Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα επειδη σκεφτομαι να το αγορασω στο μελλον ομως με αυτα που ακουω οτι ζεστενεται και στην αναμονη κλπ φυσικα θα μ πειτε καλοκαιριαζει δεν χειμωνιαζει αλλα 70% θερμοκρασια ρε παιδια ; Παλι καλα που δεν χτυπησε κοκκινο με 80-100% π.χ. Κατα την φορτηση ρε παιδια πως τα παει ποσες ωρες το φορτιζεται ; Εδω το Motorola MOTO G 2nd (2014 εκδοση δηλαδη) τα παει μια χαρα απο μπαταρια μπορει να παρει και 3 μερες και δεν τρεχω βαρετα προγραμματα ουτε παιζω παιχνιδια μονο φβ viber skype oovoo και τα κλεινω οταν δεν τα χρεισιμοποιηω επισης και το badoo. Η οθονη μ αρεσει ετσι μεγαλη που ειναι νοιαζει με ταβλετ πλεον θα ελεγα οχι με κινητο με την εννοια smartphone δηλαδη. Κατα τα αλλα πως τα πατε ειστε ευχαριστημενοι ικανοποιημενοι δεν θα το αλλαξετε ποτε σας θα το κρατησετε για χρονια ; Επισης ειναι αντεχει στο νερο ειναι αβιαδροχο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Η αυτονομία του κινητού είναι αξιοπρεπέστατη (euphoria rom) με normal χρήση βγάζω 1,5+ ημέρα... βέβαια εξαρτάται από το τί εννοεί ο καθένας "normal" χρήση... εγώ αναφέρομαι σε ~ 2-3 ώρες wifi/browising , ~1 ώρα ομιλία, 4G/3G συνέχεια ανοιχτό, λίγα μηνύματα, και ~30' παιχνίδια... δεν τη θεωρώ εξαιρετική αυτονομία αλλά σε καμία περίπτωση δεν τη χαρακτηρίζω ανεπαρκής...

 

2-3. Η οθόνη, επίσης κατά την προσωπική μου άποψη, είναι μια χαρά φωτεινότατη σε κανονικές συνθήκες, γενικά στις 6" είναι σκέτη απόλαυση... βέβαια αν κάτσω κόντρα στον ήλιο έχω μία ορατότητα 60% αλλά το θεωρώ φυσιολογικό...το μόνο που με θεωρώ μείον, είναι ότι όταν χαμηλώνεις την φωτεινότητα πολύ (~5%) η οθόνη παίρνει ένα μωβ χρώμα... είναι γνωστό bug της τεχνολογίας οθόνης που έχει βάλει η motorola... Εκτός αυτού τίποτα άλλο μεμπτό για την οθόνη...

 

4. Nexus6=Lollipop

 

5. Δεν θα αλλάξω συσκευή για τα επόμενα 2 χρόνια... τα specs είναι υπερ-αρκετά για το οτιδήποτε....

 

αυτά από εμένα...

 

Για το οοθονη που λες δεν ειναι ακριβως bug..αν βγαλεις την προσαρμοστικη φωτεινοτητα δεν θα στο εμφανιζει οταν χαμηλωνεις την φωτεινοτητα.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Για το οοθονη που λες δεν ειναι ακριβως bug..αν βγαλεις την προσαρμοστικη φωτεινοτητα δεν θα στο εμφανιζει οταν χαμηλωνεις την φωτεινοτητα.

 

ΑκΡιβώς. Απλά έτσι, με το μωβ, είναι πολύ πιο ευχάριστο και εύκολο να διαβάζεις στο σκοτάδι.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Jimpsar χθες πηγα να δω απο κοντα την συσκευη και ειδα πως ειχε burn in ειχαν μεινει δηλαδη στην οθονη της συσκευης "υπολλειματα" γραμματων απο κειμενο και δεν εφευγαν.

Η αληθεια ειναι πως με το που το ειδα χαλαστηκα και δεν ασχοληθηκα καθολου με την συσκευη.Διαβασα επισης πως αυτο το παθαινει μετα απο καποιες μερες χρησης.

 

Οποτε δεν μπαινω στην διαδικασια να το χρυσοπληρωσω και να εχω τετοια θεμματα με την οθονη.

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει ποτε κατι τετοιο και πιστευω κανενας στη Ελλαδα τουλαχιστον (λογω ξεκλειδωτων συσκευων).

Το προβλημα λεγεται οτι εχει να κανει με τους συγκεκριμενους carriers (Τmobile & Sprint) πχ η Verizon δεν εχει τετοι θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Jimpsar χθες πηγα να δω απο κοντα την συσκευη και ειδα πως ειχε burn in ειχαν μεινει δηλαδη στην οθονη της συσκευης "υπολλειματα" γραμματων απο κειμενο και δεν εφευγαν.

Η αληθεια ειναι πως με το που το ειδα χαλαστηκα και δεν ασχοληθηκα καθολου με την συσκευη.Διαβασα επισης πως αυτο το παθαινει μετα απο καποιες μερες χρησης.

 

Οποτε δεν μπαινω στην διαδικασια να το χρυσοπληρωσω και να εχω τετοια θεμματα με την οθονη.

Η συσκευή μου είναι αγορασμένη 17/12/2014. Αν κι έχει ελάχιστη χρήση (λόγω OnePlus One) μετά από τόσους μήνες τίποτα δεν έχει εμφανίσει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει το εκθεσιακο Note 4 του public συνταγματος με επικο burn in λογω του πορτοκαλί logo.

Πρέπει να το προσπαθήσεις για να το πετύχεις :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως είναι συσκευή Ιανουάριος 2015 ουτε. Burn in ουτε πρόβλημα με σήμα.Ίσα ίσα για το σήμα τεράστια αλλαγή απο το Note 4 Octa που ειχα προβλήματα .

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Για το οοθονη που λες δεν ειναι ακριβως bug..αν βγαλεις την προσαρμοστικη φωτεινοτητα δεν θα στο εμφανιζει οταν χαμηλωνεις την φωτεινοτητα.

 

σωστός!!! ευχαριστώ για την παρατήρηση!!!! δεν το είχα πάρει πρέφα....

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγει το μενου προσφατων εφαρμογων κ προσπαθησεις να κλεισεις γρηγορα τις εφαρμογες, υπαρχει ενα μικροσκαλωμα??? Η μονο το δικο μου το κανει;

Επισης στο quadrant τι πιανει; εμενα ασχημο αποτελεσμα. Στο αντουτου 52000 κ κατι...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγει το μενου προσφατων εφαρμογων κ προσπαθησεις να κλεισεις γρηγορα τις εφαρμογες, υπαρχει ενα μικροσκαλωμα??? Η μονο το δικο μου το κανει;

Επισης στο quadrant τι πιανει; εμενα ασχημο αποτελεσμα. Στο αντουτου 52000 κ κατι...

Το κάνει καμία φορά και σε μένα. Με τέτοια σκορ δεν έχω ασχοληθεί, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω. Το κινητό δουλεύει άψογα!

:D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βαγγελη.

 

Πραγματι το κινητο δουλευει αψογα. Τοσο σε ανοιγμα εφαρμογων,multitasking κλπ...οσο κ στα βασικα(σημα,ηχειο,μικροφωνο).

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγει το μενου προσφατων εφαρμογων κ προσπαθησεις να κλεισεις γρηγορα τις εφαρμογες, υπαρχει ενα μικροσκαλωμα??? Η μονο το δικο μου το κανει;

Επισης στο quadrant τι πιανει; εμενα ασχημο αποτελεσμα. Στο αντουτου 52000 κ κατι...

 

Το Nexus 9 πάντως με stock 5.1.1 πιάνει πάνω απο 59.000 :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανά hint πότε θα δωθεί η official 5.1.1 γιατί με τρώει το χέρι μου να ξανά περάσω custom ROM;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανά hint πότε θα δωθεί η official 5.1.1 γιατί με τρώει το χέρι μου να ξανά περάσω custom ROM;

Εγώ λέω το σκ να περάσω την chroma που βασίζεται στην 511 Και έχει και Franco kernel

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανά hint πότε θα δωθεί η official 5.1.1 γιατί με τρώει το χέρι μου να ξανά περάσω custom ROM;

 

Σήμερα αύριο αναμένεται για το Nexus 5. Ίσως επειδή το δικό μας λόγω hardware δεν καταλαβαίνει και πολλά, το αφήνουν τελευταίο.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ξέρουμε τι διαφορές θα έχει η official 5.1.1 από τη τωρινή 5.1;

Εννοώ specific για το 6 μας και όχι οι άλλες που έχουν γίνει ported στις custom Roms.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ξέρουμε τι διαφορές θα έχει η official 5.1.1 από τη τωρινή 5.1;

Εννοώ specific για το 6 μας και όχι οι άλλες που έχουν γίνει ported στις custom Roms.

 

Ιδέα δεν έχω. Λογικά θα λύσουν το πρόβλημα του memory leak και κάποια security updates. Και τίποτα που να έχει σχεση με το Fi

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αξίζει η μετάβαση απο LG G3 32αρι? αν κάποιος έχει δοκιμάσει και τις δύο συσκευές και μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αξίζει η μετάβαση απο LG G3 32αρι? αν κάποιος έχει δοκιμάσει και τις δύο συσκευές και μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

 

Δεν υπάρχει απολύτως καμία σύγκριση. Εκτός αν σε νοιάζει το fm radio και η microsd.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως καμία σύγκριση. Εκτός αν σε νοιάζει το fm radio και η microsd.

 

εντάξει μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά...! ;) το έχω ξανακάνει μεμονωμένα αλλά όχι σε συνδυασμό (G2, S4)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αξίζει η μετάβαση απο LG G3 32αρι? αν κάποιος έχει δοκιμάσει και τις δύο συσκευές και μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

 

Εγώ που το είχα πήγα σε Note 4 πρωτα και τώρα Nexus.

Προσωπικά ..χάος η διαφορές. Το Nexus απλα είναι πάντα πρόθυμο να εκτελέσει οτι θελήσεις χωρις "γκουχ " και μηδενικά redraws προσωπικά που είχα αρκετά σε LG G3

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

ειχα και γω το G3 32gb και πηγα στο nexus... Καμια σχεση!

Ενταξει καμερα εχει καλυτερη το G3 αλλα στα menu δεν υπαρχει συγκριση, το nexus ειναι πραγματικα αλαγκαριστο και αυτος ηταν και ο βασικος λογος που εκανα τη μεταβαση.

 

Πριν το παρω ενα απο τα θεματα στα οποια ειχα δει αρνητικα σχολια ηταν η μπαταρια...και φαινοταν περιεργο λογω μεγαλης χωρητικοτητας, ΟΚ εχει QHD αλλα ειναι και amoled...

Λοιπον δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι ή αν ολοι αυτο το τρεχανε με φωτεινοτητα στο 100% και gaming συνεχεια, αλλα εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Λοιπον χτες εβγαλα 6.5 ωρες οθονη μεχρι η μπαταρια να φτασει στο 10% απο full.

Φωτεινοτητα οθονης στο ~35% σταθερη, ΜΟΝΟ browsing και στο 90% του χρονου ηταν σε wifi. Εμενα μου φαινεται μια χαρα το νουμερακι.... και ειλικρινα δε θελω πανω απο 35% φωτεινοτητα εκτος αν βρεθω εξω στον ηλιο...

Το μονο αρνητικο που εχω δει στην μπαταρια ειναι οτι σε standby καταναλωνει παραπανω απο το G3. Δηλαδη μια φορα το αφησα ανοικτο τη νυχτα χωρις φορτιση και σε 8 ωρες καταναλωσε 5% , ενω το G3 στο αντιστοιχο καταναλωνε 1% (μου ειχε φανει βεβαια και εξαιρετικα χαμηλο το 1% αλλα τοσο ηταν)...

 

Αποκει και περα εγω μονο ενα θεμα εχω με το κινητο και θελω βοηθεια για να δω αν ειναι στο κομματι μου ή γενικο το θεμα. Στο ακουστικο αρκετες φορες (οχι παντα αλλα περιπου στο 50% των κλησεων) μου κανει παρασιτα. Συνηθως οταν ειμαι εν κινησει... Δεν εχω μπορεσει να εντοπισω αν ειναι θεμα κακου σηματος ή οχι μιας και δε το κανει συνεχεια... Σκεφτομαι να το βαλω για 1 εβδομαδα μονιμα σε 2G για να το τεσταρω αυτο... Αλλα μπορει να μου πει κανενας αλλος αν εχει παρατηρησει τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

ειχα και γω το G3 32gb και πηγα στο nexus... Καμια σχεση!

Ενταξει καμερα εχει καλυτερη το G3 αλλα στα menu δεν υπαρχει συγκριση, το nexus ειναι πραγματικα αλαγκαριστο και αυτος ηταν και ο βασικος λογος που εκανα τη μεταβαση.

 

Πριν το παρω ενα απο τα θεματα στα οποια ειχα δει αρνητικα σχολια ηταν η μπαταρια...και φαινοταν περιεργο λογω μεγαλης χωρητικοτητας, ΟΚ εχει QHD αλλα ειναι και amoled...

Λοιπον δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι ή αν ολοι αυτο το τρεχανε με φωτεινοτητα στο 100% και gaming συνεχεια, αλλα εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Λοιπον χτες εβγαλα 6.5 ωρες οθονη μεχρι η μπαταρια να φτασει στο 10% απο full.

Φωτεινοτητα οθονης στο ~35% σταθερη, ΜΟΝΟ browsing και στο 90% του χρονου ηταν σε wifi. Εμενα μου φαινεται μια χαρα το νουμερακι.... και ειλικρινα δε θελω πανω απο 35% φωτεινοτητα εκτος αν βρεθω εξω στον ηλιο...

Το μονο αρνητικο που εχω δει στην μπαταρια ειναι οτι σε standby καταναλωνει παραπανω απο το G3. Δηλαδη μια φορα το αφησα ανοικτο τη νυχτα χωρις φορτιση και σε 8 ωρες καταναλωσε 5% , ενω το G3 στο αντιστοιχο καταναλωνε 1% (μου ειχε φανει βεβαια και εξαιρετικα χαμηλο το 1% αλλα τοσο ηταν)...

 

Αποκει και περα εγω μονο ενα θεμα εχω με το κινητο και θελω βοηθεια για να δω αν ειναι στο κομματι μου ή γενικο το θεμα. Στο ακουστικο αρκετες φορες (οχι παντα αλλα περιπου στο 50% των κλησεων) μου κανει παρασιτα. Συνηθως οταν ειμαι εν κινησει... Δεν εχω μπορεσει να εντοπισω αν ειναι θεμα κακου σηματος ή οχι μιας και δε το κανει συνεχεια... Σκεφτομαι να το βαλω για 1 εβδομαδα μονιμα σε 2G για να το τεσταρω αυτο... Αλλα μπορει να μου πει κανενας αλλος αν εχει παρατηρησει τετοιο θεμα?

Εμένα αυτό το κάνει όταν είμαι σε ησυχία σχεδόν.... Αλλά γενικά μπορεί να είναι έτσι λόγω σήματος η έξω δεν μου το κάνει η δεν το ακούω λόγο φασαρίας... Επίσης δοκίμασε να τραβήξεις βίντεο σε ησυχία κάνει λες και τραβάς σε φασαρία.. Εμένα τουλάχιστον και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...