Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή τιμή! Αν εμπιστεύεσαι και το μαγαζί, χτύπα το!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω τρια κομματια για φιλο και πεθερικα. Σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο, με την εκδοση των 2gb ram και 16gb αποθηκευτικο χωρο.

 

Εχουν ακουστει κατασκευαστικα προβληματα; Εχει καποιο σοβαρο bug; Εισαστε γενικοτερα ευχαριστημενοι; Το βρισκω στα 115 ευρω απο Ευρωπη. Το θελω αμεσα.

 

Το gps του ειναι καλο; Γιατι ολοι ρωτανε για τις μπαντες και την ελλειψη της μπαντας 800 για το 4g; Αφου Κανονικα η Vodafone και η Cosmote υποστηριζουν 1600/2100 και οχι 800.

Μπορει καποιος να με βοηθησει; Την δευτερα-τριτη πρεπει να γινει η παραγγελια.

 

Ειναι ευκολο στη χρηση;

Link to comment
Share on other sites

Είχα 3 μήνες σαν δεύτερη συσκευή την έκδοση 1gb ram/8gb rom με περασμένη miui 6 developer από το miui-hellas.gr. Δεν είχα παρατηρήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα είτε με hardware είτε με software. Τα όποια προβλήματα έχουν αναφερθεί εδώ σε αυτό το thread μπορείς να τα εντοπίσεις ανατρέχοντας πίσω 10-15 σελίδες, δεν είναι και μεγάλο το thread. Πάντως η τιμή που το βρήκες είναι πολύ καλή!

 

Για την μπαντα 800 δες εδώ ---> Συχνότητες 4G (800/1800/2600) πιες είναι οι διαφορές τους ;

Πάντως εγώ μέχρι τώρα και με το redmi αλλά και με το oneplus δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το 4g στην Αθήνα. Γενικά σε μεγάλες πόλεις πιάνει μια χαρά.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι το εχουν αγορασει απο vickmall και ειχαν θεμα με την κακη rom που εβαζαν μεσα για τα ελληνικα. Εγω θα το παρω απο την Ευρωπαϊκη αποθηκη του gearbest : http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_204055.html?wid=3

 

Η εκδοση που εχει ειναι η 2014813. Αυτο τι σημαινει;

 

Το δουλευει κανεις με 2 sim να πει εντυπωσεις; Υπαρχουν κολληματα; Η εναλλαγη πως γινεται;

 

Τελος εαν χρειαστει να το επιστρεψω για ελεγχο θα παει Ευρωπη ή Κινα;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα σε 2 REDMI 2 (2Gb ram) Υπάρχει ως: ρυθμίσεις ---> περισσότερες ---> μπαταρία ---> Βελτιστοποίηση απόδοσης συστήματος- Απόκρυψη animation συστήματος ή Εμφάνιση animation συστήματος

 

Με την ελληνική πάντα GTV Rom MIUI 5.8.27

Α δηλαδή αυτός ο τρόπος είναι ο αντίστοιχος για το performance mode?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α δηλαδή αυτός ο τρόπος είναι ο αντίστοιχος για το performance mode?

 

Φίλε χίλια ευχαριστώ κατάλαβα γιατί δε το βγαζε. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ρωτάτε για το αν είναι καλό το Redmi 2 και redmi 2 prime. Είναι ότι καλύτερο για τα χρήματα του. Με το που το πέρνετε βάζετε την ελληνική stable rom για γυναίκες ή άτομα που δεν είναιgadgetάκιδες και την Developer για τα ψαγμένα άτομα που ασχολούνται και θα είστε ΟΚ. Με την ΡΟΜ που φοράνε οι Κινέζοι θα έχετε προβληματική μετάφραση και ελληνική γραμματοσειρά. ΤΕΛΟΣ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η εκδοση που εχει το gearbest ειναι η HM2014813. Προχωραω σε παραγγελια κανονικα; Θα εχει καποιο θεμα στην Ελλαδα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η εκδοση που εχει το gearbest ειναι η HM2014813. Προχωραω σε παραγγελια κανονικα; Θα εχει καποιο θεμα στην Ελλαδα;

 

Aυτή είναι η έκδοση του Redmi 2 με τα 2Gb RAM. ΑΥτό που πρέπει να ρωτήσεις για επιβεβαίωση είναι αν υποστηρίζει μπάντες FDD-LTE 4G και αν ναι είσαι ΟΚ μη σου φορτώσουν κανένα ΤD.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Σκεφτομουν το συγκεκριμενο κινητο για την γυναικα (ειναι αγγλιδα) η οποια θελει ενα καλο κινητο με σχετικα καλη μπροστινη και πισω καμερα (εχει ψωρα με το instagram) αλλα εχει ψωρα και με τα themes του κινητου και γενικα αμα δει κατι στα κινεζικα θα φαω τα μπινελικια της ζωης μου. :lol:

 

Υπαρχει καποιος τροπος να γινει τελειως στα αγγλικα?

 

Απο εσας που εχετε το κινητο η καμερα πως σας φαινεται? κανα προβλημα με instagram ξερετε η με το music player?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως λειτουργει το dual sim στο συγκεκριμενο κινητο;

 

Επιλέγεις ανα πάσα στιγμή ποια/ποιες κάρτες θέλεις να είναι ενεργή.

Παίρνεις κανονικά κλήσεις / sms και στις 2 κάρτες, όπως επίσης κάνεις κλήσεις και γράφεις sms απο όποια κάρτα θέλεις.

 

Επιλέγεις μια κάρτα απο την οποία θέλεις να έχεις πρόσβαση data. Επίσης επιλέγεις εαν θέλεις 2g/3g/LTE.

Δεν έχει σημασία σε ποια θέση θα είναι η κάρτα όπως γινοταν πχ στο Redmi 1 που υποστήριζε 3g μόνο στη Sim1, μπορείς και απο τις δυο να έχεις γρήγορο ιντερνετ.

 

Προσοχή σε αυτό μόνο

*** Μπορείς να έχεις ενεργή κλήση μόνο απο τη μια κάρτα.

Δηλαδή αν μιλάς πχ στη κάρτα Ν.1 , δεν μπορει καποιος ταυτοχρονα να σε καλέσει στη κάρτα Ν.2, είναι σα να μην έχεις σήμα προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε αυτό μόνο

*** Μπορείς να έχεις ενεργή κλήση μόνο απο τη μια κάρτα.

Δηλαδή αν μιλάς πχ στη κάρτα Ν.1 , δεν μπορει καποιος ταυτοχρονα να σε καλέσει στη κάρτα Ν.2, είναι σα να μην έχεις σήμα προσωρινά.

Ειναι το λεγομενο standby που λενε; Και το καλυτερο ειναι το active, που εχουν ελαχιστα κινητα;

 

Παιδια το κινητο αυτο κυκλοφορησε τον Αυγουστο; Μηπως ηταν γρηγορη κινηση που εκανα την παραγγελια; Ισως να περιμενα λιγο καιρο μηπως εμφανιστει καποιο σοβαρο bug;

 

Ενα αρνητικο σχολιο που διαβασα για την καμερα :

 

<<Cam chip is Omni but not Sony , and it's very sad, resolution is little lower that at rice 1S.>>

 

Επισης στο gearbest το εχει με την ονομασια pro και οχι Prime ή Enchanced. Η ιδια ονομασια ειναι;

 

Απο τις Ελληνικες rom, ποια ειναι η καλυτερη; 6.3 ή 5.9 ;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή αυτός ο τρόπος είναι ο αντίστοιχος για το performance mode?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε χίλια ευχαριστώ κατάλαβα γιατί δε το βγαζε. :)

 

Βασικα βλακειες λεω.δεν υπαρχει πουθενα performance mode.αν καποιος εχει καποια λυση ας μου στειλει.

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία rom 5.9.10 φίλε μου χάθηκε και από μένα το performance mode . Μάλλον το έχουν καταργήσει.

 

και εγώ το σκέφτηκα αλλά αν κάποιος θέλει να λειτουργίσει το κινητο με full επιδόσεις τι κάνει εκει? :/

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες για μπαταρια ειναι

αν επιλεξεις να κανει εξοικονομηση ενεργεις δεν δουλευει στην τσιτα

default ειναι performance mode

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες για μπαταρια ειναι

αν επιλεξεις να κανει εξοικονομηση ενεργεις δεν δουλευει στην τσιτα

default ειναι performance mode

 

δηλαδή τώρα οντως default ειναι στο performance mode? θα κατεβασω καποια στιγμη καποιο βαρυ παιχνιδι να το διαπιστωσω.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τώρα οντως default ειναι στο performance mode? θα κατεβασω καποια στιγμη καποιο βαρυ παιχνιδι να το διαπιστωσω.

 

δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω να είναι κάνα turbo mode αυτό που ψάχνεις :)

άντε να απενεργοποιεί κάνα εφέ (δεν θα δεις δηλαδή διαφορά σε παιχνίδι)

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω να είναι κάνα turbo mode αυτό που ψάχνεις :)

άντε να απενεργοποιεί κάνα εφέ (δεν θα δεις δηλαδή διαφορά σε παιχνίδι)

μα αυτη ειναι η δουλεια του performance mode.σου κανει τη συσκευη να χρησιμοποιει full τις δυναμεις της.εχω το mi4 και σε games και performance τρεχει ακομα πιο σφαιρα με το performance mode.+ οτι στο antutu βγαζει σχεδον 50000, ενω χωρις το performance δηλαδη me to balance που ειναι και το default βγαζει καπου 33000.Αρα το performance mode οντως boostarei την συσκευη με αντικτιπο γρηγορο αδειασμα μπαταριας και υπερθερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειναι τα εφφε ,που μπορει να βαραινουν την συσκευη αλλα δεν εχουν καμια σχεση ,με το performance mode και την διαχειρηση ενεργειας ,που ειναι ποσο θα τρεχει max η cpu k gpu.

οταν ενεργοποιηιεθει εξοικονομηση ενεργειας (αρα το performance mode ειναι off) η συσκευη εχει "κοφτη" ακριβως για να εξοικονομει μπαταρια

μεγαλες επιδοσεις = μικρη διαρκεια ζωης μπαταριας

μικρες επιδοσεις - μεγαλη διαρκεια ζωης μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Από SAR γνρίζουμε τιμές; Ευχαριστώ.
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Ψαχνω κινητο για το μπαμπα μου και σκεφτομαι αυτο απο gearbest η το leon. Επειδη δεν εχει καμια σχεση με smartphones, μηπως παραπαει το xiaomi; Εχει και τη miui πανω με κεντρα ασφαλειας, αδειες κλπ που αυτα θα ειναι κινεζικα για αυτον και γω δεν ξερω αυτη τη rom και δεν θα ειμαι κοντα συνεχεια για να ασχολουμαι. Ενω με το leon, θα βρουμε μια ακρη αν χρειαστει εστω και μεσω τηλεφωνου. Εχετε εσεις καμια αποψη;
Link to comment
Share on other sites

μα αυτη ειναι η δουλεια του performance mode.σου κανει τη συσκευη να χρησιμοποιει full τις δυναμεις της.εχω το mi4 και σε games και performance τρεχει ακομα πιο σφαιρα με το performance mode.+ οτι στο antutu βγαζει σχεδον 50000, ενω χωρις το performance δηλαδη me to balance που ειναι και το default βγαζει καπου 33000.Αρα το performance mode οντως boostarei την συσκευη με αντικτιπο γρηγορο αδειασμα μπαταριας και υπερθερμανσης.

 

η αλήθεια είναι ότι με τόσα πειράγματα που έχω κάνει στο redmi1 (γιατί έχει φτάσει στα όρια του) δεν θα καταλάβαινα διαφορά :)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...