Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ το ίδιο, πάντα ήμουν fan της paranoid, αλλά μιας και τους μάζεψε η opo, λέω να μείνω καλύτερα σε stock...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτείνεις κάποιον άλλον εσύ, με έμφαση πάντα σε μπαταρία και dt2w?

όχι, και εγώ lk δουλευω απο day1.

Ακριβώς :) έβγαλε άλλες δύο test εκδόσεις αλλά...έχουν θεματάκια!

Για στοκ ρομ πάντως δεν έχω βρει κάποιον άλλον που να δουλεύει σωστά όπως αυτός. Όσο για τη μανία των περισσότερων dev να φτιάχνουν τις custom σε cyanogen base, στο λαιμό μου κάθεται... (ποτέ μου δεν έκανα κέφι τις cm, αλλά έχουν βρει την εύκολη λύση με τις μόντες της)

 

Η cm βολευει για κινητα που δεν εχουν μεγαλη απηχηση και δεν βγαινουν πολλες custom rom. Την ειχα στο galaxy note 1. Κανω πολυ ευκολα και γρηγορα την δουλεια μου με στοκ ρομ και ρουτ για 2-3 πραγματακια + lk για 2-3 features που εχει. Βαριεμαι και το στησιμο και θελω παντα οταν περναω update/rom να την περναω καθαρα οποτε δεν την παλευω να αλλαζω ρομ ανα 2-3 βδομαδες. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το flashing είναι μανία τελικά. Και όταν πέρνας nandroid και φλασάρεις στο recovery, ρουφάει τη μπαταρία σαν τρελό, τύφλα να'χει το 4G.

 

Είμαι δεύτερη μέρα με AOSiP version 8.0, και μάλλον με αυτή θα μείνω. Μου λείπουν αρκετές παραμετροποιήσεις σε σχέση με τη Benzo η οποία είχε by far το καλύτερο DT2W, lockscreen weather, quick settings weather, double tap to sleep anywhere in lockscreen, καλύτερο και πληρέστερο messaging app.

Ωστόσο η AOSiP είναι περισσότερο σταθερή από τη Benzo. Και με πολύ ποιοτικότερη community.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να πω την αλήθεια, το βαρεθηκα το flashing στην συγκεκριμένη συσκευή. Είναι λίγες οι ρομ συγκριτικα με τα προηγούμενα νεξους και λείπουν πολλές γνωστές ρομ. Επίσης είναι όλες ολοιδιες, σε αντίθεση πάλι με τα προηγούμενα νεξους, εκτός από 1-2.
Link to comment
Share on other sites

@bill_viper

Το έφτιαξαν το DT2W στην AOSIP, σε idle mode?

Link to comment
Share on other sites

@bill_viper

Το έφτιαξαν το DT2W στην AOSIP, σε idle mode?

Δεν είναι το DT2W της Benzo επ'ουδενι, αλλά ναι, 2/3 φορές θα πιάσει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω από την Παρασκευή την Purity rom., είναι πολύ μα πολύ smooth με κανονική μπαταρία.

Στα αρνητικά για εμένα είναι ότι δεν είναι αρκετά παραμερροποιησημη και χρησιμοποιεί layers.

Σήμερα θα βάλω chroma να δούμε τι λέει και αυτή.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω από την Παρασκευή την Purity rom., είναι πολύ μα πολύ smooth με κανονική μπαταρία.

Στα αρνητικά για εμένα είναι ότι δεν είναι αρκετά παραμερροποιησημη και χρησιμοποιεί layers.

Σήμερα θα βάλω chroma να δούμε τι λέει και αυτή.

Purity; Ούτε που την είχα δει. Είμαι κανά 10ημέρο με την AOSiP κι επιτέλους μου μένει χρόνος και γι'άλλα πράγματα πέρα του flashing και του τσεκαρίσματος του XDA. Διαβάζω μόνο ότι αφορά για Benzo (μήπως και ξαναγυρίσω κάποια στιγμή) και για AOSiP η οποία είναι εκνευριστικά σταθερή!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πάντα backup της AOSIP και μετά αρχίζουμε τα φλασαρισματα ,σταθερή αξία η συγκεκριμένη rom όπως ετσι φαίνεται να ειναι chroma και purity .

Purity rom https://plus.google.com/communities/105581179951601265485/stream/2c641bc0-da89-42b6-8ee8-eb349c45fc91

 

edit: Υπάρχει κάποια άλλη καλή πρόταση για δοκιμή ? λέω να δώσω άλλη μια προσπάθεια σε Temasek's cm12.1

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν με το καλό γίνω κάτοχος της συσκευής πως μπορώ να κάνω ένα ξεκίνημα με root Και φλασαρισματα γιατί δεν έχω ιδέα.

Ευχαριστώ

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζω Xtrasmooth odexed M .μαζί με despair kernel 3.1 hyper governor.

Σφαίρα smooth και μπαταρία αρκετά καλή.

Να ανφερω και τυπικά bench.

Antutu 54500 3Dmark 23500.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζω Xtrasmooth odexed M .μαζί με despair kernel 3.1 hyper governor.

Σφαίρα smooth και μπαταρία αρκετά καλή.

Να ανφερω και τυπικά bench.

Antutu 54500 3Dmark 23500.

 

Από παραμετροποίηση δεν πρέπει να έχει τίποτα έτσι; πχ ποσοστό μπαταρίας, dt2w(αυτό πρέπει να είναι θέμα κερνελ) κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω από την Παρασκευή τον ΕΧ kernel σε στοκ ρομ. Τρόμαξα να δω αξιοπρεπή μπαταρία στο nexus + το ότι είναι γρήγορος (και στην αίσθηση, αλλά και στα "χαρτιά" ~53000 antutu) + το ότι νιώθω ότι η συσκευή δεν ζεσταίνεται όπως πριν και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ως τώρα.

 

@vaggelis_grg

Ναι, τον περνάς όπως είναι πάνω από τον παλιό lean.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Από παραμετροποίηση δεν πρέπει να έχει τίποτα έτσι; πχ ποσοστό μπαταρίας, dt2w(αυτό πρέπει να είναι θέμα κερνελ) κτλ;

 

stock τελειως ειναι.Εχει layers ομως για καποιες εμφανισιακες αλλαγες και αναλογα τον κερνελ εχεις dt2w kai sweep2wake.O despair τα εχει και τα 2 και tap2wake επισης.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά και συγχωρήστε την άγνοια μου.Το turbo charging υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης όπως στο note ή δεν έχουμε δικαίωμα απενεργοποίησης και είναι ο μοναδικός τρόπος φόρτισης, πέρα από την ασύρματη.

Ευχαριστώ

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά και συγχωρήστε την άγνοια μου.Το turbo charging υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης όπως στο note ή δεν έχουμε δικαίωμα απενεργοποίησης και είναι ο μοναδικός τρόπος φόρτισης, πέρα από την ασύρματη.

Ευχαριστώ

 

Δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί. Πέρα από την ασύρματη φόρτιση μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο φορτιστή που δεν υποστηρίζει turbo charging.

:D
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνεται κάποιο φορτιστή που είναι συμβατός με nexus 6?έχω ένα φορτιστή LG G3 κάνει?Το πρόβλημα με τις μπαταρίες είναι λόγω του turbo charging?
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Κάνει του G3 ναι. Γενικά στον φορτιστη που θα διαλέξεις να προσέξεις να έχει έξοδο 2Α.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Κάνει του G3 ναι. Γενικά στον φορτιστη που θα διαλέξεις να προσέξεις να έχει έξοδο 2Α.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα specs των φορτιστών ή απλά δεν έχεις γρήγορη φόρτιση; Έχω ενα σωρό φορτιστές μόνιμα συνδεδεμένους σε διάσπαρτα σημεία στο σπίτι κ το γραφείο από εποχές android 2010 και το συνδέω όπου βρω συνήθως, ή και με απλό micro usb στο pc. Δημιουργείται ζήτημα με τη μπαταρία;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα specs των φορτιστών ή απλά δεν έχεις γρήγορη φόρτιση; Έχω ενα σωρό φορτιστές μόνιμα συνδεδεμένους σε διάσπαρτα σημεία στο σπίτι κ το γραφείο από εποχές android 2010 και το συνδέω όπου βρω συνήθως, ή και με απλό micro usb στο pc. Δημιουργείται ζήτημα με τη μπαταρία;

Κατά τη γνώμη μου, απλά έχεις αργή φόρτιση. Πιο εύκολα θα χαλάσει ο φορτιστής, αν για παράδειγμα είναι 1Α, όπου θα δουλεύει μονίμως στο max για να το φορτίσει, και θα ζεματάει, παρά θα χαλάσει η μπαταρία από την αργή φόρτιση. Ίσα ίσα, καλό της κάνει, γιατί με την αργή φόρτιση θα έχει και χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Βέβαια, να το βάζεις σε επώνυμους φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια εσεις που το φορτιζετε κανονικα εχετε αντιμετωπισει προβληματα με φουσκωμενες μπαταριες?

Γιατι φιλοι με εχουν τρελανει οτι και καλα ευθυνεται το turbo charging για το προβλημα και με συμβουλευουν να παρω note 4 ,οτι εχει καικαλυτερη οθονη κλπ...

Να ρωτησω και κατι αλλο αν γινει root το nexus μετα παυει να ερχονται οι αναβαθμισεις του android κανονικα με ΟΤΑ και θα πρεπει να τις περναω μονος μου..sorry παιδια αλλα ως αρχαριος ζηταω τα φωτα σας γιατι εχω "ψηθει"τρελα για να παρω το 6αρι...

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια εσεις που το φορτιζετε κανονικα εχετε αντιμετωπισει προβληματα με φουσκωμενες μπαταριες?

Γιατι φιλοι με εχουν τρελανει οτι και καλα ευθυνεται το turbo charging για το προβλημα και με συμβουλευουν να παρω note 4 ,οτι εχει καικαλυτερη οθονη κλπ...

Να ρωτησω και κατι αλλο αν γινει root το nexus μετα παυει να ερχονται οι αναβαθμισεις του android κανονικα με ΟΤΑ και θα πρεπει να τις περναω μονος μου..sorry παιδια αλλα ως αρχαριος ζηταω τα φωτα σας γιατι εχω "ψηθει"τρελα για να παρω το 6αρι...

 

2 nexus6 από Δεκέμβριο, πάντα turbo charging, ποτέ φούσκωμα μπαταρίας.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα πρόσφατα την ανάλυση των φώτο σε 16:9 κ άρχισαν να αναβοσβήνουν πρασινες λωρίδες στην οθόνη, το ίδιο μου είχε συμβεί παλιότερα σε Purity. Τελικά το έχουν όλες οι custom το πρόβλημα αυτό; Υπάρχει fix;
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...