Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα καλό kernal για να περάσω σε στοκ room έχετε να μου προτείνετε ;

 

Αν και κατα την γνώμη μου ένας custom kernel αποδίδει καλυτερα με custom ROM....θα σου πρότεινα lean kernel.....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και κατα την γνώμη μου ένας custom kernel αποδίδει καλυτερα με custom ROM....θα σου πρότεινα lean kernel.....

Κάποια στιγμή θα βάλω ενα σωστό πακέτο απλα τώρα δοκιμάζω .Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα :) Είχα τον lean kernel μια βδομάδα αλλά τελικά έφυγε γιατί έχει θέμα με την κάμερα και συγκεκριμένα στην εστίαση/φωτισμό των φωτό, το αναφέρω για να το γνωρίζουν όσοι θέλουν να τον βάλουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα :) Είχα τον lean kernel μια βδομάδα αλλά τελικά έφυγε γιατί έχει θέμα με την κάμερα και συγκεκριμένα στην εστίαση/φωτισμό των φωτό, το αναφέρω για να το γνωρίζουν όσοι θέλουν να τον βάλουν.

 

Εγώ με euphoria και lean δεν έχω τέτοιο πρόβλημα....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την διαδικασία ακολουθούμε και όταν είμαστε root για να περάσουμε την official?:O

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να γίνω unroot πριν περάσω την official..

Έχω το nexus tool kit ,δεν γίνεται μέσω αυτού;

Ευχαριστώ πολύ:)

 

Περίμενε

Τα Factory Images που έχει η ιστοσελίδα της Google έχουν ολόκληρο το σύστημα.

 

Τα OTA (over the air) Updates που λαμβάνουν οι συσκευές κατά τις αναβαθμίσεις, έχουν μόνο τις αλλαγές σε σχέση με αυτό που έχεις (deltas).

 

Και για αυτό το Factory Image είναι περίπου 900mb ενώ το OTA Update μπορεί να είναι 100mb

 

Για να λάβεις το OTA update, πρέπει να έχεις το stock kernel και το stock recovery.

Αν είσαι stock όλα και απλά root, δεν είμαι σίγουρος αν θα λάβεις ή όχι το OTA update.

 

Αν δεν το λάβεις, αλλά το κατεβάσεις από κάπου αλλού, μπορείς να το περάσεις με sideload, ή να το αντιγράψεις στην flash και να το εγκαταστήσεις από το (custom) recovery, ή ίσως να γίνεται και μέσω του wugfresh toolkit.

 

Αν τώρα κατεβάσεις το Factory Image για να το περάσεις:

 

Δεν χρειάζεται να είσαι unroot για να το περάσεις, και έτσι κι αλλιώς θα σου σβήσει το root.

 

To Factory Image του LMY47Z (shamu-lmy47z-factory-33951732.tgz 944,832,959 Bytes) περιέχει τα εξής αρχεία:

 

 

  • bootloader-shamu-moto-apq8084-71.10.img
  • radio-shamu-d4.0-9625-02.101.img
  • boot.img
  • system.img
  • recovery.img
  • cache.img
  • userdata.img

 

Αν δεν σε πειράζει να σβήσεις την εγκατάστασή σου και να πας σε μια καινούργια καθαρή εγκατάσταση, μπορείς να εγκαταστήσεις όλο το image (εκτελώντας το flash-all.bat)

 

O bootloader είναι το αρχικό πρόγραμμα που τρέχει όταν ξεκινάς της συσκευή σου, και φορτώνει το λειτουργικό σύστημα. Αν κρατήσεις πατημένο το Volume Down κατά την εκκίνηση σε πηγαίνει σε ένα μικρό μενού όπου δείχνει κάποια στοιχεία και από εκεί έχεις επιλογή να εκκινήσεις στο σύστημα, να εκκινήσεις σε recovery mode, ή να επανεκκινήσεις το bootloader.

(Ο bootloader πρέπει να είναι ξεκλείδωτος (fastboot oem unlock) για να κάνεις οτιδήποτε από αυτά που λέμε)

 

Το stock recovery δεν σου δίνει καμία δυνατότητα. Τα custom recovery όπως το TWRP σου δίνει τη δυνατότητα για δάφορες εργασίες όπως backup συστήματος και επαναφορά, εγκατάσταση custom roms, εγκατάσταση custom kernel, εγκατάσταση mods κλπ.

 

To δεύτερο αρχείο, το radio, είναι το τμήμα του firmware που ελέγχει τις επικοινωνίες της συσκεύης (mobile, wifi, gps etc).

Αν μπεις στο bootloader σου λέει ποιο έχεις (ή στα Settings->About->Baseband version)

Σε αυτό δεν υπάρχει κανόνας ποιο είναι καλύτερο, και δεν είναι απαραίτητο ότι το τελευταίο είναι το καλύτερο για τις περιοχές που κινείσαι.

Αλλά περνάς το τελευταίο και δοκιμάζεις να δεις πως πηγαίνει. Και μερικές φορές μια δεδομένη έκδοση ρομ δεν λειτουργεί σωστά με radio που είανι πολύ πίσω.

 

Το boot.img περιέχει το (stock) kernel και το ramdisk (το περνάς)

 

To system.img είναι τα αρχεία του λειτουργικού συστήματος (το περνάς, αυτό είναι στην ουσία το αναβαθμισμένο σύστημα)

 

Το recovery.img είναι το stock recovery (δεν το περνάς, αν έχεις TWRP και θες να το κρατήσεις)

 

To cache.img είναι το τμήμα που περιέχει τμήματα που χρησιμοποιείς συχνά (το περνάς, δεν χαλάει τίποτα)

 

Το userdata.img είναι το τμήμα που περιέχει τα δικά σου δεδομένα, ότι έχεις περάσει ή αλλάξει στο σύστημα. Αν θες να κρατήσεις το σύστημά σου, αυτό δεν το περνάς. Αν απλά δηλαδή θες να κάνεις αναβάθμιση σαν να πέρναγες OTA update, αυτό το αφήνεις.

(και γι' αυτό στην ουσία μπαίνεις στην διαδικασία να περάσεις ένα ένα τα images, γιατί αλλιώς θα πέρναγες όλο το Factory Image και θα τελείωνες)

 

Αφού τα φλασάρεις ένα ένα από fastboot, αν είσαι root και για να μην το χάσεις και πρέπει να το ξανακάνεις ροοτ με το toolkit, μην κάνεις reboot στο σύστημα, αλλά κάνε reboot στο recovery, και από εκεί reboot στο σύστημα, και το TWRP θα εντοπίσει ότι δεν έχεις το SU και θα σε ρωτήσει να το βάλει.

 

Μπορεί όλο αυτό να φαίνεται μεγάλη διαδικασία, αλλά στην ουσία είναι 15'-20', μαζί με τα reboots, και κάνα δυο-τρία updates που θέλει μετά το reboot στο σύστημα (εγκατάσταση φρέσκου supersu, update adaway hostsfile, εγκατάσταση antitheft)

 

The usual disclaimers apply :-)

 

Υλικό για διάβασμα:

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα και καλο μηνα ....Θελω να στειλω την συσκευη στο service ειναι ροοτ και τα σχετικα αν κανω nroot ολα κομπλε ετσι ?δεν θελει καποιο μηδενισμο το flag οπως στο nexus 5?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα και καλο μηνα ....Θελω να στειλω την συσκευη στο service ειναι ροοτ και τα σχετικα αν κανω nroot ολα κομπλε ετσι ?δεν θελει καποιο μηδενισμο το flag οπως στο nexus 5?

Όχι, δεν θέλει τίποτα. Το είχα κάνει με το toolkit και το έστειλα. Δεν μου είπαν κάτι από το σέρβις.

:D
Link to comment
Share on other sites

Για παρατήρησε το καλύτερα...

 

Εξακολουθώ να μην έχω πρόβλημα..... Μπορεί να είναι τυχαίο τι να πώ...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θέλει τίποτα. Το είχα κάνει με το toolkit και το έστειλα. Δεν μου είπαν κάτι από το σέρβις.

 

Να σου πω τα εστειλες ολα στο service ε? φορτιστη αποδειξη και τα στοιχια σου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τα εστειλες ολα στο service ε? φορτιστη αποδειξη και τα στοιχια σου σωστα?

Όχι δεν τα έστειλα όλα. Απλά έβαλα μέσα στο κουτί το κινητό με την αποδειξη αγοράς και ένα χαρτί που ανέφερα το πρόβλημα. Όλα τα υπόλοιπα τα κράτησα.

:D
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα έστειλα όλα. Απλά έβαλα μέσα στο κουτί το κινητό με την αποδειξη αγοράς και ένα χαρτί που ανέφερα το πρόβλημα. Όλα τα υπόλοιπα τα κράτησα.

 

Και πως επιβαιβωσες οτι πηγε ?σε πηραν τηλ ...?σορρυ που σε πριζω απλα αυριο θα το στειλω για αθτο

Link to comment
Share on other sites

Και πως επιβαιβωσες οτι πηγε ?σε πηραν τηλ ...?σορρυ που σε πριζω απλα αυριο θα το στειλω για αθτο

 

Το έστειλα με γενική ταχυδρομική και είχα τον αριθμό αποστολής,οπότε και το είδα. Αλλά τους πήρα και τηλέφωνο την επόμενη μέρα για να το επιβεβαιώσω.

:D
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές είμαι με BlissPop 3.4 μαζί τον τελευταίο hells -zen .Προς το παρόν δεν υπάρχουν προβλήματα και η rom παρότι έχω βάλει την unofficial είναι αρκετά σταθερή και πολύ παραμετρποιησημη .:)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν για τη Blisspop. Με σταματά μόνο το ότι είναι unofficial και οι λόγοι σταθερότητας γιατί χρησιμοποιώ τη συσκευή καθημερινά για επαγγελματικούς σκοπούς.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο Nightlies έχει και Offical ,δεν ξέρω τι παίζει με αυτές μια και δεν εχω βάλει κάποια αλλά οι περισσότεροι ειναι ευχαριστημένοι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Προτεινόμενες εφαρμογές για rooted stock rom nexus 6?

Μόλις εκανα την όλη διαδικασία μέσω toolkit.

Είχα να κάνω root περιπου δυο χρόνια και έχω χασει τη μπάλα μιας και το xposed ακόμα έχει τα θεματακια του.

Greenify ηταν το πρώτο που σκέφτηκα.

 

ΥΓ.Αν κάνω factory reset, χάνω το root?Αν ναι, με ποιον τρόπο το επαναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινόμενες εφαρμογές για rooted stock rom nexus 6?

Μόλις εκανα την όλη διαδικασία μέσω toolkit.

Είχα να κάνω root περιπου δυο χρόνια και έχω χασει τη μπάλα μιας και το xposed ακόμα έχει τα θεματακια του.

Greenify ηταν το πρώτο που σκέφτηκα.

 

ΥΓ.Αν κάνω factory reset, χάνω το root?Αν ναι, με ποιον τρόπο το επαναφερω?

 

Μια χαρά δουλεύει το xposed στο nexus, απλά δεν δουλεύουν όλα τα modules ακόμη.

Με factory reset δεν χάνεται το root και γενικά δεν χάνονται οι εφαρμογές συστήματος ;)

Link to comment
Share on other sites

Προτεινόμενες εφαρμογές για rooted stock rom nexus 6?

Μόλις εκανα την όλη διαδικασία μέσω toolkit.

Είχα να κάνω root περιπου δυο χρόνια και έχω χασει τη μπάλα μιας και το xposed ακόμα έχει τα θεματακια του.

Greenify ηταν το πρώτο που σκέφτηκα.

 

ΥΓ.Αν κάνω factory reset, χάνω το root?Αν ναι, με ποιον τρόπο το επαναφερω?

 

adaway για τις διαφημίσεις

titanium back up για back up

stickmount για να συνδέεις ntfs/exfat usb stick

 

Νομίζω ότι με factory reset δεν χάνεις το root.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν η τελευταία Euphoria έχει ενσωματωμένο fix για τα Google Services FC ;

 

Επίσης, πως γίνεται από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι γενικό αν δεν κάνω λάθος, να έχει περάσει τόσος καιρός και η Google να σφυρίζει αδιάφορα; Όσοι πχ. είναι στοκ ή δεν ψάχνονται με customιες, patches κτλ. πως την παλεύουν; Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό... Μιλάμε ότι εμφανίζεται ένα FC κάθε 5-10 λεπτά με νορμαλ χρήση κινητου (τοποθεσίας)

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν η τελευταία Euphoria έχει ενσωματωμένο fix για τα Google Services FC ;

 

Επίσης, πως γίνεται από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι γενικό αν δεν κάνω λάθος, να έχει περάσει τόσος καιρός και η Google να σφυρίζει αδιάφορα; Όσοι πχ. είναι στοκ ή δεν ψάχνονται με customιες, patches κτλ. πως την παλεύουν; Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό... Μιλάμε ότι εμφανίζεται ένα FC κάθε 5-10 λεπτά με νορμαλ χρήση κινητου (τοποθεσίας)

Ναι το έχει διορθωμένο, πλέον το 90% των ROMs έχουν ενσωματώσει το fix. Στοκ μπορεί και να μη το εμφανίζει, δε ξέρω, δεν έχω υπάρξει στοκ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...