Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σέρβις αλλαγή μπαταρίας με κόστος 65€ :( κι αυτό επειδή η μπαταρία έχει εγγύηση ένα χρόνο κ το κινητό καλά καλά δεν έκλεισε τα δύο. Bummer

Στη Cellcom το πήγες; Πολλά είναι.

Είχες πρόβλημα, ή προληπτικά για αλλαγή το έστειλες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στη Cellcom το πήγες; Πολλά είναι.

Είχες πρόβλημα, ή προληπτικά για αλλαγή το έστειλες;

 

Έκλεινε όταν έπεφτε κάτω από 50% κ το είχα στα δεδομένα κ ζοριζόταν μάλλον. Είχα εγγύηση Πάμπλικ κι επειδή είμαι από Θεσσαλονίκη το έστειλαν Αθήνα, λογικά στη cellcom κ είπαν ότι θέλει αλλαγή μπαταρίας με 65€. Τζάμπα εγγύηση παρεμπιπτόντως

Link to comment
Share on other sites

Έκλεινε όταν έπεφτε κάτω από 50% κ το είχα στα δεδομένα κ ζοριζόταν μάλλον. Είχα εγγύηση Πάμπλικ κι επειδή είμαι από Θεσσαλονίκη το έστειλαν Αθήνα, λογικά στη cellcom κ είπαν ότι θέλει αλλαγή μπαταρίας με 65€. Τζάμπα εγγύηση παρεμπιπτόντως

Τουλάχιστον τώρα είναι εντάξει;

Σου έδωσαν κάποιο αποδεικτικό για το τι άλλαξαν και τι χρέωσαν; Τα 65€ είναι σίγουρα πολλά για μια αλλαγή μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι ακόμη Αθήνα. Όταν το πάρω στα χέρια μου θα πληρώσω και θα πάρω και κάθε χαρτί μαζί του. Οπότε θα ξέρω. Ναι και μένα πολλά μου φάνηκαν αλλά τι να έκανα.. άλλη αντιπροσωπεία δεν έχει εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιο διάστημα full stock, επέστρεψα στις custom roms, και συγκεκριμένα στο Lineage OS, το οποίο και δοκιμάζω για πρώτη φορά μετά την αλλαγή του από Cyanogenmod.

 

Αρχικά, είναι όπως θα έπρεπε να είναι το stock android, δηλαδή παρέχει κάποια έξτρα σημαντικά features, χωρίς να χάνεσαι σε άπειρες ρυθμίσεις. Όλες οι έξτρα επιλογές είναι ταξινομημένες στο αντίστοιχο μενού μαζί με τις ρυθμίσεις του stock android (Προβολή, Ήχος, κλπ.) και όχι σε ένα ενιαίο/ξεχωριστό μενού, όπως στην Pure Nexus.

 

Από πλευράς επιδόσεων είναι ίδια και ίσως ταχύτερη από τη στοκ, ενώ λείπει το εκνευριστικό lag όταν η μπαταρία πέσει <40%. Η συσκευή είναι το ίδιο γρήγορη από το 100% έως την εξάντληση της μπαταρίας.

 

Στο θέμα της αυτονομίας τα πρώτα δείγματα είναι θετικά, καθώς δείχνουν πως η μπαταρία εξαντλείται πιο αργά και πιο ομαλά σε σχέση με τη stock rom.

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα bug ή κάποιου είδους δυσλειτουργία έως τώρα, οπότε προτείνεται άνετα για καθημερινή χρήση. Σημαντικό, το ότι δέχεται ΟΤΑ updates, οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα του αρχικού setup. Επίσης, η rom εξαρχής είναι unroot για όποιον δεν θέλει δικαιώματα διαχειριστή.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ την τελευταία nightly (android 7.1.2) με τον δικό της kernel, για να έχω τα ΟΤΑ updates, μαζί με τα open gapps pico. Έχω απενεργοποιήσει όλες τις AOSP εφαρμογές που δεν χρειάζομαι, και έχω εγκαταστήσει από το play store τις εφαρμογές της Google που χρησιμοποιώ.

 

sent from nexus 6

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιο διάστημα full stock, επέστρεψα στις custom roms, και συγκεκριμένα στο Lineage OS, το οποίο και δοκιμάζω για πρώτη φορά μετά την αλλαγή του από Cyanogenmod.

 

Αρχικά, είναι όπως θα έπρεπε να είναι το stock android, δηλαδή παρέχει κάποια έξτρα σημαντικά features, χωρίς να χάνεσαι σε άπειρες ρυθμίσεις. Όλες οι έξτρα επιλογές είναι ταξινομημένες στο αντίστοιχο μενού μαζί με τις ρυθμίσεις του stock android (Προβολή, Ήχος, κλπ.) και όχι σε ένα ενιαίο/ξεχωριστό μενού, όπως στην Pure Nexus.

 

Από πλευράς επιδόσεων είναι ίδια και ίσως ταχύτερη από τη στοκ, ενώ λείπει το εκνευριστικό lag όταν η μπαταρία πέσει <40%. Η συσκευή είναι το ίδιο γρήγορη από το 100% έως την εξάντληση της μπαταρίας.

 

Στο θέμα της αυτονομίας τα πρώτα δείγματα είναι θετικά, καθώς δείχνουν πως η μπαταρία εξαντλείται πιο αργά και πιο ομαλά σε σχέση με τη stock rom.

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα bug ή κάποιου είδους δυσλειτουργία έως τώρα, οπότε προτείνεται άνετα για καθημερινή χρήση. Σημαντικό, το ότι δέχεται ΟΤΑ updates, οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα του αρχικού setup. Επίσης, η rom εξαρχής είναι unroot για όποιον δεν θέλει δικαιώματα διαχειριστή.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ την τελευταία nightly (android 7.1.2) με τον δικό της kernel, για να έχω τα ΟΤΑ updates, μαζί με τα open gapps pico. Έχω απενεργοποιήσει όλες τις AOSP εφαρμογές που δεν χρειάζομαι, και έχω εγκαταστήσει από το play store τις εφαρμογές της Google που χρησιμοποιώ.

 

sent from nexus 6

 

Αυτήν την τελευταία θέλω να την δοκιμάσω και να την τεστάρω γιατί χρησιμοποιούν flags από Kryo στην θέση των Krait και θέλω να δω αν κάνει την διαφορά.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την τελευταία θέλω να την δοκιμάσω και να την τεστάρω γιατί χρησιμοποιούν flags από Kryo στην θέση των Krait και θέλω να δω αν κάνει την διαφορά.

Σε σχέση με την Pure Nexus δεν μπορώ άμεσα να τη συγκρίνω, γιατί έχω καιρό να τη δοκιμάσω, αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να πληρωνω ανεπαφα με πιστωτικη καρτα σε μηχανακια pos ;

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την Pure Nexus δεν μπορώ άμεσα να τη συγκρίνω, γιατί έχω καιρό να τη δοκιμάσω, αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

 

sent from nexus 6

Ξέρεις τι με κρατάει και δεν την δοκιμάζω; Η Purenexus με τον kernel της Vanilla ROM μου δίνει ένα τέτοιο Fluidity που το χαζεύω!

Και σας το λέω σαν χρήστης και ενος iphone 6. Λατρεύω να παίζω στα χέρια μου το Nexus 6.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι με κρατάει και δεν την δοκιμάζω; Η Purenexus με τον kernel της Vanilla ROM μου δίνει ένα τέτοιο Fluidity που το χαζεύω!

Και σας το λέω σαν χρήστης και ενος iphone 6. Λατρεύω να παίζω στα χέρια μου το Nexus 6.

Μείνε όπως είσαι τότε, δεν υπάρχει λόγος για αλλαγές αν είσαι ικανοποιημένος.

 

Σε περίπτωση που σε τρώει να τη δοκιμάσεις, πάρε απλά ένα nandroid αν είσαι root, για να επιστρέψεις εύκολα. Κι αν το κάνεις, παίξε με το ίδιο setup για να μας πεις ποια είναι καλύτερη. ;)

 

 

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, προσφατα μου χαρισε φιλος μου την συγκεκριμενη συσκευη (επειδη αγορασε το pixel), η συσκευη ειναι ρουτ κ φοραει nitrogen os 7.1.1 nougat την θεωρειται καλη ρομ η θα προτεινατε καποια αλλη? αλλο ενα προβλημα που παρατηρησα ειναι το wifi συνδεεται στο ρουτερ αλλα μου εμφανιζει χωρις συνδεση ιντερνετ, θεωρειται πως ειναι θεμα ρομ, η hardware?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη rom, οπότε θα προσπεράσω το ερώτημά σου σχετικά με τη Nitrogen, και θα πάω στο WiFi.

Σου το κάνει μόνο στο συγκεκριμένο ρούτερ, ή πουθενά δεν έχεις πρόσβαση με WiFi;

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα κ με αλλα δυο ρουτερ δημοσια συνδεεται αλλα μου εμφανιζει ''συνδεθηκε χωρις προσβαση στο δυκτυο'' .

 

 

EDIT: τωρα μπαινει, δοκιμασα να κλεισω πολλες φορες το wifi εκανα μια επαναφορα κ λυθηκε το προβλημα τωρα μου εμφανιζει παρομοιο θεμα με τα δεδομενα, μαλλον φταιει η ρομ σωστα?

Edited by kasper
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να flashαρεις ξανά κάποια ROM την Nitrogen ή οποιαδήποτε άλλη για να καθαρίσεις το σύστημα από ότι σκουπίδια μείνανε από την προηγούμενη χρήση του κινητού.

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με σειρά προτίμησης Stock, LineageOS, PureNexus. Γενικά καλύτερη για τα δικά μου δεδομένα είναι η Stock (αν εξαιρέσεις ότι ρουφάει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα από ότι η Lineage και ότι είναι 7.1.1 και όχι 7.1.2)

Καλό θα ήταν πάντως να του περάσεις την stock για να αναβαθμιστούν και bootloader, radio στην τελευταία έκδοσή τους και μετά να περάσεις ο,τι θες εσύ και σου αρέσει περισσότερο.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κι εγώ να περάσεις την τελευταία stock, τουλάχιστον δοκιμαστικά, ώστε να δουλέψεις λίγο το κινητό και να δεις αν αντιμετωπίζεις τα ίδια προβλήματα.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι τότε, δεν υπάρχει λόγος για αλλαγές αν είσαι ικανοποιημένος.

 

Σε περίπτωση που σε τρώει να τη δοκιμάσεις, πάρε απλά ένα nandroid αν είσαι root, για να επιστρέψεις εύκολα. Κι αν το κάνεις, παίξε με το ίδιο setup για να μας πεις ποια είναι καλύτερη. ;)

 

 

 

sent from nexus 6

Κι εγώ αυτή τη σύγκριση περιμένω :p Είμαι τόσο ευχαριστημένος από την pure σε σχέση με τη stock, που δύσκολα την αλλάζω ;)

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω την στοκ αλλα χωρις επιτυχια μου εμφανιζει το λογοτυπο, ολα ξεκινησαν απο την εφαρμογη SUUSER,δεν προλαβα να το χαρω καθολου, παει για πεταμα"!@
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος με custom rom που να δίνει επιλογή για wifi calling και να έχει δοκιμάσει αν παίζει με cosmote;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω την στοκ αλλα χωρις επιτυχια μου εμφανιζει το λογοτυπο, ολα ξεκινησαν απο την εφαρμογη SUUSER,δεν προλαβα να το χαρω καθολου, παει για πεταμα"!@

Τι έχεις κάνει έως τώρα;

Αν πατήσεις Vol down+Power μπαίνει στον bootloader;

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

ναι μπαινει κανονικα, αλλα εχει κολησει στο logo της google ολα εγιναν οταν κατεβασα την εφαρμογη superuser απο το playstore, οταν πηγα να την τρεξω επεσε απευθειας σε bootloop προσπαθησα να το επαναφερω χωρις επιτυχια, επισης προσπαθησα να περασω την στοκ ρομ με το nexus toolkit, μπαινει σε fast boot αλλα το logo της google παρεμενει προσπαθησα να περασω καποια αλλη αλλα δεν βρισκω αναλυτικο οδηγο διοτι ειμαι αρχαριος, στο xda θεωρουν καποια πραγματα δεδομενα κ εχω μπερδευτει λιγο..
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

Είναι εύκολο ο φίλος που σου το χάρισε να το επαναφέρει σε stock κατάσταση; Για να έχει βάλει custom rom, προφανώς γνωρίζει πώς να το επαναφέρει.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για εκει καταληγω, απλως ηθελα να δοκιμασω μονος πρωτα μηπως τα καταφερω, απλως λειπει αυτες της μερες, κ το ειχα σαν κυρια συσκευη, οποτε θα περιμενω...
Link to comment
Share on other sites

μαλλον για εκει καταληγω, απλως ηθελα να δοκιμασω μονος πρωτα μηπως τα καταφερω, απλως λειπει αυτες της μερες, κ το ειχα σαν κυρια συσκευη, οποτε θα περιμενω...

Αφού θες να δοκιμάσεις, θα μάθεις με το δύσκολο τρόπο, ξεκινώντας από bootloop δλδ ;)

Λίγο διάβασμα θέλει την πρώτη φορά και μετά θα τα κάνεις όλα τυφλοσούρτη.

Εδώ ξεκινάς με τα βασικά

https://forum.xda-developers.com/nexus-6/general/noob-read-adb-fastboot-how-help-t3006500

Εδώ πάλι βασικές και χρήσιμες οδηγίες

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56938530&postcount=1

Κι εδώ ο τρόπος που φλασάρω κάθε φορά τη stock

https://forum.xda-developers.com/nexus-6/general/guide-flash-factory-images-nexus-6shamu-t2954008

Καλή τύχη, κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά μη μασάς, θα το ξεκολλήσεις, nexus έχεις :rolleyes:

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...