύνεται γρήγορα. Αν θες, κάνε ένα reply στο ελληνικό forum και χτύπα και ένα στο επίσημο, που θα το βρεις εδώ: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9361-Redmi-2-2Gb-%CF%85%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-SIM-reset/?postID=48775#post48775

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρίς να θέλω να σας ζαλισω. Θέλω να παραγγείλω το Redmi 2 (2GB RAM). Ερώτηση: Δουλεύει out of the box και αν ναι ποσο καιρό;

Ναι, με την προϋπόθεση ότι ζητάς από το κινεζομάγαζο να σου εγκαταστήσουν αυτοί το λογισμικό της επιλογής σου. Αν δεν ξέρεις πως να το ζητήσεις, μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Σύστασή μου είναι να ζητήσεις ως εξής

 

Install this multilanguage firmware: https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347791872

 

After installation and reboot, please make sure that you reenter recovery and perform a FULL wipe

 

...τελείωσες. Αν δεν το κάνουν αυτοί, το όλο θέμα είναι να ρίξεις το παραπάνω αρχείο στην εσωτερική μνήμη, να ανοίξεις την εφαρμογή updater και να διαλέξεις ως πακέτο εγκατάστασης αυτό το αρχείο. Θα κλείσει και θα αναβαθμιστεί μόνο του. Με το που θα ξαναμπείς, κάνε εργοστασιακή επαναφορά. Θα ξανακλείσει/ανοίξει και είσαι έτοιμος...

 

Παίρνει αναβάθμιση ΟΤΑ ή με άλλον τρόπο;

Αν του κουμπώσεις firmware ή σου το δώσουν έχοντας αλλάξει στο παραπάνω Firmware, μέσω OTA. Αν θες και απευθείας με τον τρόπο που περιέγραψα. Δεν είναι rooted, αλλά είναι καρα-σταθερό firmware.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς το αντιμετωπίζω και εγώ το παραπάνω πρόβλημα συχνα μπορώ να πω με εκδοσή 8/1ram και με την τελευταία V6 stable .

Ας μας πει κάποιος με τις Dev V7 το αντιμετώπισε ξανά κανείς?

Να περάσουμε δηλ στις νεες GTV Dev ?

 

Με κάποιες dev υπήρχε πρόβλημα.

 

Εγώ με την 5.9.18 που το δοκίμασα τώρα δεν μου το παρουσίασε. Οπότε δοκιμάστε το όσοι έχετε πρόβλημα βάζοντας την τελευταία Dev rom. Απλά από stable σε dev θέλει wipe και ξανά πέρασμα από την αρχή οπότε κάντε και backup πρώτα.

Έχεις SIM Lock ενεργό; Αν ναι, πόσες μέρες το είχες έτσι χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

To περιμενω για ενα φιλο, να του βαλω την παραπανω ρομ ή την ελληνικη; Για να ειναι απροβληματιστη δλδ με νοιαζει, αλλα η ελληνικη θα εχει τα updates

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις SIM Lock ενεργό; Αν ναι, πόσες μέρες το είχες έτσι χωρίς πρόβλημα;

 

Ναι το έβαλα απλά για να το δοκιμάσω, για 1 ημέρα. Θα ξαναβάλω simlock τώρα για περαιτέρω testing.

 

To περιμενω για ενα φιλο, να του βαλω την παραπανω ρομ ή την ελληνικη; Για να ειναι απροβληματιστη δλδ με νοιαζει, αλλα η ελληνικη θα εχει τα updates

 

Βάλε την ελληνική καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

μου ήρθε και μένα εχθές. Αρκετά γρήγορη αποστολή ήταν. Είδα λίγο την rom που είχε. Κάποια bloatware, μερικές Κινεζιές αν και είχα ζητήσει να την καθαρίσουν. Τελος πάντων δεν έχει νόημα γιατί στην συνέχεια έκανα Update στην dev από xiaomi-miui.gr και είναι ΟΚ. Το Update γίνεται εύκολα, αν και υπάρχει ένα θέμα με την έκδοση του κινητού και το firmware που φοράει ο πωλητής. Εμένα ενώ το κινητό είναι το 2014813, είχαν "πειράξει" το firmware να δίχνει 2014811 (build.prop)

Οπότε εντάξει έχεις ένα ψιλοφόβο μην το διαλύσεις με την νέα rom, αλλά υπάρχει ακρετή βοήθεια στην Ελληνική κοινότητα.

 

Πάντως η συσκευή είναι πολύ καλή, το MIUI, αυτό που περάσει από xiaomi-miui.gr, είναι κουκλί... Ταχύτητατη στο browsing, WiFi τέλειο, στις κλήσεις δεν είδα κάποιο πρόβλημα σήμερα που μίλησα, έχω Pin στην κάρτα, και ΔΕΝ έχω το γνωστο θεμα με την SIM reset.. (σημείωση, άλλαξα την SIM μου εχθές σε microSIM (Cosmote) γιατί είχα την παλιά). 3G μπήκα σφαίρα, 4G δεν έχω στο πακέτο μου να δοκιμάσω.

 

Τώρα δεν έχω κάνει άλλες δοκιμές, ξέρεις GPS, ράδιο και τέτοια. Αλλά δείχνει ότι η συσκευή είναι πολύ καλή. Χάρηκα που το πήρα...

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ παρατήρησα sim lock στην 5.9.18 που είμαι.

Κάτι άλλο που παρατήρησα ήταν κατά την διάρκεια κλήσης έκανε ένα τσίριγμα από το μικρόφωνο που μιλάς και τον έβγαζε στο ακουστικό (πολύ ενοχλητικό).

Τελικά μάλλον ήταν σκόνη γιατί έχει noise cancellation το μικρόφωνο οπότε αν σας τύχει, εγώ έβγαλα το πίσω καπάκι και το φύσηξα λίγο και δεν το ξαναέκανε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο το ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το SIM lock. Μεγάλο σιχτίρισμα το ότι το bug fix δεν είχε περάσει στην stable... Ελπίζω η πρώτη 7άρα stable να μην έχει τέτοια θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το περιμενω και γω για ενα φιλο και θελει ελληνικα, ελεγα να του περασω την ελληνικη stable, εχει θεμα με το simlock που λετε?
Link to comment
Share on other sites

[Προσοχή] Αλλαγές σε όλες τις Ελληνικές GTV ROM

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10048-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-GTV-ROM/?postID=60852#post60852

 

Επειδη το περιμενω και γω για ενα φιλο και θελει ελληνικα, ελεγα να του περασω την ελληνικη stable, εχει θεμα με το simlock που λετε?

 

Επειδή έχει δημιουργηθεί ένα θέμα (κάποια καταστήματα αλλάζουν την έκδοση ROM), όποια και να περάσεις να πάρεις πρώτα backup (nandroid) + EFS (μέσω εφαρμογής). Απ'ότι φαίνεται το πρόβλημα με το simlock είναι θέμα της stable.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Για να περασω developer πανω σε developer θελει wipe all data κτλ ή αυτο ισχυει μονο αν θες να περασεις developer πανω σε stable?

 

dev->stable ή stable->dev θέλει wipe all data, wipe cache

 

Από dev->dev ή stable->stable είναι ΟΚ, εκτός αν η ROM αναφέρει αλλιώς. Υποθέτω δηλαδή τώρα που εμφανίζεται η 5.0, 5.1 σε κάποιες συσκευές, αν πας από dev 4.4 -> dev 5.0, θα χρεαιστείς wipes.

 

Σε κάθε περίπτωση wipe cache δεν σβήνει user data, και στο επόμενο reboot το Android ξαναφτιάχνει την απαραίτητη dalvik cache.

Edited by softwareas

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Mόλις το παρήγγειλα και 'γω από gearbest 4G LTE 2GB / 16GB MSM8916 64bit Quad Core 1.2GHz. Βρίσκομαι Αγγλία, δεν με ενδιαφέρει να έχω ελληνική rom, έχουμε κάποια αντίστοιχα καλή πρόταση καθαρή από bloatware κλπ στα αγγλικά που να δουλεύει απροβλημάτιστα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική έχει και αγγλικά, βασίζεται στις επίσημες ROMs οπότε δεν θα έχεις θέμα.

Βάλε την τελευταία Developer 5.10.16

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σκεφτομαι να παρω το κινητο απο το vickmall

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html

απο οσα λεει το καταστημα λεει οτι εχει περασει playstore και multilanguage ρομ.Επισης απο κατω δειχνει ενα βιντεακι με ελληνικη παρουσιαση.Το εχει παρει καποιος τις τελευταιες μερες απο το συγκεκριμενο καταστημα να μου πει αν ισχυουν αυτα ??επειδη θελω αυτο με τα 2gb και οπως διαβασα σε προηγουμενα ποστ φιλων εχει βγει μονο ελληνκη που την περασαν οι περισσοτεροι για το 1gb οποιος εχει αυτο με τα 2gb μπορει να μου πει αν ειναι ολα ελληνικα η οταν ερθει πρεπει να ψαξω για ρομ ??η μπαταρια ποσο κραταει ???Τελος εγω δουλευω 4g και 3g Cosmote θα εχω καποιο προβλημα ???

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ελληνική rom υπάρχει και για το 2GB μοντέλο. Είναι αυτή: https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-10-15-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/#files

Αν θες μπορείς να τους πεις να στην περάσουν πριν στο στείλουν. Η μπαταρία κρατάει γύρω στην μία μέρα όπως όλα τα Android με παρόμοιο χαρακτηριστικά.

Με 3G 4G δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αλλά για σίγουρα μπορείς να ρωτήσεις την Cosmote, πες τους πως θες να πάρεις smartphone που παίζει σε αυτές τις συχνότητες: 3G: WCDMA: 900/1900/2100MHz, 4G:FDD-LTE(B3 / B7)

 

Επίσης επειδή κάποια καταστήματα αλλάζουν την έκδοση του μοντέλου καλό θα ήταν πριν κάνετε flash κάποια rom να δείτε τι γράφει η συσκευή σας κάτω από την μπαταρία (και επίσης τι γράφει στο build.prop που βρίσκεται στον φάκελο System της συσκευής) πχ. 2014811 ή 2014813. Το μοντέλο με τα 2GB ram είναι το 2014813, σε κάποια καταστήματα όμως αλλάζουν το build.prop του Android και ενώ η συσκευή είναι 2GB ram βάζουν τον κωδικό 2014811 με αποτέλεσμα όταν πάτε να φλασάρετε Rom για το σωστό μοντέλο (2014813) να δημιουργούνται προβλήματα.

 

Αν δείτε ότι η έκδοση που γράφει στο build.prop είναι διαφορετική κάντε edit το txt και βάλτε την σωστή (αυτή που αναγράφεται κάτω από την μπαταρία). Μετά κάντε backup (καλύτερα nandroid μέσω twrp recovery) και μετά φλασάρετε.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Ελληνική rom υπάρχει και για το 2GB μοντέλο. Είναι αυτή: https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-10-15-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/#files

Αν θες μπορείς να τους πεις να στην περάσουν πριν στο στείλουν. Η μπαταρία κρατάει γύρω στην μία μέρα όπως όλα τα Android με παρόμοιο χαρακτηριστικά.

Με 3G 4G δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αλλά για σίγουρα μπορείς να ρωτήσεις την Cosmote, πες τους πως θες να πάρεις smartphone που παίζει σε αυτές τις συχνότητες: 3G: WCDMA: 900/1900/2100MHz, 4G:FDD-LTE(B3 / B7)

 

Επίσης επειδή κάποια καταστήματα αλλάζουν την έκδοση του μοντέλου καλό θα ήταν πριν κάνετε flash κάποια rom να δείτε τι γράφει η συσκευή σας κάτω από την μπαταρία (και επίσης τι γράφει στο build.prop που βρίσκεται στον φάκελο System της συσκευής) πχ. 2014811 ή 2014813. Το μοντέλο με τα 2GB ram είναι το 2014813, σε κάποια καταστήματα όμως αλλάζουν το build.prop του Android και ενώ η συσκευή είναι 2GB ram βάζουν τον κωδικό 2014811 με αποτέλεσμα όταν πάτε να φλασάρετε Rom για το σωστό μοντέλο (2014813) να δημιουργούνται προβλήματα.

 

Αν δείτε ότι η έκδοση που γράφει στο build.prop είναι διαφορετική κάντε edit το txt και βάλτε την σωστή (αυτή που αναγράφεται κάτω από την μπαταρία). Μετά κάντε backup (καλύτερα nandroid μέσω twrp recovery) και μετά φλασάρετε.

 

Τhanks για τις απαντήσεις και το χρόνο σου, βοήθησες πολύ. Θα επανέλθω μόλις έρθει το κινητό για εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μολις περελαβα ενα redmi 2 για ενα φιλο ο οποιος θελει να εχει ελληνικα το κινητο. Επειδη βλεπω οτι η stable εχουν ενα θεμα με το sim lock που λενε, ποια developer θα μου προτεινατε να βαλω ωστε να μην χρειαστει να ασχοληθω ξανα με φλασαρισμα και να ειναι και ικανοποιημενος ο φιλος μου για τον οποιο ειναι το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει για προβλήματα στην 5.10.15 Dev οπότε θα πρότεινα αυτήν. Μόνο πρόσεξε να κατεβάσεις την σωστή για το σωστό μοντέλο 2014811 - 2014813 (δες τι γράφει κάτω από την μπαταρία στο Redmi 2 σου)
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει, απλά υπήρχε μία ρύθμιση όπου μπορούσες να επιλέξεις την ένταση της και έχει αφαιρεθεί προσωρινά (η ρύθμιση).
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήρθε. Πέρασα την έκδοση που είπε ο φίλος παραπάνω για τα 2GB, όλα καλά. Έχω μπερδευτεί με το εξής: ενώ εφαρμογές που ζητάνε root δεν δουλεύουν και με το app root checker επιβεβαίωσα πως η rom δεν είναι rooted, προσπαθώντας να τρέξω την εφαρμογή mobile banking της τράπεζας μου στην Αγγλία, εμφανίζει μήνυμα πως δεν τρέχει σε rooted κινητά. Τι συμβαίνει τελικά, είμαι root ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...